Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 634129 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #840 dnia: 09 Kwietnia 2018, 02:31:48 »
Ja osobiście wykorzystuje tranzystory N-MOS ze względu na łatwość w sterowaniu i duży prąd. Podłączenie jest banalne. Nie wykorzystuje optoizolacji, obciążenie w postaci diod led (kontrolki na pulpicie) czy mierniki podpinam bezpośrednio (nie zapominamy o ograniczeniu prądu dla diod LED i mierników). Zasilam wszystko z zasilacza impulsowego i przez USB. Masa zasilacza połączona z masą komputera (przez kabel USB).
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #841 dnia: 12 Kwietnia 2018, 17:32:11 »
Ma ktoś może klucz nastawnika kierunkowego do EN57? Jeśli tak, to bardzo prosiłbym o zwymiarowanie, bo potrzebuję sobie taki dorobić (tak, przymierzam się coraz bardziej do budowy pulpitu z jednostki), a chciałbym, żeby nie tylko działał, ale też wyglądał jak prawdziwy. No chyba, że ma ktoś taki klucz w ogóle zbędny... :)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #842 dnia: 12 Kwietnia 2018, 19:28:02 »
Też bym sobie zrobił pulpit kibelka :) Ewentualnie SM42 byłby kozacki ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Online GOPdriver

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 89
  • Ten, co wydrukował scenerię
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #843 dnia: 12 Kwietnia 2018, 19:29:05 »
E tam, kible są nudne, EP09 to byłoby coś...
Jakby co to mam niepotrzebny panel od drzwi z kibla i obudowę przycisku czuwaka, po szczegóły zapraszam na priv
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2018, 19:30:15 wysłana przez GOPdriver »
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #844 dnia: 12 Kwietnia 2018, 19:35:27 »
O SM42 też myślałem, ale problematyczne byłoby wyświetlanie obrazu, bo przydałoby się conajmniej z przodu i z tyłu. A z kolei do EP09 ciężko Hasler zdobyć, bo tam jest nie RT9, a RT13 (inna obudowa do zabudowy w pulpicie).

Online GOPdriver

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 89
  • Ten, co wydrukował scenerię
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #845 dnia: 12 Kwietnia 2018, 19:36:52 »
Jako iż Szamyna to Szamyna zawsze można zrobić ozdobną obwódkę dookoła RT9 i go jakoś ładnie zamocować
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #846 dnia: 18 Kwietnia 2018, 18:46:41 »
Co do SM42 to musiałyby być dwie kamery przynajmniej i wtedy by to miało dopiero sens. ale kusi ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #847 dnia: 04 Maja 2018, 14:01:54 »
Ma ktoś może klucz nastawnika kierunkowego do EN57? Jeśli tak, to bardzo prosiłbym o zwymiarowanie, bo potrzebuję sobie taki dorobić (tak, przymierzam się coraz bardziej do budowy pulpitu z jednostki), a chciałbym, żeby nie tylko działał, ale też wyglądał jak prawdziwy. No chyba, że ma ktoś taki klucz w ogóle zbędny... :)

Dołaczam zdjęcia zrobione na szybko na kartce w kratkę, żeby można było samemu sobie zwymiarować.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #848 dnia: 24 Maja 2018, 11:21:28 »
Taka ciekawostka:
załączam niżej struktury danych, które używam przy komunikacji za pomocą portu COM. Komuś może się przydać. Już niedługo powinniście dostać szkielet programu dla Arduino. Czytajcie niżej...
typedef struct 
{
uint8_t dataLength;         // ilość bajtów
uint8_t speed;         // 0
uint8_t sw0;         // 1
uint8_t sw1;         // 2
uint8_t sw2;         // 3
uint8_t sw3;         // 4
uint8_t sw4;         // 5
uint8_t sw5;         // 6
uint16_t brakePress;         // 7-8
uint16_t mainPipiePress;         // 9-10
uint16_t mainTankPress;         // 11-12
uint16_t highVMeter;         // 13-14
uint16_t ampHV1Meter;         // 15-16
uint16_t ampHV2Meter;         // 17-18
uint16_t ampHV3Meter;         // 19-20
uint16_t PWM0; // 21-22
uint16_t PWM1; // 23-24
uint16_t PWM2; // 25-26
uint16_t PWM3; // 27-28
uint16_t PWM4; // 29-30
}dataIn_t;

