Autor Wątek:  Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?  (Przeczytany 18298 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mati319

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« dnia: 20 Czerwca 2010, 22:35:31 »
Witam
W kwietniu ukończyłem technikum elektroniczne. Marzę o tym żeby zostać maszynistą, ale niestety nigdzie teraz nie przyjmują na szkolenia na pomocnika maszynisty. Muszę iść do jakiejś pracy. Jeśli nie mogę zostać maszynistą to chciałbym chociaż być dyżurnym ruchu. Na stronie PLK nie ma nawet działu "kariera" "praca" itp. Z tego co wiem rok temu potrzebowali ludzi na dyżurnych i brali nawet ludzi po zwykłym ogólniaku. Wtedy też nie było żadnego ogłoszenia na stronie PLK. Co sądzicie o tym żebym się przeszedł do ZLK w Poznaniu i się zapytał w dziale kadr czy nie potrzebują dyżurnego? a może poprostu zadzwonić do nich? Podobno jak rok temu potrzebowali ludzi to organizowali kursy na dyżurnych które trwały 3 miesiące.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Czerwca 2010, 22:57:58 »
Cześć.
Pierwsze co zrób to napisz podanie do zakładu linii kolejowych. Twoje pismo i tak pójdzie do centrali w Warszawie. Jeśli będą przyjęcia to się odezwą. Nie mając wykształcenia kolejowego droga do stanowiska dyżurnego ruchu wiedzie najpierw przez 3mc kursu a następnie 3mc przygotowania zawodowego. To jak dalej będzie wyglądać Twoja kariera będzie zależeć od rejonu. Generalnie najpierw biorą na stanowisko nastawniczego lub zwrotniczego a na dyżurnego po 6mc.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Czerwca 2010, 16:58:41 »
Na twoim miejscu, poszedłbym do pionu automatyki. Tam masz większe szanse na rozwój (warto być po studiach) bo można zostać diagnostą itp. Większa kasa, nie trzeba tyrać w świątki, piątki, niedziele ;)
Co do kursu na dyżurnego lub nastawniczego, to masz ok 3 miesięcy teorii, a potem robisz certyfikację na poszczególne rodzaje urządzeń (klucze, pędniowe, elektryczne itp). Czyli wędrujesz po nastawniach i się przyuczasz. Samemu jako ISDR się zostaje się na posterunku tak po roku, czasem dwóch latach.
Co do samej pracy... ;) Fajnie jest, bo się tego nie ma na co dzień, ale tak na prawdę się znudzi prędzej czy później i człowiek popada w rutynę. Co do przyjęć na PLK, to faktycznie się "nie ogłaszają". Podobnie było z przyjęciami w Krakowie, poszukują automatyków, a nigdzie o tym nie piszą.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline mati319

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Czerwca 2010, 18:41:41 »
Dzięki za info. Wolę posadę dyżurnego ruchu niż automatyka/montera. Chciałbym czynnie uczestniczyć w ruchu pociągów. Dlatego interesuje mnie tylko Dyżurny Ruchu/nastawniczy lub pomocnik/maszynista. Nie stać mnie na kurs pomocnika, a podobno zarobki w PLK nie są takie straszne więc spróbuje w PLK. Miałem styczność z tą pracą "od kuchni" i uważam że jest równie ciekawa jak posadka maszynisty.
Zdaje sobie sprawę z tego, że w tej pracy nie ma niedziel i świąt, ale to mi absolutnie nie przeszkadza.

W ciągu najbliższych kilku dni wybiorę się do ZLK w Poznaniu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwca 2010, 19:48:50 »
Nie stać mnie na kurs pomocnika, a podobno zarobki w PLK nie są takie straszne więc spróbuje w PLK.

Źle nie jest, ale nie ma już takich przywilei jak "starzy" pracownicy. Kurs na ISDRa kosztuje ok 3500 jak coś ;)
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline mati319

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jak zostać dyżurnym ruchu lub nastawniczym w PLK?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwca 2010, 20:18:36 »
Jakich przywilejów nie ma? Podobno nowi pracownicy też mają prawo do 99% ulgi na pociągi.

Ok, już wiem jakich nie ma przywilejów w porównaniu ze starszymi pracownikami. Dobrze że 99% ulgi nadal jest.
Niedługo przejdę się do ZLK w Poznaniu.

Skoro wiesz, to się podziel informacją.
Quark-t


Podobno z biegiem czasu już nie ma takiej wysługi w latach jak starzy pracownicy.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2010, 17:31:39 wysłana przez mati319 »