Autor Wątek:  Wiatrak - szybkość animacji  (Przeczytany 5823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dejotzbych

  • Wiadomości: 136
  • Kolejofil
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Wiatrak - szybkość animacji
« dnia: 09 Stycznia 2012, 17:26:15 »
Cześć!

W ramach akcji "Zrób coś Naucz się czegoś dla MaSzyny" zaprzyjaźniam się z 3dsem. Bardzo dużo informacji da się wyciągnąć z Waszych postów*)

Tyle gwoli wstępu, teraz do rzeczy:

Stworzyłem taki oto model wiatraka:


Teraz pytania:
1. Czy jest jakaś inna (nieopisana tu -> http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/Animacje_modeli ) metoda ciągłej animacji, która pozwala na regulowanie prędkości obrotu? W moim wiatraku posłużyłem się trzema zagnieżdżonymi bananami, każdy z animacją seconds.
2. Jaka jest optymalna ilość trójkątów dla takiego obiektu? U mnie są dwa submodele (nie licząc bananów) w sumie nieco ponad 400 tri, z LoDem na 500m ->210 tri i kilometr -> 24 tri.
3. Jaki wpływ na wydajność może mieć ilość submodeli bez trójkątów?



*) to zdanie sponsoruje wyszukiwarka :)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Stycznia 2012, 17:47:01 »
Kiedyś można było ustawić zdarzenie na obrót powyżej 360 stopni, wtedy ruch się zapętlał. We wpisie jest możliwość regulowania szybkości.
Z mojegu punktu widzenia: wywal ten LoD pośredni.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 562
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Stycznia 2012, 17:49:43 »
Podobno lepiej dać animację w T3D.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline dejotzbych

  • Wiadomości: 136
  • Kolejofil
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Stycznia 2012, 18:00:50 »
Kiedyś można było ustawić zdarzenie na obrót powyżej 360 stopni, wtedy ruch się zapętlał. We wpisie jest możliwość regulowania szybkości.

Dzięki, pokombinuję

Cytuj
Z mojegu punktu widzenia: wywal ten LoD pośredni.

Z początku oba modele miały LoDa na kilometr (teraz najpierw ginie pełnotrójkątowe śmigło, potem wieża) i wyglądało lepiej, dzięki za opinię, mimo, że nie widziałeś modelu.

Podobno lepiej dać animację w T3D.

Też z tego założenia wyszedłem, zwłaszcza, że nie wiedziałem o ficzerze (bugu?), o którym mówi @youBy

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Stycznia 2012, 18:02:04 »
Dzięki, pokombinuję
W którymś readme dołączonym do exe, Ra opisywał jak się taką prędkość kątową reguluje.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Stycznia 2012, 18:07:26 »
W Bałtyku łopaty wiatraka są jako wskazówka sekundowa zegara i robią pełny obrót w ciągu minuty. Można zmienić prędkość obrotu przez zastosowanie banana, lub jakiegoś niewidzialnego obiektu, którego oś obrotu będzie ustawiona identycznie jak dla łopat i który ustawimy jako parent dla wirnika. Później przerabiasz ten obiekt (banan), aby obracał się jak wskazówka, np. sekundowa, dzięki czemu obracający się banan sprawi, że łopaty będą poruszać się 2x szybciej, bo prędkości obrotu banana i wirnika zsumują się.
Obrót wywołujesz poprzez odpowiedni wpis Anim: (seconds, minutes, hours).
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline dejotzbych

  • Wiadomości: 136
  • Kolejofil
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Stycznia 2012, 19:09:41 »
@adsim, ja właśnie tak zrobiłem, tylko po trzykroć. Pytam właśnie, czy jest możliwość obejścia tego w jakiś inny, może bardziej cywilizowany, a napewno mniej bananochłonny sposób (banan to kolejny submodel jakby nie patrzeć, a podobno submodele żrą te efpesy bardziej niż trójkąty)

@youBy: Twój patent działa, przynajmniej na exe 231

Dzięki wszystkim za pomoc.

Jeszcze jedno pytanie: przyda się komuś taki wiatrak? Gdzie go wrzucić, do Testu?

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Stycznia 2012, 19:18:26 »
Banan ma zazwyczaj 0 numvertsów, przez co śmiem twierdzić, że jego wpływ na FPS jest znikomy, przynajmniej w tym konkretnym przypadku. Poza tym ten sposób nie jest jakoś szczególnie skomplikowany. Jak uznasz model za gotowy, wrzucasz do testów zgodnie z zasadami.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Stycznia 2012, 19:27:21 »
1. Czy jest jakaś inna (...) metoda ciągłej animacji, która pozwala na regulowanie prędkości obrotu?
Istnieje możliwość dodania kolejnych animacji, jeśli takie będą potrzebne. Prędkość obrotowa powinna chyba zależeć od siły wiatru, ale obsługi wiatru jeszcze nie ma.

2. Jaka jest optymalna ilość trójkątów dla takiego obiektu? U mnie są dwa submodele (nie licząc bananów) w sumie nieco ponad 400 tri, z LoDem na 500m ->210 tri i kilometr -> 24 tri.
Z uwagi na to że wiatraki raczej nie występują setkami, moim zdaniem fazy LoD nie mają sensu przy tej ilości trójkątów. LoD wydaje się użyteczny, jeśli zmniejsza ilość trójkątów stukrotnie. Ale trzeba by to przetestować w praktyce.

3. Jaki wpływ na wydajność może mieć ilość submodeli bez trójkątów?
Dużego nie powinno mieć, zwłaszcza jeśli liczba wiatraków nie przekracza 50 w widocznym obszarze. Wydajność zżerają raczej submodele z trójkątami.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline dejotzbych

  • Wiadomości: 136
  • Kolejofil
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiatrak - szybkość animacji
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Stycznia 2012, 20:23:38 »
Istnieje możliwość dodania kolejnych animacji, jeśli takie będą potrzebne.
Moim zdaniem są ważniejsze rzeczy, chyba, że to będzie Ctrl+C/V i zmiana jednej/dwóch linijek.

Prędkość obrotowa powinna chyba zależeć od siły wiatru, ale obsługi wiatru jeszcze nie ma.
W tym przypadku liniowej zależności chyba nie ma, turbina powinna mieć synchronizację z siecią energetyczną, więc prędkość obrotowa zawiera się raczej w typie enum.

@adsim, @Ra: w takim razie usuwam LoDa, dopracuję co nieco i postaram się wrzucić dzieło tam, gdzie trzeba.