Autor Wątek:  Problem z silnikiem w samochodzie.  (Przeczytany 7465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Problem z silnikiem w samochodzie.
« dnia: 25 Września 2010, 11:36:08 »
Witam, wybaczcie że piszę u nas na forum o temacie zupełnie kuriozalnym, ale mam problem a przy takiej dużej społeczności ktoś mi może coś doradzi.

Posiadam samochód Peugeot 206 z silnikiem benzyna/gaz 1.6 110 KM. Instalacja gazowa ma około dwa miesiące. Filtr powietrza do silnika, oleju oraz olej został wymieniony tydzień temu. Wczoraj wróciłem z dosyć długiej trasy Nowy Sącz - Łupków - Nowy Sącz. O ile w pierwszy dzień jazdy nic się nie działo to na drugi dzień załączyło mi się automatyczne ssanie i silnik pracował na wyższych obrotach niż powinien - jakieś 1,3 tys obrotów. Notorycznie mi gasł przy jałowym biegu. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów przestał gasnąć lecz dalej pracował na ssaniu. Po dojechaniu do Sącza, nagle zaczął znowu gasnąć i po którymś zapaleniu silnika na jałowym biegu ledwo wkręcał się na 2,3 tys obrotów. Nie wiedziałem co jest, więc nawet rozpiąłem akumulator i podpiąłem ponownie. Po tym kilka razy jeszcze startowania silnika i weszło na obroty. Spowrotem zaczął gasnąć już nie włączając automatycznego ssania ale jakoś dotoczyłem się do domu.

Zapaloną mam pomarańczową kontrolkę "kontroli spalin" ale ona mi się często załącza i nie wiem dlaczego. No i czasami mi lubi włączyć ssanie ale to co wyżej zdarzyło mi się pierwszy raz.
Czy ktoś wie co może być przyczyną? A, i nie ma reguły czy to gaz czy benzyna.
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2010, 11:41:23 wysłana przez filip2h »

Offline szogun

  • Wiadomości: 5629
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 560
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Września 2010, 11:44:44 »
Mi to wygląda na coś z komputerem. Mieliśmy coś podobnego w Fordzie fiesta - utrata mocy, silnik ciągnął tylko do pięciu tysięcy obrotów... Okazało się że komputer zawilżał i nie kontrolował właściwie wtrysków.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Września 2010, 11:57:35 »
Gaz sekwencja, czy zwykły? Poza tym po odłączeniu aku, mógł Ci się w ogóle rozregulować komp od sterowania silnikiem. Poziom oleju sprawdzałeś? Możliwe też, że sonda w wydechu padła. Jeśli pali się kontrolka awarii silnika, lepiej jechać do warsztatu, niech go podłączą pod komputer i odczytają błędy. Sam nic nie zrobisz.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Września 2010, 12:10:09 »
Sekwencja. Co do kontrolki, czasem ona gaśnie na jakieś 3-7 dni i później znowu lubi się zaświecić.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Września 2010, 12:10:51 »
Sprawdź przewody WN i świece.

Offline Marcin1992

  • Wiadomości: 327
  • Nokia Modder
    • Zobacz profil
    • Modyfikacje telefonów Nokia - www.NokiaHacking.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Września 2010, 13:19:01 »
Kontrolka "check engine" oznajmia, że silnik pracuje w tzw. trybie awaryjnym (właśnie wtedy mogą dziać się takie dziwne zjawiska typu: spadanie z obrotów, długi wzrost obrotów silnika).

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Września 2010, 13:19:25 »
A zawór EGR sprawny? Często właśnie one powodują kłopoty.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Września 2010, 14:24:38 »
pol102, możesz jaśniej?

Offline szogun

  • Wiadomości: 5629
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 560
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Września 2010, 14:46:35 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_recyrkulacji_spalin
Cytuj
Do najczęstszych awarii układu należy zablokowanie zaworu, co może być spowodowane nagromadzeniem się nagarów lub nieszczelnością przewodów doprowadzających podciśnienie lub spaliny. Awarie te mogą skutkować uszkodzeniem sondy lambda, zakłóceniami w pracy jednostki napędowej(...)
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Września 2010, 16:16:10 »
Byłem przed chwilą przepalić samochód i zobaczyć jak pracuje. Za pierwszym zapaleniem zgasł odrazu. Później przegazowałem go lekko by nie spadł poniżej 2 tys. i puściłem gaz. Gdy spadał poniżej 1 tys dławił się ale jakoś próbował się ratować wchodząc na chwilę w wyższe obroty. Popracował trochę, gdy załączył się gaz zgasł. Później za drugim razem gdy dokonał przełączenia z benzyny na gaz, zdławił się lekko ale po chwili wrócił do normalnych obrotów. Silnik nie pracuję i tak normalnie gdyż słyszę jakiś lekki klekot i tak jakby coś o coś ocierało. Kontrolka nadal się pali.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Września 2010, 17:43:02 »
Odżałuj ze 100 złotych i podjedź do jakiegoś dobrego gazownika bo sam to raczej nic nie zdziałasz, on podłączy komputer i ci powie co go boli, może pada reduktor albo ewentualnie membrana podciśnieniowa w parowniku poszła, możesz także wymienić filtr gazu i sprawdzić czy dolot jest szczelny.

