Autor Wątek:  Problem z napędem DVD od LG.  (Przeczytany 9398 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Problem z napędem DVD od LG.
« dnia: 11 Października 2010, 22:12:07 »
Witam. Mam problem z napędem DVD LG GH22BP20 na kontroler ATA. Świeżo dziś zakupiony i podłączony. Przed chwilą chciałem zainstalować sobie Nero itp. i zaczynają się schody bo napęd działa tzn. wysuwa się i zamyka, lecz nie czyta w ogóle płyt. Do tego lampka aktywności HDD świeci się cały czas od jej zainstalowania.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Października 2010, 22:18:19 »
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Października 2010, 22:18:46 »
Wysuwa się i zamyka programowo, czy w reakcji na przyciśnięcie przycisku na obudowie? Jeśli lampka HDD się świeci cały czas, to prawdopodobne jest odwrotne podpięcie kabla.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Października 2010, 22:24:00 »
Reaguje programowo i reaguje na przycisk wysunięcia/wsunięcia. Problem zworek odpada bo mój kuzyn mi jest ustawił żeby było dobrze i bezproblemowo. Taśmę raczej dobrze wpiąłem. Jeszcze jest taka sprawa że napęd w ogóle się nie wyświetla w oknie mój komputer.

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Października 2010, 22:26:44 »
Jeszcze jest taka sprawa że napęd w ogóle się nie wyświetla w oknie mój komputer.

Ot, drobnostka :D Czyli musi być źle podpięty bo komputer go nie wykrywa...
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Października 2010, 22:32:34 »
No jakby go nie wykrywał to by napęd nie reagował i nie wysuwał się itp. właśnie. Choć przyuważyłem że płyta się nie kręci jak ją włożę, a jest tak że po włożeniu płyty do napędu, jest wykrywana i się zaczyna kręcić/odtwarzać.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Października 2010, 22:33:38 »
Jeśli sam nie ustawiałeś zworek, to nie możesz mieć pewności, że będzie dobrze. Sprawdź jeszcze raz kable, a jak to nie pomoże, odnieś do sklepu, bo może być jakiś walnięty egzemplarz.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Października 2010, 22:35:00 »
Ja używałem napędu CD jako diskmana po podłączeniu go jedynie do zasilania i słuchawek, więc komputer nie musi go wykrywać, żeby coś tam czytał.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Października 2010, 22:36:49 »
Wypróbuję coś porobić z tymi zworkami, tylko jutro bo już na dziś za późno.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Października 2010, 22:37:32 »
Cytuj
Wysuwa się i zamyka programowo, czy w reakcji na przyciśnięcie przycisku na obudowie?

Cytuj
Reaguje programowo i reaguje na przycisk wysunięcia/wsunięcia. (...) Jeszcze jest taka sprawa że napęd w ogóle się nie wyświetla w oknie mój komputer

Ciekaw jestem jak programowo każesz mu się wysunąć, skoro go nie ma...

Cytuj
Ja używałem napędu CD jako diskmana po podłączeniu go jedynie do zasilania i słuchawek, więc komputer nie musi go wykrywać, żeby coś tam czytał.

Trzeba mieć jeszcze gniazdo mini - jack.

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Października 2010, 22:41:08 »
Wykrywało mi wcześniej go jako CD-ROM (ten który wyjąłem) i wysuwałem przez kliknięcie na napęd - PPM>wysuń. Ale tylko to działało, więc odinstalowałem stery i wyłączyłem w menadżerze urządzeń. Płyty nie wykrywało i tak.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Października 2010, 22:43:10 »
A w menadżerze urządzeń nie masz teraz przypadkiem jakiegoś niezidentyfikowanego urządzenia?
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Października 2010, 22:46:37 »
Sprawdziłem i nie ma.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Października 2010, 22:52:33 »
No jakby go nie wykrywał to by napęd nie reagował i nie wysuwał się itp. właśnie. Choć przyuważyłem że płyta się nie kręci jak ją włożę, a jest tak że po włożeniu płyty do napędu, jest wykrywana i się zaczyna kręcić/odtwarzać.
Oj... Poczytać proszę o podpinaniu kabli sygnałowych i napięciowych do sprzętu. Nie widzi Ci go w systemie oraz w Biosie, gdyż:
a) źle ustawiona zworka w napędzie (MASTER / SLAVE / CABLE SELECT) - tyczy się urządzenia wpiętego pod kontroler z innym napędem/dyskiem
b) uszkodzona taśma IDE
c) wyłączony kontroler IDE w Biosie
d) uszkodzony napęd

