Autor Wątek:  Mini baza modeli w Publikacjach  (Przeczytany 26947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Lutego 2012, 13:38:48 »
Jako, że genialne pomysły nachodzą mnie z dziwnego powodu zawsze gdy opuszczam dom, mam kolejną propozycję...

Symulator idzie jednoznacznie w stronę tras realistycznych... co za tym idzie powstają również realistyczne modele... Powstaje pytanie, w jaki sposób jednoznacznie identyfikować miejsce, w którym faktycznie "stoi" dany obiekt.

Dla przykładu: ktoś ufocił dom w województwie K, powiecie Z, gminie J, wiosce X, na działce Q... Nazwanie domu jako dom_XX nic nam o lokalizacji nie powie, a szkoda. Z pomocą i chęciami przychodzi nam szeroko pojęta geodezja, geoportal.gov.pl oraz bodajże załącznik numer 1 do jakiejś instrukcji :D

Generalnie każdą działkę można zidentyfikować jednoznacznie.
Odpalamy geoportal.gov.pl;
odnajdujemy miejsce na mapie, w którym stoi nasz budynek;
w widoku warstw po lewej stronie zaznaczamy "dane o charakterze katastralnym" (pokażą się nam elegancko wyrysowane granice działek);
z menu nad mapą wybieramy ikonkę "i", a następnie klikamy w działkę z naszym budynkiem.

Z nowego okna odczytujemy identyfikator działki. Wygląda on tak: 302901_2.0011.1455/6 (jeśli jest "/x" znaczy, że działka jest wynikiem podziału).

Powstaje pytanie jak to wykorzystać. Można spróbować wpakować to w nazwę pliku (302901_2.0011.1455/6_nazwa_budynku.t3d), lub przenieść to do zawartości samego pliku (dom_x. t3d - x należy inkrementować wartość x)
1     //location: 302901_2.0011.1455/6

Zostawiam do przemyślenia władnym ;)

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Lutego 2012, 14:57:26 »
Pomysł fajny, ale nie wiem czy opłacalny ze względu na znikomą bazę realistycznych modeli.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Lutego 2012, 15:53:50 »
Pomysł fajny, ale nie wiem czy opłacalny ze względu na znikomą bazę realistycznych modeli.
To już się zmienia ;)

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Lutego 2012, 17:04:57 »
Zamęczysz się z tymi numerami działek. A co jak na jednej działce jest kilkanaście budynków? Można wpisywać współrzędne geograficzne WGS84 (z ułamkami stopnia) albo współrzędne XY w PUWG 1992 (układ 2000 trzeba by przeliczyć do 1992).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Lutego 2012, 18:06:53 »
Nawet jeśli jest kilka budynków na jednej działce, to i tak można je już przypisać jednoznacznie do danej działki. Nic więcej w kwestii katalogowania robić nie trzeba.
Jak podasz mi dokładne współrzędne danego budynku, takie naprawdę dokładne bez zbędnej roboty to ma to sens. Nie ma sposobu na to bez dodatkowej, zbędnej zresztą roboty. Przypisanie do działki wystarczy.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Lutego 2012, 18:18:07 »
Ale po co to? Wyobraźmy sobie trasopisarza, który buduje scenerię realną (np Wrocław Główny-Łódź Kaliska-Warszawa Wschodnia;)) i szuka on jakiegoś budynku stacji, np Nowe Skalmierzyce (przy okazji, to jeden z najpiękniejszych budynków dworcowych). I co, teraz ma sprawdzać, jaki jest tam identyfikator działki, a potem wyszukiwać go w modelach? Masa niepotrzebnej roboty. Ja zrobiłem tak, że nazwy budynków rzeczywistych to np. budynek_dworcowy_herby_stare.t3d/.inc . Od razu wiadomo, że to dworzec, wiadomo z jakiej stacji, i to już po samej nazwie, bez otwierania .inc'a , w którym mogą być zawarte dokładniejsze informacje. Modele fikcyjne (lub takie, przy których informacja o "pochodzeniu" jest niepotrzebna, np latarnia_gdynia) mają nazwy zwykłe, z liczbą, np wiata_peronowa_1.t3d/inc . A poza tym, te identyfikatory są zdecydowanie za długie.

Cytuj
genialne pomysły
:]
Cytuj
Pomysł fajny, ale nie wiem czy opłacalny ze względu na znikomą bazę realistycznych modeli.
Obecnie w paczce całościowej jest tych modeli tak dużo, że gdyby się postarać, to w tydzień zrobiłbym połowę tego...
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2012, 18:23:45 wysłana przez szczawik »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #66 dnia: 02 Lutego 2012, 18:29:42 »
Obecnie w paczce całościowej jest tych modeli tak dużo...
Ironia.pl
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2012, 18:35:47 wysłana przez Benek »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #67 dnia: 02 Lutego 2012, 18:46:19 »
Nawet jeśli jest kilka budynków na jednej działce, to i tak można je już przypisać jednoznacznie do danej działki. Nic więcej w kwestii katalogowania robić nie trzeba.
Tylko że taki numer działki nic nie daje. Jakby były współrzędne, to istnieje przynajmniej opcja ich automatycznego wstawienia do scenerii.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #68 dnia: 02 Lutego 2012, 21:00:07 »
Nawet jeśli jest kilka budynków na jednej działce, to i tak można je już przypisać jednoznacznie do danej działki. Nic więcej w kwestii katalogowania robić nie trzeba.
Tylko że taki numer działki nic nie daje. Jakby były współrzędne, to istnieje przynajmniej opcja ich automatycznego wstawienia do scenerii.

Możemy iść również w tę stronę. Współrzędne każdy na geoportalu znajdzie i odczyta (chciażby z ortofotomapy) ale co z rotacją? Można by to w sumie ręcznie obliczyć z kątomierzem na wyświetlaczu... Jeśli tak zrobić bo ma to sens proponowałbym tak:

nazwa_obiektu.t3d

location: działka, współrzędne

Dochodzimy do narzędzia, które uprości kolejny etap prac.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Mini baza modeli w Publikacjach
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Marca 2012, 16:29:04 »
Proponuję przenieść z działu Publikacje do poddziału Baza infrastruktury tematy, chyba zapomniane, z paczkami modeli dla trasopisarzy. Są to m.in. http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13576.0.html oraz http://eu07.pl/forum/index.php/topic,16305.0.html . Choć w przypadku tego pierwszego wydaje mi się, że trzeba przystosować format tekstury.