typedef struct
{
uint8_t dataLength;         // ilość bajtów
uint8_t sw0;         // 0
uint8_t sw1;         // 1
uint8_t sw2;         // 2
uint8_t sw3;         // 3
uint8_t sw4;         // 4
uint8_t sw5;         // 5
uint8_t mainController;         // 6
uint8_t shunt;         // 7
uint16_t mainBrake; // 8-9
uint16_t locomotiveBrake;      //10-11
uint16_t analog0;        // 12-13
uint16_t analog1;        // 14-15
}dataOut_t;
Może się okazać, że trochę zmieni się ramka danych. Aktualnie zastanawiamy się z miko22 czy nie dodać jeszcze kilku bajtów: bajt dla prędkości (będzie 16bitów) i kilku PWM-ów 16-bitowych max.

Jakieś pomysły?
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2018, 11:23:54 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #849 dnia: 24 Maja 2018, 11:55:12 »
A nie myśleliście może nad czymś takim jak zostało zrobione jeżeli chodzi o wejścia, tzn. konfiguracji wyjść z pliku? Każdy pojazd ma inne wskaźniki i np. dla lokomotywy innej niż ET22 nie ma potrzeby wyprowadzania aż trzech amperomierzy, a dla spalinowych jest sporo wyjść związanych kontrolą pracy silnika spalinowego (obroty, termometry, ciśnienie oleju) uruchomionych ostatnio przez kolegów, o których informacja nie przyda się w pulpicie lokomotywy elektrycznej. Może dałoby się to tak rozwiązać, aby to "końcowy użytkownik" mógł sobie przypisać na których bajtach ma sygnał z którego wskaźnika? Wtedy rozmiar aktualnej ramki powinien być chyba dla każdego pojazdu wystarczający.
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2018, 12:05:34 wysłana przez m_w »

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #850 dnia: 13 Czerwca 2018, 11:31:39 »
Myślenie a wykonanie to dwie różne rzeczy ;) Ramkę bym najchętniej ciut wydłużył i zrobił przypisywanie jak przycisków i przełączników - w pliku tekstowym.

Edit: będzie w przyszłości prowadzone przypisywanie, co nie zmienia faktu, że kilka PWM może się przydać jeszcze w przyszłości. Teraz tylko kwestia ile ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca 2018, 12:12:32 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #851 dnia: 13 Czerwca 2018, 19:36:40 »
Jakby ktoś chciał rozbić pulpit EN57, to wstawiam kilka zdjęć z budowy mojego i wymiary. Nie są to jakieś super rysunki techniczne, a tylko takie moje robocze, ale może komuś się przyda ;) Konstrukcję zrobiłem z płyty MFP 12mm. Dodatkowo do wydrukowania na kartkach A4 szablony do wycięcia "blachy" hebelków (ja zrobiłem z płyty pilśniowej): http://eu07.pl/userfiles/21606/priv-blacha_hebelkow_en57-szablony_10pix-1mm.7z

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #852 dnia: 14 Czerwca 2018, 10:56:48 »
Piękne :) Nastawnik mi już działa jak powinien mimo gubienia czasem pozycji (czujnik kalibruje na bezoporowych).

Znalazłem błąd w fizyce ET22. W maszynie nastawnik na jeździe w tył nie puszcza dalej jak na pozycję szeregową. W rzeczywistości nie ma takiej blokady - na to wskazuje mój mechanizm.
Oczywiście próba przekręcenia nastawnika dalej kończy się crashem.

