Autor Wątek:  [Koleje Śląskie] Zniżki dla kolejarzy i ich rodzin  (Przeczytany 13420 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: [Koleje Śląskie] Zniżki dla kolejarzy i ich rodzin
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Lipca 2012, 17:22:50 »
Cytuj
Dla rodziny tez byl darmowy (procz legitymacji, za ktora byla jednorazowa oplata).
Zniżka dla rodziny 80% była od czasów głębokiego PRL-u
To dla czego u mnie w szufladzie znajduje sie legitymacja (z 1998) "uprawniajaca do [darmowego] przejazdu kolejami w klasie dowolnej" (nie ma tam ani slowa o 80% i pamietam, ze biletow zadnych nie kupowalem)? :)
Z tego co pamiętam, były różne klasy legitymacji kolejowej. Ja miałem klasę pierwszą (mama kasjerka), która uprawniała, tak samo jak twoja, do przejazdów kolejami w klasie dowolnej, ale były też takie, które dopuszczały tylko 2 klasę. Możliwe, że były też takie, które dawały procentową zniżkę na zakup biletów.
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: [Koleje Śląskie] Zniżki dla kolejarzy i ich rodzin
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Lipca 2012, 17:45:00 »
Do 2001 roku były legitymacje książeczkowe. Nie wiem ile czasu wstecz one funkcjonowały, ale jednak. Uprawniały do darmowych przejazdów. Posiadali je pracownicy oraz najbliższa rodzina (więc nie żadna siostra). Od 2001 roku powstały ulgi 99% (pracownik) i 80% (rodzina -> małżonek + uczące się dzieci do 2x roku życia), przy czym pojęcie to jest mylące. Bo to nie jest prawda, że płaci się 1% czy też 20%, tylko więcej. Dodatkowo dla każdego członka rodziny trzeba było co roku tę ulgę wykupić (300-500zł szt). Doklejało się znaczki na następny rok, ostatnio jednak legitymacje są dedykowane na jeden bez żadnych znaczków. Poza tym od przyszłego roku nie będzie już ulg dla rodziny. Jedynie tzw. bony uprawniające do kilku jednorazowych przejazdów.

Mój tata za "znaczek" obecnie poświadczenie we styczniu zapłacił jedynie 5 zł., bo jest zapisany w takim związku zawodowym, gdzie -+95 zł. dopłaca związek zawodowy. Przynajmniej we ŚZPR Katowice w Drużynach Konduktorskich PR w Rybniku tak mają. Jednakże na mamę już nie chcieli dopłacić do poświadczenia. Ale tak czy siak suma 100 zł bądź i więcej (bo dokładnie nie wiem) to jest wystarczająca, a ci co sugerują iż tak czy siak jeździmy za darmo mogą przyciszyć dziób, bo tak czy siak i tak pracownik zapłaci za bilet  więcej niż zakłada zniżka, bo i tak z  wypłaty ci odciągną pod inną nazwą...
« Ostatnia zmiana: 10 Lipca 2012, 19:49:01 wysłana przez libertyn89 »