Autor Wątek:  Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym  (Przeczytany 21336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« dnia: 15 Lutego 2010, 13:53:38 »
Witam!
Kupiłem sobie niedawno nowy zasilacz komputerowy. Posiada on dodatkowy kabelek który przykręca się do obudowy komputera - jest to uziemienie zasilacza. Niestety, mieszkam w dość starym bloku i  są tu położone 2 przewody elektryczne - faza i zero. W tym wypadku ten kabel uziemiający byłby zbędny. Czy lepiej zmostkować zero z bolcem w gniazdku, czy zostawić tak jak jest (bez uziemienia i nie podłączać tego dodatkowego uziemienia zasilacza do obudowy)? Jeśli lepiej zmostkować to czy mógłbym to tak rozwiązać jak w załączniku (oczywiście to tylko prosty schemat)?

Byłbym wdzięczy za odpowiedź. Pozdrawiam!
         

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lutego 2010, 14:14:16 »
Czy gniado w ścianie ma bolec zerujący?
Jeśli tak i jeśli używasz listwy komputerowej z bolcami zerującymi to nie ma potrzeby montowania i dokręcania tego dodatkowego kabelka.
Oczywiście bolec zerujący gniazda w ścianie musi być połączony z przewodem zerowym instalacji elektrycznej.
Zasilacz komputera będzie miał zerowanie przez gniazdo zasilania sieciowego. Po za tym przewód o którym napisałeś powinien być opisany w instrukcji dołączonej do zasilacza. Wydaje się że powinien być przykręcony do obudowy komputera.

Wszystkie zmiany elektryczne należy wykonywać ostrożnie, groźne dla zdrowia i życia napięcie elektryczne.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lutego 2010, 14:25:32 »
Gniazdo w ścianie nie ma bolca, ale chcę takie gniazdo założyć (tylko nie wiem, czy można założyć je obok, tak jak narysowałem to w załączniku w 1 poście). A ten zasilacz ma taki kabelek jak na tym zdjęciu: http://old.benchmark.pl/artykuly/testy/zasilacze2003_2/Tagan_380/wtyczki.jpg

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lutego 2010, 14:34:47 »
Komputer powinien być podłączony do gniazdka z bolcem. Sam bolec w listwie czy rozgałęźniku nie wystarczy. Przy braku połączenia z bolcem może wystąpić napięcie ok. 120V pomiędzy obudową komputera a np. kaloryferem. Również przy połączeniu kablem z innym komputerem czy np. drukarką zasilaną z innej fazy może wystąpić napięcie. Napięcie to nie jest raczej zagrożeniem dla życia ze względu na małą wydajność prądową, natomiast "kopie" i potrafi uszkodzić łącza w komputerze (np. RS232).

Są dwa typy instalacji elektrycznych. Starsze mają dwa przewody - w tym przypadku bolec powinien być podłączony do przewodu bez napięcia (na ogół niebieski, ale lepiej sprawdzić). W nowszych typach instalacji są trzy przewody - w tym przypadku bolec trzeba połączyć z przewodem zielono-żółtym. Najlepiej wymienić gniazdko w ścianie na takie z bolcem.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lutego 2010, 14:37:09 »
Ten przewód z zasilacza przykręć do obudowy komputera. Gniazdo w ścianie powinien założyć elektryk. Dla bezpieczeństwa powinno się wykonać pomiary skuteczności bolca zerującego.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lutego 2010, 14:41:55 »
Dzięki. Będę musiał założyć gniazdko z bolcem. Tylko dalej zastanawia mnie to, czy mogę obok obecnie zamontowanego gniazdka (bez bolców) zamontować drugie gniazdko z bolcem (tak jak na rysunku w załączniku w pierwszym poście), bo obecne gniazdko jest bardzo mocno przyklejone i ciężko jest je oderwać. Podłączyłbym przewód zerowy z gniazdka obok do bolca uziemiającego i dalej do jednego z otworów w gniazdku, a do drugiego otworu podpiąłbym fazę.

