Autor Wątek:  Hiszpańska kolej  (Przeczytany 12627 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Hiszpańska kolej
« dnia: 22 Kwietnia 2012, 23:44:23 »
Witam wszystkich fanów kolejnictwa. Tak się złożyło, że pomieszkuję trochę w Hiszpanii i postanowiłem przybliżyć Wam nieco oblicze kolei w tym kraju. Na początek zacznę od zestawów Alvia serii 120. Jest to pociąg pasażerski przeznaczony do długich i średnich dystansów oraz przystosowany do dużych prędkości. Trochę wiedzy teoretycznej o tym modelu:

Producentem tej serii jest Alstom i CAF. CAF to hiszpańska firma zajmująca się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych jak wagony i lokomotywy.
Rok rozpoczęcia produkcji - 2004.
Konfiguracja - Mc-M-M-Mc czyli kabina maszynisty zespolona z przedziałem pasażerskim, dwa przedziały pasażerskie i ostatni przedział pasażerski zespolony z kabiną maszynisty.
Liczba osi - 8.
Długość zestawu - 106,96 m. Szerokość - 2,920 m. Wysokość - 4,230 m. Waga 225 ton pusty.
Przystosowany do szerokości torów o rozstawie od 1435 mm do 1668 mm.
Podwozie dopasowuje się automatycznie do danej szerokości toru podczas przejazdu przez specjalne przystosowane do tego celu urządzenie.
Napięcie zasilania – 3KV Prąd stały / 25KV 50Hz Prąd zmienny. Posiada przetwornice automatycznie dostosowywujące się do napięcia w sieci.
Prędkość maksymalna 250 km/h.
Posiada 8 silników trójfazowych asynchronicznych o mocy 512 Kw każdy, co daje przybliżoną moc całego zestawu ok. 4000 Kw.
Miejsc siedzących 238-270 zależy od rozmieszczenia foteli. Stojących nie przewiduje się, bo to pociąg na długie dystanse.
Systemy bezpieczeństwa, z jakimi współpracuje to: ASFA, LZB, ERTMS (kiedyś je omówię po kolei).

Oto jak wygląda w realu:



A tutaj wirtualna wycieczka po jego wnętrzu:



Jak wcześniej wspomniałem, posiada możliwość zmiany rozstawu kół, tutaj jest zaprezentowany taki właśnie manewr:



Miłych wrażeń...
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2012, 19:16:30 wysłana przez selsyn »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwietnia 2012, 12:05:04 »
Jesteś w stanie coś załatwić o "Hiszpańskich" urządzeniach sterowania ruchem kolejowym?
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwietnia 2012, 17:06:04 »
Witam wszystkich zainteresowanych. Na kolei niestety nie pracuję, ale postaram się w skrócie przybliżyć niektóre systemy zabezpieczeń i sterowania, o których słyszałem od innych, że są w użyciu. Tak że niestety informacje nie będą z pierwszej ręki, ale lepsze takie niż żadne.

Powszechnie stosowanym systemem jest tutaj ETCS (European Train Control System). Żółte balisy wyraźnie są widoczne na większości torów i to w całkiem sporej ilości. Może parę słów o tym systemie. Jest to część systemu kontroli i sterowania ruchem kolejowym o nazwie ERTMS (European Rail Traffic Management System), który ma zapewnić zgodność działania systemów kontroli i sterowania w krajach europejskich. Ma to ułatwić prowadzenie pociągów międzynarodowych, bo jak wiemy wiele krajów ma swoje, różniące się od siebie systemy kontroli i sygnalizacji. Opanować to wszystko jest po prostu niemożliwe, dlatego postanowiono je ujednolicić.
Zasada działania tego systemu polega w skrócie na automatycznym sterowaniu ruchem pociągu, poprzez przekazywanie informacji bezpośrednio na centralny komputer pociągu, lub komunikatów głosowych dla maszynisty. W przypadku, gdy maszynista nie przestrzega sygnałów, jakie są podawane, lub źle je zinterpretuje, albo po prostu przegapi wówczas system przejmuje kontrolę i np. zmniejszy automatycznie prędkość pociągu lub go zatrzyma. Również trzeba tu dodać że przy pociągach najwyższych prędkości obserwacja sygnałów jak semafory lub inne wskaźniki jest dosyć utrudniona, a więc system przekazuje do kabiny maszynisty stan sygnalizacji na szlaku kolejowym z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak, że maszynista widzi na monitorze następne ograniczenie prędkości lub polecenie zatrzymania się z odpowiednim wyprzedzeniem, jak wspomniałem wcześniej, jeżeli się nie dostosuje to komputer sam zmniejszy prędkość lub zatrzyma pociąg.

Są 3 poziomy zaawansowania technologicznego systemu ETCS.

Poziom 1

Zapewnia przekazywanie do kabiny maszynisty informacji o stanie sygnalizacji szlakowej, z odpowiednim wyprzedzeniem może wdrożyć procedurę hamowania lub ograniczenia prędkości. Ten poziom nie zastępuje sygnalizacji, jedynie ją wspomaga i kontroluje jej przestrzeganie. Wadą tego poziomu jest brak aktualizacji pomiędzy rozmieszczonymi balisami na torze. Mamy taką oto sytuację, że wysyłamy sygnał „stój” do pociągu ze względu na zajętość toru, najdalej wysunięta balisa przekazuje sygnał do komputera centralnego lokomotywy, ten wdraża procedurę hamowania i zatrzymuje ją. W między czasie tor został zwolniony, ale informacja nie dociera, bo pociąg nie przejechał jeszcze nad kolejną balisą, która by uaktualniła info o stanie szlaku. Jeżeli nie widzi jeszcze semafora, który zezwala na jazdę to będzie stał w polu aż ktoś mu nie poda komendy do jazdy.

Poziom 2

Zapewnia ciągłą łączność z komputerem pokładowym lokomotywy i aktualizowanie na bieżąco informacji o stanie sygnalizacji na szlaku jak również zapewnia pozycjonowanie składu i jego identyfikację. W teorii zastępuje wszystkie sygnały boczne, jak semafory, ograniczenia prędkości itd. Ale to pod warunkiem że po szlaku wyposażonym w ETCS 2 będą kursowały tylko pociągi w niego wyposażone. Jak puszczą parowóz to się gość pogubi :)
Łączność jest realizowana radiowo poprzez cyfrowy protokół GSM-R, czyli coś jak telefon komórkowy, tylko specjalnie zrobiony dla kolei. Anteny nadawcze są usytuowane wzdłuż szlaku w taki sposób, aby ciągle utrzymywać w zasięgu łączności pociąg, który się po nim porusza.
Z tego, co słyszałem to te same anteny wykorzystują również do normalnej łączności komórkowej GSM. Różnica jest tylko w protokole, żeby się to wszystko nie wymieszało.
Maszynista ma, więc wyświetloną na monitorze pełną sytuację szlakową, wszystkie ograniczenia itd. oraz pozycję własnego pociągu. Wielką zaletą tego systemu jest to, że określona zdalna komenda może być przypisana konkretnemu składowi, co przy poziomie 1 jest niemożliwe. Aktualizacja danych o sytuacji na szlaku odbywa się na bieżąco, balisy służą tu tylko jako korekcja systemu pozycjonowania składu.

Poziom 3

W zasadzie jest podobny do poziomu 2. Komunikacja odbywa się na tej samej zasadzie.
Różnica polega na tym, że to sam pociąg (nie urządzenia przytorowe) nadaje sygnał o zajętości toru. Lokomotywa poziomu 3 jest dodatkowo wyposażona w system kontroli całości składu.

To tyle o ETCS. Co do innych systemów to słyszałem że używają też LZB i ASFA ale o tym innym razem.

Wybaczcie, jeżeli coś przeoczyłem, mam nadzieję, że nic nie pokręciłem, bo w zasadzie kolejarzem nie jestem. Mile widziana dyskusja.
Dołączę parę obrazków aby lepiej wyjaśniły zasadę działania tego wszystkiego.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2012, 18:52:43 wysłana przez selsyn »

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwietnia 2012, 17:25:16 »
A ja zadam inne pytanie, dlaczego w Hiszpanii jest inny rozstaw torów?
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwietnia 2012, 17:34:57 »
Cytuj
A ja zadam inne pytanie, dlaczego w Hiszpanii jest inny rozstaw torów?

Z tego co wiem, to obawiano się inwazji francuzów i jak zaczęto budować szlaki kolejowe to zapadła decyzja żeby były o takiej akurat szerokości. No i tak wybudowali kolej iberyjską. Teraz mają z tym nielada problem, ponieważ standard ten nie przystaje do europejskiego. Nowe szlaki budują już o szerokości takiej jak ma cała Europa. Żeby dało się po tym wszystkim jeździć to każdy pociąg ma możliwość automatycznej zmiany rozstawu kół. Co do wagonów towarowych to często jest tak że są szlaki tylko towarowe, oczywiście gorszej jakości niż te dla pasażerskich. Więc towarowe przynajmniej krajowe, nie potrzebują zmieniać rozstawu, bo kursują po własnych szlakach.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2012, 17:55:39 wysłana przez selsyn »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Kwietnia 2012, 21:18:23 »
ETCS jest "pomocniczy" sam w sobie nie działa... do tego trzeba typowych systemów SRK... i jest ogólny dla wszystkich krajów.

Ciekawie mnie tam zobrazowanie na LCS-ach, jakie systemy mają, jakie blokady itp... oraz inne urządzenia (elektroniczne ?). Ale nie pracując na kolei domyślam się, że nie jesteś w stanie nic takiego nam przedstawić :(
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Kwietnia 2012, 23:39:23 »
Jak można zmienić roztaw zestawów. Zestaw kołowe tworzą jedną całość. Jak to jest w przypadku pociągu z Polski.
Podobnie jest przy ruchu między Polską a Rosją. W tym przypadku są wymieniane zestawy lub wózki.

Offline dejotzbych

  • Wiadomości: 136
  • Kolejofil
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Kwietnia 2012, 23:41:03 »
@Anrej: da się, nie tylko w Hiszpanii: http://www.zntkpoznan.com.pl/viewpage.php?page_id=15

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Kwietnia 2012, 08:28:58 »
Cytuj
Jak można zmienić roztaw zestawów. Zestaw kołowe tworzą jedną całość. Jak to jest w przypadku pociągu z Polski.
Podobnie jest przy ruchu między Polską a Rosją. W tym przypadku są wymieniane zestawy lub wózki.

Polecam mój pierwszy post w tym wątku, ostatni link. Tam zobaczysz jak to się odbywa.

  Dodano: 24 Kwietnia 2012, 18:50:20
Cytuj
Ciekawie mnie tam zobrazowanie na LCS-ach, jakie systemy mają, jakie blokady itp... oraz inne urządzenia (elektroniczne ?)
Widzę że kolega jest pewnie automatykiem, albo teleinformatykiem:) No cóż, zgadzam się z tezą że za wiele na ten temat pewnie nie wyszukam, ale spróbuję co się da i będę zamieszczał co jakiś czas w tym wątku. Dokopałem się do jakiegoś opracowania dotyczacego architektury systemu zabezpieczeń i kontroli. Nie potrafię powiedzieć na ile on jest aktualny. Z tego co zdążyłem przejrzeć hiszpanie mają w użyciu różne systemy kontroli i bezpieczeństwa na różnych liniach. Tak że jak wcześniej wspomniałem, co znajdę to zamieszczę, może coś się komuś przyda.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2012, 18:50:24 wysłana przez selsyn »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Kwietnia 2012, 00:48:02 »
Cytuj
Jak można zmienić roztaw zestawów. Zestaw kołowe tworzą jedną całość. Jak to jest w przypadku pociągu z Polski.
Podobnie jest przy ruchu między Polską a Rosją. W tym przypadku są wymieniane zestawy lub wózki.

Polecam mój pierwszy post w tym wątku, ostatni link. Tam zobaczysz jak to się odbywa.
@Anrej: da się, nie tylko w Hiszpanii: http://www.zntkpoznan.com.pl/viewpage.php?page_id=15
Tylko że to mi nic nie wyjaśnia.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Kwietnia 2012, 01:02:45 »
Tylko że to mi nic nie wyjaśnia.
A Twoje posty jak zwykle nic nie wnoszą do dyskusji (w zasadzie już do tego przywyknęliśmy…) Kolega @dejotzbych podał Ci link do opisu takiego wynalazku jak SUW2000. Wcześniej dziwiłeś się jak można zmienić rozstaw jak zestawy kołowe to jedna całość. SUW2000 to odpowiedź, że da się to zrobić i jest to stosowane. Jeśli tak łopatologiczny opis jak na stronie ZNTK nic Ci nie mówi, albo nie rozumiesz tego co znajdziesz na ten temat w googlach to pora wrócić do kolorowanek…
Jako, że wierzę w ludzi do końca podam Ci parę linków związanych ogólnie ze zmianą rozstawu zestawów kołowych (możliwe, że się powtórzą):

&feature=related
http://pl.wikipedia.org/wiki/SUW2000
http://www.zntkpoznan.com.pl/readarticle.php?article_id=4
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej - system ASFA analogowy
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Kwietnia 2012, 21:23:37 »
Dziś przedstawię kolejny z używanych w Hiszpanii systemów kontroli i bezpieczeństwa ASFA – Powiadomienie o sygnałach i hamowanie automatyczne.

Jest to system umożliwiający przekazywanie informacji do kabiny pociągu o stanie sygnalizacji szlakowej jak również posiada możliwość zainicjowania automatycznego hamowania pociągu.
System ten jest zainstalowany na ok. 8700 kilometrach szlaków kolejowych w Hiszpanii.
W skład ASFA wchodzi zespół urządzeń zainstalowanych na torowisku, transponderów nadawczych (balis), oraz odpowiedniego odbiornika umieszczonego na lokomotywie. W ten sposób przekazywane są informacje o stanie sygnalizacji przytorowej i dozwolonej prędkości jazdy na poszczególnych odcinkach szlakowych. Urządzenie zamontowane na lokomotywie przekazuje te informacje maszyniście. W przypadku, jeżeli polecenie wydane przez system nie zostanie wykonane przez maszynistę lub zostanie źle zinterpretowane, następuje wdrożenie procedury automatycznego hamowania pociągu.
Częstotliwości, na jakich pracuje ten system to od 55 kHz do 115 kHz. Pozwala to na jednoczesne przekazywanie 9 parametrów. ASFA nie jest traktowana jako system nadrzędny nad sygnałami przytorowymi, stosowany jest tylko jako jego uzupełnienie. Pierwszy rezonator umieszczony jest ok. 300 m lub wcześniej (zależy od dozwolonej prędkości na danym odcinku i może się zmieniać od 190 do 480 m) od sygnalizatora świetlnego, kolejny jest montowany naprzeciw sygnalizatora lub 5 m przed nim. W momencie, gdy pociąg przejedzie nad pierwszym rezonatorem, maszynista już wie, jaki sygnał będzie na najbliższym semaforze nie widząc go jeszcze. Teraz omówimy sobie prawidłowe reakcje maszynisty na sygnały ASFA.
1)   Semafor na zielono – tor wolny.
W momencie przejazdu nad pierwszym rezonatorem w kabinie rozbrzmi krótki sygnał (0,5 s), maszynista kontynuuje jazdę bez redukcji prędkości.
2) Semafor na pomarańczowo lub inna kombinacja - redukcja prędkości, lub powiadomienie o zbliżaniu się do semafora nakazującego zatrzymanie. Zawsze jest to drugi lub trzeci semafor z kolei, co pozwala na stopniowe zredukowanie prędkości. Podczas przejazdu nad pierwszym rezonatorem w kabinie rozbrzmi sygnał i zapala się kontrolka samoczynnego hamowania z opóźnieniem, maszynista kasuje ten sygnał przyciskiem, jeżeli tego nie zrobi przed upływem 3 s, następuje samoczynne hamowanie. Po skasowaniu zmniejsza prędkość pociągu. W przypadku braku reakcji kolejny rezonator umieszczony naprzeciw semafora wdraża samoczynne hamowanie.
3) Semafor na czerwono – nagłe hamowanie.
Po przejeździe nad pierwszym rezonatorem w kabinie rozbrzmi sygnał akustyczny 3 s i zapala się czerwona kontrolka nagłego hamowania przez 10 s. Jeżeli maszynista nie rozpocznie hamowania, system zaczyna hamować skład i zatrzyma pociąg jeszcze przed semaforem nakazującym zatrzymanie się. Drugi rezonator służy tu jako powtarzacz sygnału z pierwszego rezonatora.
W przypadku, gdy dozwolona prędkość na danym odcinku, lub dla danego typu pociągu zostanie przekroczona, system wdroży hamowanie nagłe. Maszynista nie jest w stanie odblokować tego procesu aż prędkość nie spadnie do 5km/h, lub nie zatrzyma się całkowicie, zależy to od typu lokomotywy. Po zatrzymaniu dopiero może odblokować system i ewentualnie kontynuować jazdę. Niemniej jednak informacja taka zostaje zapisana na taśmie tachografu lokomotywy.
 Wyposażenie przytorowe systemu składa się z dwóch elementów: rezonatora i skrzynki łączeniowej obok toru. Rezonatory to urządzenia statyczne i pasywne, oznacza to, że nie potrzebują osobnego zasilania dla realizowania swojej funkcji. Nie znalazłem informacji, co znajduje się w skrzynce łączeniowej. Ale na pewno muszą posiadać moduł dopasowywujący częstotliwość pracy rezonatora zgodnie z otrzymanym sygnałem np. z semafora. Z dziewięciu dostępnych częstotliwości w praktyce używa się tylko 5.
Są to tzw. Kanały wiadomości: L1, L2, L3, L7, L8.
L1 służy do powiadomienia o zatrzymaniu, o zachowaniu przezorności, przedwczesne powiadomienie o zatrzymaniu, o natychmiastowym zatrzymaniu, powiadomienie o niestrzeżonym przejeździe kolejowym i o czasowym ograniczeniu szybkości poniżej 60 km/h.
L2 służy do powiadomienia o wolnym torze i jeździe bez ograniczeń.
L3 do powiadomienia o wolnym torze w związku z przejazdem przez strzeżony przejazd kolejowy.
L7 do kontroli prędkości, po poprzednim powiadomieniu o jej zmniejszeniu.
L8 do zatrzymania składu przy semaforze.
Każda wiadomość ma przypisaną własną częstotliwość i tak np. L8 ma 95,5 kHz.

Urządzenie na lokomotywie posiada odbiornik zamontowany pod podwoziem w przedniej części lokomotywy nieco po jej prawej stronie do kierunku jazdy. Do odbiornika jest podłączony oscylator, który generuje pewną stałą częstotliwość. W momencie przejazdu nad aktywnym rezonatorem, gubi on swoją stałą częstotliwość i przechodzi na częstotliwość odebraną z rezonatora, w ten sposób przejmując informację.
Następnie informacja trafia do szafy kontrolnej gdzie zostaje zidentyfikowana.
Są w użyciu następujące wersje tego systemu:
ASFA klasyczna dla pociągów o prędkościach do 160km/h, ASFA FAP FGC (dla Katalończyków, ci to nawet ASFe mają swoją, nie mówiąc już o języku). Dodatkowo posiada jeszcze funkcję hamowanie automatyczne miejscowe. ASFA 200, dla pociągów o prędkościach do 200km/h. ASFA 200 AVE, podobna do ASFy 200 różniąca się tylko długościami odcinków, na jakich zamontowane są rezonatory. Oraz ASFA cyfrowa, (digital), której to omówieniem zajmę się w innym poście. Oto parę obrazków w związku z tematem.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwietnia 2012, 21:35:52 wysłana przez selsyn »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Kwietnia 2012, 21:39:46 »
Czyli można powiedzieć, że działanie zbliżone do niemieckiej PZB.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Kwietnia 2012, 09:02:38 »
Czyli można powiedzieć, że działanie zbliżone do niemieckiej PZB.

Tak, dziwne, że boki rezonatora są osłonięte drewnem :D
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Kwietnia 2012, 10:11:11 »

Tak, dziwne, że boki rezonatora są osłonięte drewnem :D
U nas byłby to raj dla złodziei ;)

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Kwietnia 2012, 10:14:35 »
Cytuj
Tak, dziwne, że boki rezonatora są osłonięte drewnem :D
Też się zastanawiałem po co te drewienka, niestety narazie nie wiem:) Może to ma coś wspólnego z wytłumieniem jakichś zakłuceń częstotliwości. Jak się kiedy dowiem to napiszę.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2012, 10:17:07 wysłana przez selsyn »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Kwietnia 2012, 11:14:21 »
Cytuj
Tak, dziwne, że boki rezonatora są osłonięte drewnem :D
Też się zastanawiałem po co te drewienka, niestety narazie nie wiem:) Może to ma coś wspólnego z wytłumieniem jakichś zakłuceń częstotliwości. Jak się kiedy dowiem to napiszę.

