Autor Wątek:  Przeczytaj zanim napiszesz: Netykieta  (Przeczytany 4826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Przeczytaj zanim napiszesz: Netykieta
« dnia: 14 Sierpnia 2004, 20:04:44 »
W związku z coraz częstszymi przypadkami naruszenia Netykiety proszę o zapoznanie się z poniższym postem.

3 główne zasady:
- myśl(!),
- nie działaj na czyjąś szkodę,
- nie nadużywaj

Ważne na forum dyskusyjnym:
- nie zadawaj pytania, na które już kiedyś została udzielona odpowiedź na forum i zanim je zadasz sprawdź zawsze czy nie ma na nie odpowiedzi w FAQ tej strony, na której jest forum dyskusyjne,
- pisz rzeczowo i konkretnie, tak ażeby każdy cię zrozumiał

Międzyludzkie:
- nie nazywaj nikogo lamerem (ani inaczej negatywnie też) jeśli nie wiesz do końca co to znaczy i zanim kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób przemyśl to
- nie zwracaj uwagi nigdy publicznie lecz bezpośrednio danej osobie, chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po uwadze jej zwróconej najpierw osobiście nie zareaguje
- jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz z dużej litery "Ty", a nie "ty" i inne jak ci, tobie...
- swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny
- pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy

Proszę także o nie nabijanie sobie postów postami, które nie mają żadnej treści - np. "Jestem Za!!", jałowymi dyskusjami itp itd etc.

Oczywiście nie jestem idealny i zdaża mi się naruszyć zasady netykiety za co gorąco przepraszam pokrzywdzonych:)

Treść tego listu odnosi się do wszystkich działów tego forum oraz wszystkich użytkowników. Tekst został opracowany na podstawie http://netykieta.7net.pl/

MarcinSi

  • Gość
Przeczytaj zanim napiszesz: Netykieta
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpnia 2004, 21:26:35 »
Panie Shaxbee. Proszę się nie kompromitować ta tgz. "nietykietą". Ja już ją czytałem ładny czas temu. Jedyne co mi się nasuwa to jedna myśl. Gdy informatycy biorą się do pisania tekstów o etyce ,jedyne co może powstać to "pseudo-moralistyczy bełkot". I tak ja traktuje całą tą "nietykietę". I wydaje mi się że mam do tego prawo (jestem już na studiach po etyce). Fakt, potrzeba istnienia kodeksu zasad panującego w Internecie jest niezbędna, ale powinny to zrobić osoby które znają się na rzeczy (informatykę i etykę dzieli naukowa przepaść).

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Przeczytaj zanim napiszesz: Netykieta
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sierpnia 2004, 22:06:22 »
Panie MarcinSi nie mam zamiaru wchodzić z tobą w filozoficzne dyskusje. Fakt pozostaje faktem netykieta nie została stworzona tylko przez informatyków, a jej treść porusza w dużej mierze sfere kontaktów międzyludzkich oraz etykiete.

Na netykiete możesz mieć pogląd jaki sobie życzysz, ale jeśli masz zamiar mieć dobre stosunki z innymi forumowiczami postaraj sie jej przestrzegać.

Tekst netykiety nie jest moją wolną interpretacją - podałem źródło.

Zamykam temat.