Autor Wątek:  W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?  (Przeczytany 7977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Witajcie. Do założenia tego wątku zmusiły mnie pewne okoliczności, więc proszę Was o wyjaśnienie mi w jaki sposób to można zrobić. Otóż zgłosiła się do mnie pewna osoba na PW bym pomógł jej ustawić dźwięki stukotu kół, aby były one głośniejsze podczas jazdy. I tak na przykład mamy taki wpis tyczący się tego dźwięku w EN57:
en57_stukot_1.wav -5.57 en57_stukot_2.wav 5.57 en57_stukot_3.wav 8.36 en57_stukot_4.wav end
W związku z tym mam pytanie. W jaki sposób mogę zwiększyć głośność tego dźwięku? Jaki program się do tego najlepiej nadaje? A jeżeli nie program to, którą wartość zmienić i o ile?
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2011, 13:46:20 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: W jaki sposób zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maja 2011, 20:26:36 »
Jaki program się do tego najlepiej nadaje?
Wystarczy Microsoft'owy Rejestrator dźwięku :)
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: W jaki sposób zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Maja 2011, 20:30:37 »
Bartku, a możesz jaśniej napisać w jaki sposób to mogę zrobić tym programem? Czemu pytam? Otóż w temacie dźwięków moja wiedza jest znikoma, dlatego jeśli możesz, to opisz mi to tak chłopski rozum.
« Ostatnia zmiana: 20 Maja 2011, 20:37:45 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Maja 2011, 21:01:46 »
GoldWave – polecam, od wielu lat dla mnie niezastąpiony. Po zainstalowaniu i otworzeniu dźwięku do edycji, kliknij poszukaj opcji Volume (w menu kontekstowym 'Edit' albo 'Effects') i tam ustawiasz o ile % ma być podniesiona głośność dźwięku. Tylko nie radzę przesadzać, bo będzie bardzo charczeć.
Pozdrawiam.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maja 2011, 21:05:07 »
No i to się nazywa konkretna odpowiedź. Bardzo dziękuje @Cesky :)
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maja 2011, 21:12:35 »
Ja od siebie polecam Audacity. Domyślnie nie pozwala on na przesterowania dźwięku przy podgłaśnianiu. Dodatkowo można na stukot dorzucić trochę kompresji, żeby wyciągnąć cichsze dźwięki.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Maja 2011, 21:19:29 »
@youBy tobie również bardzo dziękuje za poradę :) To teraz pozostaje pytanie, który z nich jest lepszy? Którego najczęściej używacie? Zaznaczam, chcę ustalić najlepszy i najmniej stratny program do obróbki dźwiękowej. Taki, którym wykonam to raz, a porządnie bez żadnych poprawek.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Maja 2011, 21:28:23 »
CoolEdit a teraz Adobe Audition. Lepszego nie widziałem (moja osobista sugestia). A czy dal Ciebie będzie odpowiedni? Niewiem.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Maja 2011, 21:40:25 »
Ok, w takim razie rozumiem, że wybór tego typu programów to kwestia osobistego wyboru :) Bardzo dziękuję wam wszystkim za Wasze porady i sugestie, które przybliżyły mi ten temat i pomogły pojąć go na chłopski rozum. Mam nadzieję, że ta osoba, która prosiła mnie przez PW o pomoc zajrzy tutaj i dokładnie zapozna się tym wątkiem :)
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Maja 2011, 22:45:45 »
Ja polecam GoldWave. Sam używam do obrabiania dźwięków z radiotelefonu.
W załączniku głośniejsze o 50% stukoty kół do kibelka. Należy wypakować do katalogu sounds. Zrobić sobie kopię zapasową nadpisywanych plików!

Cesky, poprawiłem :)
« Ostatnia zmiana: 20 Maja 2011, 23:31:09 wysłana przez Benek »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maja 2011, 08:53:28 »
Jest jeszcze taki problem że na większości scenerii stukotu zestawów kołowych nie będzie słychać. Powodem są bezstykowe szyny. Na takich torach słychać jedynie szum toczenia koła po szynie.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lipca 2011, 13:25:54 »
Lekkie odgrzanie kotleta :). Jako, że ten wątek dotyczy dźwięku mam do Was w związku z tym pytanie. Czym najlepiej odszumić dźwięk? Macie na to jakiś sprawdzony program bądź metodę hm? Oczywiście chodzi mi o to byście opisali tak krok po kroczku co zrobić by to osiągnąć.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2011, 13:31:07 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lipca 2011, 17:01:58 »
GoldWave -> Effect -> Filter -> Noise Reduction - a potem multum możliwości. Nie ma jednej recepty, bo każdy szum jest inny.

Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Konwersja dźwięków >> 8bit mono.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lipca 2011, 00:21:05 »
Aktywny temat, nie będę zakładał nowego. Ręce mi już opadają. Kolejna partia dźwięków do wyrzucenia. Proszę was o pomoc, szczególnie tych bardziej doświadczonych. Znacie skuteczne sposoby na konwersję dźwięku do 8bit mono, z jak najmniejszą stratą jakości? Próbowałem już paru programów, zawiodłem się na moim Nero, nawet na Windowsowym rejestratorze. Wszystkie próby kończyły się fiaskiem. Jedna z skopconych wersji dźwięku w załączniku. Mogę tylko powiedzieć, że sprawa jest pilna, dużej wagi.
PS. Ponowne odszumienie i zapisanie powodowało efekt bliźniaczy do tego w załączniku.

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Lipca 2011, 02:59:33 »
Kochany, jako że pewna osoba z pozycją mnie zawiodła, zacząłem sobie odszumiać dźwięki. Użyj programu Sound Forge. Tam przy resamplingu ustawiasz jakość na "best" i nie słychać różnicy.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2011, 04:24:14 wysłana przez Rozi »

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Lipca 2011, 10:20:23 »
Trochę nieprawdopodobne żeby Rejestrator Dźwięku mógł skopcić dźwięk, ja wszelkie wypociny tak zapisywałem i nie miałem tego typu problemów. Jeśli nie masz nic przeciwko podeślij któryś z nie skonwertowanych dźwięków, spróbuję go zapisać u siebie.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Lipca 2011, 11:24:14 »
Nie mam nic przeciwko, ale nie pozostał mi ani jeden nie skonwertowany dźwięk. Poskładam je od nowa i wypróbuję Sound Forge.

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: W jaki sposób można zwiększyć głośność dźwięku stukotu kół?
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Lipca 2011, 12:13:49 »
Trochę nieprawdopodobne żeby Rejestrator Dźwięku mógł skopcić dźwięk, ja wszelkie wypociny tak zapisywałem i nie miałem tego typu problemów.

Też tak miałem i się głowiłem, co się dzieje. Okazało się, że przy resamplingu, defaultowa jakość wynosiła 2/4 i się dźwięki "kopciły". Po ustawieniu 4/4 jest super :)