Autor Wątek:  O edytorze Rainsted  (Przeczytany 5962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
O edytorze Rainsted
« dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:10:45 »
Ra, ja tak zapytam trochę z innej beczki. Co Cię skłoniło do tego, żeby opis/poradnik korzystania z edytora udostępniać za pomocą subskrypcji mailowej zamiast opublikować to na stronie? IMHO osobiście wolałbym w pierwszej kolejności poczytać o metodach i sposobie posługiwania się tym narzędziem na ogólnodostępnej stronie bez zapisywania się na subskrypcje choćby nie wiem jakie były zapewnienia, że spamu nie będzie (ale to inna kwestia :>). I w związku z tym uważam, że jest to trochę strzał w stopę.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:22:40 »
Przede wszystkim możliwość szybkiego rozesłania informacji o wprowadzonej zmianie do zainteresowanych osób. Jednak w trakcie przygotowania kursu uznałem, że pewnych rzeczy nie da się sensownie opisać, ponieważ nie są dokończone (np. wstawianie słupów). Osobną kwestią jest to, że od ponad 1.5 roku moje prace koncentrują się na EU07.EXE, a w edytorze poprawiam tylko drobiazgi i zgłaszane błędy. Jeśli chodzi o spam, to nie zdarzyło mi się ze strony serwisu, z którego korzystam (a korzystam z niego około 10 lat). Druga przyczyna jest taka, że nie miałem dobrego CMS, który by się do tego nadawał. Forum średnio pasuje, MediaWiki zainstalowałem niedawno i też nie jestem zachwycony.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:40:48 »
Mogę to co dostałem mejlem (23 odcinki) wrzucić do worda, skleić i jakieś formatowanie zastosować, bez nadmiernego szału, nawet jest taka ekstrawagancja jak opcja eksportu do pdf!
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:41:26 »
Skoro zrobił się mały OT, to odpowiedz mi @Ra proszę na jeszcze jedno pytanie. Czy nie dałoby się usunąć z kursu mało potrzebnych fragmentów? Mam na myśli m.in. maila o strukturach danych, zacytuję kawałek:
Cytat: Trochę o strukturach danych
Plik RSF złożony jest z pewnej ilości rekordów o stałej długości
- 128 bajtów. Każdy zapisany w nim obiekt zajmuje jeden cały
rekord. Niektóre obiekty zapisane są w kilku kolejnych rekordach
(np. zwrotnice w dwóch). Wzajemne zależności pomiędzy obiektami
zapisywane są za pomocą wskaźników. Zapisany wskaźnik jest
adresem rekordu względem początku pliku. Czyli kolejne rekordy w
pliku mają adresy 0, 128, 256, 384, 512, 640 itd.
Z Edytora jako tako korzystać umiem, podstawowe funkcje potrafię obsłużyć. Udaje mi się z reguły odpowiedzieć na pytania użytkowników, choć sam nic sensownego jak na razie w nim nie zrobiłem. Gdy uczyłem się eventów, 5 razy podchodziłem do Scenery.doc. Próbowałem zapamiętać wszystko po kolei, nie wiedziałem co jest ważne. Niestety jedyne co udało mi się zapamiętać to struktura wpisu toru, kułem na pamięć wszystkie jego parametry. Teraz wiem, że to nie jest potrzebne przy pisaniu scenariuszów, ale kiedyś tego nie wiedziałem. Tak samo było z Twoim kursem. Próbowałem przyswoić całą wiedzę, niestety jeśli zapamiętujemy jedno, zapominamy drugie. A ja dniami i nocami zastanawiałem się o co chodzi z tymi rekordami i flagami:
Cytat: Trochę o strukturach danych
Minimalna zawartość rekordu, niezależna od jego typu (oprócz
zerowego):
 - flagi (1 bajt) - używane obecnie do wybrania obiektów do grupy,
 - indeks początku komentarza (1 bajt),
 - typ rekordu (2 bajty),
 - wskaźnik na obiekt nadrzędny (4 bajty),
 - numer kolejny albo współrzędna T - kilometraż [mm] (4 bajty),
 - wskaźnik na poprzedni rekord (na ogół tego samego typu) (4 bajty),
 - wskaźnik na następny rekord (4 bajty).
Powyższy nagłówek zajmuje 20 bajtów.
Później doszedłem do wniosku, że skoro nawet notatnik nie potrafi tego odczytać, ja nie mam po co się tego uczyć. Tylko, że zmarnowałem czas na zapamiętywanie ile bajtów ma jakiś tam rekord. Nie możesz tego usunąć z kursu lub napisać, że informacje te nigdzie się nie przydają? Oszczędziłoby to czas potencjalnych trasopisarzy i nie zniechęciło ich do tworzenia w Twoim Edytorze, a wielokrotnie udowodniłeś, że da się nim zrobić dużo.


To tylko (jak zwykle ;)) moja mała sugestia. Usuniętą zawartość kursu zawsze możesz przenieść na wiki.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2012, 15:42:47 wysłana przez SKP »
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:59:28 »
Na razie nie planuję żadnych zmian w opisie edytora, ponieważ prace nad nim praktycznie stanęły. Wydaje mi się, że podstawowe informacje o strukturze RSF są przydatne do zrozumienia jego działania. Edytor nie służy jedynie do ustawiania obiektów w dowolnie wybranych miejscach, w wielu przypadkach istotna staje się topologia, czyli sposób łączenia obiektów (np. do liczenia niwelet). Żeby zrozumieć sens topologii wypadało by wiedzieć, że np. obiekty są łączone w listę dwukierunkową i mają wskaźnik na obiekt nadrzędny. Zdarza się też tak, że istnieje konieczność ręcznej zmiany typu obiektu. Byłbym ostrożny ze stwierdzeniem, że to się nigdzie nie przydaje. Upłynie jeszcze dużo czasu, zanim da się ukryć całą mechanikę danych pod interfejsem graficznym.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Sierpnia 2012, 17:06:11 »
Jeśli sprawa ma się tak, to faktycznie informacje o strukturze RSF mogą się przydać. Co nie zmienia faktu, że użytkownik nie musi zapamiętywać wszystkich tych wartości ;) A i tak mało kto wie o tym co to np. lista dwukierunkowa, ja się o tym dowiedziałem zupełnie przypadkiem, kiedy czytałem o stosie i kolejce.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:09:52 »
Masz u mnie + ;)

PS. Wydzielam i przenoszę.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Sierpnia 2012, 13:48:30 »
MediaWiki zainstalowałem niedawno i też nie jestem zachwycony.
Leciutki offtop: Czy jest mozliwość zrobienia na tym MediaWiki jakiegoś (chociaż szczątkowego) spisu treści?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: O edytorze Rainsted
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sierpnia 2012, 14:00:07 »
Można dodawać strony do kategorii, a wtedy pojawią się one na stronie kategorii. Aczkolwiek na stronie kategorii są tylko linki i chyba nie da się ich opisać.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni