Chciałbym zaproponować dwie nowe koncepcje.
I. Miesięczny cykl aktualizacjiChodzi o to, aby w ostatnim tygodniu każdego miesiąca był publikowany pakiet najbardziej istotnych poprawek. I aby na początku każdego miesiąca można było się spodziewać czegoś do pobrania. Nie ma to jednak być jakiś heroiczny wyczyn bliżej nieokreślonej ekipy, żeby na koniec miesiąca udostępnić coś niesamowitego. Ma to być zestaw plików, stanowiących rozwiązania rozpoznanych i już naprawionych błędów.
Moim zdaniem zapotrzebowanie na paczki całościowe zostało wyczerpane. Paczka Całościowa 2009 organizowała pewne kwestie, które przez wcześniejsze lata zdążyły się rozregulować (braki taboru, niezgodność scenerii itd.). Z przyczyn technicznych wprowadzenie tekstur DDS niezbyt się wtedy udało. Zostało to naprawione w Paczce Całościowej 2010, dzięki czemu zajmowała mniej miejsca, a tekstury DDS poprawiały wydajność. Z kolei Paczka Całościowa 2011 wprowadziła modele binarne, wczytujące się szybciej niż ich tekstowe odpowiedniki. Ostatnia paczka została zrobiona jakby z rozpędu, bo zakres zmian nie miał wpływu na modele i tekstury, które stanowią największą objętościowo część paczki. Równie dobrze mogła zostać wydana nakładka do PC2011. Najbliższą okolicznością, uzasadniającą wydanie nowej paczki, wydaje się być zmiana struktury katalogów. Jednak należy przy tym zachować szczególną ostrożność, gdyż będzie to miało daleko idące konsekwencje, między innymi wobec scenerii będących aktualnie w trakcie tworzenia. Obecnie nowa struktura katalogów jest wprowadzana w sposób ewolucyjny, tzn. dotyczy przede wszystkim nowo publikowanych dodatków. Moim zdaniem, kolejne paczki całościowe powinny być wydawane tylko dla osób, które nie mają ostatniej paczki, aby pobierały tylko jeden plik. Natomiast jeśli ktoś już ma ostatnią paczkę, wystarczy mu niewielka nakładka.
II. Skrypty instalacyjneGłównym celem powstania programu Rainsted było automatyczne instalowanie dodatków i uzupełnianie brakujących plików. Z różnych względów cel ten nadal nie został osiągnięty. Z jednej strony powstały paczki całościowe, redukujące potrzebę wyszukania, pobrania i doinstalowania dodatków z wielu paczek, a z drugiej strony moje zainteresowania rozwinęły się w kierunku budowy scenerii realistycznych i konieczności wniesienia poprawek w
EU07.EXE, aby można było te scenerie testować bez wymyślania patentów na obchodzenie odwiecznych błędów symulacji.
Chciałbym jednak wrócić do tego zagadnienia. Dlatego do nowej wersji
EU07.EXE opracowałem skrypt instalacyjny. Opis zmian w tej wersji znajduje się pod adresem:
http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/EU07.EXE_408Jedną z cech skryptu instalacyjnego jest to, że sprawdza on prawidłowość wypakowania plików. Ponieważ skrypt można edytować już po wydaniu paczki, da się w ten sposób poprawiać drobne błędy w już opublikowanym dodatku, np. poprzez pobranie brakującego pliku z innej paczki. Skrypt ma też zapisane adresy alternatywnych serwerów, z których można pobrać paczkę, jeśli główny serwer nie byłby dostępny. Skrypt również upraszcza instalowanie dodatków, co jest ważne dla osób, które nie mają biegłości w zakresie podstaw obsługi komputera.
Link do skryptu zamieszczam tutaj, a nie w Publikacjach, ponieważ skrypty instalacyjne nie były dotychczas szerzej testowane i mogą wystąpić nieznane mi problemy z ich obsługą. Ten wątek pozostawia możliwość zgłaszania błędów oraz propozycji w tym zakresie.
Oprócz samego
EU07.EXE, w paczce obsługiwanej skryptem znajdują się pliki poprawek do paczki MaSzyna 01.13, stanowiące remedium na rozpoznane już błędy. Link do skryptu instalacyjnego:
http://eu07.pl/download/install/2d2p-01534296-9b377426.r_iZasadniczo istnieją dwie metody uruchomienia skryptu:
1. Przeciągnięcie pobranego pliku na ikonę Rainsted. Uruchomi to instalator wbudowany w Rainsted, który powinien wyświetlić procentową informację o stanie zainstalowania paczki. Otworzy się też okno instalatora, które po prawej stronie będzie mieć przycisk
Instaluj paczkę. Po jego użyciu paczka zostanie wypakowana w sposób określony w skrypcie, a następnie ponownie zostanie wyświetlona informacja o stanie zainstalowania. Jeśli będzie to 100%, to instalacja się udała.
2. Po uruchomieniu Rainsted należy w głównym oknie użyć przycisku
Instalator dodatków. Otworzy to wspomniane wyżej okno. W jego prawym dolnym rogu znajduje się przycisk
Skojarz rozszerzenie R_I. Po jego jednorazowym użyciu, do rejestru Windows zostanie zapisana informacja, że pliki o rozszerzeniu R_I mają być otwierane w Rainsted. W efekcie, na późniejsze kliknięcia na linki do skryptów instalacyjnych, przeglądarka internetowa powinna zareagować zaproponowaniem przekazania ich do Rainsted. Procedura instalacji przebiega dalej tak, jak opisałem w punkcie 1.
Mam nadzieję, że w przyszłości proces instalacji dodatków skryptami zostanie znacznie usprawniony i zautomatyzowany. Czekam na wszelkie uwagi i sugestie.