Autor Wątek:  Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.  (Przeczytany 17526 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Lipca 2011, 23:35:08 »
Cytuj
czy ładownia znajduje się w torze szlakowym, czy też jest boczny tor

Tor szlakowy.

Cytuj
efekt bezstresowego wychowania, tłumaczenia, że "myślenie boli" oraz reformy szkolnictwa

W pewnej części na pewno, ale z drugiej strony warto pamiętać, że rozwój kory przedczołowej kończy się w wieku 25 lat (http://www.scribd.com/doc/16531860/Law-Responsibility-and-the-Brain-Mobbs-Et-Al-2007). Z tego co kojarzę, to w najlepszym wypadku pełna zdolność przewidywania konsekwencji swoich działań wykształca się w liceum(*). W związku z tym (abstrahując od polskiego prawa) moim zdaniem:
1. Bezpośrednią i największą odpowiedzialność ponoszą sami sprawcy(**)
2. Prawie na równi z nimi odpowiedzialny jest właściciel firmy zostawiający bandę dzieci bez opieki
3. Szkoła i reforma są daleko w tyle za powyższymi, o wiele wcześniej są rodzice i to jak wychowywali swoje dzieci

(*) --- do literatury w tej chwili niestety nie dotrę, ale ciekawostką popierającą to stwierdzenie mogą by być najmłodsi oficerowie XIX-wiecznej marynarki --- początek służby podoficerskiej w wieku 12 lat, jeśli delikwent się sprawdził to stopień oficerski po 3 latach służby.
(**) --- zakładając, że są sprawcami

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Lipca 2011, 00:55:03 »
Tego już nie jestem pewien, musiałby się @mechatronik wypowiedzieć, ale chyba w torze szlakowym jest to urządzone, bez żadnych bocznic, wykolejnic itp.
Tak, ta bocznica (punkt ładunkowy) jest urządzona na torze szlakowym linii Strzelce Krajeńskie Wschód - Strzelce Krajeńskie (dawniej linia szła do Lubiany Pyrzyckiej). W załączniku fragment regulaminu obsługi w/w ładowni, wg. którego bez drużyny pociągowej wyładunek nie powinien się odbywać.
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2011, 01:05:24 wysłana przez Sakorius »
Pozdrawiam, Sławek

Offline chemik35

  • Wiadomości: 154
  • Stacja Płock Trzepowo
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Lipca 2011, 01:49:20 »
W świetle tych dokumentów jasno widać, że obsługa lokomotywy jak i ustawiacz popełnili karygodny błąd pozwalając na odczepienie lokomotywy od składu "młodzieży" z firmy wyładunkowej. Według mojej opinii po lekturze tych dokumentów "psim obowiązkiem" drużyny manewrowej było siedzenie w lokomotywie i czekanie na instrukcje firmy wyładowczej do skończenie prac. Na dokładkę skład powinien być osłonięty wagonem, który posiada "czynny hamulec zespolony, budkę lub pomost z ręcznym hamulcem i kurek nagłego hamowania". Śmiem domniemywać, że powodem odczepienia feralnych wagonów było podstawienie ich pod zsypnie lub w celu lepszego operowania koparką przy rozładunku. Niestety PLK nie zatroszczyła się o bezpieczeństwo, gdyż postawienie wykolejnicy przed zjazdem z toru bocznicowego na uporek czy choćby powiększenie/poprawienie stanu wysepki przed kozłem oporowym mogło uchronić tych ludzi przed śmiercią. Niestety lata zaniedbań i rutyny pokazują po raz kolejny nędzny stan linii kolejowych i bezpieczeństwa na nich.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Lipca 2011, 07:14:39 »
Czy ja wiem, czy to był błąd drużyny pociągowej... Mi to raczej wygląda na samowolkę "ekipy" rozładunkowej. Być może rozładunek był przewidziany w późniejszym terminie, gdy na pociąg przybędzie następna drużyna.
Pozdrawiam, Sławek

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Lipca 2011, 10:52:18 »
Zgadzam się z opinią że, to była samowolka, podejrzewam (na podstawie zdjęć i innych informacji) że, zostały im 2 wagony do wyładunku i nie chciało im się przestawiać koparki (lub był większy problem z dojechaniem z "wanną") i postanowili że odepną skład i przepchną go koparką, no a jak ruszyli te (ok 260t) na pochyleniu to nie byli tego wstanie zatrzymać i skład poleciał. Przy tej masie to żaden kozioł nie był wstanie tego zatrzymać i doszło do tragedii. Wg. mnie porostu bezmyślność tych dzieciaków.

Offline ark21

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Lipca 2011, 17:34:49 »
Mi to raczej wygląda na samowolkę "ekipy" rozładunkowej. Być może rozładunek był przewidziany w późniejszym terminie, gdy na pociąg przybędzie następna drużyna.
Cytuj
http://www.mmpoznan.pl/380557/2011/7/27/spoza-miasta-zwierzyn--wagony-uderzyly-w-budynek--osoby-nie-zyja-zdjecia-wideo--aktualne-informacje?category=spozaMiasta
Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury nasz reporter rozmawia z Lesławem Chorościnem, kierownikiem Wytwórni Mas Bitumicznych Eurovia w Owczarkach, 2 km od miejsca tragedii. (...) Oto, co ustalił. - Firma rozładowująca u nas wagony z kruszywem miała awarię koparki.

Wg regulaminu z powodu braku oświetlenia rozładunek powinien odbywać się tylko w porze dziennej. Gdy doszło do wypadku było już po 22. Rozładunek mógł się nie odbyć wcześniej z powodu awarii koparki.
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2011, 17:46:39 wysłana przez ark21 »

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Marca 2012, 14:07:03 »
Przepraszam za odgrzanie "kotleta". W załączeniu raport naświetlający w znacznym stopniu okoliczności zdarzenia (ze względów rozmiaru pliku nie mogłem wstawić jako załącznik).
http://eu07.pl/userfiles/319/priv-protokol_Strzelce.pdf

Offline kacp3r

  • Wiadomości: 185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Marca 2012, 14:30:49 »
Grubo. Ciekaw jestem, dlaczego wpadli na tak beznadziejny pomysł? Dzisiaj niestety chęć zysku często przeważa na rozsądkiem... Nie przeczytałem całego artykułu, ale w tekście pojawiał się temat "klinu" pod koła. Czy powinien być podłożony, i kto powinien tego dokonać?
Jestem wektorem kreacji anihilacji...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Pociąg wjechał w budynek dworca w Strzelcach Krajeńskich.
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Marca 2012, 15:12:00 »
No właśnie nie ma ustaleń komisji na ten temat. Drużyna pociągowa twierdzi, że płoza była, a pracownicy od rozładunku jej nie widzieli. A przede wszystkim brak myślenia całościowego -- jeśli tory idą pod górę, to wcześniej lub później coś zbiegnie (prawa Murphy'ego) i trzeba przewidzieć, co się może wtedy zdarzy i jak to zminimalizować.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni