Autor Wątek:  Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem  (Przeczytany 12457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« dnia: 12 Lipca 2011, 06:16:05 »
Witam!
Mam do zaprezentowania wersję beta1 trzeciej części filmów instruktażowych przedstawiającej ruszanie elektrowozem serii EU07 (4e). Rozruch opisałem w 10 krokach. Na razie nie podłożyłem muzyki, a lektor zostanie upubliczniony gdy albo ja go dopracuje, albo ktoś inny chętny będzie chcieć podłożyć głos.
Link:

Offline taper

  • Wiadomości: 208
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipca 2011, 08:10:29 »
Brakuje tylko boczników.

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lipca 2011, 11:46:05 »
Zalaczenie/wylaczenie wylacznika szybkiego, a nie zalaczenie/wylaczenie obwodu... IMO nie pisalbym o rozruchu na dwoch pantografach. Punkt 8 - 'nastawnik kierunkowy' powinno byc.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lipca 2011, 13:24:56 »
Ode mnie:
- "jazda powinna odbywać się przy ciśnieniu w zbiornikach powyżej 7 atmosfer". Zamieniłbym "zbiornikach" na "zbiorniku głównym",
- "zwróć uwagę na opadające ciśnienie w przewodzie hamulcowym"; akurat zaznaczyłeś cylinder hamulcowy, manometr przewodu głównego jest środkowym manometrem. Nie jest też prawdą, że jeśli w cylindrze hamulcowym lokomotywy ciśnienie będzie wskazywać "0", to skład będzie wyluzowany. Lokomotywa - owszem, ale skład niekoniecznie.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipca 2011, 15:54:52 »
Brakuje tylko boczników.
To będzie przy technice jazdy omówione.

Zalaczenie/wylaczenie wylacznika szybkiego, a nie zalaczenie/wylaczenie obwodu...
IMO nie pisalbym o rozruchu na dwoch pantografach. Punkt 8 - 'nastawnik kierunkowy' powinno byc.

Ok, Wyłącznik szybki służy do rozłączania obwodu WN. Ale bez tego nie obwodów WN co za tym idzie uruchomimy lokomotywy? (Przecież nie załącza się sprężarka i przetwornica bez wył. szybkiego) Co do punktu 8 - rzeczywiście, niedopatrzenie przy edycji :)

Ode mnie:
- "jazda powinna odbywać się przy ciśnieniu w zbiornikach powyżej 7 atmosfer". Zamieniłbym "zbiornikach" na "zbiorniku głównym",
- "zwróć uwagę na opadające ciśnienie w przewodzie hamulcowym"; akurat zaznaczyłeś cylinder hamulcowy, manometr przewodu głównego jest środkowym manometrem. Nie jest też prawdą, że jeśli w cylindrze hamulcowym lokomotywy ciśnienie będzie wskazywać "0", to skład będzie wyluzowany. Lokomotywa - owszem, ale skład niekoniecznie.
Ad 1- Ok, szczegół techniczny, gdzie nie do końca wychwytuje - zabrakło mi słowa "głównym" - poprawione.
Ad 2. - tak, wiem że środkowy manometr jest manometrem przewodu głównego, chodziło mi o pokazanie stopnia docisku hamulców. Oczywiście że nie będzie prawdą gdy odhamujemy lokomotywę bez pozycji kranu hamulca w pozycji Jazdy bądź odluźniania jednak zmieniając założenia - User wykonuje czynności pokazane na filmiku (Ustawi na pozycji jazdy i poczeka aż wskazówka opadnie, zdanie ma wartość prawdziwą). Jest nawet komentarz, że odhamowanie samej lokomotywy następuje przy pomocy Num 6.

Zwróć uwagę, że dokonuje opisu rozruchu elektrowozu - czyli co zrobić by ruszyć lokomotywą a nie wykładu/prezentacji dla klasy technikum kolejowego. Laik nie zwróci uwagi, a maszynista wychwyci jedynie klawiszologię. Faktem jest, że mam na uwadzę zrobienie filmu o technice prowadzenia składu elektrowozem na przykładzie jakiejś lokomotywy (osobowej/uniwersalnej/towarowej) - wtedy z miłą chęcią wysłucham uwag odnośnie niuansów prowadzenia składów, hamowania etc.
Niemniej jednak dziękuje serdecznie za przytoczone tutaj sugestię i uwagi, co wyjść jedynie może na dobre dla treści przedstawianych na filmie.
Pozdrawiam!

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipca 2011, 17:01:48 »
Od 2:47 napisy znikają zbyt szybko - pauzowanie będzie uciążliwe.
Ciekawym efektem byłoby zastopowanie klatki i płynne ukazanie się oraz zniknięcie napisów, a następnie kontynuacja symulacji.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipca 2011, 17:19:34 »
Ok, Wyłącznik szybki służy do rozłączania obwodu WN. Ale bez tego nie obwodów WN co za tym idzie uruchomimy lokomotywy?

