Oczywiście @Ra zapowiadał jakiś czas temu że ma zamiar wprowadzić amortyzatory dla taboru.
Oczywiście fizyka takiego resora jest skrajnie trudna do opisania.
Brakuje czopa skrętu.
Po 1. weźcie pod uwagę, że @Ra to nie robot, nie musi się też na wszystkim znać i wszystkiego robić sam. Jestem pewien, że jeśli ktoś w sposób profesjonalny przygotuje odpowiedni model matematyczny odwzorowujący wyżej opisane zjawisko, to @Ra nie będzie robił problemów, tylko równie profesjonalnie podejdzie do zadania wprowadzenia tego elementu do kodu programu.
Po 2. czop skrętu ułatwia sprawę, bo uznając inne niż amortyzatory elementy za bryły sztywne, dostajemy na czopie tylko 3 stopnie swobody, zamiast 6, jak to jest w zawieszeniu samochodu.
Po 3. jeśli odwzorowywać bujanie pudła i jego amortyzację, to należałoby też wziąć na warsztat zjawisko "wspinania się" zestawu kołowego na szynę zewnętrzną oraz powiązane zjawisko "wężykowania".
To kamera się buja. Ponieważ ruch jest względny, można odnieść wrażenie, że buja całą budą wraz z wycieraczkami do niej przyklejonymi.
Po 4. touché.
Ogólnie ani
kamera kabina, ani pudło się nie bujają, buja się kamera. Miało to na celu, zdaje się, odwzorowanie "bujania się" człowieka jadącego w loku/wagonie na łukach oraz przy hamowaniu (przy rozpędzaniu w mniejszym stopniu, ale chyba również), zresztą bardzo przyjemnie wpływa to na wrażenie realizmu, pamiętam że dobre 5 lat temu strasznie się tym jarałem.
(dzięki ci Benku, za wychwyt)