Autor Wątek:  Wybór szkoły  (Przeczytany 7902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub S.

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Wybór szkoły
« dnia: 03 Maja 2014, 17:08:44 »
Witam

powoli przychodzi czas na wybór kolejnej szkoły (jestem w 1 klasie gimnazjum). W przyszłości chciałbym zostać maszynistą lokomotywy parowej. Jestem z Zakopanego. Szkoła którą wybrałem (technikum) znajduje się w Nowym Targu http://www.zst.nowotarski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=150
Czy któryś z jej profili będzie dla mnie odpowiedni?

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Maja 2014, 17:13:47 »
Gimnazjum trwa trzy lata. Rozumiem Twój zapał, jednak na obecną chwilę przykładaj więcej uwagi nauce byś miał, jak najlepsze oceny. Jak zostanie coś wolnego czasu to dopiero go poświęcaj hobby. W ciągu trzech lat może się jeszcze sporo zmienić - mamy tzw. niż demograficzny. Obsługa parowozów = uprawienia do obsługi kotłów parowych. Jak będziesz w trzeciej klasie to zacznij się interesować, czy gdziekolwiek w kraju jeszcze zrobisz takowe. W obecnym czasie ten temat jest już na wymarciu.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Maja 2014, 19:51:37 »
Mogę Ci poradzić, oszczędzaj wzrok, słuch, bo jak to sobie za młodu zakłócisz to zapomnij o pracy na kolei.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maja 2014, 19:59:53 »
Chyba, że już masz wadę wzroku to definitywnie zapomnij o pracy na lokomotywie (chyba że na warsztat).
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2014, 20:01:08 wysłana przez ST44-003 »

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maja 2014, 20:18:30 »
A ja dodam, że kierunek najlepiej wybierz: elektryka, mechanika, mechatronika, elektronika lub pokrewne. Trochę to ułatwia sprawę. Oczywiście zdrowie jest najważniejsze, oczy czasami da się pospawać, ale słuchu tak łatwo nie naprawisz. Oczywiście dbaj też o wątróbkę, cukier, ciśnienie.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maja 2014, 20:54:37 »
Chyba, że już masz wadę wzroku to definitywnie zapomnij o pracy na lokomotywie (chyba że na warsztat).

E tam, laserowa korekcja, o ile się wada nadaje i wychodzisz na zero.

Co do bycia maszynistą parowozu, to chyba na tą trakcję to już nie bardzo szkolą? Zostaje Chabówka lub Wolsztyn. Ale, żeby wyjeździć godziny to trochę zejdzie. Zresztą teraz po licencji to nie wiadomo, jak by to było.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maja 2014, 21:09:03 »
Na trakcję parową nie ma opcji. Już 40 lat temu nikt na to nie szedł a co dopiero teraz :D Ci co jeszcze jeżdżą są już od kilku dobrych lat na emeryturze i jeżdżą dopóki zdrowie pozwoli.

Offline goofy212

  • Wiadomości: 108
  • PKP- Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maja 2014, 22:00:12 »
Czy któryś z jej profili będzie dla mnie odpowiedni?
Technik: Elektryk, Mechanik. ZSZ: Elektryk, Elektromechanik. Jeżeli mogę Ci radzić, to ja na twoim miejscu wybrałbym Technika Elektryka, Mechanika lub Elektromechanika. Myślę że, te kierunki przydadzą się na kolei.
Ja osobiście jestem na TE i jest to wybór, którego nie żałuję. Ale najpierw miej dobre wyniki w gimnazjum, czego Ci życzę!
Uczeń wykazuje niedyspozycję psychofizyczną, w związku z czym zostaje odsunięty od zajęć z jednoczesnym ich niezaliczeniem.
https://goofy212.flog.pl/

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Maja 2014, 22:06:00 »
Ja skończyłem technikum o profilu technik elektryk. Zresztą oni patrzą na to byś miał wykształcenie średnie. Nie ma co gdybać, bo przed Tobą tyle nauki, że do czasu Twojego przyjęcia na kolej to mogą zmienić licencję na prawo kierowania, z prawa kierowania znów na licencję. To jest kolej, tam się wszystko zmienia jak w kalejdoskopie.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maja 2014, 22:15:51 »
Od 2017 czy 2018 niby ma być coś nowe...
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maja 2014, 22:21:19 »
W tym roku ukończyłem Warszawską Kolejówkę w profilu Technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego. Złożyłem papiery do SKM i KM. Jestem prawie pewien, że idę do KM. Tym bardziej, że już od 1 lipca startuje tam kurs na licencję maszynisty. Tylko czekać, aż otrzymam od którejś ze spółek telefon. Od poniedziałku będę pisał maturę, którą w każdym momencie można donieść do pracodawcy, także nie ma z tym najmniejszego problemu. Potem jeszcze egzamin zawodowy w czerwcu, i jesteśmy w domu.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Maja 2014, 12:04:40 »
Na trakcję parową nie ma opcji. Już 40 lat temu nikt na to nie szedł a co dopiero teraz :D Ci co jeszcze jeżdżą są już od kilku dobrych lat na emeryturze i jeżdżą dopóki zdrowie pozwoli.
40 lat? Osobiście znam maszynistów którzy koło 2005 roku robili parowe prawo kierowania...

Od 2017 czy 2018 niby ma być coś nowe...
Któryś raz już piszesz  ten farmazon, a ja po raz kolejny wyprowadzę Cię z błędu - tym nowym jest właśnie licencja i świadectwo maszynisty. Od 2017 będzie to jedyny dokument uprawniający do pracy za kołem.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maja 2014, 12:19:32 »
Któryś raz już piszesz  ten farmazon, a ja po raz kolejny wyprowadzę Cię z błędu - tym nowym jest właśnie licencja i świadectwo maszynisty. Od 2017 będzie to jedyny dokument uprawniający do pracy za kołem.
To już będzie czegoś takiego jak świadectwo??
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2014, 12:21:02 wysłana przez Maszynista_94 »

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maja 2014, 12:27:09 »
Nie będzie prawa kierowania. Pozostanie jedynie licencja i świadectwo.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Wybór szkoły
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maja 2014, 13:09:15 »
Prawo kierowania było dotychczasowym dokumentem uprawniającym do pracy jako maszynisty, a zdobywało się go powoli zdając egzaminy wpierw na pomocnika maszynisty, a potem na maszynistę. Przepisy się zmieniły i powstała licencja maszynisty wraz ze świadectwem maszynisty, na którą trzeba 1,5 - 2 lata poświęcić do otrzymania świadectwa. W tej chwili do tego 2018 roku jest okres przejściowy, gdzie ważne jest zarówno prawo kierowania jak i licencja ze świadectwem maszynisty. Natomiast potem ważne będą tylko nowe uprawnienia (czyli licencja + świadectwo) oraz zlikwidowanie zostanie stanowisko pomocnika maszynisty.

Co do starego trybu - na chwilę obecną od zera nie można już szkolić się na prawo kierowania, a tym samym zostać np. pomocnikiem maszynisty (rozpocząć kurs starym trybem przez pomocnika można było do końca października 2013 roku). Do 2018 roku można jedynie kończyć rozpoczęte wcześniej kursy na pomocnika i przeszkalać pomocników na maszynistów z prawem kierowania.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2014, 13:15:03 wysłana przez AtapiCl »