Autor Wątek:  Nowy aparat  (Przeczytany 4826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TheArejon

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 170
  • I like horn ST44!
    • Zobacz profil
    • Youtube
  • Otrzymane polubienia: 0
Nowy aparat
« dnia: 09 Sierpnia 2012, 13:00:00 »
Witam!
W najbliższym czasie (3-4 miesiące) zamierzam zakupić lustrzankę. Biorę pod uwagę dwa modele: Canon 550D + obiektyw Canon 18-55mm IS + obiektyw Sigma 70-300mm lub Nikon D90 + obiektyw Nikon 18-55mm + obiektyw Nikon 70-300mm. Są to dwa bardzo do siebie podobne modele. Mam jeszcze dużo czasu na zastanowienie. Proszę o bardzo rozsądne porady, a najlepiej posiadaczy owych aparatów. Piszę na różnych forach, a potem coś z tego wywnioskuję.
Kolejowa Galeria TheArejon'a thearejon.cba.pl

Offline Davidsonxx

  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpnia 2012, 13:41:10 »
Szczerze? Im bardziej szukasz i pytasz się o porady, tym bardziej wszystko miesza Ci się w głowie. Serio, nikt na forum nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi. Ja sam miesiąc temu wybierałem lustrzankę, w oko wpadły mi te dwie i jeszcze Nikon D5100. Wybrałem D5100. Cenowo podobnie jak D90, ma lepszą matrycę z D7000, nowszy procesor, wg testów robi lepsze zdjęcia. Jedyna wada: brak śrubokręta, ale obiektywów z silnikiem jest dziś pod dostatkiem, są tylko trochę droższe. Cena D90 jest taka a nie inna, bo płaci się za sprawdzony model z bardzo dobrą ergonomią... ale technicznie D90 lekko odstaje z tyłu. Co do obiektywu, przy 18-55 może Ci troszkę brakować większego zoomu. Ja w zestawie kupiłem 18-105 i na początek wystarcza. Podobno jest lepiej wykonany od 18-55. 70-300 to dla mnie też ważny zakup, ale muszę uzbierać jeszcze trochę kasy, a w przyszłości chcę kupić stałkę 50mm. Co do Canona - nie wiem.

Tutaj jest porównanie - może nie oddaje ono wszystkiego w 100%, ale jakiś punkt odniesienia jest: http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_550D-vs-Nikon-D5100, http://snapsort.com/compare/Nikon-D5100-vs-Nikon_D90.

Offline TomKot

  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • Moje foty
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpnia 2012, 15:00:36 »
Jako użytkownik Canona (100D + 3 szkła), poprę Canona Nie zrobię jednak to tak "Kupuj i tyle", spróbuję Cię przekonać.
Na początek, czemu Canon u mnie, a  nie Nikon.
Zbierałem kasę jakiś czas na lustro, bo kompakcik już leciwy był i nie wystarczał, a focić się chciało, było to w miarę dawno. Ponad 3 lata temu przyszedł czas na zakup, miał to być Nikon D80. Ale ceny były nie fajne, kupiłem Canona EOS 1000D z kitem pt 18-55 EF-S ze stabilizacją. Miesiąc później okazało się, że zestaw z kitem bez stabilizacji osiągnął cenę 2000zł, gdzie mój 1500 kosztował.
No dobra, co z tego. Tak, sprzęt drożeje cholernie.
I tu po roku uśmiechnęła się do mnie Sigma. Wiadomo, potrzebna lufa - Sigma 70-300 DG Macro - przy czym 200 - 300 w przypadku tego szkła to taki dodatek w sumie, należy podejść do tego z dystansem, obiektyw w sumie fajny, lubię go. A relacja jakość / cena mówi "weź mnie".
Później przyszedł czas na klasykę zwaną "jednorazówką" - Canon EF 50mm F 1.8  - kosztował w fotojokerze 400zł z tego co pamiętam. Jest to super szkiełko, niedrogie i przydatne.

Nie wiem, czy nie zechcesz focić reportersko koncertów np, jak ja to robię, szczególnie wieczorami. Zestaw ten nie jest idealny, ze względu na małą ciemnicę, a ja szanuję artystów i nie naparzam fleszem (choć niedługo odkupuję od kumpla małą lampkę), dlatego moim następnym zakupem będzie coś z serii L ze światłem 2.8 - polecam, parę razy miałem przyjemność posiadać na jakiś krótki czas eventu taki słoik (70-200). Każdy, kto widzi w tv biały obiektyw z czarnymi pierścieniami regulującymi ogniskową i ostrość, z czerwonym pierścieniem (cieniutki), może od razu skojarzyć to z serią L Canona - nie widziałem lepszych obiektywów. (Choć, jeśli nie dotrwam do uzbierania na eLżbietę, to kupię jakiegoś Tamrona ale krótszego). Jeżeli masz jakieś pytania, wal. Nikkory, zauważyłem, że często się sypią, znajomy zgłaszał mi takie problemy.
Swoją drogą, zawsze mnie ciekawiło, czemu większość fotoreporterów ma Canony. Być może ze względu na szkła, ja jestem zadowolony z tego systemu, i nie polecał bym Soniaka, mimo Carl Zeissa - kompakty spoko, ale Sony to po prostu marka, a mając Soniacza spróbuj pożyczyć lampę od kolegi z Canonem, czy Nikonem :D. (Zdarzało mi się z Nikonową chodzić).
Dużo by pisać o sprzęcie. Temat rzeka, systemu nie zmieniam.
known as a Kitek