W wakacje będę siedział nad pulpitem kostkowym ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #853 dnia: 14 Czerwca 2018, 13:14:14 »
To na razie replika ;) A co do nastawnika, to w siódemkach i pochodnych jest ten sam błąd. Tam w rzeczywistości też nie ma blokady mechanicznej, a jest elektryczna. Kołem da się przekręcić dalej niż na szeregową bezoporową przy jeździe do tyłu, ale po prostu nic to nie spowoduje (choć teraz nie jestem pewny czy w 4E się wtedy wszystkie styczniki oporowe nie otworzą (musiałbym schematy prześledzić), ale w MaSzynie i tak nie jest symulowane ich zamykanie się po kolei po przejściu z pozycji 29. na 27.). W każdym razie to nie jest duży problem, bo można sobie do programu mikrokontrolera pulpitu dopisać, aby mimo dalszego przekręcania koła nie wysyłał do exe wartości większej niż pozycja jazdy szeregowej bezoporowej przy jeździe do tyłu.
Tak samo jak w exe nie ma z kolei blokady (elektrycznej) przejścia za pozycje szeregowe przy załączonym wysokim rozruchu, ale to też da się zrobić z poziomu mikrokontrolera sterującego pulpitem, jak i wiele innych rzeczy, których exe jeszcze nie obsługuje ;)
W wakacje będę siedział nad pulpitem kostkowym ;)
Będziesz robił sterowanie ruchem z pulpitu do jakiejś scenerii?

Offline kevin.c

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #854 dnia: 14 Czerwca 2018, 13:36:02 »
Maćku001 czy arduino przesyła do Maszyny nr pozycji nastawnika jazdy i kierunku czy emuluje odpowiednie klawisze  ?

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #855 dnia: 18 Czerwca 2018, 18:06:21 »
Komunikacja już nie emuluje klawiatury. Wysyła się pozycje konkretną i na taką się ustawia. Jeżeli się zawiesza program to znaczy, że jest np pozycja bezoporowa i wrzucony bok, czego nie sprawdza i nie obsługuje MaSzyna. Po prostu jest błąd :)

@miko22: mam pulpit kostkowy z Tarnowa Głównego, który aktualnie rozbieram i będę go czyścił, naprawiał, podświetlał LED-ami cyfrowymi na początek. Drugi etap to będą prace polegające na podłączeniu przycisków sterowniczych. Jeżeli powstanie sceneria już z zabytkowym przebiegiem torów to będę mógł pomyśleć o podłączeniu ale na początek chcę zrobić symulację przejazdów pociągów - oczywiście w dalekiej przyszłości.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca 2018, 18:09:26 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Hirek

  • Wiadomości: 296
  • ugułem to siemens fajne wozy robi
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #856 dnia: 30 Czerwca 2018, 16:05:49 »
Jest coś pod arduino - na 17 września potrzebny będzie teraz symulator EN57 we Włocławku. Na pokaz makiet. Jeśli ktoś coś wie na ten temat niech napisze na pw
Z maszyną od PC 08.13
Tak, to ten furas co wydał MaSzynę xD

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #857 dnia: 30 Czerwca 2018, 23:16:32 »
Mam tylko ET22 ;) Jak ktoś ma części za bezcen to z chęcią sklecę i kibelka ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #858 dnia: 12 Lipca 2018, 18:37:53 »
Ogłoszenia parafialne. Zamienię zawór główny FV4a za dodatkowy FD1.

Offline TomekG

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #859 dnia: 13 Lipca 2018, 17:15:27 »
Nie wiem, czy w tym miejscu mogę sobie pozwolić na taki powiedzmy... mały żart, ale najprostsza i najtańsza metoda na pulpit do Maszyny jest taka:



Oczywiście można udoskonalać w nieskończoność. ;)

A tak całkiem poważnie, to czasami na takie proste pomysły się jakoś nie wpada(mi to trochę zajęło ;) ), a zabawy od razu dużo więcej.
Pozdrawiam