Offline Alexej

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Września 2010, 18:01:38 »
Moim zdaniem, to albo wina sonda lambda (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda), albo padł Ci silnik krokowy,co jest dosyć częstą przypadłością w samochodach na gaz.
maszynista-stażysta

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Września 2010, 18:02:39 »
Bierz pod uwagę, że instalacja gazowa nie ma dwóch miesięcy. Co do odwiedzenia gazownika i tak muszę zrobić regulację więc będzie to w ramach gwarancji zrobione.

Offline Alexej

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Września 2010, 18:06:33 »
Nie mniej jednak, stawiam właśnie na sonda lambda. Miałem podobny przypadek w Lanosie, z którego obecnie korzystam. Trzeba było ten czujnik lekko obrócić, by silnik zaczął pracować normalnie.
maszynista-stażysta

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Września 2010, 18:10:56 »
Mam zaprzyjaźnionego mechanika więc najpierw w poniedziałek pojadę do niego przedstawię problem i zasugeruję sondę lambda, a później może przejadę się do gazownika. Poza tym mam też do roboty sprzęgło - chyba napewno, bo na wciśniętym pedale sprzęgła słysze takie ocieranie dosyc głośnawe i przy ruszaniu na pół-sprzęgle czuję jak samochód nie wchodzi płynnie w prędkość tylko tak go zrywa jakby mówiąc kolokwialnie występowało jakieś także tarcie.

Offline lukas1004

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Września 2010, 22:31:45 »
Zgodzę się z @alexej to może być sonda lambda w moim polonezie kiedyś wyświetlało check engine i okazało się że to kabel od sondy. 
A to że się silnik dusi to oznacza że musisz na benzynie go podgrzać.
A poruszając temat sprzęgła chyba się spaliło 

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Września 2010, 22:53:08 »
Jeśli chodzi o sprzęgło to bez dwóch zdań jest do wymiany. A co do silnika to nie wiem jeśli przez sondę silnik się dusi to znaczy że to ona. Poza tym właśnie jest tak jak Ty piszesz - muszę go podgrzać na benzynie ewentualnie na gazie ale wtedy jest większe prawdopodobieństwo że padnie.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Września 2010, 00:04:22 »
Wymień na nowe. Sama wymiana okładziny choć dużo tańsza nie rozwiązuje kłopotów. Trzeba pamiętać o takich "zapadkach na sprężynkach", nie wiem jak się do fachowo nazywa ale przerobiłem temat osobiście ;)

Offline lukas1004

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Września 2010, 19:03:44 »
Musisz go podgrzewać na benzynie ponieważ robi się już zimniej i z gazu nie wystartujesz, gdzieś w zimie zmienią gaz na zimowy.
Powiedz mi gdzie tankujesz czy to petrochemia?

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Września 2010, 11:10:24 »
Kolego nie wiem czy się orientujesz, ale sekwencja ma to do siebie, że do pewnej temperatury silnika samochód pracuje na benzynie. A poza tym jeśli dla silnika 15-20 stopni to jest zimno - co będzie w zimie? A tankuję gdzie się da to znaczy gdzie mam najbliżej.

Offline murphy77

  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Września 2010, 13:12:36 »
Sonda lambda do wymiany, ale najlepiej upewnij się i podepnij go pod komputer.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z silnikiem w samochodzie.
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Września 2010, 14:07:02 »
Spoko panowie. Dziś byłem u machera. W piątek mam mu zostawić samochód ale gdy zasugerowałem sondę potwierdził lecz musi się upewnić podpinając pod kompa. Co do sprzęgiełka, powiedział że jestem przeczulony i na takim jeszcze mogę spokojnie jeździć. W sumie zrywanie może było spotęgowane złą pracą silnika.

Jeśli administracja sobie życzy może już chyba pozbywać się tematu, bo problem raczej został rozwiązany.