Offline PX48-28

  • Wiadomości: 238
  • PR-o maniak.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpnia 2012, 15:05:25 »
Ten Canon robi takie fota: http://kolej99.flog.pl/wpis/5353274/st441108
Jak ci ten obrazek odpowiada to kupuj, ja mam Canon EOS 1100D i foty też niczego sobie.

Offline TheArejon

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 170
  • I like horn ST44!
    • Zobacz profil
    • Youtube
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpnia 2012, 15:14:32 »
Aj, mieszać się nie miesza tylko sprawdzam jak oceniają inne osoby oba modele. Fotografuję już od dobrych 2 lat więc pojęcie o lustrzankach mam. Kupując zabezpieczam się od razu w długą i krótką lufę, żeby nie było problemów. Za bardzo nie dzieliłem sympatii do modelów Nikona Dxxxx, ale chyba muszę przejrzeć nowsze modele typu D3200, D7000.

Ten Canon robi takie fota: http://kolej99.flog.pl/wpis/5353274/st441108
Jak ci ten obrazek odpowiada to kupuj, ja mam Canon EOS 1100D i foty też niczego sobie.
Niebo przepalone no i kadr był dał w prawo :) Takie zdjęcia za bardzo mnie nie przekonują, tutaj trochę autor powinien się postarać w wykonaniu zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2012, 15:18:31 wysłana przez TheArejon »
Kolejowa Galeria TheArejon'a thearejon.cba.pl

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Sierpnia 2012, 16:58:26 »

Offline jacekst44

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 352
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Sierpnia 2012, 20:04:43 »
Nikon D90
Witam. Jeśli mogę coś poradzić. Osobiście posiadam D90 + 1,8 50mm + sigma 2,8 70 - 200 mm. Jak na taką amatorkę korpus ma w miarę szybki autofocus, w miarę dobra matryca bo od półprofesjonalnego D300. To jego główne zalety. Dodatkowo polecam grippa nie dla szpanu, wtedy aparacik idealnie leży w dłoni co jest bardzo ważne. O ile pamiętam niechęć "reporterki" do nikona była spowodowana wysokimi szumami przy wysokim iso oraz niska cena L cannona w porównaniu do nikkora. Ale to stare dzieje. Zeby nie być gołosłownym parę fotek wykonanych z wykorzystaniem powyższego zestawu.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2012, 20:09:36 wysłana przez jacekst44 »

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpnia 2012, 11:06:34 »
Ja polecam iść w Canona, ze względu na możliwość w przyszłości podpięcia obiektywu serii "L". W cenie nowego 550D można mieć używany 50D w dobrym stanie, a to jednak trochę inna klasa sprzętu. Sam posiadam 40D i w porównaniu z 1000D, którego miałem wcześniej jest to znaczna różnica na plus. Składa się na to lepsza ergonomia użytkowania, większa wytrzymałość body itd. Jeśli wybierzesz Canona to na początek zamiast Sigmy polecam tele 55-250 Canona. Z własnego (i innych) doświadczenia wiem, że obiektywy innych producentów z Canonem się nie lubią i mogą występować problemy z celnością autofocusa. Wracając do body-jeśli koniecznie półka amatorska to 500D jest niezłą propozycją, bo niewiele różni się od 550D, a jest od niego tańszy. Zaoszczędzone pieniądze można wydać np. na lepszy obiektyw (polecam 17-85 zamiast kita).

Za bardzo nie dzieliłem sympatii do modelów Nikona Dxxxx, ale chyba muszę przejrzeć nowsze modele typu D3200, D7000.
D3200 nie polecam, 24 megapikselowej matrycy rozdzielczością dorównają jedynie dobre (i drogie) pełnoklatkowe obiektywy. Przerost formy nad treścią.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2012, 11:12:32 wysłana przez Szopa »
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline TheArejon

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 170
  • I like horn ST44!
    • Zobacz profil
    • Youtube
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy aparat
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Sierpnia 2012, 11:20:16 »
Używana lustrzanka odpada, liczy się tylko nówka.
Kolejowa Galeria TheArejon'a thearejon.cba.pl