Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633542 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #720 dnia: 09 Listopada 2017, 21:05:44 »
Szukam konkretnych części do budowy pulpitu:
-Hasler-Bern RT9 na 36V do 150 km/h
-blacha z pulpitu EU06
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2018, 10:26:55 wysłana przez Eqest »
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #721 dnia: 10 Listopada 2017, 21:38:12 »
Pomocy, kiedyś ktoś mi to wyslał gdzieś, ale mi umknęło i nie pamiętam jak zrobić następującą rzecz. Jakimś cudem 28 PIN w Pokeys umarł, chce go przekierować na 22 w eu07.ini. Jaki to będzie wpis?

Offline mmijagi3

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #722 dnia: 18 Listopada 2017, 17:31:23 »
A jak wygląda pulpit podpięty pod Arduino ? widziałem że ktoś wcześniej poruszał ten temat, i chciałem zapytać jak tego dalsze losy się toczą?

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #723 dnia: 19 Listopada 2017, 19:14:35 »
Ja podłączyłem pulpit pod Arduino DUE. Daje dużo więcej możliwości od PoKeys, bo można sobie doprogramować w samym Arduino funkcje, których nie ma jeszcze w MaSzynie. Do tej pory używałem jednak exe z 26 lutego, bo w nowszych nie działała prawidłowo komunikacja przez UART, a tych całkiem najnowszych już nie miałem kiedy sprawdzić, ale podobno już dobrze działają. Aktualnie robię usprawnienia elektryki i programu na Arduino. Być może końcem grudnia uda mi się przetestować działanie na najnowszym exe. Tutaj filmik pokazujący możliwości pulpitu końcem września na wspomnianym exe z 26 lutego:

Dodane m.in.: kontrolka odhamowania II członu i wysokiego napięcia II członu, zaświecanie kontrolki jazdy na oporach i sygnalizacji pracy wentylatorów oporów jak w EU07 4E (pulpit z niskiego numeru ET41), jeszcze bardziej prawidłowe wskazania mierników NN, trochę uzależnień obwodów (m.in. kilka wyłączników ciśnieniowych, jeden stycznik rozrządu).
Zastanawiam się jednak nad wykorzystaniem Arduino Mega zamiast DUE, bo okazało się, że wyjścia analogowe w DUE nie są jednak tak świetne, a do tego DUE nie obsługuje biblioteki obsługi ekspanderów z UNO.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2017, 19:15:52 wysłana przez miko22 »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #724 dnia: 06 Grudnia 2017, 21:26:14 »
Nadal trwają drobne prace, tak naprawdę aby otrzymać całkiem sprawny pulpit, potrzebuję dokończyć temat płytki do mierników NN, kran hamulca zespolonego, manometr od zbiornika głównego oraz nastawnik główny.

I teraz ten nieszczęsny nastawnik. Wykonałem płytkę z fototranzystorem, diodą podczerwieni (wąska 6 stopni), lecz problem jest z tarczą. Ręcznie nie mogę zrobić tego precyzyjnie, przy szybszych obrotach zawsze gdzieś zgubi pozycję na Plusie albo Minusie. Widziałem tutaj jakiś pomysł z folią światłoczułą, ale jestem zielony w tym temacie i zbytnio nie wiem jakbym mógł to wykonać. Głównie problem polega na tym, że nie mogę precyzyjnie wyrysować tych zębów. Macie na to jakiś patent, jak to ogarnąć? Bo trochę utknąłem w tym punkcie.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #725 dnia: 06 Grudnia 2017, 22:26:17 »
Ja mam tarczę enkodera naświetloną na folii. Zrobiłem kilka wersji szerokości szczeliny, żeby zobaczyć, która będzie najlepsza do myszkowych elementów. Działa bardzo dobrze. Koło mam o średnicy ok 14 cm (trochę wieksze od płyty CD do której jest przyklejone dla usztywnienia). Projekt koła do EU07/ET41 mam gotowy, więc jak chcesz to podeślę plik.
Więcej o tym jest na mojej stronie http://baur.pl/mechanika-nastawnika/

Naświetlić można w jakiejś drukarni lub naświetlarni gdzie mają jeszcze tzw. naświetlarki CtF. Zależnie skąd jesteś to mogę spróbować podpowiedzieć miejsce gdzie to można zrobić. Na pewno w Poznaniu.

