Autor Wątek:  W centrum Sosnowca stanie parowóz  (Przeczytany 4471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
W centrum Sosnowca stanie parowóz
« dnia: 19 Sierpnia 2011, 09:52:09 »
"Już wkrótce w Sosnowcu będzie można podziwiać nową atrakcję. Jak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miejskiego, niebawem w samym centrum miasta stanie wyjątkowy obiekt. Będzie to parowóz, który swoją obecnością ma nawiązywać do związków Sosnowca z koleją.
Parowóz ma stać się swoistym pomnikiem techniki. Stanie na terenie byłego Technikum Kolejowego, bezpośrednio przy dworcu kolejowym Sosnowiec Głównym, który został wpisany na listę zabytków techniki województwa śląskiego. Sprowadzenie parowozu, to pomysł plastyka miejskiego, Przemysława Wacławczyka, według którego maszyna stanowić będzie atrakcyjną formę reklamy miasta.
Jak zwracają uwagę osoby zaangażowane w inicjatywę, Sosnowiec miał od początku powstania silne związki z koleją, czy to poprzez przebiegającą przez miasto historyczną linię Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czy Fabrykę Kotłów Parowych, produkującą między innymi kotły parowozowe. W mieście przez wiele lat istniało także Technikum Kolejowe, a obecnie Zespół Szkół Technicznych i Licealnych, w którym funkcjonuje profil kolejowy.
Parowóz Ty45-421 - obecnie pozostający we własności PKP Cargo S.A., po ponad rocznym okresie negocjacji, zostanie sprowadzony z Łaz. Przemysław Wacławczyk ma nadzieje, że uda się go sprowadzić jeszcze we wrześniu tego roku. Byłaby to również dokonała okazja do uczczenia jubileuszu 60-tej rocznicy powstania „kolejówki", przypadającego na jesień."

http://esosnowiec.pl/index.php?dane=glowna&art_glo=5466&num=3

Od siebie dodam, że najpierw w grę wchodziło odkupienie sprzedanego na złom przez DB Ty2-5680, ale kiedy sprawą zainteresowała się szkoła i miasto, momentalnie parowóz został z powrotem odkupiony przez przewoźnika celem "odrestaurowania". Wraz z Ty45-421 zostaną przejęte: tor, semafor kształtowy i żuraw wodny.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpnia 2011, 10:00:39 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Kamil_en

  • Wiadomości: 110
  • :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sierpnia 2011, 13:09:48 »
Jestem ciekaw, w jaki sposób parowóz zostanie dostarczony ?

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6137
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2096
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sierpnia 2011, 13:16:06 »
Pewnie lawetą/platformą drogową do przewozu gabarytów.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Sierpnia 2011, 16:36:43 »
Pojedzie po torach, po wstępnych ekspertyzach PKP Cargo spokojnie można go ciągnąć 5-10 km/h. Taka opcja jest najwygodniejsza, gdyż płot szkoły, za którym ma stanąć parowóz jest bezpośrednio przy jednym z torów, więc wystarczy go dźwigiem "przerzucić" na drugą stronę.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpnia 2011, 16:43:54 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Kamil_en

  • Wiadomości: 110
  • :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Sierpnia 2011, 18:11:28 »
Już nie mogę się doczekać transportu, ciekawe czy będzie ciągnięty linią nr 1 ? Przy prędkości 5-10 km/h to może zakłócić punktualność niektórych pociągów chyba że w nocy - w tedy ruch mniejszy :)

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpnia 2011, 16:49:58 »
Wg. Mnie jego obecne miejsce jest bardziej sensowne niż to w Sosnowcu. Tyle czajników stoi w okolicy to musieli akurat wziąć go z Łaz.

PS. Nie będzie jechał bo stoi tam od 20 lat i jest przyspawany do szyn...
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpnia 2011, 17:35:22 »
Hmm, z tego co mi wiadomo, nie jest przyspawany, inaczej nie planowaliby z PLK trasy przejazdu. Po drugie, IMO w nowym miejscu będzie lepiej wyeksponowany, teraz stoi w miejscu, gdzie nikt prawie nie chodzi, nie jeżdżą samochody, nie widać go ze stacji i nikt się nim jakoś nie zajmuje... A tutaj będzie praktycznie w samym centrum miasta, wyremontowany, monitorowany całą dobę i oświetlony w nocy.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpnia 2011, 17:41:54 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9228
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 748
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:33:27 »
Panowie tu tak o parowozie, to ja informuje, że w Zabrzu też zabytkowy parowozik stoi http://www.gloszabrza24.pl/wydarzenia/1583-foto-zabytkowa-lokomotywa-w-centrum-zabrza
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:42:02 »
To jest właśnie Ty2-5680, który staraliśmy się odkupić ze złomowiska (sprzedany został tam przez DB) , ale jak się zainteresował tym Sosnowiec to Niemiec z powrotem go odkupił, odnowił i postawił w Zabrzu.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:49:24 »
Niy bydom Gorole Hanysom maszyna zabieroć :p

(Przepraszam wszystkich Ślązaków za kalectwo. Proszę poprawić błędy ;] - z góry dziękuję).
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:52:06 »
Taa, tylko on w Sosnowcu stacjonował na Jęzorze, a potem stał jako pomnik w Szczakowej ;).
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9228
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 748
Odp: W centrum Sosnowca stanie parowóz
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:54:28 »
W sumie nie wiem ile on u nas stoi, ale mijałem go parę razy i wygląda dość świeżo, czyli musiał tu trafić niedawno :). Znalazłem, dla zainteresowanych http://www.ty2.pl/parowoz-ty2-5680/
http://www.ty2.pl/news/czytaj/parowoz-ty2-5680-uratowany/
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpnia 2011, 22:01:26 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".