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #860 dnia: 15 Lipca 2018, 11:02:58 »
Ja sobię próbuję sklecić pulpit eu06 i myślę o samej bazie. To "zielone" zrobię sobie z drewna, doszlifuję i pomaluję ale czy ktoś ma tą standardową blachę do przycisków, wyłączników i lampek? Bo dla mnie wycieczka do skansenu z lokomotywą np. Chabówka by zebrać wymiary byłaby prawie zabójcza. Poza tym szukam przycisków dłoniowych i tych zwyczajnych :) serii N z Prometu, nie chodzi mi o nowe.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #861 dnia: 15 Lipca 2018, 12:33:36 »
Ja wrzucałem tu rysunki 1:1 dla EU07 i ET22. Są też u mnie na stronie. Może się przyda.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #862 dnia: 25 Lipca 2018, 00:57:35 »
O manometrach i termometrach gazowych -->

Konieczność uruchomienia ośmiu okrągłych wskaźników ciśnienia (smells like a diesel), skłoniła mnie do poszukiwania alternatywnych źródeł napędu dla nich. Sprawdzony już tu wielokrotnie patent z wyciąganiem magnetoelektrycznych ustrojów pomiarowych z mierników jest fajny tyle, że coraz ciężej dostać dawców w sensownej cenie.

Postanowiłem spróbować z serwomechanizmami. Wybrałem sobie do tego celu serwa sg90 - najtańsze, małe, jedne z najbardziej popularnych. Specyfikacja jeżeli chodzi o kątowy zakres pracy i dokładność wydawała się zadowalająca. To zmontowałem sobie prototyp:
No i było fajnie do pierwszych prób, okazało się, że wskazówka porusza się z gracją sekundnika w zegarku tzn. skokowo, bo rodzielczość na zakresie pracy serwa w użytej bibliotece arduino wynosiła jedynie 180. Z uwagi na zerowy wcześniejszy kontakt serwomechanizmami nie przewidziałem tego. No ale stwierdziłem, że sie nie poddam tak łatwo i pobawiłem się nieco z tym - programowo zmieniłem sposób sterowania dzięki czemu teoretycznie zwiększyłem rozdzielczość, oraz w szereg z silniczkiem serwa włączałem rezystancje i indukcyjność o różnych wartościach - co miało nieco zniwelować te gwałtowne zrywy serwa w trakcie ruchu. Udało mi sie osiągnąć taki efekt: https://www.youtube.com/watch?v=4YW1cg4uf5I

Wizualny efekt był całkiem przyzwoity, jednakże zmiany które wprowadziłem spowodowały, że w momencie gdy serwo nie ustawiało się w dokładnie zadanym miejscu tylko np. tuż obok, to silniczek dostawał cały bardzo małą moc aby do tej pozycji jednak przejść. Jednakże byla ona na tyle mała, że nie był w stanie teo zrobić. Powodowało to bardzo upierdliwe buczenie. Miałem potem jeszcze pomysły aby pogrzebać nieco w samej płytce sterującej serwomechanizmem, ale prawdopodobnie nie dałoby to zadowalającego mnie rezultatu więc odpuścilem.

Potem jednak przyszła myśl, że to rozwiązanie może sie lepiej sprawdzić w małych wskaźnikach kontroli parametrów silnika spalinowego. Wskazówka jest krótsza, więc liniowe skoki jej końca powinny być mniej dostrzegalne, a i tych wskaźnikow nie obserwuje się tak bacznie jak manometrów np. przy hamowaniu. No to ponownie zmontowałem sobie prototyp, i już bez żadnych przeróbek:



No i tu już jak dla mnie efekt jest końcowy jest akceptowalny, więc zapewne dla manometrów pozostanę przy ustrojach z mierników elektrycznych, a do małych wskaźników zastosuje serwa.

