Autor Wątek:  Pomoc F1  (Przeczytany 10000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szmytek

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« dnia: 16 Sierpnia 2004, 13:16:41 »
Przyszedł mi taki pomysł do głowy, może jakby dało radę wrzucić FAQ i inne częste pytania oraz znane błędy jako help pod F1, to zmniejszyło by trochę liczbę zapytań typu "co robić bo mi zaczyna buczeć i hamuje" na forum?

Offline maciek_1988

  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpnia 2004, 13:41:33 »
Pos klawiszem F1 jest juz funkcja- pokazuje fps i inne rzeczy dotyczace symulatora jak chocby jego www i forum. A zreszta help juz jest pod plikiem textowym razem z symkiem wiec nie ma chyba potrzeby "wstawiania" go pod jakis klawisz w maszynie. Wiec drukowac....

Offline ABu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 45
Pomoc F1
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpnia 2004, 13:42:58 »
Pomysł dobry i stosunkowo łatwy do zrobienia od strony
programistycznej, tylko musiałby ktoś opracować BARDZO
zwięzłe FAQ, bo miejsca na tekst to tam nie ma zbyt wiele...

Ale fajnie byłoby, gdyby np. po wcisnieciu F1 była ściąga
z uruchamiania loka, F2 np. z jazdy a F3 - z wyłączania, oczywiście
krok po kroku ale w bardzo zwięzłej formie.

Pozdrawiam
ABu
ABu

Offline Nicolass

  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpnia 2004, 15:52:00 »
Cytuj
Ale fajnie byłoby, gdyby np. po wcisnieciu (...)

Bombowy pomysł -> pakujcie to pod nebule! Może że nacisniecie F1 pokazuje na ekranie kilka pozycji i strzałkami można wybierać jakiego poradnika / helpa / inne info chce sie zobaczyć np. start loka, rozkłąd jazdy, misje, itp.

Co do pomocy w obecnej wersji: W starterze button "Help" który uruchamia plik tekstowy czytajto.txt. Prosto i bez tworzenia osobnego helpa. Lub można napisać taka pomoc jak połączenia FAQ, fragmentów dokumentacji itp, zrobic to ładnie w HTML i wrzucic by button "Help" otwierał index.htm.
Pozdrawiam, Nicolass

Offline Tomi

  • Wiadomości: 194
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpnia 2004, 16:06:51 »
Cytat: "ABu"
(...) po wcisnieciu F1 była ściąga
z uruchamiania loka, F2 np. z jazdy a F3 - z wyłączania, oczywiście
krok po kroku ale w bardzo zwięzłej formie.

Jasne, ale do tego trzeba bedzie jeszcze jednego helpa do obslugi F1, F2...
Taki help do helpa ;)
Pozdro z Wielkiego Kacka
Tomek

Offline mw158979

  • Wiadomości: 209
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Pomoc F1
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpnia 2004, 16:27:58 »
Ale czy taki help-obrazek (czyli malo zintegrowany z symulatorem) cos znaczaco polepszy? Przeciez mozna wrocic do sesji poprzez alt-spacja (czy jak tam kto lubi) i przeczytac to co juz jest napisane. Wiecej by pomogl poczatkujacym taki instruktor w przycisku pod tytulem "dlaczego nie moge jechac?". A odpowiedz by byla generowana dynamicznie, na podstawie aktualnej sytuacji i wyskakiwalo by "cos" - pantografy, nadmiarowy, ...
http://www.marchewa.alleluja.pl

GUI edytora scenerii (nebula) -

Offline Nicolass

  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpnia 2004, 16:35:37 »
Może poziom trudności?

Hard - bez pomocy
Medium - mało komunikatów
Easy - Symek pozauje nam co mamy teraz wcisnąć :-P

w/w do Nebuli :)
Pozdrawiam, Nicolass

Offline Marcin Czapnik (Techniks)

  • Wiadomości: 126
    • Zobacz profil
    • http://marcinc.rail.pl/galeria
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpnia 2004, 17:00:47 »
Cytat: "Nicolass"
Może poziom trudności?

Hard - bez pomocy
Medium - mało komunikatów
Easy - Symek pozauje nam co mamy teraz wcisnąć :-P

w/w do Nebuli :)

A czy w realu pokazują ci się komunikaty albo mówi ci ktoś co masz wcisnąć? Nie. Więc proponuję zostać przy hard.
pozdrawiam
Marcin Czapnik

Offline hejnal

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Pomoc F1
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpnia 2004, 17:01:11 »
Z tym poziomem trudności to niezły żart ;)
W wielu programach pomoc jest w formie filmu. Mc próbował zrobić taki film ale był bez dźwięku. Gdyby zrobić taki z dźwiękami i słownym (a nawet wizualnym) opisem wszystkiego co należy zrobić to by dużo pomogło. Czy ktoś wie jak taki film można zrobić i jakim programem? Ewentualnie można nagrać osobno film, osobno słowne opisy i to połączyć.

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpnia 2004, 17:13:37 »
A jakim progamem możemy zapisać np. w pliku avi nasze ruchy myszką na pulpicie, czyli taki "print screen" do kręcenia filmów ;)

Offline Marcin Czapnik (Techniks)

  • Wiadomości: 126
    • Zobacz profil
    • http://marcinc.rail.pl/galeria
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpnia 2004, 17:50:29 »
Cytat: "piotrek"
A jakim progamem możemy zapisać np. w pliku avi nasze ruchy myszką na pulpicie, czyli taki "print screen" do kręcenia filmów ;)

Fraps. Jak próbowałem zabawy tym to FPS tak spadał, że nie dało się nic robić a filmik był nie do oglądania, w czasie powiedzmy 20 sekund pokazały się 2 obrazy i koniec.
pozdrawiam
Marcin Czapnik

Offline mw158979

  • Wiadomości: 209
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Pomoc F1
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpnia 2004, 19:04:29 »
Cytat: "hejnal"
W wielu programach pomoc jest w formie filmu.


Ale tu kiepsko to sie sprawdzi IMHO. Co by bylo widac na tym filmie? Glownie zmieniajace sie obrazki za oknem, a to kazdy potrafi sobie wyobrazic. Pomoc w obsludze powinna odnosic sie do tego co ma uzytkownik robic i tu sprawa wyglada kiepsko - zalozmy, ze uzytkownik nawet zauwazy wszystkie przelaczenia galek, przyciskow i innych elementow sterowania (zalozenie nie do przyjecia). Co potem? Ma sprawdzac w instrukcji ktory przelacznik za co odpowiada? A potem poszukac w manualu, ktorym klawiszem sie go odpala? Malo sensowne...
http://www.marchewa.alleluja.pl

GUI edytora scenerii (nebula) -

Offline Nicolass

  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Sierpnia 2004, 19:44:24 »
Na nebuli bedzie mozna myszka przyciskac i przestawiac...
Pozdrawiam, Nicolass

Oli

  • Gość
Pomoc F1
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Sierpnia 2004, 20:09:52 »
Z całym szacunkiem Nicolass, ale co ty wiesz o nebuli ???

Offline hejnal

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Pomoc F1
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Sierpnia 2004, 20:26:35 »
mw158979 przeczytaj uważniej:



Cytat: "hejnal"
Gdyby zrobić taki z dźwiękami i słownym (a nawet wizualnym) opisem wszystkiego co należy zrobić to by dużo pomogło.


Ktoś ogląda taki film i nie tylko widzi obrazki ale słyszy też: "teraz wciskamy shift C i uruchamia się speżarka" itd.

To chyba by jednak pomogło??

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Pomoc F1
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Sierpnia 2004, 20:34:28 »
Cytat: "Oli"
Z całym szacunkiem Nicolass, ale co ty wiesz o nebuli ???


Było już na forum że w Nebuli będzie obsługa pulpitu myszką.
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Pomoc F1
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Sierpnia 2004, 21:48:36 »
Cytat: "hejnal"
mw158979 przeczytaj uważniej:



Cytat: "hejnal"
Gdyby zrobić taki z dźwiękami i słownym (a nawet wizualnym) opisem wszystkiego co należy zrobić to by dużo pomogło.


Ktoś ogląda taki film i nie tylko widzi obrazki ale słyszy też: "teraz wciskamy shift C i uruchamia się speżarka" itd.

To chyba by jednak pomogło??


Z całym szacunkiem ALE: Nie po to jest pisany plik CZYTAJTO.TXT lub readme.txt aby ułatwiać uruchomienie symka, i robić z niego kompedium wiedzy na temat uruchamiania. Przecież jak zaczynasz coś robić nieznanego, to czytasz instrukcję obsługi lub coś w tym stylu, prawda? A nie zabierasz się do montażu/uruchamiania/itp...

Offline mw158979

  • Wiadomości: 209
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Pomoc F1
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Sierpnia 2004, 22:17:05 »
Cytat: "hejnal"
mw158979 przeczytaj uważniej:



Cytat: "hejnal"
Gdyby zrobić taki z dźwiękami i słownym (a nawet wizualnym) opisem wszystkiego co należy zrobić to by dużo pomogło.


Ktoś ogląda taki film i nie tylko widzi obrazki ale słyszy też: "teraz wciskamy shift C i uruchamia się speżarka" itd.

To chyba by jednak pomogło??


Dalej nie wiem co chcesz zobaczyc na filmie. Opis wizualny - obrazek pulpitu z zaznaczeniem co i gdzie - jest w instrukcji. Opis slowny - faq+instrukcja (i byc moze cos jeszcze). Oczywiscie mozna to czytac na glos i ujac w pliku dzwiekowym - tylko ze robota+objetosc, ale mozliwe, ze niektorym by to odpowiadalo. W koncu kiedys byla taka seria ksiazeczek "poczytaj mi mamo", zas "poczytaj sobie sam" nie bylo ;)

A w ogole to nie wiem czy jestem najlepsza osoba do zabierania glosu na ten temat. W koncu mnie taki samouczek jest niepotrzebny, przyzwyczailem sie do uczenia sie "z tekstu", wiec obecne materialy mi wystarczaja. Konkluzja jest taka, ze najwazniejsze jest zdanie odbiorcow takiej pomocy - czyli ani mnie, ani Ciebie, tylko poczatkujacych, ktorzy malo sie wypowiadaja. Ile osob z kilkuset zarejestrowanych zglaszalo swoje problemy z obsluga lokomotywy? Malo. Byc moze zniechecila je "przyjaznosc" niektorych wypowiedzi, byc moze malo osob ma takie problemy bo obecne materialy wystarczaja - nie wiem. Moze warto pomyslec nad jakas ankieta o funkcjonalnosci obecnej pomocy. I co zrobic, zeby ludzie ja wypelniali - ponad 20000 sciagniec, ponad 800 forumowiczow, a w ankietach bierze udzial zwykle kilka[nascie] osob, w tym przypadku niereprezentatywnych :(
http://www.marchewa.alleluja.pl

GUI edytora scenerii (nebula) -

Offline Maciek-34120

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
    • http://www.transportszynowy.prv.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Sierpnia 2004, 15:58:42 »
Mi sie wydaje ze robienie filmu nie jest koneczne bo potem beda znowu pytania w czym go otwrzyc, nie otwiera mi sie to sak wziac kodeki, a poza tym zrobic taki film nie byloby latwo. Jezeli sa chetni to moge pomoc  w jego tworzeniu bo pewne doswiadczenie w tej dziedzinie mam (=> www.ppfk-tp.prv.pl )

Natomiast osobiscie uwazam ze instrukcja ktora stworzył ShaXbee http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?p=11805#11805 oraz http://www.shaxbee.net/eukey.jpg  jest wystarczajace dla poczatkujacych zeby nauczyc sie jezdzic... Ktos z administratorow chyba stworzyl obrakowa instrukcje obslugi EU07 tylko nie pamietam gdzie to jest i kto to zrobil (wybaczcie)
 
A tak na marginesie to mysle ze jezeli ktos chce nauczyc sie jedzic symkiem to rowniez chce poznac maszyny od srodka (przynajmniej ze mna tak jest) a w internecie i bibliotekach jest duzo informacji na tematy kolejowe... Mnie czytanie o tych wszystkich przepisach i parametrach technicznychg bardzo wcianelo i nadal poszerzam wiedze w temacie kolei.
Samo wklepanie do glowy klawiszy ktore trzeba po kolei wciskac zeby jechac i traktowac symka jak gre wedlug mnie nie ma sensu. Wciskanie klawiszy ze swiadomoscia co robie krok po kroku jest chyba o wiele przyjemniejsze i daje wieksza satysfakcje - nie?
TRANSPORT SZYNOWY
Niezależna strona informacyjna
www.transportszynowy.prv.pl

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Pomoc F1
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sierpnia 2004, 15:55:48 »
Autorem poradnika jest ET22_RULZ - ja jedynie przeprowadziłem drobne korekty i opublikowałem go za zgodą autora. Autorem opisu klawiszy jest Blondyn44 - wszystko zostało zaznaczone w poście :)

Offline Maciek-34120

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
    • http://www.transportszynowy.prv.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Sierpnia 2004, 17:12:45 »
Sorki - nie zauwazylem... :-)
TRANSPORT SZYNOWY
Niezależna strona informacyjna
www.transportszynowy.prv.pl

Offline maciek_1988

  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomoc F1
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Sierpnia 2004, 00:21:04 »
Cytat: "Maciek-34120"
Ktos z administratorow chyba stworzyl obrakowa instrukcje obslugi EU07 tylko nie pamietam gdzie to jest i kto to zrobil (wybaczcie)


Ta instrukcje zrobil Iwan. Jest naprawde dobrze zrobiona. Sam sie na niej uczylem jezdzic w maszynie :>