Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #960 dnia: 24 Maja 2021, 20:55:15 »
Polecam wszystkie te hebelki, przyciski, przełączniki jak masz możliwość wrzucić do myjki ultra dźwiękowej, bo z doświadczenia wiem że z stykami staroużytecznymi różnie bywa, oczywiście fajnie powycinane to masz.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #961 dnia: 30 Maja 2021, 18:50:52 »
Polecam wszystkie te hebelki, przyciski, przełączniki jak masz możliwość wrzucić do myjki ultra dźwiękowej, bo z doświadczenia wiem że z stykami staroużytecznymi różnie bywa, oczywiście fajnie powycinane to masz.
Czyszczenie styków tych wszystkich przełączników i przycisków jest w planie bo wydaje mi się to konieczne patrząc na ich obecny stan. Wątpię, że myjką ultradźwiękową bo po prostu nie ma możliwości użycia jej. Powinno wystarczyć czyszczenie domowymi metodami.

Z innej beczki, czy ktoś może podpowiedzieć jak przystosować mierniki elektryczne do obsługi PoKeysa? Ponoć trzeba wymienić rezystor, żeby działało tylko pytanie na jaki...

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #962 dnia: 30 Maja 2021, 19:40:04 »
Z innej beczki, czy ktoś może podpowiedzieć jak przystosować mierniki elektryczne do obsługi PoKeysa? Ponoć trzeba wymienić rezystor, żeby działało tylko pytanie na jaki...
Wyrzucasz cała elektronikę i przewody od cewki ustroju podpinasz szeregowo przez potencjometr 10K do odpowiedniego pinu PWM. Ustawiasz maksimum w sofcie od PoKeys i kręcisz potencjometrem aż ustawisz wskazówkę na pożądaną wartość. Nie będzie to maksimum skali po kąt jest za mały ale wystarczający do użytecznego zakresu. Później albo zostawiasz taki potencjometr (ja tak mam) albo odczutujesz z niego ustawioną wartość i zamieniasz na jakiś dokładny rezystor np. 1% (miałem tak gdy działałem z PoKeys). Na koniec potrzeba zrobić kalibrację bo ustrój z obrotomierza nie jest liniowy. Zobacz moje opisy na https://baur.pl/manometry/ oraz na https://baur.pl/arduino-przejmuje-kontrole/ może coś to pomoże.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #963 dnia: 30 Maja 2021, 20:48:28 »
Z innej beczki, czy ktoś może podpowiedzieć jak przystosować mierniki elektryczne do obsługi PoKeysa? Ponoć trzeba wymienić rezystor, żeby działało tylko pytanie na jaki...
Wyrzucasz cała elektronikę i przewody od cewki ustroju podpinasz szeregowo przez potencjometr 10K do odpowiedniego pinu PWM. Ustawiasz maksimum w sofcie od PoKeys i kręcisz potencjometrem aż ustawisz wskazówkę na pożądaną wartość. Nie będzie to maksimum skali po kąt jest za mały ale wystarczający do użytecznego zakresu. Później albo zostawiasz taki potencjometr (ja tak mam) albo odczutujesz z niego ustawioną wartość i zamieniasz na jakiś dokładny rezystor np. 1% (miałem tak gdy działałem z PoKeys). Na koniec potrzeba zrobić kalibrację bo ustrój z obrotomierza nie jest liniowy. Zobacz moje opisy na https://baur.pl/manometry/ oraz na https://baur.pl/arduino-przejmuje-kontrole/ może coś to pomoże.
Twoja strona jest bardzo pomocna, zaglądam tam systematycznie. Co do manometrów, które uruchamiamy na obrotomierzach - dzięki Ci za dokładną instrukcję. Pewnie bym doszedł w końcu co tam zrobić bo mniej więcej już wiedziałem jak to trzeba podłączyć. Moje pytanie dotyczyło mierników elektrycznych tj. amperomierzy i woltomierza WN. Jak tam się sprawa ma? W Twojej dokumentacji jest wzmianka o podłączeniu ich bezpośrednio pod PoKeys po wymianie rezystora wewnętrznego jednak brak wskazanego konkretnego rezystora. Jest tam jakaś zależność?

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #964 dnia: 30 Maja 2021, 21:55:24 »
Z miernikami elektrycznymi jest dokładnie tak samo. Jak otworzysz oryginalne obudowy to zobaczysz szeregowo włączone rezystory, które zamieniasz na potencjometr 10K i ustawiasz do maksymalnego wskazania przy maksymalnym ustawieniu PWM. O miernikach jest tutaj https://baur.pl/mierniki-elektryczne/
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2021, 21:56:32 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #965 dnia: 30 Maja 2021, 22:06:19 »
Dziękuję pięknie, wszystko teraz jest jasne.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #966 dnia: 11 Czerwca 2021, 23:19:15 »
Mała prezentacja postępów w moim projekcie.
Cała skrzynka znalazła w końcu swoja finalną wersję. Skłoniłem się ku opcji podzielenia tego na moduły. Pulpit składa się z 4 modułów (foto 3 z nich w załącznikach, czwartym jest górna półka pulpitu, do której zostaną zamocowane panele z miernikami i przełącznikami), zaletą tego rozwiązania jest spora mobilność pulpitu. Było to dla mnie ważne bo nie zamierzam tego bez końca trzymać dla siebie, liczę na to, że uda się to udostępnić innym. Z innych rzeczy, które zrobiłem to podłączyłem przyciski i przełączniki. Również ożywione zostały mierniki elektryczne, zaś manometry są w trakcie przeróbki. Powoli jakoś to się do przodu posuwa. Tyle nowinek, teraz ogłoszenia.
Szukam w dalszym ciągu manipulatora radia (Radmor 3366), tarcz i pokręteł od przełączników pakietowych (tych okrągłych, na poziomym pulpicie siódemki, same przełączniki posiadam).
Jeżeli ktoś chce się pozbyć jakichś drobiazgów typu zasłonki PKP, rozkazy, półki na rozkład jazdy itp. - przygarnę.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2021, 23:21:09 wysłana przez Joozeph »

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #967 dnia: 05 Lipca 2021, 22:10:43 »
Chciałbym się pochwalić, ze pojawił sie kolejny pulpit do maszyny. Na domiar jest to chyba pierwszy pulpit lokomotywy SM42 ;). Stworzony został z myślą o publicznych cyklicznych prezentacjach, więcej szczegółów myślę, że podam wkrótce. Mam także zamiar napisać krótką relację z budowy.

Pozdrawiam
Maciej
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2021, 11:59:19 wysłana przez m_w »

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #968 dnia: 06 Lipca 2021, 10:03:07 »
Fajny! Tylko ze 4 monitory trzeba do niego podłączyć ;)

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #969 dnia: 08 Lipca 2021, 12:02:45 »
Zgodnie z zapowiedzią, mała relacja i wyjaśnienie gdzie będzie można na pulpicie pojeździć: http://www.psmk.org.pl/symulator-lokomotywy-sm42/

Co do czterech monitorów - fajnie by było gdyby podłączyć chociaż dwa, widok maszynisty przód-tył. Pytanie czy maszyna oferuje taką możliwość na ten moment?

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #970 dnia: 11 Lipca 2021, 16:51:37 »
Czy pokeys samo się ustawia po podpięciu do maszyny, czy piny trzeba klikać ręcznie? Bo widzę ewidentnie zmiany po uruchomieniu maszyny.
https://wiki.eu07.pl/index.php/PoKeys#Podstawowa_p.C5.82ytka
Dałem przycisk do pinu 8, soft od pokeys wyświetla +/- jak go naciskam, a w maszynie nic się nie dzieje. Jakieś porady? :D

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #971 dnia: 11 Lipca 2021, 23:04:00 »
Przede wszystkim nie możesz mieć obu uruchomionych na raz. Testować możesz sobie na sofcie PoKeys ale musisz go zamknąć przed odpaleniem MaSzyny.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #972 dnia: 12 Lipca 2021, 11:07:39 »
Tak właśnie robię, przejrzałem wcześniej ten wątek i ludzie mieli z tym problemy. Ponawiam pytanie, czy ja muszę coś ustawiać w PoKeys? Dokumentacja twierdzi, że tak, ale twierdzi również, że Maszyna nic nie ustawia sama. Ja widzę, że ustawia kilka pinów 2x jako wyjścia PWC. Zostawienie pinu "inactive" nie robi w Maszynie nic. Ustawienie go jako "digital input" nie robi nic. Jedyne, co działa, to ustawienie pinu jako digital input i skonfigurowanie go jako przycisk klawiatury, ale to bez sensu jest przecież…

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #973 dnia: 12 Lipca 2021, 12:23:00 »
Jeżeli to ma być pin wejściowy (pod przycisk) to ustawiasz go jako digital input i definiujesz sekwencję klawiszy, które ma to przyciśnięcie wywoływać. PoKeys działa na wejściu jak emulator klawiatury więc można sobie w zasadzie pod dowolny pin podpiąć wejścia i ustawić co to ma robić (jaką kombinację klawiszy udawać). Może i to bez sensu ale tak działa PoKeys. Ma to swoje wady ale i zalety.
Na sztywno są tylko wyprowadzenia mierników i manometrów gdzie trzeba ustawić wyjście PWM.
Nie wiem czy zaglądałeś do mojej starej dokumentacji dla PoKeys, bo jeśli nie to polecam.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2021, 12:25:10 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #974 dnia: 12 Lipca 2021, 13:51:46 »
Ja wiem, jak to działa. Tylko założyłem (widocznie błędnie), że dokumentacja na wiki ma sens. Jeszcze wieczorem spojrzę w kod maszyny, bo właściwie to mogę sobie w ten sposób dowolną linię pokeys zapiąć pod cokolwiek wedle uznania. Tylko po co wtedy tabelka na wiki zawierałaby konkretne numery pinów dla konkretnych funkcji i nic a nic nie wspominała o tym, że do "załączenie przetwornicy trzeba podpiąć klawisz x"?

-- Edycja --
Spojrzałem w kod i masz rację, jedynie wyjścia mają znaczenie i trzeba poustawiać je tak, jak to jest na wiki, bo numery pinów są na sztywno zaszyte w kodzie. Wydaje mi się, że ktoś kiedyś chciał też odczytywać stan PoKeys wg. tabelki, bo istneje publiczne pole Pokeys55::iInputs i funkcja Console::GetDigital, ale nie są nigdzie używane. Niezły bajzel :D

mac310, podoba mi się, jak zrobiłeś nastawnik tu: https://baur.pl/category/kolej/pulpit-euep07/page/6/. Mogę się wzorować?
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2021, 08:49:05 wysłana przez Czarodziej »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #975 dnia: 13 Lipca 2021, 03:09:18 »
Co do czterech monitorów - fajnie by było gdyby podłączyć chociaż dwa, widok maszynisty przód-tył. Pytanie czy maszyna oferuje taką możliwość na ten moment?
Na stówkę dało się renderować jedną szeroką scenę z dziwnymi zniekształceniami podzieloną na kilka ekranów, choć chyba jako jedno rozciągnięte okno. Robione właśnie pod kabiny z monitorami bocznymi. Ale chyba było to tylko u Milka na gałązce sim i nie mogę teraz wykopać dokumentacji jak to się konfigurowało. :/ Tu w kodzie to siedzi https://github.com/Milek7/maszyna/blob/sim/Globals.cpp#L969
Na upartego można odpalić jeszcze drugą instancję klienta. połączona po tcp z kamerą do tyłu, ale to przerost formy.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2021, 11:39:49 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #976 dnia: 19 Lipca 2021, 23:05:13 »
Koledzy,

Chcę zacząć budować pulpit. Naprowadźcie mnie szybko na właściwe tory z Arduino.

