Autor Wątek:  Jak rozwiązać takie manewry.  (Przeczytany 3018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pozdze

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 266
Jak rozwiązać takie manewry.
« dnia: 31 Października 2013, 09:18:36 »
Mam z powodu nie wystarczającej wiedzy pewien kłopot z tworzeniem misji pociągu zdawczego z manewrami na bocznicy. O co chodzi? Zerknijcie na schemat w załączniku. Sytuacja jest taka że, po bocznicy jedzie sobie od kierunku stacji SM42+dwie ładowne cysterny które trzeba odstawić na punkt ładunkowy oznaczony jako "dec" na schemacie. Żeby nie było za łatwo to na drodze do punktu "dec" stoi wahadło około 24 węglarek po rozładunku w miejscu nad ślepym żeberkiem. Żeby wstawić cysterny na swoje miejsce trzeba pierw odstawić te węglarki na "dolny" ślepy tor, wówczas zwolni się dojazd do punktu "dec". I tutaj mam zagwostkę. I pytanie do obczajonych w przepisach. Jak to się robi przepisowo: czy stonka podjedzie z tymi cysternami  i podepną się tak do węglarek i będą manewrować lokomotywą w środku składu. Chodzi głównie o moment podjeżdżania do składu węglarek, czy to jest wygodne i dopuszczalne przepisami, podjazd z dodatkowym obciążeniem po drugiej stronie lokomotywy do stojącego składu?  Czy też dwie cysterny zostawią zapłozowane jakiś 1km wcześniej przed zwrotnicami "w polu", podjadą luzem i przemanewrują węglarki na bok ,wrócą po cysterny i dopiero je odstawią na "dec"? Jak myślicie?
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2013, 09:20:24 wysłana przez pozdze »
Łukasz Jachimek

Offline CTL

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 381
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Jak rozwiązać takie manewry.
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Października 2013, 09:58:04 »
Osobiście jeździłbym z cysternami już nie raz widziałem takie praktyki podczas manewrów (Zbąszynek, Bydgoszcz, Czerwieńsk, Jaworzno Szczakowa) i czasem sam tak robiłem jak nie było innego rozwiązania (np. w porcie Cigacice), poza tym kto w tych czasach ośmieliłby się zostawić cysterny szczególnie ładowne w środku pola :-)

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Jak rozwiązać takie manewry.
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Października 2013, 10:02:42 »
Prowadzenie manewrów z lokiem po środku składu jest zgodne z przepisami.

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak rozwiązać takie manewry.
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Października 2013, 20:08:23 »
Dozwolone może i jest ale czy wygodne ;), zresztą dużo zależy od tego co jest w cysternach i ile osób mamy do pomocy bo jak jedną to robi się to upierdliwe (ganianie z jednego końca do drugiego składu). Osobiście wolałbym zostawić cysterny i manewrować samymi węglarkami. Zresztą przy takim układzie torowym wygodniej jest wysłać loka z 2 cysternami na przodzie i obsadą na pierwszej cysternie niż cysterny za lokiem i babrać się z manewrami z lokomotywą w środku. Jeśli jest to jakaś bocznica do zakładu to i tak prędkości przeważnie  są niskie (20km/h -fatalny stan tych torów) a przed każdym przejazdem i tak trzeba się zatrzymać.