Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633323 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline adriankwiat

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #930 dnia: 02 Lipca 2020, 14:25:25 »
W tym wątku masz dokładniejsze informacje i przydatne linki: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.0.html

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #931 dnia: 04 Sierpnia 2020, 14:53:04 »
Cześć!
Im trying my Hasler to control to my pulpit but unfortunaltelly it doesn't work good. Maybe the problem that I try to control it with direct impulses trough the IGBT-bridge. It could be with PWM. I have program with PIC yet with I can convert the analog signal to PWM, but I can't build a 3 phase inverter gate for it. 
Could me help anybody wich type of inverter could I use to solve problem? For ex with a wiring diagram or wich type of IGBT/FET need for these project? Some homepage, trught wich I could understand the operation? Or just a simple low performance 3phase motor driver could I order from ebay?
Thank you so much forward to any help or idea.
Greg

Offline Touny

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #932 dnia: 15 Sierpnia 2020, 22:50:33 »
Since I'm not good electrician and I didnt want to mess up my arduino with timers and interrupts I gave up on experimenting and searched for ESCs. I've discovered VESC via GreatScott! on Youtube. It is primarly for BLDC motors but in FOC mode it produces sine waves and you can control PMSM (BLAC) motors. Original VESC is quite expensive but since It is fully open source there are cheaper variants - Flipsky FSESC (42€/1150CZK).

I've hooked it up with with 24V power supply - I dont have Hasler but Metra Blansko mechanical speedometer. Except the voltage they are pretty much similar. I've managed to get the motor spin nice and smooth only in setup mode when measuring flux llinkage. When i tried Duty cycle control It just wobbled. I could not experiment more yet because of vacation. Surely will continue later.

I'm very curious how others managed to get their speedometer ticking. Topic for Haslers would be nice.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #933 dnia: 26 Września 2020, 22:05:59 »
Cześć,
Jako, że mam komplet części budowa ruszyła. Blachy pulpitu poszły do cięcia a ja pracuję nad konstrukcją całej skrzynki. Czy ktoś chciałby się podzielić wymiarami lub swoimi schematami odnośnie tego? Przyjmę również wszelakie porady odnośnie materiałów, które można by zastosować. Z góry dzięki.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #934 dnia: 16 Października 2020, 18:15:34 »
w ini mam:
uart COM3 115200 0.1 0.5 Oraz w Rainsted informacje zwrotne na ,,5. COM". Mimo to nie ma żadnego efektu. Próbowałem każdy kod w tego wątku chyba z 2 razy - bezskutecznie. Dioda podłączona na pin 12, potem rezystor i masa. Nie pomaga też reset podczas ładowania symulatora. Sprawdzane na exe z ostatniej paczki. Przy odpalaniu Maszyny mam włączony sam symulator (w sensie bez Arduino IDE, jeśli w ogóle to ma jakieś znaczenie). Nie mam już kompletnie pojęcia, co może być źle tym bardziej, że pisano, że to działa :( Ktoś mógłby pomóc z bardziej obeznanych? Dzięki z góry.
Dla jasności: Rainsted nie wspomaga komunikacji przez port COM. To w zasadzie chyba nic tam nie robi nawet. To była funkcja wprowadzona testowo i nie zniknęła ani nie została dostosowana do rzeczywiście wykorzystanego sposobu komunikacji i aktualnego kodu.

