Autor Wątek:  Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja  (Przeczytany 13671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« dnia: 10 Maja 2011, 12:28:11 »
Szanowni Użytkownicy.
Vox populi, vox Dei. Ponieważ pojawiają się głosy o zbyt rygorystycznym zapisie w Regulaminie, ustalającym maksymalną wielkość obrazka w załączniku na 150 KiB, proszę o sugestie dotyczące ewentualnej zmiany tego limitu. Mile widziane będzie poparcie swojej propozycji jakimś argumentem i/lub przykładem (na tę potrzebę nie będzie w tym wątku obowiązywał limit załącznika).
Jednocześnie informuję, że przygotowany został tutorial dotyczący przygotowywania obrazków do umieszczania na Forum, który prezentuje sposób, w jaki maksymalnie można wykorzystać obowiązujący limit. Oto on:


Szanowny Użytkowniku!

Chcąc opublikować zdjęcie poglądowe na forum (czyli zdjęcia, które nie są materiałem na tekstury, a także wszelkiej maści screeny z Symulatora), zobowiązany jesteś do przestrzegania zapisu w Regulaminie forum:

Umieszczając na Forum materiały graficzne służące za poglądowe, skorzystaj z funkcji Załącz lub naszego Uploadu. Obowiązuje wówczas limit 150 KiB na plik. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest umieszczanie grafik w treści wiadomości (np. wątki o charakterze poradników). Wówczas grafiki nie mogą mieć wymiarów większych niż 640 × 480 pikseli i wagi większej niż 120 KiB, jednakże mogą stanowić odnośniki do grafik znacznie większych. Do wykadrowania i wyskalowania grafik użyj dowolnego programu graficznego (np. Użytkownikom systemu Windows wystarczy Paint).

Jak widać, ograniczona została maksymalna waga pojedynczego takiego materiału graficznego. Jak sobie z tym poradzić, aby materiał do publikacji na forum nie był "miniaturowym koszmarkiem"? Po to stworzyłem ten poradnik. Bazuje on na darmowym programie Paint.NET (dostępny pod adresem http://www.getpaint.net/). Jeżeli używasz innego programu graficznego, nic nie szkodzi – opcje, których użycie zaprezentuję, znajdziesz w praktycznie każdym programie, nawet tak pozornie prostym jak MS Paint (tak, ten z Windowsa). Użytkownicy innych systemów operacyjnych nie są tutaj pokrzywdzeni – dla nich dostępny jest np. darmowy GIMP, który posiada identyczne funkcje. Zatem sięgnij do pomocy swojego programu, aby odnaleźć potrzebne opcje.

Za przykład do niniejszego poradnika, posłuży nam zdjęcie, które wykonałem podczas ZloTTu w Sosnowcu. Oto ono:
Jak łatwo można sprawdzić, jego wymiary to: 3072x2304 pikseli a jego rozmiar to: 3,24MB. O ile wymiary nie są ograniczone regulaminem, o tyle rozmiar, jak wspomniałem powyżej – już tak. Zatem co należy zrobić, aby zdjęcie było regulaminowe?

  • Po pierwsze – kadrujemy!
    Dlaczego najpierw kadrowanie? W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnej części zdjęcia, i łatwiej będzie ustalić rozmiar już fragmentu docelowego. Posłużymy się narzędziem Rectangle select (na poniższym screenie nr 1) oraz Move selection (na poniższym screenie nr 2).
    Pierwszy umożliwia wybranie prostokątnego obszaru a drugi modyfikację jego wymiarów i położenia. Gdy już ustalimy pożądany obszar nowego zdjęcia, przycinamy go do zaznaczenia (z menu Image wybierz opcję Crop to Selection lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+X).

    PORADA
    Co obcinamy? W przypadku screenów bezwzględnie należy pozbyć się z grafiki wszelkich toolbarów programów, pasków zadań, paska start (bądź innego), fragmentów pulpitu poza oknem etc. Czy mają one jakieś znaczenie dla oglądającego? Nie. A zatem niepotrzenie powiększać będą one rozmiar Twojego obrazka. W przypadku zdjęć pozbywamy się po prostu tego, co nie jest istotne na zdjęciu.
  • Po drugie – zmieniamy rozmiar.
    Pojawia się pytanie – jaki rozmiar wybrać? Pomocny będzie w tym celu niniejszy wątek:

    Na jego końcu pokusiłem się o małe podsumowanie. Jak widzisz, większość z Użytkowników pracuje z rozdzielczościami pionowymi <900 pikseli. Zatem możemy zacząć od takiego rozmiaru. Otwórz okienko zmiany rozmiaru (z menu Image wybierz opcję Resize... lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl+R). Pojawi się następujące okno:
    Pamiętaj, aby pozostawić zaznaczenie opcji Maintain aspect ratio, zachowa ona proporcje obrazu podczas zmniejszania i obraz nie będzie zniekształcony. Następnie w polu Height grupy Pixel size wpisz 900 i zatwierdź przyciskiem OK. twoje zdjęcie zostanie zmniejszone do wysokości 900 pikseli, a szerokość zostanie automatycznie dobrana.
  • Po trzecie – zapisujemy.
    Możemy już spróbować zapisać nasze zdjęcie. W tym celu z menu File wybierz opcję Save As.... Wybierz miejsce umieszczenia pliku, oraz jego typ. Do publikacji screenów najbardziej przydatny będzie jpg. Po ustaleniu nazwy i wybraniu z listy rozszerzenia jpg, pokaże nam się okienko jak poniżej:
    Mamy tutaj możliwość ustawienia stopnia kompresji pliku. Zmieniając wartość, obserwujmy w górnej części okna jak zmienia się rozmiar obrazka. Ustalamy tak kompresję, aby rozmiar był Regulaminowy (dla przypomnienia – <150KiB). Warto następnie spojrzeć na obrazek w podglądzie i ocenić, czy nie doszło do znaczących zniekształceń spowodowanych kompresją. Jeżeli tak, wracamy do punktu nr 2 i zmniejszamy nieco wysokość obrazka, po czym znów próbujemy go zapisać.
    Tak było w przypadku obrazka służącego za przykład – musiałem zmniejszyć jego wymiary do 800 pikseli na wysokość.
Tak przygotowany obrazek powinien nadawać się do publikacji pod względem estetycznym i regulaminowym.
Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże szybko i w prosty sposób przygotować zdjęcia do publikacji na forum i nie tylko.
« Ostatnia zmiana: 10 Maja 2011, 12:37:09 wysłana przez Quark-t »
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline ET21-622

  • Wiadomości: 287
  • Dźwiękowiec
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maja 2011, 19:06:49 »
Mam pytanie, Rozumiem, że chcemy ekonomicznie z załącznikami < 150kb > ale dlaczego jego rozmiar ma być zmieniany? Ja potrafię dać załącznik mający 800x600 czy nawet większe, nie przekraczające 100kb.

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maja 2011, 19:20:46 »
Oczywiście, że można zamieszczać obrazki o dużych wymiarach przy zachowaniu przepisowej "wagi" załącznika. Przyłączając się do dyskusji, uważam, że nie ma potrzeby zmieniać nic w regulaminie.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Maja 2011, 22:08:55 »
Mam pytanie, Rozumiem, że chcemy ekonomicznie z załącznikami < 150kb > ale dlaczego jego rozmiar ma być zmieniany? Ja potrafię dać załącznik mający 800x600 czy nawet większe, nie przekraczające 100kb.
Jeżeli masz załącznik graficzny nie przekraczający 150kb, to nikt Ci nie każe zmieniać rozmiaru, bez względu na to, czy jest to 1x1 czy 10000x10000 pikseli. Zmiana rozmiaru jest tylko metodą zmniejszenia wagi.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maja 2011, 17:42:02 »
Ja jestem jednym z tych narzekających. Moje argumenty za zwiększeniem limitu:

1. Lubię oglądać obrazki mające dużo pikseli (czyt. szczegółów) i wyglądające przy tym ładnie.
2. Ograniczenie do 150kB powoduje, że większość ludzi pouczona o konieczności zmniejszenia rozmiaru zmniejsza rozdzielczość, zamiast zwiększać kompresję.
3. Czasami zmniejszenie rozdzielczości i tak jest potrzebne, bo powszechnie stosowany jpg mimo swych zalet powoduje jednak czasem brzydkie artefakty. A milsze dla ludzkiego oka standardy (np. używające transformat falkowych zamiast Fouriera) jakoś się nie przebijają.
4. Uczenie każdego nowego jak to się robi poprawnie, nawet z pomocą tego poradnika będzie żmudne, większy limit pozwoli większej ilości ludzi załączyć ładny obrazek w łatwiejszy sposób.
5. Staranna ręczna obróbka obrazka przed opublikowaniem zajmuje czas człowieka — uważam, że w większości wypadków jeśli jakiś problem można rozwiązać poprzez zwiększone środki techniczne (czytaj mniejsze ograniczenie wielkości) lub przez zwiększone środki pracy ludzkiej (czytaj staranniejsza obróbka obrazka przed wklejeniem), to to pierwsze rozwiązanie jest skuteczniejsze i tańsze po scałkowaniu po całej przestrzeni zainteresowanych.

A poniżej linki do przykładu, który dawno temu przygotowałem:

Oryginał znaleziony na forum: http://eu07.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=11805.0;attach=24548;image
Kompresja do 150k sposób pierwszy: http://eu07.pl/userfiles/7243/priv-150k_1.jpg
Kompresja do 150k sposób drugi: http://eu07.pl/userfiles/7243/priv-150k_2.jpg
Kompresja do 150k zmiana rozdzielczości + lekkie wzmocnienie kompresji (z tego co kojarzę, to standard używany przez sporo programów graficznych): http://eu07.pl/userfiles/7243/priv-150k_resize.jpg
Kompresja do 250k: http://eu07.pl/userfiles/7243/priv-250k.jpg

A tak wyglądają obrazki po kompresji użytkownika, który wrzucił oryginał (obrazek ciut inny, ale widać, jak zachowuje się niewiedzący człowiek po uwadze moderatora, że ma zmniejszyć obrazek): http://eu07.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=11805.0;attach=27025;image

Jeśli nie mamy problemu z miejscem/transferem na serwerze, proponowałbym zwiększyć limit wielkości obrazków poglądowych (do 250 albo nawet 500 kB). Mówimy w końcu o obrazkach, które ludzie muszą kliknąć, żeby ściągnąć, więc jeśli kogoś miniaturka nie zainteresuje, to nie kliknie.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maja 2011, 17:54:03 »
Według mnie limitem powinno być 300kB (w końcu taki limit już był i nikt chyba nie narzekał). W niektórych przypadkach przy 150kB mamy przepiękne zbiorowisko artefaktów, szczególnie tyczy się to screenów z symka robionych bez żadnego wygładzania obrazu.
2. Ograniczenie do 150kB powoduje, że większość ludzi pouczona o konieczności zmniejszenia rozmiaru zmniejsza rozdzielczość, zamiast zwiększać kompresję.
Dokładnie, bardzo łatwo można się natknąć na obrazki które dla mnie są niczym znaczki pocztowe (nie należy do przyjemności oglądanie obrazków o szerokości 600px przy rozdzielczości 1680x1050).
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline motonita2002

  • Wiadomości: 187
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maja 2011, 18:38:09 »
Ehhh... widzę,że tutek do IRFAN VIEW przyda się jak znalazł. Ode mnie tylko tyle: dużo fotografuję, na większości forum foto obowiązują takowe obwarowania: 1000x1000px bądź 800x800 lub 800x600px, oraz waga pliku max.300 KiB. I powiem wam, że naprawdę zdjęcia wyglądają bardzo ładnie – owszem wymaga to zaznajomienia się z metodami kompresji i redukcji rozdzielczości (dlatego przygotuję tutek do IRFANA). Suma, sumarum – jeśli załącznik ma służyć celom wyłącznie poglądowym – bez wykorzystania na materiał tekstury itp. To niech to będzie limit 300 KiB, natomiast rozdzielczość 1000x1000, bądź 800x800.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maja 2011, 18:40:59 »
Chyba nie ma co ograniczać rozdzielczości, w końcu może być obrazek o rozdzielczości 640x480px o wadze 250kB, i np. 1500x1300px o wadze 50kB.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maja 2011, 20:42:22 »
@kamils – bardzo konkretna wiadomość, dziękuję.
Pozwolę sobie wtrącić w tę dyskusję swoje trzy grosze odnośnie ostatnich sugestii – nieumiejętność i brak chęci do zastanowienia się przez moment nad umieszczanym przez siebie obrazkiem nie może być argumentem za zniesieniem pewnych obwarowań. Wg mojej opinii, opanowanie zasad użytkowania symulatora (funkcjonowanie programu Rainsted, klawiszologia MaSzyny, przepisy i znaki tyczące się prowadzenia pociągu) są dużo bardziej skomplikowane niż te parę kliknięć myszą podczas obróbki zdjęcia. To, że Użytkownicy na uwagę moderatora modyfikują zdjęcia nadmiernie czyniąc je nieczytelnymi (choć jest to postępowanie typowo "polskie" – analogiczną sytuację spotkać można na drodze, gdy kierowcy widząc fotoradar zwalniają do 50km/h, często gwałtownie, mimo iż dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h), również nie jest argumentem przeciwko takiemu zapisowi w Regulaminie . Po to stworzony został ten tutorial, aby takich sytuacji uniknąć. Cóż, nie łudzę się, że zmieni on wiele (jak ktoś nie czyta readme symulatora i zgłasza problemy, to niby czemu ma czytać ten tutorial). Jeszcze inną kwestią jest zwrócenie uwagi Użytkownikom na możliwość wycięcia ze zdjęcia informacji niepotrzebnych (typu paski zadań, ikony na pulpicie, etc.), które niepotrzebnie zwiększają wagę zdjęcia. Prawda jest jednak bolesna – nie uda się uniknąć choć minimalnej obróbki zdjęcia przed umieszczeniem na forum, bo limit będzie zawsze mniejszy niż wielkość zdjęć prosto z aparatu/printscreena. A co za tym idzie, i czas potrzebny na umieszczenie tutaj zdjęcia nie skróci się zbytnio. Zatem jedynym argumentem pro/kontra danemu limitowi wielkości jest tylko kwestia estetyki i czytelności zdjęcia. Jak na razie, nie widzę przeciwwskazań aby podnieść ten limit do 250kb, ale też wiem, że tak na prawdę nic to nie zmieni, bo załączniki podlegające uwadze moderatorskiej są często >500kb. Rozdzielczości nie ma co ograniczać, limit wagowy wystarczy.
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2011, 21:01:49 wysłana przez Quark-t »
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline motonita2002

  • Wiadomości: 187
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maja 2011, 08:06:59 »
Tutaj jeszcze mam pytanie do Quark-t:
Np. na forum fujiklub.pl istnieje takie coś, że jak dodaję foto do swojej prywatnej, czy też publicznej galerii na ich serwerze, to przy samym wgrywaniu zdjęć następuje weryfikacja objętości i rozmiaru pliku (dozwolone JPG i PNG, GIF jest zabroniony). Jeśli plik nie spełnia kryteriów (w tym przypadku 300 KiB i rozmiaru 800x800px) to forum zwraca komunikat, że plik nie spełnia wymogów. Czy zatem na naszym forum istniałaby takowa możliwość? Moje pojęcie o architekturze stron WWW czy też Forum jest ubogie, dlatego o to pytam (chyba, że taka weryfikacja już istnieje, ale osobiście nie miałem okazji tego sprawdzić).
P.S W załączeniu w ramach poglądowych dość sporych rozmiarów obrazek o rozdzielczośći 11356x2810px i spełniający limit objętości 1500 KiB, oraz druga jego wersja pomniejszona rozmiarowo do 2839x703px, o wadze niecałych 300 KiB.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Maja 2011, 11:22:05 »
U nas też jest tego typu ograniczenie (typ pliku i jego waga), ale forum nie rozróżnia innego limitu dla grafiki a innego dla archiwów etc. Stąd konieczność dbania we własnym zakresie o różne limity dla różnych plików. Limit techniczny ustawiony w forum to 1500kb/plik, 20 plików w załączniku i max. 6000kb/wiadomość (czyli plików po 1500kb można umieścić 4 a nie 20). Mowa tutaj o wszelakich plikach (doc,gif,jpg,jpeg,pdf,png,txt,zip,rar,chk,inc,mmd,t3d,7z,scn).
Ja cały czas powtarzam – w 90% przypadków problem nie jest w limicie wagowym obrazka, tylko chęci wykorzystania go w dobry sposób. Bo za niechlujność i brak szacunku dla innych użytkowników uważam przypadek, gdy ktoś dla zaprezentowania windowsowego komunikatu "program wykonał nieprawidłową operację" wrzuca print screen całego pulpitu, jeszcze najlepiej wielkości 1680x1050. Limitując rozmiar zmusza się do zastanowienia co tak na prawdę jest na tym obrazku istotne. I o to cała sprawa się tutaj rozbija. Jakby wszystkie screeny zawierały to co powinny bez zbędnych śmieci, to żadne limity by nie był potrzebne.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline motonita2002

  • Wiadomości: 187
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Maja 2011, 11:57:06 »
Quark-t
dziękuję za obszerne i rzeczowe wyjaśnienie – przyjmuję do wiadomości.

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maja 2011, 13:08:28 »
Prawda jest jednak bolesna – nie uda się uniknąć choć minimalnej obróbki zdjęcia przed umieszczeniem na forum, bo limit będzie zawsze mniejszy niż wielkość zdjęć prosto z aparatu/printscreena. A co za tym idzie, i czas potrzebny na umieszczenie tutaj zdjęcia nie skróci się zbytnio. Zatem jedynym argumentem pro/kontra danemu limitowi wielkości jest tylko kwestia estetyki i czytelności zdjęcia. Jak na razie, nie widzę przeciwwskazań aby podnieść ten limit do 250kb, ale też wiem, że tak na prawdę nic to nie zmieni, bo załączniki podlegające uwadze moderatorskiej są często >500kb. Rozdzielczości nie ma co ograniczać, limit wagowy wystarczy.

Myślę, że oprócz kwestii estetyki ma również pewne znaczenie kwestia czasu wymaganego do obróbki. Przy przygotowywaniu obrazka do publikacji widzę następujące kroki:
1. Minimalna obróbka polegająca na przejechaniu suwakiem stopnia kompresji do momentu uzyskania regulaminowego limitu. Jak czytałem, są programy graficzne, które pozwalają to nawet mocno ułatwić — podaje im się wielkość a one same dobierają stopień kompresji. Moim zdaniem konieczne minimum.
2. Poprawne kadrowanie — zadanie o wiele bardziej czasochłonne. Jeśli przeszkadzajki zajmują mniej niż 20% obrazka, to w przypadku screenów poglądowych akceptuję to, że ktoś tego nie zrobił (mimo, że sam bym kadrował). Co innego screeny artystyczne i zdjęcia, np. na jakiś konkurs — tam kadrowanie to absolutna konieczność, ale i tak w regulaminie trudno by jasno uregulować co to jest poprawne kadrowanie, więc nie powinno się tam znaleźć.
3. Optymalne dobranie rozdzielczości obrazka i stopnia kompresji, jeśli po kadrowaniu sama zmiana stopnia kompresji wywołuje artefakty. Tutaj mamy przestrzeń dwuwymiarową i zautomatyzowanie tego jest trudne. Ja sam zmieniłbym rozdzielczość raz, do znanej mi wcześniej zazwyczaj wystarczającej i dostosował następnie kompresję. Jeśli do tego kroku dojdzie to występować będzie utrata szczegółów wynikająca nie tylko z limitu wielkości, ale i przybliżonego algorytmu postępowania jaki jest dostępny dla człowieka, zamiast algorytmu optymalnego znajdującego idealny zestaw rozdzielczość + stopień kompresji.

Z kilku prostych testów, które zrobiłem wynika, że limit 150kB wystarcza na bezproblemowe skompresowanie od 1 do 1.5 megapiksela (upraszczając ~ 1280x1024). Podniesienie limitu dwukrotnie pozwoli umieszczać bez większego wysiłku obrazki o wielkości 2 do 3 megapikseli (czyli nie większe niż 2048x1536). Jeśli spojrzeć na wątek o rozdzielczościach, to widać że jest już całkiem liczna grupa osób mających monitory o rozdzielczości 1.5 megapiksela i większe. Dlatego mimo tego, że zgadzam się, że jakaś obróbka jest potrzebna, to uważam obecny limit za zbyt restrykcyjny i w dalszym ciągu postuluję podniesienie go do 250kB. Jak sam zauważyłeś, totalni olewacze regulaminu i tak wklejają obrazki dużo większe.

I ostatnia sprawa — czy ktoś wie, czy można wpiąć jakiś skrypcik przetwarzający załączniki? Jeśli tak, to można w prosty sposób ująć pracy moderatorom — jeśli załączany jest jpeg powyżej limitu regulaminowego, to przetrawić go przez ImageMagic (komenda convert -define jpeg:extent=xxxkB powinna zmniejszyć do xxxkB) i po sprawie. Alternatywnie można do crona wrzucić przeczesywanie katalogu z załącznikami i konwersję. W obu wypadkach wypadałoby najpierw przemyśleć, czy tak brutalne rozwiązanie jest akceptowalne i zbadać czy działa poprawnie.

Edit — sprawdziłem sprawę SMF (1.1.7) i załączników. Na moje oko dwie najprostsze opcje to:
1. W Post.php, w funkcji Post2(), przed linią 1452 $_FILES['attachment']['size'][] = filesize($modSettings['attachmentUploadDir'] . '/' . $attachID); dodać wywołanie zewnętrznego skryptu, który sprawdzi typ pliku i w razie potrzeby przepuści go przez ImageMagic. Ktoś znający się na PHP mógłby pewnie logikę skrypcikową schować w jakiejś funkcji php-owej wywoływanej z tego miejsca. Zaletą jest konwersja na wejściu danych, ale trzeba zmienić kod SMF.
2. Dodać do crona skanowanie katalogu z załącznikami i konwertować nowe zbyt duże obrazki, a następnie wywoływać wbudowane w SMF naprawianie przechowywanych w bazie danych informacji o załącznikach co porawi wielkości załączników wyświetlane w postach. Zaletą jest brak ingerencji we wnętrzności SMF, wadą konieczność periodycznego skanowania katalogu i bazy danych.
« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2011, 16:48:59 wysłana przez kamils »

Offline taper

  • Wiadomości: 208
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Maja 2011, 17:14:24 »
Ja chciałbym tylko się dowiedzieć, czy możliwa technicznie jest taka rzecz: dodaje załącznik który przekracza limit 150kb, automatycznie wyskakuje  komunikat: Twój załącznik przekracza dopuszczalny rozmiar?

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Maja 2011, 17:27:49 »
Na screeny jest limit 150kB, na inne pliki 1500kB, a forum nie jest w stanie rozpoznać czy wrzucasz screena czy zdjęcie na teksturę.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Maja 2011, 17:33:33 »
Na screeny jest limit 150kB, na inne pliki 1500kB, a forum nie jest w stanie rozpoznać czy wrzucasz screena czy zdjęcie na teksturę.
Zdjęć na teksturę nie wrzucasz jako załącznik, podajesz link. Screeny są w rozszerzeniu jpg, inne załączniki do 1500kb będą miały inne rozszerzenie.

Offline taper

  • Wiadomości: 208
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Maja 2011, 19:21:25 »
Na screeny jest limit 150kB, na inne pliki 1500kB, a forum nie jest w stanie rozpoznać czy wrzucasz screena czy zdjęcie na teksturę.
@Szogun, nie chodzi o blokadę, tylko ostrzeżenie, wyskakujące okienko z opcjami wyślij i popraw.

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Rozmiar załącznika graficznego - tutorial i dyskusja
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Maja 2011, 20:31:49 »
Kod forum nie traktuje obrazków w sposób szczególny poza jednym wyjątkiem — wywołuje na załączniku funkcję getimagesize i jeśli ta zwróci wysokość i szerokość obrazka, to ewentualnie generuje miniaturkę. Przynajmniej tak mi się wydaje po tym co przeczytałem — PHP nie znam więc mogę się mylić. Dla testu załączam jpg z roszerzeniem pdf i gif — zobaczymy czy wygeneruje miniaturkę.

Edit — no i zgodnie z przewidywaniami ignorując rozszerzenie forum odkryło, że ma do czynienia z obrazkiem.

Edit2 — jeśli nie chcemy zmieniać obrazka, a tylko blokować upload zbyt dużych, to w pliku Subs-Post.php po lini 1717 w funkcji createAttachment można dodać
        if  (($attachmentOptions['width'] > 0 && $attachmentOptions['height'] > 0) && $attachmentOptions['size'] > 150 * 1024)
                $attachmentOptions['errors'][] = 'too_large';
I powinno blokować obrazki większe niż 150kB. Oczywiście zmiana 150 * 1024 na coś innego pozwoli blokować obrazki innych rozmiarów. Ponownie — nie znam PHP, więc mogłem jakiegoś babola strzelić. No i trzeba zmodyfikować kod SMF, więc po upgradzie trzeba by na nowo znaleźć gdzie i jak zmienić, żeby działało tak jak chcemy.
« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2011, 20:59:40 wysłana przez kamils »