Autor Wątek:  Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)  (Przeczytany 12652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Dziś od około godziny 17-tej jakiś n/n idiota (chyba słoneczko za mocno w główkę przygrzało) nawiązywał łączności radiotelefoniczne z pociągami oraz z nastawnią na Wschodniej poprzez wcinanie się w rozmowy, wywoływanie pociągów oraz podszywanie się pod nastawnie (na Wschodniej i Grochowie) i pociągi. Żartowniś poczuł się na tyle bezkarny, że od przeszło dwóch godzin bawi się w najlepsze "życząc" odjeżdżającym drużynom pociągowym "szerokiej drogi".

"Dzisiaj" Zakup radiotelefonu niestanowi większego problemu. Przypuszczam że nadaje z jednego z mieszkań w "tasiemcu" (Otoczenie bez wyraźnego zewnętrznego tła). Przydałoby się zakroić poszukiwania delikwenta o sąsiadujące rejony z zaznaczonym na Mapie kwadratem.

Więc apeluje osób posiadających odbiornik z zaprogramowanymi kanałami pociągowymi, które przebywają w rejonach ościennych z określonym kwadratem, prosiłbym sporządzenie raportu słyszalności - pomoże to w zlokalizowaniu kretyna.

Cytuj
System raportów w łącznościach radiowych zarówno w paśmie CB radio jak i na pasmach amatorskich umożliwia określenie jak silnym sygnałem oraz z jaką jakością modulacji jesteśmy odbierani u korespondenta. Dotyczy to łączności fonicznych (głosowych).
Skala raportu R(eadability) - czytelności modulacji
1 - nieczytelne
2 - czytelne z trudnością odbieram niektóre słowa
3 - czytelne ze znacznymi trudnościami
4 - czytelne z niewielkimi trudnościami
5 - dobrze czytelne

Skala raportu S(trength) - siły sygnału
1 - bardzo słaby sygnał z trudnością rozróżniany
2 - bardzo słaby lecz odbierany sygnał
3 - słaby sygnał
4 - dostatecznie dobry sygnał
5 - dość dobry sygnał
6 - dobry sygnał
7 - średnio dobry sygnał
8 - silny sygnał
9 - bardzo silny sygnał

Pracując fonią raporty podajemy w kolejności RS tj. najpierw R (Readability) czyli czytelność, a później S (Signal Strenght) czyli siłę sygnału. Skala dla czytelności (R) wynosi od 1 do 5, a dla siły sygnału (S) od 1 do 9.

Przykład Raportu:
Przykładowy raport RS dla silnej stacji z dobrą jakością modulacji: 59
Przykładowy raport RS dla słabej stacji z dobrą jakością modulacji: 53
Przykładowy raport RS dla silnej stacji z nieczytelną modulacją: 18
Źródło: http://www.cb-radio.cba.pl/raporty_lacznosci_radiowej.php

Pomocna może być informacja o przykryciu pirata lub uprawnionego użytkownika przez pirata.

Administrację bym prosił o umieszczenie tematu w takim miejscu, aby google tematu i postów nie zaindeksowało.

« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2013, 15:23:26 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maja 2013, 21:02:52 »
Wątpię w to, że typka uda się zlokalizować. To kolejny powód, by szybciej wprowadzono GSM-R na szeroką skalę. Szkoda tylko "normalnych" użytkowników odbiorników szerokopasmowych nasłuchujących kolejowe częstotliwości.

PS. Celowo przesuwam do "niekolejowych".
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2013, 21:07:52 wysłana przez AtapiCl »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2013, 21:58:30 »
Niestety przez to, że aktualnie znajduję się w strefie zero, barana mam na 58-59.
Interesant.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2013, 22:12:32 »
Niestety przez to, że aktualnie znajduję się w strefie zero, barana mam na 58-59.
Czym nasłuchujesz? Kiedyś takiego namierzyłem. Mając sygnał na 59 wyjąłem antenę i znalazłem mieszkanie z którego nadawano. Nie byłem sam, więcej nie próbował.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maja 2013, 22:14:30 »
Cieszyć się nie ma zbytnio z czego, jeśli można amatorsko nawiązywać kontakt na falach PKP. Dobrze że nie doszło jeszcze do tragedii. Przecież takie kanały mogą  wykorzystać grupy przestępcze, nie wspominając o atakach terrorystycznych. To jest błąd całej sieci kolejowej udostępniającej w internecie częstotliwości kanałów, nie tylko PKP, ale i Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Pytanie jest ogólne, kto wydał decyzję, że każdy może w internecie takie częstotliwości znaleźć? 

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maja 2013, 22:29:14 »
Pytanie jest ogólne, kto wydał decyzję, że każdy może w internecie takie częstotliwości znaleźć?
Jeśli nikt nie zabronił, to wolno.
Na Śląsku często w chociażby skanery nasłuchowe wyposażeni są „węglarze”.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maja 2013, 22:33:21 »
Zamieszczone w sieci częstotliwości MSWiA od kilku lat są już nieaktualne (zmiana rastra, a teraz cyfryzacja).
Krzysiek626, IC-R20 - o wyjęciu anteny nawet nie pomyślałem, a sprzęt posiada nawet RF-Gain.
Częstotliwości mniej tajne można znaleźć w bazie na stronach UKE.
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2013, 22:45:15 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maja 2013, 22:46:43 »
Mnie jedynie martwi, że takie przypadki nieuprawnionego nadawania zdarzają się coraz częściej. A dziś miałem dziwne przeczucie... od dłuższego czasu nie miałem chęci włączenia nasłuchu, dziś często na skaner patrzyłem.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Maja 2013, 23:27:35 »
Na 99.9999% "obcy" nadaje z Baofeng UV-5R Plus.
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2013, 04:32:38 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline 201E-003

  • Wiadomości: 252
  • Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Maja 2013, 09:06:11 »
Na Górnym Śląsku jakiś czas temu też działy się dziwne rzeczy. Raz na jedynce włączył się kilka rady RS, później (tej samej nocy) na czwórce przez kilka godzin wyły wszystkie radiotelefony i dogadać się nie szło, bo ktoś miał ciągle włączony sygnał wywołania.

Przypomnę, że wątek jest na temat znalezienia delinkwenta w Warszawie. Możnaby opisywać przypadki z całej Polski. Proszę się trzymać tematu.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2013, 10:56:18 wysłana przez Rozi »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maja 2013, 21:48:09 »
Sierściuch ograniczył się, ale dalej nieproszony ujada i mam przypuszczenia że przegląda forum.
« Ostatnia zmiana: 20 Maja 2013, 21:50:56 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Maja 2013, 21:58:15 »
Jakbyś mógł informować kiedy gościa słyszysz, w ostatnich dniach częściej mam włączony nasłuch, ten rejon odbieram.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maja 2013, 22:15:38 »
Wczoraj, około 12:10 przed przyjazdem Szczelińca 16128/9, później nie zaobserwowałem (mogłem nie usłyszeć - byłem zajęty).
Interesant.

Offline TomKot

  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • Moje foty
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Maja 2013, 20:50:43 »
Co do skanera i braku anteny. Lepszym sposobem jest włożenie szpilki w środek gniazda antenowego.
known as a Kitek

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Maja 2013, 21:40:07 »
Co do skanera i braku anteny. Lepszym sposobem jest włożenie szpilki w środek gniazda antenowego.
Niby z jakiego powodu lepiej jest włożyć szpilkę? Usunięcie anteny, ma za zadanie zmniejszenie czułości odbiornika w sytuacji kiedy poszukiwany nadajnik jest zbyt blisko. RF gain jest niewystarczający w tej sytuacji. Zawsze można zepsuć gniazdo wpychając tam przedmioty do tego nieprzeznaczone, pożytek z tej szpilki żaden, tak jak i z Twojej porady.