Nie, chodzi o osłonę. W Polsce jest to gumowe/metalowe. A tu zonk - drewno ;)

Jest spora różnica między "nie chodzi o...", a "nie, chodzi o...".
ZiomalCl
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2012, 13:59:25 wysłana przez ZiomalCl »
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwietnia 2012, 19:30:28 »
Cytuj
A tu zonk - drewno ;)
Pewno sobie wykalkulowali, że wyjdzie taniej. Hiszpania to kraj o dosyć niskim natężeniu opadów atmosferycznych i wysokich temperaturach, to co spadnie z chmurki, za godzinę wyschnie:). Dlatego ta drewniana osłona, w dodatku zaimpregnowana, przeżyje pewnie sam rezonator.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2012, 19:36:12 wysłana przez selsyn »

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Kolejowe systemy bezpieczeństwa - ASFA digital
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Maja 2012, 21:45:05 »
ASFA cyfrowa

W 2005 r. Adif (Administrator Infrastruktury Kolejowej) rozpoczął prace i badania nad wdrożeniem nowej generacji systemu ASFA montowanej w elektrowozach i zespołach trakcyjnych, oraz budowy nowych urządzeń zamontowanych na torach. Ze względu na funkcjonowanie systemu, nadano mu nazwę ASFA digital. Zasadnicza różnica pomiędzy poprzednim typem tego systemu to funkcjonowanie transponderów, które obecnie zajmują się przetwarzaniem informacji a nie tylko ich przesyłaniem. Pierwsza faza tego projektu nosiła nazwę ASFA digital podstawowy i zaczęła wchodzić do użytku w 2007 r. Wymieniono na nowe (cyfrowe), urządzenia zamontowane na elektrowozach, co pozwoliło na skuteczniejsze kontrolowanie prędkości oraz hamowania z uwzględnieniem jego charakterystyki (krzywa hamowania). Został również zmieniony wygląd panelu tego systemu, który obsługuje maszynista. Panel ten został zmodyfikowany, co pozwoliło na bardziej czytelny odczyt przez maszynistę sygnałów przesyłanych przez system, co spowodowało wykluczenie pomyłek i błędnych interpretacji. Druga faza projektu, to wymiana urządzeń przytorowych, co zezwoliło na przekazywanie maszyniście większej ilości informacji jakie system używa i może używać w przyszłości oraz wykorzystanie wszystkich dostępnych dziewięciu częstotliwości, a nie tylko pięciu jak do tej pory. Nowe używane częstotliwości pozwalają oddzielnie sygnalizować przekroczenie poziomów bezpieczeństwa, powiadomienie o zachowaniu szczególnej ostrożności w związku z przejazdem przez przejazd kolejowy, powiadomienie o zbliżaniu się do stacji kolejowej oraz zmiany rozstawu torów.
W 2011 r. Adif zakończył modernizację i montaż systemu ASFA Digital. Zostało zmodernizowanych 291 elektrowozów za kwotę ok. 14.755.197 €. Na jedną maszynę przypada koszt ok. 49.680 €.

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Listopada 2012, 14:28:57 »
Klasyfikacja Linii kolejowych w Hiszpanii, ze względu na limity nacisku osi i tonażu na metr bieżący szyn.

Kategoria      Nacisk osi w tonach     Nacisk na metr bieżący szyn w tonach
A                       16,0                                                5
B1                     18,0                                                5
B2                     18,0                                                6,4
C2                     20,0                                                6,4
C3                     20,0                                                7,2
C4                     20,0                                                8,0
D2                     22,5                                                6,4
D3                     22,5                                                7,2
D4                     22,5                                                8,0

Zdecydowana większość szlaków kolejowych posiada kategorię D4, tylko nieliczne odcinki, lub odcinki z ograniczonym dostępem, posiadają niższą kategorię.

Oto mapa sieci kolejowej Hiszpanii w 3 częściach:

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Hiszpańska kolej
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Listopada 2012, 23:40:01 »
W Polsce też coś takiego było, będzie 35 lat temu a nawet więcej. Na wagonach było wymalowane na jakim szlaku jaka jest ładowność: na A - tyle, na B - tyle itp.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopada 2012, 22:18:51 wysłana przez Rozi »