Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 634096 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1020 dnia: 13 Października 2021, 06:46:06 »
Ktoś może polecić jakieś konkretne przekaźniki do używania z Pokeysem? Kupiłem przyciski z podświetleniem, lampki z zasilaniem 12V. Wiadomo, że nie można tego bezpośrednio zasilić Pokeys, a jedynie wysterować. Do zasilenia lampek celuję w jakiś popularny zasilacz 12V do taśm LED.
Transoptory (jeżeli duży prąd to z darlingtonem) jeżeli boisz się przypadkowego uszkodzenia i chcesz odizolować zasilanie Pokeys od 12V lub po prostu tranzystory bipolarne lub polowe. Jakie mają podświetlenie? LED? Jeżeli tak, to sprawdź jaki prąd będą pobierać. Tranzystor npn wpięty pomiędzy LED-em a masą powinien wystarczyć. Na bazę tranzystora należy dobrać odpowiedni rezystor!
EDIT: na pewno wyjdzie taniej niż przekaźnik, który jest większym obciążeniem niż dioda LED ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1021 dnia: 13 Października 2021, 17:04:22 »
Po rozmowach z miko22 już parę dni temu zakupiłem płytkę przekaźnikową z transoptorami, docelowo pod Arduino. Transoptory są zasilane z 5V, natomiast przekaźniki z 12V - z tego samego zasilacza, co lampki i podświetlenia. Myślę, że to rozwiąże problem obciążalności prądowej.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1022 dnia: 13 Października 2021, 17:49:22 »
Gotowy moduł przekaźnikowy jest bardzo fajny jeśli nie trzeba nic kombinować tylko po prostu załączać. Takowy użyłem sobie do sterowania rysikami haslera gdzie potrzebowałem 5 kanałów. Zasilanie lampek zrobiłem na specjalizowanej płytce bo chciałem mieć modułową budowę (indywidualne małe płytki wtykane w główną płytę podstawy), a przy okazji zrobiłem sobie możliwość indywidualnej konfiguracji przyciemniania każdej z lampek (zworką na tej małej płytce). No i jak już robiłem dedykowany sterownik to zrobiłem go na expanderach więc cały sterownik (jak widziałeś) jest podłączany przez I2C do Arduino, więc nie ciągnę przewodów z pinów Arduino. Także tego... dla każdego coś miłego.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline slim

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1023 dnia: 30 Października 2021, 11:41:23 »
Witajcie,
Czy możliwe by było zrobienie nastawnik do maszyny pod Impulsa ? Jeśli tak, to dajcie jakieś pomysły na wykonanie :)

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1024 dnia: 30 Października 2021, 11:53:42 »
Masz pomysł przedstawiony stronę wcześniej...

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1025 dnia: 30 Października 2021, 12:54:35 »
Czy możliwe by było zrobienie nastawnik do maszyny pod Impulsa ?

Takowy zadajnik wykonał @YouBy.
Trochę czasu i pieniędzy to pochłonęło, ale obecnie wykańcza już praktycznie cały pulpit.
Jeśli chodzi o pomoc w doborze materiałów i wykonywaniu połączeń, to służę pomocą. W kwestiach informatyczno-elektronicznych polecam kontakt z @YouBy - to nasz mistrz od takiej roboty.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1026 dnia: 11 Listopada 2021, 18:10:26 »
Od kilku miesięcy składam swój pulpit, więc pora uchylić rąbka tajemnicy. Z zamiarem budowy pulpitu nosiłem się już bardzo długiego czasu, natomiast dopiero latem tego roku zacząłem się zająć tym na poważnie. Pulpit jest inspirowany Impulsem, jednak nie jest to pełne odwzorowanie 1:1. Jest ku temu kilka powodów.
Po pierwsze, oryginalne komponenty kosztują krocie. To nie jest siódemka czy kibel, gdzie przy odrobinie samozaparcia i szczęścia można zdobyć kompletny pulpit z osprzętem z kasowanego pojazdu. Tutaj konieczny byłby zakup wszystkiego. Kompletne wyposażenie kabiny pojazdu to setki tysięcy i to już ten poziom, gdzie nie ma większego znaczenia, czy liczymy to w złotówkach, czy w euro. Wstępnie liczę, że moja całość będzie jakieś 100 razy tańsza niż oryginał. Nie jest to mało, ale już jest to kwota osiągalna dla przeciętnego człowieka, który ma jakieś hobby :) Przy okazji wszelkie samoróbki i zamienniki wyglądają trochę inaczej niż komponenty oryginalne, więc i tak nie będzie tego efektu.
Po drugie, współczesny pulpit jest po prostu duży. Laminat pulpitu w samej części maszynisty to około 1,5 metra. Mieszkając w bloku nie można sobie pozwolić na taki luksus, w związku z czym musi on być jak najbardziej kompaktowy. Cała skrzynka ma 80 cm szerokości i mieści się swobodnie na biurku czy stole. W razie czego zawsze można ją ściągnąć, schować, powiesić. Teoretycznie mógłbym go jeszcze zwęzić o 20cm, tylko wtedy nie zmieści mi się kartka A4 między zadajnikami i musiałbym zrezygnować z fizycznych manometrów. No i ciasno zrobiłoby się pod spodem, gdzie jest przymocowane Arduino i przekaźniki.
Po trzecie, każdy wariant jest inny. Jak można się przekonać w maszynie, każdy Elf czy Impuls posiada indywidualną kabinę, projektowaną pod każdego zamawiającego oddzielnie - tak jak w rzeczywistości. W związku z tym i tak pulpit nie będzie pasować do większości wariantów, które są dostępne. Dodatkowo część wariantów ma pewne przyciski w bardzo niecodziennych miejscach. Przykładowo w pojazdach 36WEa-KD i 45WE-KM przyciski od hamulca sprężynowego znajdują się na ścianie za pomocnikiem.
Z powyższych powodów całość wygląda tak, a nie inaczej. Mimo to moje oczekiwania są wystarczająco spełnione. Poniżej kilka słów odnośnie samej budowy.

Skrzynka
Formatki ze sklejki 5 mm (faktycznie chyba została użyta 4,2 mm) wycięte laserowo zgodnie z przygotowanym przeze mnie rysunkiem. Po zakupie pomalowałem, przewierciłem brakujące 50 otworów montażowych na łączniki ciesielskie, dorobiłem poprzeczkę wzmacniającą i nóżkę. Bardzo polecam aby przemyśleć kwestię mocowania przed wysłaniem projektu do cięcia. Wiercenie otworów w takiej cienkiej sklejce to niewdzięczna robota

Nastawniki
Wycięte laserowo z pleksi, aluminiowe rurki łączące. Kulka na zadajniku hamulca kupna, rękojeść zadajnika jazdy wydrukowana 3D. Po wydruku musiałem ją oszlifować i pomalować. Wykrywanie pozycji załatwiają potencjometry.

Przyciski, lampki
Dostępne w internecie w różnych sklepach i platformach, każdy wybierze coś dla siebie. Ja zdecydowałem się na standard otworu montażowego 22 mm (oryginalnie w Impulsach są 30 mm). W drodze są przełączniki obrotowe oraz malutkie joysticki, które zastąpią hebelki. Niestety z tym ostatnim jest największy problem, bo coś sensownego montowanego z otworze okrągłym to tylko części oryginalne w cenie zdecydowanie nie przystającej do całej realizacji.

Sterowanie
Sercem pulpitu jest Arduino MEGA wraz z modułem przekaźnikowym. Program sterujący jest oparty o bibliotekę marcinna, która odpowiada za komunikację z Maszyną. Ze swojej strony musiałem ustawić powiązania kontrolek z pinami oraz napisać algorytm sterowania jazdą i hamowaniem z jednego zadajnika (wejścia) wraz z uwględnieniem pozycji charakterystycznych na krańcach zakresów (0, 1%, 100%, nagłe).
Odrębną rzeczą jest sterowanie tempomatem. Biorąc pod uwagę ilość potrzebnej pracy, żeby móc sensownie to wszystko wykonać z poziomu ekranu (tak jak w rzeczywistości), na chwilę obecną pozostaję przy wyświetlaniu klawiatury tempomatu na telefonie i sterowanie tym poprzez aplikację TouchPortal.

Ekran
Zamówiłem 8-calowy ekran niedotykowy w metalowej obudowie (do montażu panelowego), podłączony do karty graficznej komputera jako dodatkowy monitor. W drodze do mnie jest drugi ekran, na którym będę wyświetlać rozkład jazdy. Widok ekranu jest z pythona z maszyny. Skrypt na koniec zapisuje plik w ramdisku, natomiast mój program go stamtąd cyklicznie ładuje i wyświetla na pełnym ekranie bez ramki. Nie jest to może rozwiązanie najwyższych lotów, natomiast przy obecnej mocy obliczeniowej komputerów (Maszyna wykorzystuje u mnie 1/8 procesora i przeciętnie 50% karty graficznej) i tak nie stanowi to nadmiernego obciążenia.

Manometry (w toku)
Tutaj wykorzystam typowe silniki krokowe wraz odpowiednim układem sterującym. Do tego muszę wymodelować same obudowy, które też zostaną wykonane jako druk 3D. No i trzeba będzie wyciąć z przeźroczystej pleksi szybki.

Z innych tematów - trzeba uporządkować kwestię zasilania, wyprowadzenia kabli itd. Docelowo muszę mieć: jedno złącze USB, jedno złącze do zasilania 12V (chwilowo są podłączone dwa zasilacze - oddzielny do lampek, oddzielny do ekranu, a trzeci dojdzie wraz z drugim ekranem), dwa złącza HDMI do prawego i lewego monitora.

W załączeniu kilka zdjęć ze stanu bieżącego oraz link do próbnego przejazdu:

Widoczne na zdjęciach folie usunę dopiero po ostatecznym montażu całości. Póki co zostają, żeby przypadkiem nie zarysować elementów przy montażu/demontażu.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1027 dnia: 11 Listopada 2021, 18:37:20 »
Maciek, WIELKI SZACUN za to co zrobiłeś do tej pory z Impulsami w MaSzynie! Swego czasu mogłeś i chyba dalej masz w realu możliwość, aby dość blisko dotknąć tematu, choć niektóre "akcje" to są już wspomnienia:) Od 2 lat nie mam nic wspólnego z ezt z NEWAG'u, a więc też już nie pomogę... Masz rację z tym, że pulpit od wycofywanych np. EU07 jest łatwiejszy i tańszy do zdobycia, a posiadanie czegoś współczesnego to szmal, którego nikt nie widział... Tak, czy inaczej powodzenia!
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1028 dnia: 11 Listopada 2021, 21:46:24 »
YouBy - super robota, podziwiam, szczególnie iż takie projekty są swego rodzaju nowością. Trzymam kciuki za dalszy rozwój pulpitu.

      W moim siódemkowym pulpicie sporo się zmieniło, udało się poskładać nastawnik, podłączyć kontrolki i parę innych rzeczy. Co do nastawnika - podłączyłem go za pomocą przełączników krańcowych, efekt przerósł moje oczekiwania bo działa to bardzo dobrze. Dodatkowo dorzuciłem dwa przełączniki odpowiedzialne za skrajne pozycje w razie jakby krańcówki nie wyrobiły i zgubiły pozycję. Całość projektu uzupełniłem o mały „uprzyjemniacz” w postaci ściany bocznej i czołowej. Docelowo podejdą tu większe ekrany ale obecnie brak na to funduszy.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1029 dnia: 19 Listopada 2021, 10:57:43 »
Joozeph - widzisz, podsunąłeś mi teraz dobry pomysł. Za każdym razem jak szybciej kołem przekręcę, to gubi mi którąś pozycję na nastawniku jazdy i wtedy muszę zbijać ręcznie z klawiatury. Powodów pewnie jest kilka. Pierwszy to błąd, że nie pociągnąłem pręta do samej podstawy (drobna krzywizna), drugi to że tarcza do transoptora szczelinowego nie jest wykonana precyzyjnie (malowane na przeźroczystym plastiku po płycie CD).
Przerabianie całego nastawnika jeszcze raz do samego dołu by pręt nie miał odchyłu, nie chce mi się :D Ale faktycznie może dodam przy zerowej pozycji krańcówkę, która mimo szybkiego przekręcenia, zbije pozycje do 0. Jeszcze mam plan wydrukować tarczę na drukarce 3D, wtedy będę miał pewność, że gdzieś mi ręka nie poszła przy malowaniu :D

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1030 dnia: 20 Listopada 2021, 15:38:29 »
Joozeph - widzisz, podsunąłeś mi teraz dobry pomysł. Za każdym razem jak szybciej kołem przekręcę, to gubi mi którąś pozycję na nastawniku jazdy i wtedy muszę zbijać ręcznie z klawiatury. Powodów pewnie jest kilka. Pierwszy to błąd, że nie pociągnąłem pręta do samej podstawy (drobna krzywizna), drugi to że tarcza do transoptora szczelinowego nie jest wykonana precyzyjnie (malowane na przeźroczystym plastiku po płycie CD).
Przerabianie całego nastawnika jeszcze raz do samego dołu by pręt nie miał odchyłu, nie chce mi się :D Ale faktycznie może dodam przy zerowej pozycji krańcówkę, która mimo szybkiego przekręcenia, zbije pozycje do 0. Jeszcze mam plan wydrukować tarczę na drukarce 3D, wtedy będę miał pewność, że gdzieś mi ręka nie poszła przy malowaniu :D
Pitek, ja drukowałem tarczę na drukarce 3d, miałem ich chyba z 6 rodzajów różniących się od siebie szerokością szczelin. Zębatki wycinałem laserowo, jest to kawał żelastwa jednak zabiegi te gwarantują dokładność. Nie wiedzieć czemu nawet na gotowym czujniku od mac310 nie chciały mi te enkodery działać. Cały czas brak informacji na jednym z kanałów. Stąd to rozwiązanie u mnie. Jest ono tymczasowe bo mam zamiar w końcu uruchomić te nieszczęsne enkodery.
       Zmieniając temat, mam problem z kontrolkami. Ciekawa sprawa. Zauważyłem pewną zależność, że jeżeli w danym momencie świeci się mniej niż 2 kontrolki, sterowanie nawet z poziomu Pokeys jest niemożliwe i tak jakby zablokowane. Powoduje to problem objawiający się w taki sposób, że nie mogę sterować lampką WSa, nie da się jej zgasić. Podobnie z lamką ogrzewania. Przykładowo: Kiedy załączę ogrzewanie i wysoki rozruch - po wyłączeniu WSa kontrolka zgaśnie. Kiedy świeci się WS i styczniki a np zahamuję co spowoduje zgaśnięcie kontrolki styczników ot tak zaświecą mi się kontrolki od nadmiarowego silników oraz przetwornicy i ogrzewania. Podłączałem i rozłączałem te kontrolki po kilka razy i nie mam pomysłu co tam się dzieje. Ktoś ma jakiś pomysł?

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1031 dnia: 21 Listopada 2021, 10:16:50 »
Ostatnio trochę pobawiłem się z kodem arduino w naszym pulpicie. Okazuje się, że arduino jako emulator klawiatury może także całkiem przyzwoicie współpracować z TD2 :)

« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2021, 10:23:46 wysłana przez m_w »

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1032 dnia: 23 Listopada 2021, 19:49:55 »
Cześć,
Poniżej wrzucam krótki filmik z pierwszej jazdy liniowej. Jak widać na obecną chwilę pozostałe kwestie do ogarnięcia to: hasler, usprawnienie funkcjonowania kontrolek oraz nastawnik jazdy (chodzi mi tu o sposób podłączenia. Obecnie działa on na przełącznikach krańcowych - 4 krańcówki na koło nastawnika jazdy i dwie krańcówki na nastawnik bocznikowania. Rozwiązanie bardzo dobrze zdaje egzamin jako tymczasowe, jednak chciałbym mieć coś precyzyjniejszego. Coś, czyli enkodery.)
    Myślę intensywnie nad podłączeniem haslera rt9. Ze znajomym wymyśliliśmy rozwiązanie polegające na zastąpieniu oryginalnego silnika Haslera na silniczek krokowy i połączeniu go z mechanizmem za pomocą linki elastycznej. Pozwoliłoby to uniknąć pchania do projektu kolejnego zasilacza i falownika. Czy ktoś może takie rozwiązanie zastosował i mógłby się do tego odnieść? Jak z wykonaniem tego oraz kalibracją całości?
     Na zakończenie, odnosząc się do całości mojego projektu; mac310, szczególne podziękowania kieruję do Ciebie, bez twojej pomocy nie doprowadziłbym projektu do obecnego stanu. :)

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1033 dnia: 01 Grudnia 2021, 15:08:27 »
       Zmieniając temat, mam problem z kontrolkami. Ciekawa sprawa. Zauważyłem pewną zależność, że jeżeli w danym momencie świeci się mniej niż 2 kontrolki, sterowanie nawet z poziomu Pokeys jest niemożliwe i tak jakby zablokowane. Powoduje to problem objawiający się w taki sposób, że nie mogę sterować lampką WSa, nie da się jej zgasić. Podobnie z lamką ogrzewania. Przykładowo: Kiedy załączę ogrzewanie i wysoki rozruch - po wyłączeniu WSa kontrolka zgaśnie. Kiedy świeci się WS i styczniki a np zahamuję co spowoduje zgaśnięcie kontrolki styczników ot tak zaświecą mi się kontrolki od nadmiarowego silników oraz przetwornicy i ogrzewania. Podłączałem i rozłączałem te kontrolki po kilka razy i nie mam pomysłu co tam się dzieje. Ktoś ma jakiś pomysł?
U mnie w ogóle kontrolki świrują, jeśli przed odpaleniem symulacji nie załączę wszystkich kontrolek z poziomu oprogramowania Pokeysa i nie wyłączę ich również w programie. Jeśli tak robisz, to nie wiem co może być powodem Twoich problemów.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1034 dnia: 01 Grudnia 2021, 18:02:06 »
A czy to nie jest u Was problem, który przerabiałem lata temu i był wspominany tutaj https://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg354962.html#msg354962
Próbowaliście użyć opcji "Enable Output Control"? Bez tego to rzeczywiście wyjścia cyfrowe nie pamiętają swojego stanu.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline CTL

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 381
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1035 dnia: 02 Grudnia 2021, 10:30:27 »
Witam kolegów, planowałem kiedyś budowę pulpitu w domu jednak pomysłu tego nie zrealizowałem głównie z powodu braku miejsca. Zostało mi dużo elementów które nie są mi potrzebne i chciał bym się ich pozbyć, wszystko pochodzi z klasycznej jednostki EN57. Posiadam:
- kompletny pulpit z przełącznikami, kontrolkami i przyrządami pomiarowymi,
- tablicę kierunkową,
- sterownik tablicy kierunkowej,
- kran maszynisty,
- panel sygnalizacji otwarcia drzwi,
- panel sterowania drzwiami z przełącznikami i kontrolkami,
- panel z przyciskiem CA/SHP,
- manometry do pulpitu,
- lampkę oświetlenia przyrządów,
- lampę oświetlenia kabiny,
- szybkościomierz hasler,
- panel z opisem bezpieczników pod pulpitem,
- nastawnik jazdy
Chętnie pozbędę się całego kompletu, tablicę kierunkową ze sterownikiem posiadam podwójnie więc jak by ktoś chciał tylko to, to istnieje taka możliwość. Zainteresowanych zapraszam do prywatnej wiadomości, mogę wysłać zainteresowanym zdjęcia.

Offline CTL

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 381
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1036 dnia: 11 Stycznia 2022, 13:56:31 »
Korzystając z okazji iż w ostatnim czasie ciętych na złom jest dużo lokomotyw udało mi się zdemontować i odkupić pulpity z lokomotyw. Jeśli ktoś był by zainteresowany po szczegóły i pełny spis elementów zapraszam na PW. Obecnie posiadam pulpity z SU46, ET22 i elektrowozu 183 produkcji skoda.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1037 dnia: 31 Stycznia 2022, 00:45:29 »
Cześć, w moim projekcie przyszedł czas na ożywienie haslera. Ustrojstwo już zagadało przy pomocy falownika i odpowiedniego programu w Arduino. Cóż, działa... Jednakże mój falownik to byk na silniki 300v i z całą pewnością nie potrzebuję go aż tak wielkiego. Czy ma ktoś schemat falownika, który bardziej będzie pasował do zasilania haslera? Może ktoś robił to właśnie pod RT9 i ma schemat? Z góry dziękuję.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1038 dnia: 14 Kwietnia 2022, 15:00:51 »
Cześć, w końcu udało mi się przysiąść i złożyć jakiś sensowny filmik - prezentację mojego projektu. Jest również parę nowości... Dodane zostały pewne smaczki wizualne jak np. blendy słoneczne. Z kwestii technicznych - uruchomiłem haslera, uporządkowałem działanie kontrolek, ożywiłem nastawnik kierunkowy. Na koniec pobawiłem się dźwiękami i finalnie nie ma już ich podwojonych przez program i realny pulpit. Pomysłów na przyszłość jest cała masa :)
Oryginalna kolumna dalej zostaje w sferze marzeń, ja dalej takowej poszukuję.




Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1039 dnia: 15 Kwietnia 2022, 10:19:46 »
Dodam od siebie, że narysowałem i wydrukowałem sobie tarczę pod enkoder i co zabawniejsze, chyba z poprzednią wszystko też było w porządku. Po prostu komputer nie nadąża ze zliczaniem szybkiego obrotu kierownicą. Bo w notatniku rysuje odpowiednią ilość plusów, a po odpaleniu symulatora czasami coś zgubi. Po prostu chyba trzeba grzecznie jeździć ;)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1040 dnia: 15 Kwietnia 2022, 12:59:37 »
Albo zrobic bufor przyjal-wydal. Wydal oczywiscie dostosowany do komputera. Mozna polsrodek i zastosowac gdzies tu podany pomysl z krancowkami i kombinacja klawiszy dla symka.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1041 dnia: 19 Kwietnia 2022, 23:08:24 »
Albo zrobic bufor przyjal-wydal. Wydal oczywiscie dostosowany do komputera. Mozna polsrodek i zastosowac gdzies tu podany pomysl z krancowkami i kombinacja klawiszy dla symka.
To właśnie ja zrobiłem na skrajnych pozycjach dodatkowe zabezpieczenie w postaci krańcówek sprowadzających nastawnik do zera lub na 43 pozycję. To, czy takie rozwiązanie połączy się z enkoderem czy z krańcówkami (jak w moim przypadku) - nie ma znaczenia. Na pewno pomoże w kwestii zgubionych pozycji.
Od pół roku kręcę moim nastawnikiem dość śmiało co również widać na filmie i wbrew oczekiwaniom wcale tak nie jest, że mechaniczne rozwiązanie w postaci krańcówek jest dużo gorsze niż enkodery. Działa mi to elegancko, kosztowało mniej niż dobre piwko, jest wytrzymałe i banalnie proste. Jedyny warunek to bardzo precyzyjne wykonanie zębatki oraz spasowanie z mechanizmem. To jest połowa sukcesu w tym rozwiązaniu :)

Mała aktualizacja:
Po zainstalowaniu najnowszej MaSzyny mój pulpit w miarę dobrze dogaduje się z najnowszym exe. W miarę... bo jest problem, z którym sobie nie mogę dać rady. Kran hamulca fv4a nie reaguje. FD1 działa elegancko. Po przestawieniu FV4a nie dzieje się nic poza delikatnym syczeniem powietrza (jakaś informacja o przestawieniu kranu hamulca jest przez symulator odbierana). Może ktoś z kolegów posiadających pulpity oparte o Pokeys zmierzył się z problemem? Jedyną zmianą jaką dokonałem to wpis kalibracyjny od @mac310 umieszczany w eu07.ini. Dotychczas pulpit współpracował z MaSzyną 21.04 bez najmniejszych kłopotów. Z obecną wersją też nie widzę innych problemów poza wyżej opisanym.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2022, 00:12:21 wysłana przez Joozeph »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1042 dnia: 23 Kwietnia 2022, 01:43:46 »
Exe Milka inaczej obsługuje płynne krany przy impucie impulsowym inc/dec. Kilka poprzednich wydań miało galązkę tmj jako master. Ale w obu przypadkach jest to ta sama komenda o zakresie 0-1 dla kontrolera analogowego. Nie wiem jak to po pokeys działa. Jaką wartość masz numerycznie w debugu przy skrajnych położeniach kranu?
Mój kanał youtube

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1043 dnia: 23 Kwietnia 2022, 11:16:57 »
Dawno już PoKeys nie używałem ale wydaje mi się,  że wejścia z potencjometrów możesz sobie sprawdzić w tym programie konfiguracyjno-diagnostycznym od PoKeys. Tam widać czy sygnał zmienia się prawidłowo.
Nie jestem pewny ale chyba też używałem exe od Milka i nie było problemów. Tylko, że to jak wspomniałem było dawno i exe było inne.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1044 dnia: 25 Kwietnia 2022, 22:46:18 »
Szykuje się nowy projekt ;)

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1045 dnia: 29 Kwietnia 2022, 15:05:43 »
Cześć.

Ma ktoś na zbyciu silnik do haslera, albo choćby samą puszkę?

Offline pociagiwroclaw

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1046 dnia: 03 Maja 2022, 23:58:38 »
Cześć, mam pytanie. Jestem początkującym w tematach pulpitów do Maszyny itp. Chciałbym zrobić pulpit do EU07 a kompletnie nie wiem od czego zacząć. Szukam jakiegoś projektu bądź czegoś co mnie nakieruje, aby takowy stworzyć. Najbardziej chodzi mi o elektronikę. Na czym coś takiego zrobić? Słyszałem o Arduino bądź PoKeys, lecz nie wiem do końca na czym to polega i jak to odpowiednio podłączyć i skonfigurować. Byłbym wdzięczny za pomoc :) .
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2022, 00:00:06 wysłana przez pociagiwroclaw »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1047 dnia: 04 Maja 2022, 18:12:17 »
Przede wszystkim musisz mieć dostęp do części z pojazdów, albo robić coś podobnego na wzór z ogólnodostępnych rzeczy. Kilka rzeczy zdobyłem po znajomości, kilka kupiłem tutaj na forum, a chociażby zawór od syreny za 30zł dorwałem na OLX :D Dużo elementów (np. szkiełka lampek) były w starych szafach elektrycznych, hebelki można do dzisiaj kupić (cena kosmos), ale były też stosowane np. w tramwajach.
Osobiście blachy rysowałem w programach CADowskich i dawałem do wycinania laserowego, tak samo zębatki do nastawnika były cięte z grubej blachy. Wymiary całego pulpitu pierwsza lepsza osoba Ci podeśle. Reszta to tylko Twoje zaangażowanie, znajomość podstaw elektroniki, lekka umiejętność majsterkowania i tyle.
Pokeys generalnie jest drogi, ale banalny w konfiguracji i obsłudze, nie musisz umieć programować. Takie plug & play. Minusem na pewno jest ilość wejść i wyjść, ale do siódemy wystarcza.
Arduino to już więcej zabawy, ale jak byś miał pulpit zbudowany, to z pewnością pomogą Ci ludzie, którzy mają pulpity na Arduino.

Offline pociagiwroclaw

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1048 dnia: 04 Maja 2022, 18:38:44 »
Ok, zależy mi aby ta podstawa, czyli tam gdzie się wszystkie kabelki podłącza nie było za drogie. Da się coś takiego dorwać za 150 zł?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1049 dnia: 04 Maja 2022, 18:42:26 »
Oryginalne Arduino Uno można kupić w granicach 100 zł.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.