To, że go nie widać to jedno, ale po podpięciu zasilania będzie Ci działać wysuw tacki (pomijam spalenie elektroniki) :)

Więc Ty musisz sprawdzić:
a) ustawienie zworki napędu i przełożenie jej w zależności od tego, czy jeszcze prócz napędu na danym kontrolerze jest jeszcze jedno urządzenie
b) wymiana taśmy IDE bądź (dociśnięcie w gniazdach - na płycie głównej/napędzie)
c) sprawdzenie w biosie, czy kontroler IDE Primary/Secondary jest włączone i aktywne oraz sprawdzić, czy po self-teście wykrywa Ci napęd

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Października 2010, 23:06:21 »
Co do a) to ten napęd ma na 100% ustawioną zworkę na slave. Co do b) to nie bo komp ogólnie działał bez zarzutu. Do c) to kontroler też włączony. d) zostawię na razie bez odpowiedzi bo nie wiem czy jest uszkodzony, wadliwy. Na pewno są dociśnięte złącza na taśmie IDE. Co do sprawdzenia przeze mnie c) to zobaczę jutro, co z tym ustawieniem kontrolera itp.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Października 2010, 23:40:47 »
Wykrywało mi wcześniej go jako CD-ROM (ten który wyjąłem) i wysuwałem przez kliknięcie na napęd - PPM>wysuń. Ale tylko to działało, więc odinstalowałem stery i wyłączyłem w menadżerze urządzeń. Płyty nie wykrywało i tak.
Całkiem to jest poplątane. "Go" ma się rozumieć jako napęd, czy jako DVD LG GH22BP20. Przecież do DVD nie trzeba instalować żadnych sterów, czyli jak mogłeś odinstalować. Skoro wyłączyłeś w menadżerze urządzeń, to jak ma być wykrywany i działać.
Dlaczego nie bierzesz pod uwagę błąd kuzyna. Czy kuzyn jest nieomylny.
Nie jest zalecane podłączanie na jednej taśmie dysku twardego i czytnika DVD. Powinno się podłączyć na drugiej taśmie i ustawić zworkę na SINGLE, chyba że masz dwa napędy.
Jak miałeś wcześniej zainstalowany CD-ROM lub DVD i działał, to w Biosie powinno być dobrze.
Jeśli nie to najlepiej wszystkie pozycje IDE ustawić na Auto.

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Października 2010, 00:05:31 »
To spróbuję przepiąć tego DVD na taśmę łączącą się np. ze stacją dyskietek (tak może być?). Popatrzę jeszcze na te zworki, fakt, mógł się kuzyn pomylić.

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Października 2010, 11:31:32 »
Na dyskietkowej Ci nie pójdzie, inna ilość pinów, inny rozmiar. Spróbuj na osobnej taśmie (zworka jako master) lub taśmie twardziela (jako slave).
A może by tak własny pulpit...

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Października 2010, 14:14:22 »
Ale zawsze CD-ROM był podpięty na taśmie od HDD. Więc mój kuzyn powiedział żebym dał tą nagrywarkę zamiast CD-ROMu, dysk jest ustawiony na master a DVD na slave.

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Października 2010, 15:56:00 »
Ewentualnie zostaje sprawa samych złącz. Sprawdź tak przyziemną rzecz, czy przy instalacji nie zagiął się jakiś pin? Bo kombinujemy z ustawieniami w BIOSie, a problem może leżeć po stronie gniazda w napędzie (złącza na płycie głównej odrzucam, skoro podłączałeś z HDD). Spróbuj jeszcze podłączyć do osobnego portu IDE (osobną taśmą), może tam coś mu nie pasuje...
A może by tak własny pulpit...

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Października 2010, 16:45:58 »
J/w zalecam, tj. podpiąć do wolnego gniazda ATA i zworka na master. Taka mała rada - napęd CD/DVD połączony do tej samej taśmy co HDD powoduje, że Ci twardziela może przymulać, więc kolejny powód aby do innego ATA łączyć. Jeżeli nawet to nie pomoże, to może okazać się, że laser się do niczego nie nadaje(dziwne bo skoro napęd nowy, ale gdybać się będzie po sprawdzeniu wszystkich możliwości). Nie wiem jak to robią teraz, kiedyś były 2 lasery - pierwszy do CD(zwykle działał długo) i drugi do DVD(mniejszy, czasem szybko padał) o innej mocy wiązki.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z napędem DVD od LG.
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Października 2010, 19:13:05 »
Problem rozwiązany. Musiałem wyjąć zworkę i podpiąć na oddzielną taśmę IDE, trzeba było jeszcze zainstalować sterowniki bo mój komp jej nie znajdował.