Autor Wątek:  Makieta H0 - pytanie.  (Przeczytany 4171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2959
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 320
Makieta H0 - pytanie.
« dnia: 08 Maja 2011, 13:37:13 »
Czołem.
Mam takie oto proste pytanie. Mam zamiar postawić sobie niedużą (1,5m  x 2,5m) makietę. Chodzi mi tu o zasilanie tej makiety. Czy tego typu regulator jak ten który prezentuje w linku poniżej, wystarczy na taką makietę, oraz czy będzie on pasować do modeli firmy Roco? Czy bardziej opłaca się sterowanie cyfrowe?

Link: http://allegro.pl/zasilacz-piko-fz1-podwojne-zasilanie-sprawdzony-i1541075307.html

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Makieta H0 - pytanie.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maja 2011, 13:44:53 »
Odpuść sobie ten transformator nawijany aluminiowym drutem z selenowym prostownikiem. Regulacja napięcia w tym czymś pokrętłem z suwakiem poruszającym się po uzwojeniu wtórnym. Napięcia: stałe regulowane od 3Vdo 12V 1,2A i zmienne 16V 1,2A bez regulacji. W opisie produktu jest pomyłka. Ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe z automatycznym powrotem napięcia po usunięciu zwarcia. Sygnalizacja zwarć czerwonymi lampkami obok pokrętła regulacji napięcia. Nawet gdyby spełniło to Twoje oczekiwania, to cen jest wyjątkowo wysoka. Produkcja tego zasilacze to rok około 1970. Jak za 40letnie dzieło techniki to za drogo.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2959
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 320
Odp: Makieta H0 - pytanie.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maja 2011, 14:01:21 »
Czyli lepsze sterowanie cyfrowe w takim razie. W takim razie w jaki osprzęt powinienem się zaopatrzyć chcąc na makiecie jednocześnie puścić w obieg dwa pociągi? Nie mam tu jakiś szczególnych wymagań, zwłaszcza, że semaforów będzie mało, budynków raczej oświetlał nie będę, a w standardowych wagonach Pikowskich (patrz: np. Bmnopuz, bezprzedziałówka IC) się to po prostu nie opłaca. Co innego gdyby to były wagony Tilliga. No i oczywiście dochodzi tu jeszcze sterowanie Zwrotkami których maksymalnie będzie 10.
« Ostatnia zmiana: 08 Maja 2011, 14:07:31 wysłana przez ST44-003 »

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Makieta H0 - pytanie.
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maja 2011, 14:39:00 »
Na początek proponuję zestaw startowy z myszą Roco MultiMaus http://allegro.pl/sterowanie-cyfrowe-i1595462874.html Zasilacz, który jest w zestawie, wystarczy do zasilenia 2/3 lokomotyw. Jeśli lokomotyw (lub innych odbiorników) będzie więcej, wówczas trzeba dokupić mocniejszy zasilacz. Do lokomotyw trzeba zakupić dekodery – mogą być Roco, ale ja polecałbym dekodery firmy Kuehn.
Pozdrawiam, Sławek

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Makieta H0 - pytanie.
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Maja 2011, 14:44:18 »
Wszystko zależy od koncepcji, opisany zasilacz znam, taki sam posiadam. Jest on wystarczający do bardzo prostych makiet, czy rozkładanych zestawów, jednak jego cena jest zbyt duża. Z makietą jest trochę jak z symulatorem. Ustal ułożenie torów, zaplanuj przebiegi pociągów i ustal wyzwalanie eventów (przestawianie zwrotnic, zapalanie semaforów. czy opuszczanie szlabanów). Później trzeba pomyśleć ile i jakiej wymaga to energii, będzie wiadomo jaki zasilacz jest potrzebny. Zasilacz z aukcji, najlepiej steruje jednym składem bo można regulować płynnie prędkością lokomotywy. Stawiając już dwa składy, trzeba przemyśleć jak zorganizować zamiennie sterowanie raz jedną, raz drugą lokomotywą. Idealne w tym momencie wydaje się sterowanie cyfrowe, nie jest to jednak ostateczność.

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Makieta H0 - pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maja 2011, 18:41:42 »
Jeśli masz konto na You Tube to napisz do tego użytkownika. On Ci wszystko wytłumaczy, doradzi i pokieruje pierwszymi krokami. http://www.youtube.com/user/pawel5163
« Ostatnia zmiana: 10 Maja 2011, 05:53:27 wysłana przez Krzysiek626 »