guest4368

  • Gość
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Maja 2013, 22:03:39 »
Można zrobić prosty odbiornik kierunkowy - z jednej strony osłonić odbiornik np folią aluminiową i "celować".  W teorii od "osłoniętej" strony powinien być znacznie gorszy odbiór.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Maja 2013, 14:30:55 »
Można zrobić prosty odbiornik kierunkowy - z jednej strony osłonić odbiornik np folią aluminiową i "celować".  W teorii od "osłoniętej" strony powinien być znacznie gorszy odbiór.
Tylko tą błyszczącą stroną foli w kierunku osłanianym.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Maja 2013, 16:19:41 »
Można zrobić prosty odbiornik kierunkowy - z jednej strony osłonić odbiornik np folią aluminiową i "celować".  W teorii od "osłoniętej" strony powinien być znacznie gorszy odbiór.
Kilka zbędnych, cienkich rurek odpowiednio przyciętych i mamy kilkuelementową antenę kierunkową Yagi-uda (potocznie zwana Yagą).

Co do skanera i braku anteny. Lepszym sposobem jest włożenie szpilki w środek gniazda antenowego.
Niby z jakiego powodu lepiej jest włożyć szpilkę? Usunięcie anteny, ma za zadanie zmniejszenie czułości odbiornika w sytuacji kiedy poszukiwany nadajnik jest zbyt blisko. RF gain jest niewystarczający w tej sytuacji. Zawsze można zepsuć gniazdo wpychając tam przedmioty do tego nieprzeznaczone, pożytek z tej szpilki żaden, tak jak i z Twojej porady.
Sam RF-Gain może być przymało, ale w połączeniu z tłumikiem ATT i blokadą SQL, efekt może być podobny.
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2013, 16:24:52 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Maja 2013, 20:29:45 »
Cytuj
Kilka zbędnych, cienkich rurek odpowiednio przyciętych i mamy kilkuelementową antenę kierunkową Yagi-uda (potocznie zwana Yagą).
Łowy na lisa? To dobre w lesie. Załóżmy, że stoisz na placu otoczonym zabudowaniami z których usiłujesz wyłowić nadajnik. Przy poziomie +30db skazany jesteś na niepowodzenie. Zbyt duży sygnał, a tłumienie tej anteny z boku i  z tyłu - za małe. Takimi antenami namierza się mając 2 lub 3 odbiorniki oddalone od źródła nadawania. Z miejsc odbioru wyznaczane są kierunki najsilniejszego sygnału i na mapie wyznacza punkt przecięcia tych kierunków, czyli potencjalne miejsce nadawania. SQL nie tłumi sygnału. W przypadku ciągłej fali nośnej po prostu ją przepuszcza, lub wycina na poziomie ustalonym potencjometrem, co absolutnie nic nie daje. Widać doskonale na wskaźniku poziomu sygnału, stałe wychylenie wskazówki. No i... po co tłumik ATT kiedy można wyjąć antenę z ręczniaka? Pewnie aby wydać kasę. Szukając w pojedynkę delikwenta pozostaje tylko mało czuły odbiornik (bez anteny) i łażenie za wzrostem sygnału od drzwi do drzwi i łobuz zapłacze nad swoim losem.
Łukasz7815
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2013, 20:30:48 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Czerwca 2013, 10:26:08 »
Ponawiam apel.
ps. Sprawdzałem bez anteny, nie znajduję się w głównym listku.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2013, 10:45:23 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Czerwca 2013, 22:25:02 »
W tej chwili koleś znów się bawi, po kolei nadając sekwencje po kilkanaście sekund na każdym kanale. Nawet ja to słyszę teraz dość dobrze, więc musiał się podpiąć pod antenę zewnętrzną.

EDIT: Maciek jednak nie słyszał tego u siebie tym razem, więc chyba ktoś teraz z okolic Otwocka nadaje, skoro i na Wschodniej składy sygnał łapią, i w Osiecku też towarowy stanął...
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2013, 22:32:55 wysłana przez AtapiCl »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Czerwca 2013, 22:46:25 »
Złapał składy na moście średnicowym. W peronach nikt nie otrzymał sygnału, wysoka zabudowa i może ekrany dźwiękochłonne wytłumiły sygnał lub tym razem ktoś nadawał z dolnego Mokotowa (na Saskiej Kępie niska jest zabudowa). Z ręczniaka bez problemu otwieram w paśmie 70cm przemiennik SR5GK z Góry Kalwarii
Ps. Wczoraj był wielce zdziwiony że na "dwójce" nikt mu z drezyny nie odpowiedział.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwca 2013, 23:01:54 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Czerwca 2013, 23:01:26 »
Cytuj
Ps. Wczoraj był wielce zdziwiony że na "dwójce" nikt mu z drezyny nie odpowiedział.
Mówisz o zamknięciu toru WWO - W.Centr. o 23.30? Usłyszałem wczoraj jedynie ze Wschodniej
Cytuj
godzina 23.30, dwójka do centralnej zamknięta planowo
i wyłączyłem nasłuch. Może dziś znów spróbuje? Aha, i przy okazji - co jest powodem zamknięcia?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Czerwca 2013, 23:04:42 »
Cytuj
Ps. Wczoraj był wielce zdziwiony że na "dwójce" nikt mu z drezyny nie odpowiedział.
Mówisz o zamknięciu toru WWO - W.Centr. o 23.30? Usłyszałem wczoraj jedynie ze Wschodniej
Cytuj
godzina 23.30, dwójka do centralnej zamknięta planowo
i wyłączyłem nasłuch. Może dziś znów spróbuje? Aha, i przy okazji - co jest powodem zamknięcia?
Dwójka - kanał miałem na myśli, od ok 10:00 do ok 13:30 w torze 12 utrzymanie podkłady drewniane wymieniało
Interesant.

Offline nbmx

  • Administrator
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Czerwca 2013, 23:06:07 »
Wszelkie kwestie zwiazane z nielegalnym używaniem nadawczego urządzenia radiowego oraz informacje o takich osobach należy kierować do najbliższej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tam już mają odpowiednie narzędzia techniczne i prawne do namierzenia i uakrania takiej osoby.

Ale namierzanie źródła sygnału jest prostę, wystarczy odpowiednia antena kierunkowa. Pomiar w kilku punktach i można dokładnie wyznaczyć punkt.
Łukasz "NBMX" Kirchner SQ3NMU
kmps.org.pl kmk.poznan.pl ieee.org
ED78;EN57,EN57AL,EN57ALc/d,EN57FPS,ED72Ac;EN96A; SA135,SA139,VT614,DH2;Traxx:145,185,186,187,483,594;SiemensMS;AlstomBB36000;Ebicab;Mirel;Indusi;Mesa;SHP;KnorrBR1-3

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Czerwca 2013, 23:21:08 »
Tak, tak, to powiedz dlaczego ISE nakazuje ISDRom wydzwaniać na policję, zamiast do UKE?
Jak ktoś nam krótkofalowcom syfi na pasmach, to nie ma problemu do UKE zadzwonić.


  Dodano: 07 Czerwca 2013, 23:26:29
Ale namierzanie źródła sygnału jest prostę, wystarczy odpowiednia antena kierunkowa. Pomiar w kilku punktach i można dokładnie wyznaczyć punkt.
Jak masz mały oddział ludzi rozsypany w promieniu 5km od pirata w szczerym polu.
Gdy samemu szukasz musisz liczyć na łut szczęścia (między innymi na błędy pirata. np. zuchwałość).
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwca 2013, 23:40:15 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline nbmx

  • Administrator
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Zlokalizowanie Unlisa - Warszawa (w kwadratach KO02MF/KO02MG)
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Czerwca 2013, 00:53:41 »
Jak masz mały oddział ludzi rozsypany w promieniu 5km od pirata w szczerym polu.
Gdy samemu szukasz musisz liczyć na łut szczęścia (między innymi na błędy pirata. np. zuchwałość).

Nie będę na publicznym forum metod i sposobów omawiał, ale można to bardzo szybko i dokładnie zrobić.
Łukasz "NBMX" Kirchner SQ3NMU
kmps.org.pl kmk.poznan.pl ieee.org
ED78;EN57,EN57AL,EN57ALc/d,EN57FPS,ED72Ac;EN96A; SA135,SA139,VT614,DH2;Traxx:145,185,186,187,483,594;SiemensMS;AlstomBB36000;Ebicab;Mirel;Indusi;Mesa;SHP;KnorrBR1-3