To była taka moja garść luźnych doświadczen i przemyśleń, które zostawiam dla kogoś kto może kiedyś również będzie chciał sie pobawić z serwomechanizmami. ;)

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #863 dnia: 25 Lipca 2018, 01:31:41 »
>oraz w szereg z silniczkiem serwa włączałem rezystancje i indukcyjność o różnych wartościach - co miało nieco zniwelować te gwałtowne zrywy serwa w trakcie ruchu.
Co? Z zasilaniem? To nie ma sensu, wszelkie wygładzanie powinno być robione programowo.
W AVR powinieneś wykorzystać Timer1 w trybie PWM, w zakresie kontroli serwa 1-2ms masz 3276 pozycji.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #864 dnia: 21 Września 2018, 13:46:25 »
Troszkę dupereli uzbierało się przy budowie pulpitu, których już pewnie nie będę używał, a komuś mogą pomóc przy budowie. Do sprzedania mam mierniki Lumele już z wymienionymi skalami, trochę szkiełek z ramkami (większość ramek, a szkiełek trochę czerwonych i niebieskich), jakaś jedna zielona i biała jest. Z przycisków to co na zdjęciach. Mam też cały zestaw takich małych hebelków, może kogoś do mini pulpitu by interesowały.

Ponawiam również ogłoszenie, że chętnie zamienię się zaworem FV4a za dodatkowy Fd1.

Offline mmijagi3

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #865 dnia: 25 Września 2018, 09:12:38 »
Sprzedam hamulec Oerlikon FVel6 od EN57.

« Ostatnia zmiana: 15 Marca 2019, 22:49:43 wysłana przez mmijagi3 »

Offline lalek

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #866 dnia: 10 Listopada 2018, 02:47:54 »
Witam serdecznie.

Czy ktoś może próbował użyć monitora lub czegokolwiek innego jako dodatkowego ekranu i był w stanie wyświetlić za pomocą jakiegoś software odczyt z kabiny? Czy jest to w ogóle możliwe do osiągnięcia w maszynie?
Jakiś czas temu dość sporo bawiłem się samochodówkami, a jeszcze wcześnie X-Plane i korzystając z programów typu simhub czy air manager byłem w stanie odtworzyć sobie mniej lub bardziej kokpit. Z Maszyną te programy nie chcą jakoś wpółpracować (lub to ja robię coś źle) i stąd zwracam się do Was o pomoc.

Pozdrawiam.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #867 dnia: 29 Listopada 2018, 22:54:50 »
Sprzedam oprawki od lampek. Zarówno te grubsze, zaoblone jak i te bardziej kanciaste, ciensze.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #868 dnia: 02 Stycznia 2019, 15:25:31 »
Były testy lampek przez Arduino to teraz w Nowy Rok wchodzę z nastawnikiem i bezpośrednim odczytem wszystkich 44 pozycji. Trochę więcej opisałem tutaj.



Dzisiaj zrobiłem sobie próbę z pożenieniem PoKeys z Arduino. Cały pulpit chodził na PoKeys, a nastawnik przez Arduino. Super działa taka kombinacja. Będzie alternatywa w okresie przejściowym ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2019, 00:14:38 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #869 dnia: 03 Stycznia 2019, 12:56:50 »
Dobrze, że rozwiązanie działa jak powinno czyli zapewnia bezawaryjną pracę nastawnika, ale w przypadku gdy wykonałeś taką płytkę stykową to wydaje mi się, że można by było taki sam rezultat uzyskać znacznie mniejszym kosztem. Mianowicie można by w to wlutować rezystory i zrobić z tego taki "potencjometr" o skokowych zmianach rezystancji i mierzyć napięcie na ruchomym wyprowadzeniu. Załączam schemat. Po stronie arduino określanie pozycji na podstawie napięcia na pinie analogowym dało by się zrealizować w jednej linijce kodu - funkcja "map". Sam kiedyś myślałem nad montażem takiej konstrukcji z rezystorów do nastawnika, ale jeżeli korzysta się z oryginalnych styków to program łączeń nastawnika raczej uniemożliwia rozwiązanie tego w ten sposób, i wtedy lepiej podpinać to pod wejścia cyfrowe właśnie.

Pozdrawiam