Autor Wątek:  Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury  (Przeczytany 9712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline picia13

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« dnia: 19 Stycznia 2011, 13:27:39 »
Cześć! Udało mi się załatwić dwa przyciski i chciałbym zrobić taki prowizoryczny pulpit (od czegoś trzeba zacząć ;)) . Chciałbym je podłączyć pod załączanie wyłącznika szybkiego (wiąże się to z SHIFTEM) i pod odblokowanie przekaźnika nadmiarowego (sama literka N). Mam nieużywaną klawiaturę ze ścieżkami. Wszystkie schodzą się do jednej płytki. Jak polutować, żeby to wszystko miało ręce i nogi.
W załączniku daje zdjęcia przycisków i klawiatury.

Nie ten dział, przeniosłem do bieżących symulatorowych. Dział "na warsztacie" służy do prezentowania tworzonych dodatków.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2011, 18:42:17 wysłana przez Rozi »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6313
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 342
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia 2011, 14:00:57 »
Przy klawiaturze z folią będzie Ci ciężko, zwłaszcza jeśli klawiatura miałaby normalnie działać. Przełączniki trzeba podpiąć do tej plytki, pod złącze do folii. Miejsce podłączenia musisz ustalić sam, albo śledząc ścieżki na folii, albo zwierając styki drutem.

Jeśli chodzi o Shift, to najlepiej aby przycisk zwierał dwa styki niezależnie.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline picia13

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Stycznia 2011, 14:21:16 »
To wiem, tylko do których wyjść od przycisków polutować kabelki?

A co jeżeli będę chciał wyłączyć wyłącznik szybki? Włączenie będzie działać jak będzie zlutowane z SHIFTEM, ale wyłączenie nie :/ Ktoś już to poruszał tu na forum, ale nie doszedłem rozwiązania.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia 2011, 14:30:43 »
No to jeden przycisk masz do włączania WS, gdzie masz dwa niezależne styki (połączysz z Shiftem i m) i musisz mieć drugi przycisk (wyłącznik WS) który będzie połączony tylko z m. Co do styków do których musisz połączyć kabelki to połącz do tych, które w stanie zasadniczym przycisku nie są zwarte.
BTW po co chcesz lutować do styków przycisków jak one są skręcane (śrubkami)? ;>
P.S. Tak w ogóle to dział chyba nie ten...
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2011, 14:41:08 wysłana przez Niebugoclaw »