Polecam użyć mojego programu do generacji wpisów do pliku eu07.ini: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.60.html
« Ostatnia zmiana: 16 Października 2020, 20:19:16 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #935 dnia: 24 Października 2020, 16:32:12 »
First test. 🙂
We have got  a lot of work yet, but basically its working.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #936 dnia: 24 Października 2020, 17:50:19 »
First test. 🙂
Very nice! What it this train?
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #937 dnia: 24 Października 2020, 22:16:22 »
Thanks! Typ V43 from Hungary.
A picture from "behind": pokeys + pic18f6622 with optocouplers. Pokeys the keyboard emulator and the output data gate, the PIC makes some logical calculations 'couse this Loko has got a little bit different principle of operation. For ex. the main controller.
And of course the inverter for the Teloc, wich I thanks so much again for the Collegue! :-)
« Ostatnia zmiana: 25 Października 2020, 21:13:31 wysłana przez greg.89.hun »

Offline kuba_mk

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #938 dnia: 29 Listopada 2020, 21:17:47 »
Słuchajcie, jestem w trakcie budowy pulpitu do SM42.  Czy Maszyna wystawia na port COM informację o obrotach silnika spalinowego??  Prądzie i napięciu prądnicy głównej? Temperaturach oleju i wody?  Gdzie szukać tych parametrów jazdy? Bo w udostępnionej dokumentacji i na forum nic nie znalazłem... Wskaźniki w wirtualnej kabinie są aktywne, więc symulator to liczy. Pytanie tylko czy da się z tego skorzystać na swoim pulpicie.

Pozdrawiam

Offline Touny

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #939 dnia: 01 Grudnia 2020, 01:28:55 »
And of course the inverter for the Teloc, wich I thanks so much again for the Collegue! :-)

Can we get more information about that inverter, please? I'm still struggling to get it working properly.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #940 dnia: 03 Grudnia 2020, 07:54:02 »
"Can we get more information about that inverter, please? I'm still struggling to get it working properly."

I've bought that from topicmate miko22. I think look for him on the subject!

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #941 dnia: 05 Grudnia 2020, 18:50:08 »
Słuchajcie, jestem w trakcie budowy pulpitu do SM42.  Czy Maszyna wystawia na port COM informację o obrotach silnika spalinowego??  [...]
Pewnie jest możliwość wystawienia takich sygnałów na port COM, ale z tego co wiem to na razie nie jest to dostępne. Trzeba zebrać listę sygnałów i przypisać do odpowiedniego kanału itd. Czy możesz przygotować listę WSZYSTKICH tego typu kontrolek? Razem z prądami, napięciami, ciśnieniami, temperaturami? Nie gwarantuję szybkości we wdrożeniu ale postaram się jakoś pomóc.
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #942 dnia: 12 Grudnia 2020, 20:33:28 »
Zainteresowały mnie silniczki x27-168 jako alternatywny napęd do manometrów. Zamówiłem i zrobiłem szybki test.
https://youtu.be/qY3eVCT7PsY
Bez specjalnych driverów tylko zwykłe L293D i na 10 bitach chodzi całkiem fajnie. Trzeba zużyć 12 pinów cyfrowych zamiast 3 PWM ale prędkościomierze z Poloneza mogą być trudniej dostępne i znacznie droższe od tych silniczków. No i nie trzeba im korygować nieliniowej charakterystyki. Może się komuś przyda.
Do kompletu wersja ze sterownikiem AX1201728SG. Tu jest 3780 kroków zamiast 945 więc może trochę płynniej to chodzi, a przy okazji wszystkie silniczki na jednym układzie i do Arduino mniej przewodów trzeba podłączyć.
https://youtu.be/hxrwfpq-wW8
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2020, 19:46:43 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline kuba_mk

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #943 dnia: 20 Grudnia 2020, 19:53:31 »
Cytuj
Czy możesz przygotować listę WSZYSTKICH tego typu kontrolek?

Dla kabiny SM42 będzie tak:
Woltomierz prądnicy pomocniczej - jest w miejscu sygnału niskiego napięcia
Amperomierz prądnicy pomocniczej - chyba nie ma w Maszynie
Woltomierz prądnicy głównej - sygnał tam gdzie napięcie wysokie w lokomotywie elektrycznej
Amperomierz prądnicy głównej - sygnał tam gdzie prąd silników w lokomotywie elektrycznej (dla każdej grupy to samo równe prądowi prądnicy)
Obrotomierz silnika - tego brakuje chyba najbardziej
Obrotomierz silnika lokomotywy sterowanej - można pominąć
Manometr zbiornika głównego - normalnie
Manometr przewodu głównego - normalnie
Manometr cylindra - normalnie
Manometr zbiornika kontrolnego - brakuje, na razie pokazuje tu ciśnienie zbiornika głównego
Manometr oleju - brakuje, na razie zrobiłem symulację na mikrokontrolerze
Termometr oleju - brakuje, na razie zrobiłem symulację na mikrokontrolerze
Termometr wody chłodzącej brakuje, na razie zrobiłem symulację na mikrokontrolerze

Kontrolki (sygnały binarne):
Sygnalizacja pożaru kabina przód
Sygnalizacja pożaru kabina i szafa
Sygnalizacja pożaru lokomotywy sterowanej - wszystkie trzy nieaktywne w maszynie i małoistotne
Uszkodzenie silnika spalinowego - zrobione na mikrokontrolerze na podstawie temperatury wody, na więcej warunków nie mam pomysłu
Jazda z osłabionym wzbudzeniem - zrobione na podstawie nastawnika i przycisku "Bocznikowanie"
Zadziałanie przekaźnika ziemnozwarciowego i nadmiarowych - przychodzi sygnał z symulatora
Awaria lokomotywy sterowanej - pominięte
Załączony radiotelefon - zrobione na podstawie przełącznika "Radiotelefon"

A może macie pomysł jak można brakujące sygnały uzyskać/zasymulować na podstawie znanych parametrów? Nie chodzi nawet o jakiś hiperrealizm. W zasadzie np. temperatura wody chłodzącej może być po prostu w jakimś tam rozsądnym przedziale. Tylko w jakim? Ewentualnie uzależniona od czasu od uruchomienia silnika? Obciążenia? Z takimi obliczeniami powinien sobie mikrokontroler spokojnie poradzić... Przynajmniej do czasu uzyskania właściwej wartości przez port szeregowy. Dzięki.

2021-01-29 Zmodyfikowałem post o swoje obserwacje komunikacji z symulatorem podczas jazdy lokomotywą SM42





« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2021, 17:29:32 wysłana przez kuba_mk »

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #944 dnia: 19 Stycznia 2021, 20:01:41 »
Witajcie, sprawa z pulpitem się ciągnie od grudnia 2019 roku kiedy razem z kolegą zaproponowałem pomysł na zbudowanie makiety w skali H0, mamy modele cyfrowe itd ale wyszło nam za dużo pieniędzy na to wszystko aby pracować przy makiecie. Więc powstał pomysł zbudowania pulpitu pod symulator Maszyna. I jest 22 grudnia 2020 przyjechał do naszej szkoły pulpit z lokomotywy EP albo EU07 która aktualnie przechodzi przygotowanie pod modernizację na 07A. Czy jesteście w stanie powiedzieć mi w jaki najprostszy sposób podłączyć kran, nastawnik, hasler, wszystkie kontrolki i przełączniki? Pulpit w całości kompletny, odmalowany wydaje mi się że nawet wał jest w nastawniku. Dzisiaj sprawdzałem, dotykałem, hebelki działają wszystko działa tylko jak to podłączyć bez przeszukiwania tysięcy wpisów w wątku powyżej. Ma ktoś jakieś plany i jest mi w stanie pomóc? Tak trochę lipa aby uczniowie stypendyści w IC i ci którzy zaproponowali pomysł (my) się poddali i porzucili pomysł kiedy jest monitor, komputer, pulpit. Aby nie było że wymyślam to podsyłam zdjęcia tego pulpitu. Za wszelką pomoc dziękuję bardzo. Każdy pomysł się przyda.
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline TGVkamil