Wgrywam do Arduino kod:

volatile uint8_t zPC[52] = {0}; // standardowe bajty przekazywane do kodu Arduino
volatile uint8_t doPC[20] = {0xEF, 0xEF, 0xEF, 0xEF, 0}; // standardowe bajty przyjmowane z kodu Arduino

void setup() {
  pinMode(12, OUTPUT);     //ustawienie pinu 12 (wbudowana w Arduino dioda LED) jako wyjście cyfrowe
  digitalWrite(12, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 12
  Serial.begin(115200);     //nawiązanie komunikacji z prędkością 115200b/s
  Serial.setTimeout(10);
  while(!Serial){};     //czekanie do nawiązania komunikacji z komputerem
}

void loop() {

  digitalWrite(12, (bitRead(zPC[8], 1)));     //ustawienie wyjścia 12 według stanu bitu 1 w bajcie 4 w TablicaZPC (kontrolka jazdy na oporach)

  while (!Serial.available()) {};
  Serial.readBytes((char*)zPC, 52);
  Serial.write((char*)doPC, 20);
 
}

Co jeszcze muszę zrobić, żeby podłączone Arduino zadziałało? Muszę zmieniać coś w konfiguracji eu07.ini?

Odpalam symulator ze standardowego startera.

Dzięki za pomoc!
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #977 dnia: 20 Lipca 2021, 17:07:35 »
Oprogramowane Arduino to jedna strona, a w eu07.ini musisz ustawić parametry komunikacji. Najważniejszy wpis to:

//uart <nazwa portu> <nie zmieniać> <częstość wysyłania danych (czas)>
uart COM3 115200 0.03 0.03 //komunikacja uart

Do obsługi haslera, hamulców, mierników i manometrów będzie potrzeba jeszcze:
//uarttune <ham. zespolony min> <max> <ham. dodatkowy min> <max> <ciśnienie max w zbiorniku gł.> <max wartość dla PWM> (to samo dla przewodu gł i cylindrów hamulcowych)
//uarttune mainbrakemin mainbrakemax localbrakemin localbrakemax tankmax tankuart pipemax pipeuart brakemax brakeuart pantographmax pantographuart hvmax hvuart currentmax currentuart lvmax lvuart
uarttune 26 225 71 236 1.4 255 0.8 255 0.8 255 0.8 255 4000 255 800 255 150 255 // 4 manometry (przykładowe wartości)
//uartfeature <nastawnik> <bocznik> <hamulec> <hamulec lokomotywy>
uartfeature yes yes yes yes // obsługa nastawników i hamulców poprzez uart
//uartdebug <wyświetlanie danych debugowania w konsoli>
uartdebug no

Poza tym polecam Ci zapoznać się z wątkiem MaSzyna z portem COM
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2021, 17:13:21 wysłana przez Stele »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #978 dnia: 20 Lipca 2021, 22:29:39 »
Serdecznie dziękuję za pomoc, uruchomiłem czuwak i SHP.

Mam tylko taki problem, że z klawiatury numerycznej nie mogę sterować kranem hamulca i pozycjami jazdy. Wydają się być zablokowane, mimo wciśnięcia klawisza na klawiaturze wracają do stanu pierwotnego. Jakieś sugestie?

Dziękuję!
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #979 dnia: 20 Lipca 2021, 22:46:13 »
A wylaczyles obsługę hamulców przez uart poniższym wpisem w eu07.ini?
uartfeature yes yes no noAlbo lepiej daj wszystko na "no" jeśli nie masz podłączonych ani nastawnikow, ani hamulców.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #980 dnia: 21 Lipca 2021, 00:01:19 »
Dałem wszystko na "no" i działa elegancko. Jeszcze raz dziękuję!

Proszę jeszcze o pomoc w znalezieniu aktualnych tablic poszczególnych funkcji. Jak wcześniej wspomniałem - czuwak i SHP działa (tabelkę mam stąd:  https://drive.google.com/drive/folders/17aRJMr7fRE2PSOPi4jztCh_sjgfq0Xwz?usp=sharing), natomiast pozostałe funkcje nie działają.

Gdzie mogę znaleźć informacje, żeby wyprowadzić na Arduino jazdę na oporach, albo wyłącznik szybki?

Dziękuję!
« Ostatnia zmiana: 21 Lipca 2021, 12:04:58 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #981 dnia: 21 Lipca 2021, 16:15:58 »
Poniżej masz aktualne numery bajtów i bitów dla lampek:
8   0   lampka ogrzewania pociągu
8   1   lampka jazdy na oporach rozruchowych
8   2   lampka poślizgu
8   6   lampka CA
8   7   lampka SHP
9   0   lampka styczników liniowych
9   2   lampka przekaźnika nadmiarowego przetwornicy
9   3   lampka przekaźnika różnicowego obwodu głównego
9   4   lampka przekaźnika nadmiarowego silników trakcyjnych
9   5   lampka wyłącznika szybkiego
9   6   lampka przekaźnika nadmiarowego sprężarki
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #982 dnia: 21 Lipca 2021, 23:25:11 »
Co do czterech monitorów - fajnie by było gdyby podłączyć chociaż dwa, widok maszynisty przód-tył. Pytanie czy maszyna oferuje taką możliwość na ten moment?
Na gałązce sim u Milka7 jest obsługa wielu monitorów jednak. Dopisałem do wiki: https://wiki.eu07.pl/index.php/Plik_konfiguracyjny_EU07.INI#extraviewport Tylko każda kolejna kamera to dobicie wydajności, więc jak ktoś chce się bawić, to musi to podpiąć pod solidnego rtxa. Nie wiem jak tam z budżetem na stanowisko stoicie.
Mój kanał youtube

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #983 dnia: 22 Lipca 2021, 23:54:01 »
Zrobię czuwak sterowany z Arduino, obudowę już wykonałem, zamiast żarówek 110V włożę diody LED 20mm + przekaźniki, żeby klikały.

https://ibb.co/RgHT5Lp

Co myślicie, dobry patent?
Uśmiechnij się :)

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #984 dnia: 28 Lipca 2021, 13:37:32 »
Dzień dobry,

czy jest gdzieś opis jak wysterować woltomierze i amperomierze z arduino?
Uśmiechnij się :)

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #985 dnia: 28 Lipca 2021, 14:04:59 »
Mac310 ma wszystko nieźle opisane na swoim blogu, myślę że można korzystać: https://baur.pl/arduino-przejmuje-kontrole/ :D

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #986 dnia: 28 Lipca 2021, 15:43:45 »
Nie mogę się doszukać żadnego schematu jak podłączyć wskaźniki i jak je wysterować. Może ktoś poprowadzi mnie za rękę?
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #987 dnia: 28 Lipca 2021, 19:18:05 »
Z miernikami elektrycznymi jest stosunkowo prosto. Trzeba + podłączyć pod wskazany pin pwm, a - do masy, wstawić rezystor kalibracyjny dla maksymalnej wartości, a na koniec skorygować nieliniiwość. Dla PoKeys masz wszystko opisane tutaj
https://baur.pl/mierniki-elektryczne/
https://baur.pl/kalibracja-miernikow/
« Ostatnia zmiana: 28 Lipca 2021, 19:28:54 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #988 dnia: 28 Lipca 2021, 19:38:06 »
Dzięki kolego za podsyłanie linków, ale nigdzie nie jest napisane jak to zrobić dla Arduino. Może ktoś podzieli się gotowym kodem?

Mam przed sobą arduino i amperomierz z EU07. Jak i co zrobić, żeby zaczął działać?
« Ostatnia zmiana: 28 Lipca 2021, 19:47:09 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #989 dnia: 28 Lipca 2021, 20:48:22 »
Pogubiłem się widocznie. Myślałem, że na PoKeys robisz.
Z Arduino jest w pewnym sensie podobnie. Podłączenie tak samo, rezystor ograniczając maksymalne wskazanie tak samo. Kompensacja nieliniiwości tym razem musi być zaszyta w kodzie Arduino bo w eu07.ini masz tylko wpis zakresem wskazań.
Jak pisałem tutaj https://baur.pl/arduino-przejmuje-kontrole/ tym razem dla ułatwienia użyłem potencjometrów wieloobrotowych do ustawiania maksimum. Pozostałe szczegóły może dodam wkrótce do tego wpisu bo tutaj opisywać z telefonu raczej mało wygodne.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.