Tak, ale poszczególnych obwodów WN nie załącza wyłącznik szybki tylko odpowiednie styczniki (styczniki przetwornic, grzania pociągu, liniowe i inne). W moim odczuciu racja jest po stronie huntera ;-)
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipca 2011, 17:38:11 »
Od 2:47 napisy znikają zbyt szybko - pauzowanie będzie uciążliwe.
Ciekawym efektem byłoby zastopowanie klatki i płynne ukazanie się oraz zniknięcie napisów, a następnie kontynuacja symulacji.
Ok, rzeczywiście - po zwróceniu większej uwagi, wydłużę wyświetlanie napisów i rozciągnę film w stopniu pozwalającym pełne odczytanie tekstów. A wcześniejsze zanikanie/pojawianie się napisów jest czasowo odpowiednie? (przyjąłem czas: 0,5 sekundy na efekt zaniku)
Tak, ale poszczególnych obwodów WN nie załącza wyłącznik szybki tylko odpowiednie styczniki (styczniki przetwornic, grzania pociągu, liniowe i inne). W moim odczuciu racja jest po stronie huntera ;-)
Dobrze, nie znam się na lokomotywie w stopniu pozwalającym mi na polemikę bez podawania konkretnych argumentów, zatem przyjmuję uwagę i postaram się do niej zastosować.

Czy coś jeszcze jest rażące, niedociągnięte? Jak tylko czas pozwoli to dzisiaj wieczorkiem lub nocną porą wstawię poprawiony film.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipca 2011, 20:12:05 »
Od 2:47 napisy znikają zbyt szybko - pauzowanie będzie uciążliwe.
Ciekawym efektem byłoby zastopowanie klatki i płynne ukazanie się oraz zniknięcie napisów, a następnie kontynuacja symulacji.
Ok, rzeczywiście - po zwróceniu większej uwagi, wydłużę wyświetlanie napisów i rozciągnę film w stopniu pozwalającym pełne odczytanie tekstów. A wcześniejsze zanikanie/pojawianie się napisów jest czasowo odpowiednie? (przyjąłem czas: 0,5 sekundy na efekt zaniku)
Miałem na myśli zastosowanie tego efektu ww. czasówkach. Wcześniejsze wyświetlanie napisów było ok. W momencie gdy lokomotywa się toczy, zastopowanie animacji będzie wyglądać ciekawie - gdy lokomotywa stoi, stopowanie nie ma sensu. :)

Offline kurak303E

  • Wiadomości: 267
  • PKP Intercity, Gdynia - kurs maszynistowski :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipca 2011, 10:09:15 »
Jakiś mało rzetelny ten film. Te wskazówki może każde dziecko wywnioskować z najprostszej instrukcji. Ponadto np. "tym klawiszem włącza się "wysoki rozruch"". Fajnie, a co to jest? Po co to jest? Tego już pewnie każdy nie wie. to samo z przełącznikiem rodzaju hamowania. Ja bym trochę rozciągnął film i wytłumaczył co nieco. Symulator jest na tyle realistyczny, że można się podzielić wiedzą nie tylko na temat, który przycisk na klawiaturze kiedy przycisnąć. Z resztą jak wspomnieli przedmówcy i w tym klipie są błędy - "obwód, zbiorniki". Koncepcja super, wykonanie... bez komentarza. Za tutorial powinien zabrać się ktoś inny.
Lubię SU45 :) Zapraszam na mój kanał, głównie o SU45 na YT - http://www.youtube.com/user/Gryszaq oraz Ełcką Galerię Kolejową - www.elkgk.cba.pl

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipca 2011, 10:19:51 »
@kurak303E tylko zapomniałeś o jednej rzeczy, że to ma byś filmik instruktażowy, a nie film trwający od 15 do 30 minut.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lipca 2011, 13:02:46 »
@kurak303E tylko zapomniałeś o jednej rzeczy, że to ma byś filmik instruktażowy, a nie film trwający od 15 do 30 minut.

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić, jednak nie można zapominać o fachowym nazewnictwie. Myślę, że jeśli kogoś zainteresuje "wysoki rozruch" czy "przełącznik nastawienia hamulca" z pewnością będzie w stanie doczytać pogłębiając tym samym swoją wiedzę.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lipca 2011, 13:18:33 »
Jasne z tym się jak najbardziej zgadzam. Tylko należy pamiętać o tym by mimo wszystko nie był to zbyt długi filmik :). Wiesz tak co by nie był zbyt długi i nużący. By oglądający go sobie nie myślał "ehhh kiedy będzie koniec, bo mnie to już nudzi" Czyli reasumując pouczający jak najbardziej, ale nie za długi. Takie tak zwane 5 minut wydaje mi się, że w zupełności powinno wystarczyć ;).
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2011, 13:35:49 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lipca 2011, 19:06:36 »
Witam!
Jako, że miałem problemy natury sprzętowej (kasacja sprzętu) i zmuszony byłem odkurzyć mojego 8-letniego stacjonarnego staruszka i wywalczyć z nim posłuszeństwo w kwestii renderingu wideo co udało mi się dzisiaj rano. Efektem moich prac jest wypuszczenie wersji RC1 Części 3 serii filmów instruktażowych.
Bardzo proszę o fachowe uwagi, tudzież przypomnienie o czymś co miałem zrobić a tego nie zawarłem na filmie (jak wiadomo, mogłem coś usunąć bądź pracować z kopią nie tej wersji - bo była przywracana z backupu)

LINK:


P.S. Udało mi się wyeliminować "skakanie" kranu, co było dość zabawne, aczkolwiek zupełnie niedopuszczalne w wersji finalnej.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Film Instruktażowy: Ruszanie Elektrowozem
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lipca 2011, 19:18:22 »
P.S. Udało mi się wyeliminować "skakanie" kranu, co było dość zabawne, aczkolwiek zupełnie niedopuszczalne w wersji finalnej.
No nie do końca się to udało wyeliminować z tego co widziałem oglądając wersje 0.96, ale na pewno jest już lepiej :).
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".