Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 442406 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciek001

• FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1020 dnia: 13 Października 2021, 06:46:06 »
Ktoś może polecić jakieś konkretne przekaźniki do używania z Pokeysem? Kupiłem przyciski z podświetleniem, lampki z zasilaniem 12V. Wiadomo, że nie można tego bezpośrednio zasilić Pokeys, a jedynie wysterować. Do zasilenia lampek celuję w jakiś popularny zasilacz 12V do taśm LED.
Transoptory (jeżeli duży prąd to z darlingtonem) jeżeli boisz się przypadkowego uszkodzenia i chcesz odizolować zasilanie Pokeys od 12V lub po prostu tranzystory bipolarne lub polowe. Jakie mają podświetlenie? LED? Jeżeli tak, to sprawdź jaki prąd będą pobierać. Tranzystor npn wpięty pomiędzy LED-em a masą powinien wystarczyć. Na bazę tranzystora należy dobrać odpowiedni rezystor!
EDIT: na pewno wyjdzie taniej niż przekaźnik, który jest większym obciążeniem niż dioda LED ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline youBy

• Deweloper
  • Co tam?
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 580
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1021 dnia: 13 Października 2021, 17:04:22 »
Po rozmowach z miko22 już parę dni temu zakupiłem płytkę przekaźnikową z transoptorami, docelowo pod Arduino. Transoptory są zasilane z 5V, natomiast przekaźniki z 12V - z tego samego zasilacza, co lampki i podświetlenia. Myślę, że to rozwiąże problem obciążalności prądowej.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mac310

• Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1022 dnia: 13 Października 2021, 17:49:22 »
Gotowy moduł przekaźnikowy jest bardzo fajny jeśli nie trzeba nic kombinować tylko po prostu załączać. Takowy użyłem sobie do sterowania rysikami haslera gdzie potrzebowałem 5 kanałów. Zasilanie lampek zrobiłem na specjalizowanej płytce bo chciałem mieć modułową budowę (indywidualne małe płytki wtykane w główną płytę podstawy), a przy okazji zrobiłem sobie możliwość indywidualnej konfiguracji przyciemniania każdej z lampek (zworką na tej małej płytce). No i jak już robiłem dedykowany sterownik to zrobiłem go na expanderach więc cały sterownik (jak widziałeś) jest podłączany przez I2C do Arduino, więc nie ciągnę przewodów z pinów Arduino. Także tego... dla każdego coś miłego.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.