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwietnia 2013, 00:03:10 »
Odgrzewam kotleta, ale nie daje mi  ten temat spokoju.
Projektuję pulpit, podobnym sposobem jak @picia13 tzn. podpinając się bezpośrednio pod klawiaturę. W fazie projektu mam jednak dylemat, związany z syreną. O ile uruchomienie niskiego tonu jest proste (podpięcie bezpośrednie pod A) o tyle problem stanowi ton wysoki (Shift + A). Chcę zastosować przycisk trójpołożeniowy o pozycjach:
1. położenie neutralne - środkowe (wszystkie styki rozwarte).
2. położenie wysokiego tonu - przycisk w prawo (zamknięcie obwodu A).
3. położenie niskiego tonu - przycisk w lewo (zamknięcie 2 obwodów oddzielne Shift oraz A na 4 stykach).
W przypadku ostatniego mam obawy, że styki A uruchomią się przed stykami Shift i wtedy nie będę miał niskiego tonu.
Załączenie i wyłączenie WS projektuję w podobny sposób.
Czy ktoś z Was próbował już takiej metody łączenia? Chodzi mi tu głównie o to, czy następowało przepalenie się płytki.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4097
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1236
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwietnia 2013, 00:06:24 »
Cytuj
Czy ktoś z Was próbował już takiej metody łączenia? Chodzi mi tu głównie o to, czy następowało przepalenie się płytki.
Tzn. bez zewnętrznego zasilania?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwietnia 2013, 00:08:30 »
Absolutnie bez. Podpięcie z wykorzystaniem płytki klawiatury. Identycznie będzie ze stykami NJ, NK, NB oraz hamulca zasadniczego. Pomocniczy zostawię do ewentualnego przemyślenia. Na elektronice się nie znam (od tego są mądrzejsi) ja spróbuję problem rozwiązać mechaniczno - elektrycznie. :)
Przełącznikiem drukarek INPUT/OUTPUT postaram się stworzyć możliwość przełączenia trybów MaSzyna / MSTS.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2013, 00:16:32 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4097
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1236
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwietnia 2013, 00:24:39 »
Ja jakiś czas temu takim zestawem na próbę podłączyłem bezpośrednio do płytki  3 przyciski otwierania drzwi EZT oraz brzęczyk ( < > /) i nie zaobserwowałem niczego niepokojącego, wszystko działało ok. Nie mam na ten temat jakiejś oszałamiającej wiedzy, mam dosłownie podstawy podstaw i staram się to rozwiązać jak najprościej.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwietnia 2013, 00:30:24 »
Dokładnie takie 2 mikrołączniki planuję zastosować do uruchamiania poprzez koło zębate i 2 krzywki nastawnika jazdy, nastawnika kierunku, nastawnika bocznikowania, zaworu maszynisty.  :)
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2013, 00:51:04 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maja 2013, 23:59:03 »
Ja właśnie obmyślam różne rozwiązania i testuję koncepcje. Nastawnik jazdy zrobiłem na kole zębatym i dźwigni (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.60.html). Działa całkiem nieźle. Wyobrażam sobie, że to samo będę musiał powtórzyć dla bocznika stosując wycinek koła, ale miałem nadzieję na uproszczenie konstrukcji dla nawrotnika. Niestety koło zębate i dźwignia razem z całym mocowaniem zajmuje sporo miejsca i nie wiem czy uda mi się te trzy mechanizmy sensownie upchnąć obok siebie. Ja wybrałem PoKeys bo jest super elastyczny jako symulator klawiatury. Większość rzeczy mogę zaprogramować makrami, ale przy takim trójpozycyjnym przełączniku jak nawrotnik sterowany przez kolejne przyciśnięcia dwóch klawiszy nie jest to łatwe. Podobny przełącznik jest w wyborze hamulca, ale tam kombinacje są też trzy i każdej pozycji można dać stosowne makro. Przy nawrotniku niestety chyba tak się nie uda. Na razie wymyśliłem obejście na dwóch pozycjach programując podwójne przyciśnięcie klawisza d lub r. Niestety wtedy mogę się przełączyć z przodu na tył ale nie da rady wrócić na pozycję neutralną.
Chyba, że ma ktoś koncepcję jak to zrobić inaczej programując trzeci styk jakoś tak aby wracał do pozycji neutralnej niezależnie czy jest w pozycji przód czy tył?

  Dodano: 04 Maja 2013, 00:29:58
Wykombinowałem na Triggered input zamiast na makrach i teraz spełnia moje oczekiwania. Zatem nie było pytania ;)

  Dodano: 04 Maja 2013, 00:49:04
Pomyślałem o tym samym rozwiązaniu (tzn Triggered Input dla dwóch stabilnych przełączników) pod sterowanie włączaniem świateł.
Jeden przełącznik po przyciśnięciu wysyła Sh+i a po zwolnieniu samo i, a drugi przycisk odwrotnie. W PoKeys pokazuje jak trzeba, jak sprawdzam np. w edytorze tekstu to również wstawia odpowiednio i oraz I, a w MaSzynie jakoś to głupieje. Przełącza nie ten przełącznik (zamiast od światła białego to włacza np. czerwone), jakby się wciskało nie to co trzeba.
Co to może być? Dlaczego nie reaguje zgodnie z zaprogramowaną sekwencją klawiszy?
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2013, 00:49:04 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Przyciski sterownicze podłaczenie do klawiatury
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipca 2013, 08:16:20 »
Przy klawiaturze z folią będzie Ci ciężko, zwłaszcza jeśli klawiatura miałaby normalnie działać. Przełączniki trzeba podpiąć do tej plytki, pod złącze do folii. Miejsce podłączenia musisz ustalić sam, albo śledząc ścieżki na folii, albo zwierając styki drutem.

Jeśli chodzi o Shift, to najlepiej aby przycisk zwierał dwa styki niezależnie.
Przy czym styki Shift powinny załączać się pierwsze. Jest to dziecinnie proste w przypadku powyższych wyłączników, gdyż wystarczy zdemontować dwa styki po jednej stronie, nalutować na nich większą - równą ilość lutu, zamontować z powrotem i podpiąć pod te styki przewody od klawisza Shift (z tego co pamiętam na mojej klawiaturze będzie to połączone na płytce 1.6 : 2.3 (szósty styk klawiszy na folii dolnej oraz trzeci styk klawiszowy na folii górnej). Zaznaczam, że jest to zrobione wg mojej numeracji, zresztą klawiatura, klawiaturze nie równa. Najlepiej samemu znaleźć połączenie, za pomocą omomierza. Podczas pomiaru, uważaj na to, aby nie zniszczyć ścieżek na folii.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2013, 08:19:09 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.