Edit:
Rysunek koła enkodera w wersji .pdf i .ai -> plik
Na szybko we Wrocławiu znalazłem taką naświetlarnię. Warto tam zapytać.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2017, 16:33:25 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #726 dnia: 06 Grudnia 2017, 23:13:16 »
Chętnie przygarnę jakiś gotowy plik, może na starcie zobaczę jak na kartce wypadają szczeliny w stosunku do pozycji. U mnie zęby są wycięte praktycznie tak jak w loku, stąd mam duży skok na pozycjach pierwszej oraz bez oporów i często się zdarza, że już po pierwszym układzie zaczyna być "na styk" i lekkie zadrganie kołem powoduje wbicie pozycji. Przy szybszym zakręceniu zawsze gdzieś ucieknie pierwsza/ostatnia.

P.S. Jestem spod Wrocławia.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #727 dnia: 07 Grudnia 2017, 10:16:14 »
Cytuj
Co do elektroniki, mamy o ile pamiętam około 4-5cm wolnego miejsca na wysokość, na szerokość i głębokość tyle ile ma obudowa. Chyba wystarczy :) Ja chciałem zrobić to bez enkodera, (bo ich nie lubię) a wyglądałoby to tak:
Płytka PCB jak w starym mierniku uniwersalnym (z niego pomysł wzięty) czyli w kółeczko ścieżka miedziana, podzielona na X części (X = ilość pozycji z zerową licząc), każda ścieżka łączy się z innym pinem na Arduino Mega (Tasiemki ATA bardzo dobre do tego są, wymiary dziurek jak znalazł, a kosztują 5zł za metr taśmy, na której jest 6 wtyczek, czyli 3 kable po pocięciu), a po tej ścieżce przesuwa się suwaczek (jak w potencjometrze) który dowarty jest do masy układu.

Że tak zacytuję. Rozmiary pól stykowych można łatwo dobrać na podstawie nałożonych na siebie wzorów zębatek. Prawdopodobieństwo "gubienia pozycji" przy odpowiednim rozwiązaniu programowym w zasadzie zerowe. Kod do tego miał być taki --> http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-sterownik_nastawnikow_MASTER.zip

const int nastawnik[44] = {2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53};
const int kierR = A0;
const int kierD = A1;
const int boczniki[7] = {A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8};
const int nadR = 21;
const int nadD = 20;
const int nadNumP = 19;
const int nadNumM = 18;
const int nadNumS = 17;
const int nadNumG = 16;
int a = 0;
int b = 0;
int c = 0;
int d = 0;
int e = 0;
int f = 0;
int kier = 0;

void setup() {
  for (int x = 0; x < 44; x++){
    pinMode(nastawnik[x], INPUT);
    digitalWrite(nastawnik[x], HIGH);
  }
  for (int y = 0; y < 7; y++){
    pinMode(boczniki[y], INPUT);
    digitalWrite(boczniki[y], HIGH);
  }
  pinMode(kierR, INPUT);
  digitalWrite(kierR, HIGH);
  pinMode(kierD, INPUT);
  digitalWrite(kierD, HIGH);
  pinMode(nadR, OUTPUT);
  pinMode(nadD, OUTPUT);
  pinMode(nadNumP, OUTPUT);
  pinMode(nadNumM, OUTPUT);
  pinMode(nadNumS, OUTPUT);
  pinMode(nadNumG, OUTPUT);
}

void loop() {

  //NASTAWNIK MOCY
 
  for (int z = 0; z < 44; z++){
    int tempReadA = digitalRead(nastawnik[z]);
    if (tempReadA != 1){
      b = z;
    }
  }
  if (a - b != 0){
    c = a - b;
    if (c < 0){
      for (int q = 0; q < abs(c); q++){
        digitalWrite(nadNumP, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumP, LOW);
        delay(100);
      }
    } else {
      for (int w = 0; w < abs(c); w++){
        digitalWrite(nadNumM, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumM, LOW);
        delay(100);
      }
    }
  }
  a = b;

  //NASTAWNIK KIERUNKU
 
  if (digitalRead(kierR) != 1 && kier != 1){
    digitalWrite(nadR, HIGH);
    delay(100);
    digitalWrite(nadR, LOW);
    delay(100);
    kier++;
  } else if (digitalRead(kierD) != 1 && kier != -1){
    digitalWrite(nadD, HIGH);
    delay(100);
    digitalWrite(nadD, LOW);
    delay(100);
    kier = kier - 1;
  }

  //NASTAWNIK BOCZNIKOWANIA

  for (int r = 0; r < 7; r++){
    int tempReadB = digitalRead(boczniki[r]);
    if (tempReadB != 1){
      e = r;
    }
  }
  if (d - e != 0){
    f = d - e;
    if (f < 0){
      for (int t = 0; t < abs(f); t++){
        digitalWrite(nadNumS, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumS, LOW);
        delay(100);
      }
    } else {
      for (int u = 0; u < abs(f); u++){
        digitalWrite(nadNumG, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumG, LOW);
        delay(100);
      }
    }
  }
  d = e;
}

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #728 dnia: 08 Grudnia 2017, 19:38:09 »
@Bartosz Dworniczek próbował użyć potencjometru i sczytywać bezpośrednio z niego wartość napięcia określając tym samym jednoznacznie konkretne pozycje, ale nie wiem czy ostatecznie mu się to udało. W każdym razie przy arduinowej rozdzielczości przetwornika ADC równej 1024, różnica odczytywanej wartości pomiędzy poszczególnymi 43 pozycjami dla EU07 itp. (histereza) wychodzi na poziomie ok. 20, więc wydaje mi się, że ten sposób też powinien się sprawdzić.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #729 dnia: 21 Grudnia 2017, 11:07:07 »
Udało się w końcu wykonać tarcze wielkości płyty CD i działa to całkiem sprawnie, ale nie ukrywam, że jak ktoś zakręci nieumiejętnie, to potrafi zgubić jedną pozycję na plus bądź minus. W przyszłości planuję powiększyć tarczę o około 4cm średnicy, co pozwoli ostatecznie zwiększyć margines błędu przy "zawahaniu się" podczas wrzucania pozycji.

Rozkminiam inną rzecz, czyli odtwarzanie dźwięków. Co do takich jak nastawnik, hasler czy hebelki, sprawa jest prosta, można po prostu się ich pozbyć i nie będą się odtwarzać. Wentylatory wiadomo, mogą iść na główny głośnik. Ale chciałbym takie dźwięki jak rozmowy przez radio wypuścić na radio. Mam w kompie dwie karty dźwiękowe, gdzie np. w przypadku TSa mogę wybrać tę drugą i komunikować się przez przerobionego Radmora. Pytanie, czy mogę jakoś z MaSzyny przerzucić rozmowy na radiu na inną kartę dźwiękową? Czy kombinuję już za bardzo? :D

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #730 dnia: 21 Grudnia 2017, 12:40:24 »
TMJ, jakbyś się w to wkręcił, to poproszę przy okazji programowy potencjometr głośności radia. Radmor Krasnowskiego jest do tego dostosowany, a przy obecnym miszmaszu z ampitudami, przyda się możliwość podregulowania radia.
Mój kanał youtube

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #731 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:33:03 »
Cześć,
Mam na sprzedaż PoKeys 57u, kupiony u producenta w sierpniu zeszłego roku. Testowo podłączałem do niego kilka rzeczy (swoje perypetie z tym związane opisywałem kilka stron wcześniej w tym wątku), jednakże ostatecznie zdecydowałem się na komunikacje w inny sposób.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam na PW.

