Autor Wątek:  Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38  (Przeczytany 4064 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szycha441

  • Wiadomości: 159
  • Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« dnia: 02 Września 2013, 23:20:15 »
Witam.
Czy do fotografii kolejowej (i nie tylko) możecie polecić ten kompakt? Od dwóch miesięcy szukam sprzętu, który spełni moje początkujące ambicje fotografa kolei i nie mogę się na nic zdecydować bo tyle tego na rynku. Ponoć aparat ten potrafi działać "cuda" i jest jednym z najlepszych w swojej kategorii.
Jeśli ktoś posiada/posiadał i może zaopiniować ten aparat to bardzo proszę to zrobić.
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2013, 23:30:36 wysłana przez Szycha441 »
Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Września 2013, 15:20:08 »
Nie aparat robi zdjęcia, tylko Ty. Więc nie oczekuj cudów, że cykniesz stonkę w zamieci śnieżnej a wyjdzie Pendolino w blasku zachodzącego Słońca.
Nie mam tego aparatu, przejrzałem tylko specyfikację. Ma fajny obiektyw, który jest kluczowym elementem. Reszta w dzisiejszych czasach jest już praktycznie taka sama jak w innych aparatach. Za małą wadę mogę uznać akumulatorek, a nie np. paluszki do zasilania, ale nie tragedia.
Pytanie - czy warto tyle kasy wydać. Zakładając, że zapłacisz za niego ok. 1500 zł, to trochę tańszy jest np. Fuji FinePix HS35EXR. Parametry bardzo podobne, a ma zoom ręczny, który moim zdaniem, jest dużo lepszy od elektrycznego. No i jest to 30x a nie 18. Reszta jak pisałem, ta sama.
Generalnie - podążasz właściwą ścieżką "dużego szkła", czyli obiektywu większego od łebka od szpilki. Reszta - praktycznie wszędzie to samo.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Szycha441

  • Wiadomości: 159
  • Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Września 2013, 15:43:35 »
Uważam, że nie potrzebuję zoomu, aż takiej wielokrotności bo i tak ma max zoomie zdjęcia są bardzo słabej jakości.
No właśnie mam okazję kupić ten aparat używany za bardzo, bardzo, bardzo niewielkie pieniądze. Posiada go kobieta więc sprzęt jest zadbany,  nie było nim cykane wiele fotek i uważam, że taka oferta mi się już może nie trafić.
No fakt, jedynym mankamentem tego aparatu, póki co jest brak ręcznego zoomu, ale jakoś to przeżyję.
Edit: Nie wiecie czy ten aparat ma funkcję robienia zdjęć podczas nagrywania?
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2013, 16:14:27 wysłana przez Szycha441 »
Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)

Offline franki

  • Wiadomości: 21
  • Ja w Byku
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Września 2013, 20:05:53 »
Możesz sobie poczytać o tym modelu tutaj  http://www.optyczne.pl/965-Panasonic_Lumix_DMC-FZ38-specyfikacja_aparatu.html
Ja mam osobiście FZ 18 i jestem zadowolony z niego a używam go od pięciu lat.
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2013, 20:07:26 wysłana przez franki »

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Września 2013, 21:56:02 »
Ja Ci polecam trochę lepszy model lumixa DMC FZ48. Próbki zdjęć masz w wątku ze zdjęciami które robiłem na tekstury.

Offline Szycha441

  • Wiadomości: 159
  • Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Września 2013, 22:01:29 »
Ja Ci polecam trochę lepszy model lumixa DMC FZ48. Próbki zdjęć masz w wątku ze zdjęciami które robiłem na tekstury.
Słyszałem, że FZ48 robi gorsze zdjęcia niż FZ38 ze względu na większy zoom... Informacje posiadam z testów porównawczych obu modeli.
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2013, 22:06:12 wysłana przez Szycha441 »
Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Września 2013, 23:41:07 »
Większy zoom =/= gorsze zdjęcia. Jak dasz oba na szerokokątny, to powinny wyjść zdjęcia porównywalne. Tak samo na zoomie, który dla jednego jest wartością maksymalną, a dla drugiego nie. Teoretycznie, te z większym zoomem powinny mieć więcej soczewek zapobiegających dystorsjom, aberracjom itp. Oczywiście, że od pewnych wartości zooma i od pewności ręki zależy czy powinieneś użyć statywu czy nie. Pamiętaj też, że światło obiektywu pisane jest dla skrajnych wartości.
Cały czas mowa o zoomie optycznym. Ten cyfrowy to można sobie na pralkę przykleić.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Szycha441

  • Wiadomości: 159
  • Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Aparat Panasonic Lumix DMC FZ38
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Września 2013, 08:07:07 »
Mimo wszystko nie potrzebuję tak dużego zooma i będę stał przy swoim raczej. Wybór padł na FZ38 i mam nadzieje, że będę z niego zadowolony i będę mógł focić na tekstury. :)
Dzięki za opinie, wątek można zamknąć.

Zamykam.
adsim
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2013, 08:42:59 wysłana przez adsim »
Ruszyła Maszyna, której nie można zatrzymać...!!:)