  • Wiadomości: 216
  • Különjárat!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #945 dnia: 20 Stycznia 2021, 20:39:57 »
Do podłączenia to Pokeys albo Arduino. Ja używam w swoim pulpicie Pokeysa i Arduino (Ikarus). Zadowolony jestem. Pokeysa bardzo łatwo się programuje i jego obsługa jest prosta. Jest tylko stosunkowo drogi. Jak umiecie programować to Arduino. Jest znacznie tańsze.
Odmieniony, nauczony, znacznie bardziej ostrożny...
https://www.facebook.com/BrowarusOmsi/ - można i tak :)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #946 dnia: 09 Lutego 2021, 07:43:13 »
Czy jesteście w stanie powiedzieć mi w jaki najprostszy sposób podłączyć kran, nastawnik, hasler, wszystkie kontrolki i przełączniki? [...]
Dedykowana, oprogramowana płytka i sterownik do RT9?
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #947 dnia: 09 Lutego 2021, 11:23:51 »
Jak nie znasz się na programowaniu (lub nie chce Ci się drutować) i chcesz zaoszczędzić na czasie to Pokeys i masz wszystko z bańki - plug & play. Minimalna wiedza z elektroniki potrzebna będzie do płytek sterujących lampkami na pulpicie. Zaawansowana wiedza z elektroniki i programowania potrzebna będzie do sterownika Haslera, bez pomocy ludzi tutaj z forum, mój Hasler nadal wskazywałby 0 :D

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #948 dnia: 17 Lutego 2021, 10:50:32 »
Takie fotki z pulpitu jak wygląda z bliska.

Edit: Co możecie polecić do podłączenia kontrolek? Jakiego pokeysa np?
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2021, 09:07:59 wysłana przez wacek12321 »
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline GOPdriver

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 89
  • Ten, co wydrukował scenerię
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #949 dnia: 24 Lutego 2021, 10:43:00 »
Edit: Co możecie polecić do podłączenia kontrolek? Jakiego pokeysa np.

Zdecydowanie Arduino. Można na nim sterować cały pulpit bez większych problemów, nastawnik też można podpiąć używając oryginalnych przerywników
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #950 dnia: 24 Lutego 2021, 12:18:20 »
Nie wiem właśnie co z nastawnikiem bo ma wał cały. I się zastanawiam jak dobrze podłączyć kontrolki do symulatora aby cokolwiek się pojawiło na pulpicie.
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #951 dnia: 28 Lutego 2021, 13:38:16 »
Zacznij od przełączników - jak zaczną działać to kontrolki, itd... powolutku, pojedynczo, nie wszystko na raz ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #952 dnia: 04 Kwietnia 2021, 11:00:56 »
Witam,
Można obejrzeć pierwsze testy.
https://youtube.com/shorts/TbhPHiLju-U
https://youtube.com/shorts/VCWnDR8VBLQ
Nastawnik posiada aktualnie 9 pozycji.
Działa również przycisk czuwak (tymczasowo pod odluzniacz bo czuwak szwankuje), działają hebelki, pantograf tył, przetwornica, sprężarka, działa hebel baterii, przycisk załączenia i wyłączenia WS.
Pozdrawiam
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #953 dnia: 26 Kwietnia 2021, 18:28:33 »
Cześć,
Chciałbym zacząć w maju składać pulpit siódemki w całość. Wzoruję się na konkretnej maszynie - siódemce o numerze 501. Myśląc nad koncepcją, jaką mógłbym zrealizować, najpewniej całą "skrzynię" będę składał z płyt wiórowych. Przeglądając temat natrafiłem na podobnie wykonane pulpity. Jeśli ktoś chciałby podzielić się wymiarami lub ewentualnie swoimi schematami - chętnie przyjmę :). Niestety wszystkich wymiarów w DTRce nie ma a ja obecnie nie mam możliwości pomierzenia sobie tego co potrzebuję na lokomotywie.
Z góry dziękuję.