PS. Po założeniu najwyżej zawołam sąsiada-elektryka na chwilę, żeby sprawdził.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lutego 2010, 15:11:31 »
Tak jak narysowałeś nie wolno Ci podłączyć. Grozi porażeniem taka prowizorka.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lutego 2010, 17:39:37 »
Pod żadnym pozorem NIE WOLNO podłączać bolca do przewodu zerowego. Bolec ma być podłączony do przewodu ochronnego, który to z kolei w szafce z bezpiecznikami ma być podłączony do bezpiecznika różnicowego (tzw. przeciwporażeniówka). Jeśli instalacja elektryczna nie posiada takiego przewodu i bezpiecznika to nie montuje się gniazd ściennych z bolcem, a jeśli już, to bolec należy pozostawić nie podłączony.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Lutego 2010, 18:01:03 »
Rozumiem, że nigdy nie dotykałeś podłączonego w taki sposób komputera i kaloryfera jednocześnie? Ja miałem kiedyś gniazdka bez bolców (nie mam w domu przewodów ochronnych ani bezpieczników różnicowoprądowych) i kopało. Również spaliły się mi i sąsiadowi układy RS232 w komputerach, jak podłączyliśmy je kablem, a przy łączeniu potrafiło iskrzyć. Uważasz, że tak jest prawidłowo i bezpieczniej?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Lutego 2010, 18:10:53 »
Przy łączeniu komputerów na null-modem należy stosować separatory (np na transoptorach), nawet jak są na jednej linii zasilającej i zawsze przy obustronnie odłączonym zasilaniu.
Tzw przewód zerowy wcale niema zerowego potencjału. Względem ziemi może na nim być nawet pełne napięcie fazy, zwłaszcza jak do transformatora daleko.
Obecnie nie wolno montować instalacji typu PE, przepisy wymagają obecności przewodu ochronnego w całej instalacji.
Podciągnięcie bolca do zera może skończyć się w najlepszym przypadku zniszczeniem zasilacza, w najgorszym porażeniem czy pożarem w wyniku zwarcia.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lutego 2010, 18:27:12 »
Pozwolę sobie zauważyć że mieszkam w bloku gdzie instalacja jest dwu przewodowa. To jednak nie zwalnia mnie z obowiązku posiadania gniazd z bolcem zerującym w kuchni i łazience. Co roku jest inspekcja i dokonuje pomiaru skuteczności zerowania. Nie ma innej możliwości ochrony, o instalacji różnicowo-prądowej długo jeszcze będę mógł marzyć. Przepisy wymagają przewodu ochronnego w nowo budowanych instalacjach elektrycznych.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lutego 2010, 18:41:59 »
Cytuj
Względem ziemi może na nim być nawet pełne napięcie fazy, zwłaszcza jak do transformatora daleko.
No i dlatego stosuje się to:
http://www.kablomedia.pulawy.pl/bezpiecz.html
pkt. 2

Zgadzam się z Krzyśkiem626. Mechanico, podaj przepisy mówiące o tym, iż bolca nie należy podłączać, gdy brak jest dodatkowego przewodu. Setki tysięcy mieszkań w blokach, biur budowanych w latach 70 tak ma. Wydaje mi się, na chłopski rozum, iż jeśli to byłoby mniej bezpieczne od bolca wiszącego w powietrzu, to kazano by to połączenia likwidować.
Co więcej, wykaż, iż w takim wypadku jest bezpieczniej nie mieć podlączeonego bolca do przewodu neutralnego, niż gdyby był ten bolec podłączony do tego przewodu.

Co do uwag montażowych, to kojarzą mi się dwie rzeczy:
-że najpierw przewód neutralny podłącza się do bolca, a z bolca przewód łączący bolec-zacisk odbiorczy. Ten zabieg jeszcze trochę zwiększa bezpieczeństwo.
-że przyjęto zwyczajowo patrząc na gniazdo, iż z lewej strony jest podączana faza, z prawej zero.

« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2010, 18:55:03 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Lutego 2010, 18:51:40 »
Moze i sie slabo na tym znam, ale gdy u nas byla na osiedlu kontrola, to oficjalnie nikt nie kazal mostkowac bolca do zera (w bloku jest stara instalacja, tez bez PE) jednak nikt tez nie kazal owego polaczenia likwidowac. Wydaje mi sie ze w tym przypadku, to przepisy wprowadzaja nas w pulapke (podobnie jak z uszczelnianiem okien - z jednej strony okna uszczelniac, by cieplo nie uciekalo, a z drugiej rozszczelniac by nie doszlo do zaczadzenia).
Pozdrawiam, Karol

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Lutego 2010, 18:53:39 »
No i dlatego stosuje się to

Chodzi o szynę ekwipotencjalizującą (cokolwiek to znaczy- nie znam się na zbyt dobrze)? Czy da się to sprawdzić, czy coś takiego jest założone w budynku?

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lutego 2010, 19:00:26 »
Jeszcze wracając do potencjału przewodu neutralnego względem ziemi - nie wiem jak u was panowie ale u mnie nie ma różnicy potencjałów między uziomem(przez np. grzejnik) a przewodem neutralnym instalacji, natomiast między ziemią a fazowym jest takie samo napięcie jak między fazowym a neutralnym. Sprawdzane multimetrem.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Lutego 2010, 19:03:48 »
Tekatka - Ty nie kombinuj, tylko zdaj się na sąsiada elektryka. Było pisane o tym, prąd to nie zabawa i samemu nie kombinuj. Zdaj się na dorosłego, kształconego w tym kierunku.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Lutego 2010, 19:05:17 »
Jeszcze wracając do potencjału przewodu neutralnego względem ziemi - nie wiem jak u was panowie ale u mnie nie ma różnicy potencjałów między uziomem(przez np. grzejnik) a przewodem neutralnym instalacji, natomiast między ziemią a fazowym jest takie samo napięcie jak między fazowym a neutralnym. Sprawdzane multimetrem.
No i jest dobrze. W czym problem?
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Lutego 2010, 19:11:39 »
Sprawa jest prosta - co jest lepsze:
  • ~120V na obudowie przy niepodłączonym bolcu
  • ~240V w przypadku przerwania przewodu pomiędzy gniazdkiem (punktem zerowania) a transformatorem/uziemieniem

W moim przypadku prawdopodobieństwo przerwania instalacji pomiędzy punktem zerowania a transformatorem jest bliskie zeru, więc wolę nie mieć tych ~120V i nie być od czasu do czasu kopany prądem.
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2010, 19:18:26 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Lutego 2010, 19:18:11 »
Tylko coś mi tu dziwnie to wygląda. Skąd między obudową a grzejnikiem napięcie jeśli obudowa nie jest do niczego podpięta?
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Lutego 2010, 19:18:34 »
W blokach i wiezowcach, gdzie instalacja jest 2 przewodowa, funkcje uziemienia spelnia przewod zerowy (niebieski). W kuchni i łazience bolec łączy się mostkiem do przewoodu zerowego (niebieskiego). Tłumaczono mi to tak, iż przewód zerowy jest w samej trafostacji uziemiony.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Lutego 2010, 19:23:50 »
Nie o to mi chodzi. Jeśli obudowa "wisi" bez połączenia z czymkolwiek, to jakim cudem ma ona jakiś potencjał. Rozumiem np. że ekranowanie cewki WN w telewizorze może kopać jak nie jest połączone z masą, ale to co innego.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Lutego 2010, 19:25:11 »
A powiedzcie mi skoro między fazą a fazą mam 400V między fazą a zerem 240V to skąd mi się wźmie między obudową (którą mniemam może się połaczyć z fazą) a kaloryferem 120V.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Lutego 2010, 19:25:32 »
Metalowa obudowa komputera może nie być podpięta, wtedy nie będzie miała żadnego potencjału i nie będzie napięcia między nią a innymi elementami. Ale może być też tak, że będzie połączona z masą komputera (tzn. przewodem masy wychodzącym z zasilacza do płyty głównej). Masa komputera ma separację galwaniczną od przewodów zasilających - potencjał tej masy ustala się zwykle sam w połowie napięcia zasilającego. Stąd napięcie, wystarczające do odczucia kopnięcia prądem albo do zaiskrzenia. Można je również zmierzyć.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Lutego 2010, 19:29:39 »
Ja mam taka radę co do tego niepodpiętego kabla jeżeli wszystko działa mimo że on "wisi w powietrzu" to weź jego koniec obwiń taśmą izolacyjną (żeby się z czym nie spikną przez przypadek) i będzie dobrze.

Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Lutego 2010, 19:41:27 »
Radzę to samo co Michał.
A co do gniazdka, jeżeli nie masz dodatkowego przewodu uziemiającego/zabezpieczającego to daj sobie z tym spokój i kup zwykłe gniazdko bez bolca. Wątpię aby miało jakiś sens podłączanie bolca do zera a jak coś zrobisz źle to potem będą problemy albo idź do sąsiada, tylko niech Ci wytłumaczy jak to zrobił. 

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Uziemienie w gniazdku a w zasilaczu komputerowym
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Lutego 2010, 19:43:02 »
Niedobra rada. To ma być zamontowane zgodnie ze sztuką, a nie z subiektywym odczuciem, skoro działa, to może tego nie być i wtedy wszystko jest w porządku. Otóż nie wszystko.
Moja kolejna rada:
Jeśli ktoś nie zna się lub nie jest czegoś pewny, a chodzi o bezpieczeństwo, zostawić to należy fachowcom.

A do moderatorów prośba:
W związku z tym, iż zainteresowany nie jest osobą dorosłą, może zamknąć wątek z dopiskiem jakimś, o jakim tu pisaliśmy - chodzi tu o bezpieczeństwo.
Kto będzie odpowiadał choćby moralnie, jeśli udzieli nieprawidłowej odpowiedzi, a zainteresowany się nią zasugeruje?

Zamykam wątek ponieważ temat wyczerpał się. Jeszcze raz przypomnę że osobom nieuprawnionym niewolno manipulować przy sieci energetycznej.
Krzysiek626
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2010, 20:31:49 wysłana przez Krzysiek626 »