Pozdrawiam Maciek

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #732 dnia: 14 Stycznia 2018, 15:53:03 »
Czas uchylić rąbka tajemnicy. ;)


Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #733 dnia: 14 Stycznia 2018, 22:48:37 »
Super to wygląda + całe zaplecze techniczne robi wrażenie, bomba. Polecam do LEDów zastosować żółte karteczki (złożone podwójnie) w postaci filtrów, powinny spowodować, że troszkę realnie będzie się prezentować podświetlenie.

Odnośnie elektroniki zastosowanej w nastawniku, co zastosowaliście i ew. z czego wykonana tarcza?

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #734 dnia: 16 Stycznia 2018, 16:48:17 »
Ja wykorzystałem gotowe enkodery, tarcze zrobiłem z tworzywa typu plastik o średnicy 30 cm. Zadowolony jestem tak na 95% więc na razie nie ruszam. Tu masz linka. http://allegro.pl/255-optyczny-czujnik-szczelinowy-pomiar-predkosci-i6913518289.html
Maszyna kontra 6 dof to już nie są żarty. ;)
&t=9s
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2018, 20:17:09 wysłana przez RUDEK »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #735 dnia: 31 Stycznia 2018, 23:13:44 »
Zalega może komuś jeszcze jakiś jeden silniczek z obrotomierza Poldka i chciałby się go pozbyć za parę groszy?

Zamontowałem ostatni dla zbiornika głównego i jest jakiś przekoszony z ciężarkami. Ułożenie pod takim kątem jak jest cała tablica powoduje, że nabija do 0,5MPa i nagle przeskakuje na 1MPa (elektronicznie jest wszystko git). Gdy blacha jest w pozycji pionowej - działa. Próbowałem te ciężarki ogarnąć, dolutować lub odjąć im masy, ale dalej nie pomaga. Pewnie gdzieś od "nowości" uszkodzony.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #736 dnia: 01 Lutego 2018, 00:17:02 »
Spróbuj poluzować trochę albo dokręcić tą śrubkę, przez którą przechodzi z przodu ośka i sprawdź czy jakiś kawałek metalu nie przyczepił się gdzieś do magnesu i nie blokuje cewki, kiedy np. manometr jest ustawiony pod kątem i ośka opiera się bardziej o tylne łożysko. Mi się jeden zacinał przy zerze i podkładając na próbę śrubę przed cewkę, a później ją wyjmując szlifnąłem przy tym lekko magnes gwintem tej śruby i odtąd przestał się zacinać, więc może też sam magnes ma gdzieś jakiś zadzior lub jest tyćkę za duży w miejscu, gdzie Ci się cewka zacina.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #737 dnia: 01 Lutego 2018, 21:21:03 »
Zbieram już trochę części do pulpitu eu06, i zastanawiam się czy zainwestować w płytkę arduino czy pokeys, teraz trochę utknąłem bo mam materiały na nastawnik do MaSzyny ale nie wiem czy warto wycinać do blokowania pozycji element z drewna czy zamówić z metalu?
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #738 dnia: 01 Lutego 2018, 21:53:31 »
Nie wiem jak Arduino działa z najnowszymi exe symulatora (może końcem lutego uda mi się sprawdzić), ale na pewno daje dużo więcej możliwości od PoKeys, choć z drugiej strony wymaga włożenia trochę więcej pracy jeśli chodzi o jego programowanie - program się pisze, a PoKeys ma do konfiguracji specjalne okienko, w którym tylko wybiera się, co chce się mieć na danym pinie. W zależności od wersji Arduino i ilości podłączanych elementów, może też ono wymagać zastosowania dodatkowych układów zwiększających ilość wejść/wyjść.
Natomiast co do zębatek nastawnika, to sam odradzam drewno, a tym bardziej wszelkiego rodzaju płyty OSB i inne sklejane z wiórów ze względu na małą trwałość. Znacznie lepiej sprawdza się pomysł @maćkab_19 na wycięcie zębatek z zaślepek kanalizacyjnych odpowiedniej średnicy (duże z fi 200, małe z fi 110). Po odcięciu choćby piłą do drewna denka od elementu wsadzanego w rurę, dosyć łatwo wycina się kształt zębatki wyrzynarką. Przykładowo mechanizm mojego nastawnika wygląda tak: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg387813.html#msg387813 Podobno pleksi też się dobrze sprawdza, ale do tego już raczej tylko wycinanie laserowe, więc też trzeba gdzieś zamówić, a z zaślepek można zrobić samemu na bazie szablonów (trzy wiadomości dalej pod linkiem).
« Ostatnia zmiana: 01 Lutego 2018, 21:58:15 wysłana przez miko22 »

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #739 dnia: 01 Lutego 2018, 22:58:10 »
A gdybym ja zrobił zębatkę z litego drewna, np. z dębu bo mam kontakty i łatwo będzie zdobyć i obrobić w domu?
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #740 dnia: 01 Lutego 2018, 23:34:00 »
Oczywiście możesz spróbować, ale nie wiadomo czy np. nie zacznie pękać od uderzeń rolki po zębach, kiedy wyschnie, albo czy z czasem się nie wykrzywi. Chyba że drewno leżakowane, to nie wiem... A może już lepiej z jakiejś sklejki? W każdym razie zaślepki są przetestowane i się sprawdzają :)

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #741 dnia: 01 Lutego 2018, 23:50:11 »
Ale czemu nie stalowe i na wodę puścić? Kroci to nie kosztuje, a będzie niezniszczalne.
Mój kanał youtube

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #742 dnia: 01 Lutego 2018, 23:57:12 »
Stalowe to najlepsze wyjście, tylko trzeba mieć konkretny rysunek techniczny. Choć w zasadzie @Dziadek robił takie rysunki (jakoś zapomniałem): http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg468589.html#msg468589 Tylko mocowania sprężyn trzeba tam sobie chyba już dorobić samemu.

EDIT: Tutaj właściwy link: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg468512.html#msg468512 @Dziadek - dzięki za sprostowanie.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2018, 19:02:25 wysłana przez miko22 »

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #743 dnia: 02 Lutego 2018, 10:21:20 »
A to wszystko lepiej podłączyć do płytki Arduino czy Pokeys? Dodam jeszcze że nie mam takich umiejętności aby pisać zaawansowane sterowniki.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #744 dnia: 02 Lutego 2018, 10:34:16 »
Jak nie potrafisz pisać programów, to bierz Pokeysa i nawet się nie zastanawiaj. Podłączysz i masz. Co do zębatek, miałem laserowo wycinane w czarnej stali grubości 4mm. Nie ma opcji, że coś Ci się z tym stanie. Gdzieś wyżej masz zdjęcia i filmiki mojego mechanizmu.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #745 dnia: 02 Lutego 2018, 10:35:07 »
A łatwo sie nauczyć obsługiwać arduino?
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #746 dnia: 02 Lutego 2018, 10:40:28 »
Dołączam jeszcze wycenę haslera i kranu hamulca od której spadłem z krzesła:
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2018, 10:47:36 wysłana przez Eqest »
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #747 dnia: 02 Lutego 2018, 16:03:27 »
Poluj na portalach aukcyjnych na Haslery - 500-800zł często ludziska chcą. Co do kranu, nowy Ci nie potrzebny, 2 lata temu firma Koban wyceniła mi używany, niesprawny za około 800zł. To znacznie niższe ceny, niż otrzymałeś w mailu.
Trochę czasy "za flaszkę" się pokończyły, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli trochę zakręcisz się przy złomowanych lokach, może coś uda się wykupić w cenie złomu.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2018, 20:55:04 wysłana przez Pitek »

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #748 dnia: 02 Lutego 2018, 17:54:11 »
Dla miłośników to są elementy warte tyle, ile ktoś chce za nie dać. Na upartego w odpowiednim miejscu dało by się w bdb stanie dorwać właśnie za flaszkę.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #749 dnia: 02 Lutego 2018, 18:58:06 »
@miko22 - pod tym postem to kody na arduino jakie przygotowałem, paczka z rysunkami do nastawnika jest tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg468512.html#msg468512