Nie edytuj wiadomości, jeśli ktoś na nią już odpisał.
matek123
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2021, 07:36:58 wysłana przez matek123 »

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #954 dnia: 26 Kwietnia 2021, 20:03:21 »
Mój pulpit ma 45 cm długości, 80 cm szerokości 20 cm wysokości, mam nadzieję ze pomogłem.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #955 dnia: 30 Kwietnia 2021, 14:48:15 »
Ja tu o wymiarach, projektach i koncepcjach pulpitu a zapomniałem o najważniejszym; oczywiście chodziło mi o wymiary pulpitu siódemki. Precyzując dokładniej - pulpit i jego wymiary z typu 303e. @RUDEK, patrząc na moje nieprecyzyjne pytanie - pomogłeś, dziękuję :). Mimo wszystko nadal poszukuję, teraz już konkretnej rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2021, 07:35:56 wysłana przez matek123 »

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #956 dnia: 02 Maja 2021, 00:34:30 »
No cóż, rysunki konstrukcyjne pulpitu i będziesz pewne wymiary.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #957 dnia: 03 Maja 2021, 21:34:12 »
Znalazłem co chciałem. Pod koniec tygodnia udostępnię moje schematy razem z wymiarami "skrzynki" pulpitu siódemki. Muszę je jeszcze trochę uporządkować, żeby były bardziej czytelne i zrozumiałe :).

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #958 dnia: 14 Maja 2021, 20:03:37 »
Nowe exe od @tmj i tester komunikacji szeregowej od @maciek001 pozwoliły mi w końcu na uruchomienie manometru pantografów w udawanym "przedziale maszynowym". Tu trochę opisałem co i jak.
Mam nadzieję, że po poprawkach w exe da się również ruszyć składem bo na razie brak możliwości odhamowania wagonów.
Update: W exe 210516 już można odhamować. Dzięki @tmj :)
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2021, 11:37:18 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #959 dnia: 24 Maja 2021, 19:15:21 »
Cześć.
Tak, wiem. Pisałem że wstawię moje schematy pulpitu siódemki jednak za dużo się działo by to jakoś sensownie przygotować do pokazania szerszemu gronu osób. Za to dziś trochę więcej o moim projekcie. Po długich bojach z firmami udało mi się wyciąć blachy. Tu bazowałem na wcześniej udostępnionych i przewijających się w tym wątku plikach 3D. Na foto widać jak wyszło. Moim zdaniem jest bardzo dobrze. Szkielet pulpitu już w części poskręcany jednak co chwila jakiś nowy koncept mi przychodzi do głowy, także na finalną wersję trzeba będzie poczekać. Głównym zamysłem jest, aby pulpit był w miarę możliwości mobilny i projektując "skrzynkę" głównie to biorę pod uwagę. Tu niestety w wielu miejscach podobieństwo do oryginalnego pulpitu musi ustąpić - z uwagi na konstrukcję.
Myślę, że do końca miesiąca uda mi się to poskładać w całość, wyszlifować, zaszpachlować i pomalować. Taki jest plan a co wyjedzie z tego - nie wiem. Czas pokaże.
Teraz słów kilka o elektronice. Zakupiłem Arduino Mega i chciałbym na tej platformie oprzeć swój projekt, szybko jednak zdałem sobie sprawę, że nie ma to sensu w moim wydaniu. Musiałbym drutować, kombinować i bazować na już napisanym kodzie, którego nie rozumiem. Siłą rzeczy pulpit stanie na Pokeys 57U. Przynajmniej do czasu, aż nie nauczę się obsługiwać Arduino. Na tą chwilę tak mają się postępy prac w moim projekcie.
Jeśli ktoś chce się pozbyć PoKeysa - chętnie przygarnę. Również może komuś zalegają obrotomierze z Borewicza - odkupię. Jeśli ktoś chce - schematy tej całej skrzynki mam i mogę podesłać prywatnie. Kilka zdjęć z obecnego stanu prac: