Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #360 dnia: 01 Stycznia 2015, 20:12:34 »
Może masz ten sam problem co ja miałem z kontrolkami. Jest to opisane w tym temacie. Cewka przekaźnika "brała" za duży prąd niż transoptor mógł go przekazać, natomiast jak kawałkiem przewodu zwarłem obwód no to przekaźnik zadziałał. Jeśli to była by tego wina no to, albo "lżejszy" przekaźnik, albo "mocniejszy" transoptor.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #361 dnia: 01 Stycznia 2015, 20:39:50 »
No ale wez pod uwage, ze przez LED plynie tylko okolo 4 mA jesli dobrze policzylem. Na LEDe na ogol potrzeba wiecej, tak okolo od 10 do 20. Wtedy tranzystor bedzie wpelni wysterowany.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #362 dnia: 01 Stycznia 2015, 20:47:33 »
Nie chodzi mi o sterowanie, tylko o przepustowość samego tranzystora. U mnie jak był problem z kontrolkami to transoptory w pełni działały, ale prąd na cewkę przekaźnika był zbyt duży jak na tamten transoptor. W moim przypadku wymieniłem transoptory na mocniejsze i od razu wszystko zadziałało.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #363 dnia: 01 Stycznia 2015, 20:53:16 »
Wiem o co Ci chodzi, ale skoro widac, ze sterownie LED jest prawdopodobnie skopane, to moze zaczac szukac przyczyny od tego?
http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/Transoptor-szczypta-teorii-wstep.html
Choc tu na przykladzie innego transoptora podaja 5 mA. Najlepiej powinien poszukac katalog tego transoptora i porownac go ze schematem i przekaznikiem.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2015, 21:10:39 wysłana przez Banita-m »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #364 dnia: 01 Stycznia 2015, 21:32:36 »
Po co dawać transoptor, jeśli mamy wspólne zasilanie i wspólną masę? Czy to kwestia mody na transoptory?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #365 dnia: 01 Stycznia 2015, 21:54:12 »
On zastosowal szczelinowy, to troche zmienia.
No tez widzialem schematy w tym watku, gdzie byly oddzielne zasilania, ale byl transoptor-przekaznik-lampka. Spokojnie sa transoptory, ktore uciagna lampki; wtedy nie trzeba przekaznika. Gorzej pozbyc sie transoptora, bo raczej pin od uK przekaznika nie uciagnie, ale w sumie moglby, poprzez tranzystor.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2015, 22:03:15 wysłana przez Banita-m »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #366 dnia: 01 Stycznia 2015, 22:03:47 »
Po co dawać transoptor, jeśli mamy wspólne zasilanie i wspólną masę? Czy to kwestia mody na transoptory?
Racja, taki schemat miałby sens dla zwiększenia wydajności zasilania tranzystora i uruchamianego nim przekaźnika, ale z osobnego źródła napięcia. W takiej konfiguracji sens ogranicza się do teoretycznego wprowadzenia pośredniego sterowania, również za pomocą mechanicznego przesłaniania widoczności dioda-tranzystor.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2015, 22:06:05 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #367 dnia: 01 Stycznia 2015, 22:32:14 »
Jesli zastosowal transoptor szczelinowy, to prawdopodobnie do odczytu nastawnika, a poprzez przekazniki robi jakas tam logike ukladu. Raczej tutaj funcja transoptora jest spelnianie roli przetwornika optoelektrycznego, niz wymog galwanicznej separacji. W tym wypadku na razie tego bym sie nie czepial. Za malo danych, aby jednoznacznie sie wypowiedziec.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2015, 00:40:24 wysłana przez Banita-m »

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #368 dnia: 02 Stycznia 2015, 11:46:24 »
Dzień dobry, nigdzie na internecie nie mogę znaleźć pokeys'a55 może ktoś zna jakąś stronę internetową gdzie go bez problemu kupię ?

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #369 dnia: 02 Stycznia 2015, 12:12:17 »
To jest do odczytania nastawnika. I tak, ten zestyk jest drugiego przekaźnika.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #370 dnia: 02 Stycznia 2015, 12:58:09 »
Ten schemat jest niekompletny i do niczego. Obwód cewki włączony szeregowo ze złączami tranzystora i zestykami, nie wiadomo od czego (też przekaźnika?). Wydajność prądowa źródła napięcia zasilania pewnie za niska. Nie potrafisz opisać co chcesz uzyskać, nie potrafię Ci pomóc.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #371 dnia: 02 Stycznia 2015, 13:20:36 »
@jakol112: Jeśli to nastawnik z dużą ilością pozycji, jak np. w EU07, to nie polecam przekaźników, bo przy szybszym kręceniu gubią pozycje albo nawet wysyłają sygnały w drugą stronę (wiem z doświadczenia, bo zrobiłem enkoder na przekaźnikach).

@czarek.bl: Na stronie producenta jest na czerwono napisane, że PoKeys55 jest już zastępowany nowszym PoKeys56U i 55 nie mają już na stanie, więc będzie ciężko. Pojawiła się też wersja 57E, jednak ona niestety też nie ma wyjścia analogowego - bo pewnie o podłączenie haslera Ci chodzi?

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #372 dnia: 02 Stycznia 2015, 15:06:09 »
Dorzucam schemat narysowany na prędce. Nie wiem czy jest widoczne wszystko co potrzeba i czy jest dość czytelny. Dodam że obydwa rezystory są po 1,2kOhm a  transoptory szczelinowe nie działają.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2015, 15:09:27 wysłana przez jakol112 »

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #373 dnia: 02 Stycznia 2015, 15:42:10 »
Nie no, naprawdę, nie żebym się czepiał.. ale się przyczepie. Czy to naprawdę wielki problem, aby elegancko na komputerze narysować schemat? Nikt nie każe rysować wektorowo, ale chociaż w paint'cie, a jeśli nawet komputer nie jest wyposażony w ten zacny program to narysować na kartce i przynajmniej z użyciem linijki. A potem zrobić dobre zdjęcie od góry i nie lodówką.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #374 dnia: 02 Stycznia 2015, 15:55:21 »
Moim zdaniem to nie zadziała, bo: załóżmy, że jako pierwszy zostaje odsłonięty lewy transoptor szczelinowy, który załącza cewkę prawego przekaźnika przez styki lewe lewego przekaźnika; prawy przekaźnik w tym czasie swoimi prawymi stykami podaje napięcie na transoptor "+"; rozwarte lewe styki prawego przekaźnika uniemożliwiają prawemu transoptorowi szczelinowemu załączenie cewki lewego przekaźnika, więc kiedy prawy transoptor szczelinowy zostaje odsłonięty, nic się nie dzieje, ale uwaga -> kiedy lewy transoptor szczelinowy zostaje w końcu zasłonięty, przestaje podawać napięcie na cewkę prawego przekaźnika, który z kolei przestaje swoimi prawymi stykami zasilać transoptor "+" i jednocześnie swoimi lewymi stykami podaje napięcie z jeszcze niezasłoniętego prawego transoptora szczelinowego na cewkę lewego przekaźnika, który swoimi prawymi stykami (to jest cały czas obrót o jedną pozycję w jedną stronę) zasila transoptor "-", co ostatecznie skutkuje pozycją nastawnika w symulatorze taką samą, jak na początku, bo najpierw wysyłany jest sygnał na klawisz "+", a zaraz potem na klawisz "-".
Ja zrobiłem enkoder taki, jak w załączniku i jego zasada działania się sprawdza (tutaj jest filmik z wczesnych testów dwoma tekturkami zamiast tarcz z nacięciami na wale nastawnika), ale tak jak pisałem, jest problem przy szybszym obracaniu. Mam już narysowany schemat wersji, gdzie zamiast przekaźników są tranzystory, ale muszę jeszcze dobrać odpowiednie elementy. Może wtedy będzie działać poprawnie. Opisać zasadę działania tego, co jest w załączniku?
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2015, 16:00:55 wysłana przez miko22 »

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #375 dnia: 02 Stycznia 2015, 16:11:06 »
Dzięki za cenne uwagi i przepraszam za schemat ale jestem poza domem i nie mam dostępu do takich technologii a pisze z telefonu. Nie jestem elektronikiem, bardziej elektrykiem.
Opisać zasadę działania tego, co jest w załączniku?
Bardzo bym prosił gdyż rozumiem to tylko pobieżnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2015, 16:19:16 wysłana przez jakol112 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #376 dnia: 02 Stycznia 2015, 16:28:45 »
Żeby zdekodować przebieg kwadraturowy (czyli to, co się generuje na dwóch fototranzystorach, gdy przesuwa się szczelinę w ich wycięciu), musiałem w mikrokontrolerze uruchomić przerwania o częstotliwości 4kHz. Być może dało by się to zredukować do 1kHz. Na przekaźnikach jakoś sobie tego nie wyobrażam, są za wolne. Nastawnik da się skręcić w jedną sekundę, to daje 50 szczelin na sekundę, czyli 200 zboczy kwadraturowych. W skrajnym przypadku to nawet klawiatura może mieć problemy. W mikrokontrolerze zrobiłem specjalny bufor zliczający zbocza, który pamiętał, ile naciśnięć zrobił na klawiaturze, a ile jeszcze ma do wykonania.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #377 dnia: 02 Stycznia 2015, 16:45:48 »
To co zrobil Ra w moim pulpicie (mam na mysli przede wszystkim program w uK), to mistrzostwo, zwlaszcza, ze pisane bylo w asemblerze.
Jesli nie chcesz Pokeysa, to kup jakis uK. Sprobuj dogadac sie z Ra, moze Ci napisze program, czy za darmo, czy tez za kase. Powiem Ci, ze warto.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #378 dnia: 02 Stycznia 2015, 17:02:09 »
@Ra: Dlatego właśnie spróbuję z tranzystorami, bo tutaj to średnio wygląda, chociaż da się jeździć, bo zamiast szybko zerować nastawnik można wcisnąć przycisk wyłączenie styczników liniowych i już pomału zejść do zera.

@jakol122: Kiedy odsłonięty zostaje U2 (szczelinowy - tak jak U1), to przez styki P2 zasila on cewkę P1 i ładuje C1; później odsłonięty zostaje U1 i przez styki załączonego P1 zasila U3 wysyłając sygnał "+"; następnie zasłonięty zostaje U2 przestając podawać napięcie na cewkę P1, która zostaje jeszcze przez chwilę podtrzymana przez C1 dla wydłużenia sygnału; kiedy już P1 zostaje wyłączony, przestaje podawać napięcie z U1 na U3 a zaczyna podawać je na cewkę P2 i ładuje C2 aż do zasłonięcia U1 (załączony P2 nic teraz nie powoduje, bo na jego styki napięcie nie jest podawane (U2 jest już zasłonięty)); cewka P2 zostaje jeszcze przez chwilę podtrzymana przez C2 i wyłącza się - kończy się cały cykl. W drugą stronę to samo, tylko pozamieniaj sobie cyfry w opisie 1<->2 i 3<->4. Pojemność kondensatorów dobierałem doświadczalnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2015, 17:03:23 wysłana przez miko22 »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #379 dnia: 04 Stycznia 2015, 20:58:34 »
A czemu kombinujecie z dodatkowymi obwodami, przekaźnikami, kondensatorami itp, jeśli (jak widzę) korzystacie z PoKeys?
Jeśli natomiast trzeba się podpiąć pod klawiaturę jak potrzebuje @jakol112, to może (sobie pomyślałem jako grzebiący ostatnio w Arduino itp) warto skorzystać z jakiegoś mikrokontrolera ATmega czy ATtiny i zaprogramować prostym programem np. takim http://playground.arduino.cc/Main/RotaryEncoders dając na wejściu sygnały A i B z transoptorów szczelinowych, a na wyjściu dać sygnały na styki klawiatury. Wtedy wszystko by chyba działało na jednej kostce.
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2015, 21:10:10 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #380 dnia: 04 Stycznia 2015, 21:12:54 »
Kolega @jakol112 używa akurat klawiatury, a ja podłączam coś takiego do PoKeys, bo wbudowany w niego enkoder jakoś nie chciał mi działać przy układzie z myszki kulkowej. Może dlatego, że do tego pierwszego testu zrobiłem prowizorkę, jeśli chodzi o tarczę z nacięciami. Później spróbuję zastąpić elementy myszki zwykłymi transoptorami szczelinowymi, ale najpierw chcę skończyć ten układ, bo może przyda się komuś, kto woli użyć klawiatury do sterowania ;) Tak samo moje sterowniki przyciemniania kontrolek mają współpracować i z PoKeys, i z portem LPT.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #381 dnia: 04 Stycznia 2015, 21:50:05 »
Nie podłączałem transoptorów z myszki do PoKeys, ale podłączałem do mikrokontrolera, testując efekty na analizatorze logicznym. Transoptory trzeba odpowiednio podłączyć — szczegółów już nie pamiętam, ale chyba robiłem do każdego wzmacniacz na tranzystorze oraz filtr RC do eliminacji szumów.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #382 dnia: 05 Stycznia 2015, 10:58:08 »
Ja podłączyłem transoptory właśnie z myszki kulkowej. Na diody dałem +5V bezpośrednio z zasilacza przez rezystor, a podwójny fototranzystor podłączyłem pod PoKeys (+3,3V oraz wejścia A i B przez rezystory). Całość skonfigurowana w PoKeys jako encoder. Takie rozwiązanie mam zarówno dla nastawnika jazdy jak i bocznika. Tarczę enkodera bocznika mam z czarnej płyty CD z nacięciami robionymi ręcznie, a tarcza od nastawnika jazdy jest naświetlona na grubszym filmie graficznym i przyklejona do płytki CD dla usztywnienia. Tu szerokość szczelin ma ok. 0,25 mm o ile dobrze pamiętam. Testowałem wyjście z fototranzystorów, żeby dostać sygnały poniżej i powyżej 2V czego wymaga PoKeys dla rozpoznania stanów niskiego i wysokiego. Różne myszki mają chyba różne rozwiązania bo miałem kilka i miały trochę inne wyprowadzenia.
Musiałem lekko przygiąć elementy, żeby zbliżyć do siebie diodę i fototranzystory i uniknąć chyba jakichś odbić bo wcześniej potrafiło coś przeskoczyć. Teraz jest bardzo dobrze. Nawet bardzo szybkie kręcenie w całym zakresie nie gubi impulsów. Zakłócenia mogą się pojawić gdy ktoś niepewnie przestawia pozycje i wtedy może się załapać jakiś dodatkowy impuls. Jak dzieciaki w Lubinie niepewnie kręciły to trzeba było czasami wspomóc klawiaturą aby wrócić do zera. Jednak bardzej doświadczony MaSzynista nie ma problemów.
W mojej konstrukcji nie ma miejsca na dwie tarcze więc odpada stosowanie tych dużych transoptorów. Znalazłem jednak ostatnio podwójne transoptory Omron'a w TME i może z nimi poeksperymentuję jak czas pozwoli. Są bardzo małe (SMD), może nawet trochę za małe, ale jest dokumentacja bo z myszkowymi to trzeba eksperymentować na ślepo.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #383 dnia: 06 Stycznia 2015, 04:06:54 »
Różne myszki mają chyba różne rozwiązania bo miałem kilka i miały trochę inne wyprowadzenia.
Tak, te transoptory współpracują z dostosowanymi do nich dekoderami, więc aby otrzymać typowe sygnały TTL, może być potrzebne wzmacnianie na wtórniku emiterowym i filtrowanie RC
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #384 dnia: 08 Stycznia 2015, 15:58:12 »
Widzę, że toczą się rozmowy nad sposobem podłączenia wszystkiego pod maszynę to może wrzucę filmik z postępów nad pracami pulpitu ET22:

Wszystko działa na moich "wynalazkach" ;) Postaram się w najbliższym czasie dorzucić jakieś zdjęcia czy coś. Niestety mało czasu ostatnio na zabawy z pulpitem i tego typu akcje.
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Wiggle

  • Deweloper
  • Wiadomości: 477
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 141
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #385 dnia: 08 Stycznia 2015, 17:22:27 »
@maciek001: Robisz na arduino czy pokeys55?
Maszynista Instruktor
POLREGIO Zakład Wielkopolski

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #386 dnia: 09 Stycznia 2015, 11:36:11 »
@pbzylek: na własnym wynalazku - filmik z tymi wynalazkami ->
;)
Część elektroniczna jest już praktycznie ukończona i trwają teraz prace nad połączeniem wszystkiego z maszyną. Dorabiam czasem przejściówki tylko z taśm na przewody pojedyncze.
Jako ciekawostka dodam, że sterowanie rejestratorem RT9 też mam ale jeszcze nie działa poprawnie.

Taka mała prezentacja tego co podpięte:
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2015, 13:47:51 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #387 dnia: 10 Stycznia 2015, 19:30:14 »
Po testach, które wykonał @maciekb_19 podrzucam swój zmodernizowany arkusz excel'owy do obliczania współczynników korekcyjnych dla mierników, manometrów i hamulców (hasler jest jeszcze nie do końca obsługiwany bo nie mam na czym testować).
http://baur.pl/wp-content/uploads/2013/09/MaSzyna_kalibracja_hamulcow-miernikow.xls
Może się komuś przyda.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2015, 19:34:52 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #388 dnia: 31 Stycznia 2015, 20:05:56 »
Czas się pochwalić, iż projekt dobiega już końca. :) Pozostało jedynie podłączyć ten nieszczęsny prędkościomierz, ale niestety póki co, brak kasy na falownik, oraz zawór syreny, bo jeszcze nie ma czym trąbić. ;) Co do zaworu syreny, jest problem tego typu, iż firma która się w tym specjalizuje chce za sam korpus z rękojeścią 200zł, co jest no dość dużą przesadą. Więc z tym będzie problem. Dorzucam kilka zdjęć, co ogólnie mi wyszło. ;)

Pozdrawiam
Marcin

P.S. Jak by ktoś miał do odsprzedania zawór syreny (H609a), to proszę o kontakt.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #389 dnia: 01 Lutego 2015, 14:25:10 »
Piękna sprawa jestem w szoku. Ehh, gdybym ja miał więcej czasu, gdy robiłem swój pulpit to i też bym zrobił wersje 1:1 :) Tylko nie miałaby gdzie stanąć ;)