Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633960 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #150 dnia: 30 Września 2013, 22:07:22 »
A może skorzystasz z mojego rozwiązania?
http://eu07.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=13529.0;attach=64712;image
Ja wywaliłem w ch... te wszystkie krzywki i styki z kolumny, zostawiłem jedynie wały i te słupy, na których były mocowane styki. Do wału przymocowałem tarczę z nacięciami, a do słupa płytkę z enkoderem, przez który ów płytka przechodzi bezdotykowo. Rozwiązanie praktycznie bezawaryjne (bo bezdotykowe), trzeba jednak dużej dokładności przy wykonaniu płytki i mocowania.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #151 dnia: 30 Września 2013, 22:50:06 »
@mac310 : Jaki masz plan na encoder? Dasz jakąś osobną zębatkę na wał?
Ja myślę o jakimś rozwiązaniu z wykorzystaniem istniejących oryginalnych styków nastawnika.
Koncepcja jest taka jak na załączonym zdjęciu. Na dole koło zębate (48 zębów), a na górze koło encodera z taką samą liczbą szczelin. Szczelina ma wypadać w miejscu zęba tak, żeby przeskakując pomiędzy dwoma pozycjami stabilnymi dostawać jeden impuls z encodera interpretowany odpowiednio jako "+" lub "-" zależnie od kierunku obrotu. Analogiczna sprawa dotyczy bocznika, tylko tam kółko zębate ma 28 zębów i jest odpowiednio mniejsze. Koła encoderów zrobiłem z czystych płyt CD z nadrukowanymi czarnymi polami. Mam nadzieję, że będą wystarczająco tłumiły promieniowanie diody. Jako elementów elektronicznych chcę użyć diody i podwójnego detektora z myszki kulkowej. Testowałem to na modelu z kartonu i wygląda, że działa. Jak ogarnę mechanikę i poskładam całość to będę mógł coś powiedzieć na temat skuteczności.
@Niebugoclaw również potwierdził skuteczność tego rozwiązania swoim projektem opartym na dwóch kołach encodera (przykład powyżej jak i parę wpisów wcześniej). Mnie się ta koncepcja nawet bardziej podoba bo wykorzystuje duże elementy łatwiej ogarniane przy lutowaniu i dostępne w sklepie. Z myszką jest tak, że każda jest trochę inna i nie bardzo wiadomo co ma w sobie. Czasem trzeba kombinować z podłączeniami bo sygnały mogą być za słabe, żeby wejść w stan wysoki. Zaletą ich jest jednak rozmiar pozwalający zrobić małe koło encodera.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2013, 22:55:26 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #152 dnia: 07 Października 2013, 10:27:51 »
Dla zainteresowanych kolejny filmik z postępu prac (dodano manometry).

&feature=youtu.be

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #153 dnia: 10 Października 2013, 12:06:17 »
@Niebugocław: Tak w zasadzie to...czemu ten jeden manometr jest osobno?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #154 dnia: 10 Października 2013, 18:35:16 »
Otóż, kiedy budowałem pulpit, założyłem błędnie, że manometrów nie będę podłączał, więc w celu skrócenia długości pulpitu zostawiłem 2 pierwsze manometry jako atrapy. Gdy się okazało, że można z nich zrobić użytek było już za późno :)

Offline djstach07

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
    • Foty:D
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #155 dnia: 17 Października 2013, 19:28:28 »
Koledzy jak można rozwiązać problem niedziałającej kontrolki od CA? Na SHP wszystko działa jak powinno, a czuwak podłączony i nie działa zero reakcji. W czym tkwi problem?

Regulamin, zakazy, pkt 26.
adsim
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2013, 23:51:30 wysłana przez adsim »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #156 dnia: 18 Października 2013, 00:30:45 »
Może dokładniej? Używasz pokeys? Jeśli tak to jakiej wersji i jakiego softwaru? Czytałeś posty powyżej?

Offline djstach07

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
    • Foty:D
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #157 dnia: 18 Października 2013, 17:16:13 »
pokeys55T wersja 3.0.63c przypadłość problemu występuje tylko na kontrolce od czuwaka. Pozostałe działają bez zarzutu.
« Ostatnia zmiana: 19 Października 2013, 09:30:25 wysłana przez djstach07 »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #158 dnia: 18 Października 2013, 19:21:43 »
pokeys55U wersja 3.0.63c przypadłość problemu występuje tylko na kontrolce od czuwaka. Pozostałe działają bez zarzutu.
To raczej 56U bo nie ma wersji 55U i tym bardziej nie ma wersji 3.0 dla PoKeys55. Jeśli software PoKeys zapala kontrolkę to i w MaSzynie powinna działać. Chyba, że nie pod ten pin co trzeba jest podpięta.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #159 dnia: 24 Października 2013, 19:16:40 »
A ja chciałbym przedstawić Sterownik woltomierza NN. Można go wykorzystać, kiedy ma się już zajęte wszystkie wyjścia PWM PoKeys na inne mierniki. Całość została przetestowana przez @mac310 i działa zgodnie z założeniem. Po pobraniu proszę o przeczytanie pliku informacyjnego.
Link do pobrania --> http://eu07.pl/userfiles/21606/priv-SWNN..rar
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2013, 21:03:22 wysłana przez miko22 »

Offline intercity892

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #160 dnia: 08 Listopada 2013, 20:40:58 »
Witam.
Miałbym do Was kilka pytań odnośnie budowy pulpitu jako osoba kompletnie zielona w tych sprawach. Mam skompletowaną część pulpitu z konsoletami zarówno dolny jak i górny. Potrzebowałbym informacji jak wykonać:
- pulpit z przyrządami pomiarowymi tj. woltomierzami, amperomierzami i manometrami,
- pulpit nastawników: kierunkowego, jazdy, bocznika,
oraz jak to potem wszystko ze sobą połączyć aby działało.
Przeglądałem wcześniej ten dział. Posiadam również starą klawiaturę od równie starego komputera i chciałbym zacząć coś dłubać bo ręce gotowe, ale bez wiedzy na temat "jak zacząć" nie ruszę mimo chęci :)

Pozdrawiam !

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #161 dnia: 09 Listopada 2013, 23:55:19 »
Konsoleta jest to mikser muzyczny. Inaczej stół, pulpit mikserki. Ale część pulpitu masz skompletowaną, czyli koncepcję masz. To nie jesteś taki zielony.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #162 dnia: 10 Listopada 2013, 23:18:54 »
Powoli kończę montaż nastawników (jazdy i bocznikowania). Na razie schnie mi pokrywa, ale finalna koncepcja zębatek i encoderów wygląda jak na załączonej ilustracji. Jak widzicie, koncepcja ewoluowała z czasem (wcześniej zamieszczałem tu różne pomysły, które jednak nie doczekały się realizacji). Dotychczasowe testy wypadły obiecująco więc mam nadzieję, że jako już wszystko zmontuję to będzie dobrze działało. Tworzę też dokumentację z opisem i schematami tego co zrobiłem w oparciu głównie o PoKeys55. Jak będzie już w stanie możliwym do publikacji to udostępnię.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #163 dnia: 11 Listopada 2013, 09:31:39 »
@mac310: Fajnie to wygląda. Ta przezroczysta zębatka zwłaszcza ;) Mechanizm pozycji podobny do tego jaki faktycznie funkcjonuje w nastawniku jazdy, także powinno dać podobne odczucia przy zmianie pozycji. Możesz zdradzić mniej więcej jakie są koszty wykonania takich półprzezroczystych elementów?

Offline Jakub S.

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #164 dnia: 11 Listopada 2013, 10:05:50 »
Zapraszam do oglądnięcia mojego filmu z nastawnikiem:

więcej o nim na:
http://www.multimedialnepkp.strefa.pl/nastawnik%20lokomotywy%20EU07.html

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #165 dnia: 11 Listopada 2013, 18:42:16 »
Fajnie Ci to wyszło :) Sam już niedługo zabieram się do roboty całego EU07 pulpitu ;)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #166 dnia: 11 Listopada 2013, 19:24:31 »
Uzupełnienie na prośbę @djuzi. Pakiecik http://eu07.pl/userfiles/20537/priv-nastawniki.zip zawiera zwymiarowaną podstawę na której montowałem elementy oraz rysunki zębatek i encoderów w skali 1:1 jakby kto chciał je zanieść do frezowania.
Tarcze encoderów wydrukowałem na przezroczystych płytach CD na ploterze atramentowym UV. Można to też zrobić na czarnych krążkach (nawet lepiej) wycinając stosowne szczeliny. Niestety mialem tylko jedną taką czarną płytę więc zrobiłem na niej test encodera do bocznika. Koła zębate wyfrezował mi w ramach przysługi mój klient, który ma laserowy ploter tnący. Nie znam zatem dokładnej ceny gdyby to zamówić komercyjnie. Polecam jednak zgłosić się do jakiejś pracowni reklamy (których wiele dookoła) bo tam mają frezarki CNC mechaniczne lub laserowe, które doskonale się nadają do tych celów. Moje koła są zrobione z plexi 6 mm i mam nadzieję, że wytrzymają. Jakby co to można zrobić wycinankę laserem w nierdzewnej blasze i wtedy to na pewno wytrzyma. Zastosowałem jedną tarczę zębatki nastawnika jazdy (zamiast oryginalnych dwóch) bo nie mam miejsca w pionie, więc zęby są drobniejsze niż w oryginale ale kąty powinny się zgadzać.
Ramiona zapadek zrobione z płaskowników, które można dostać w sklepie już z tymi dziurami. Połączone śrubami i tulejkami dystansowymi z rurek aluminiowych (ta co wpada w zęby jest troszkę krótsza, żeby miała szansę się obracać). Ważne aby rolka zapadki była w narożniku kąta prostego tworzonego między osią koła zębatego, a osią ramienia zapadki. W innym przypadku będą inne siły przy ruchu w jedną i drugą stronę obracanego wału nastawnika.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2013, 21:54:43 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #167 dnia: 11 Listopada 2013, 20:09:40 »
Mógłby Pan udostępnić schematy nastawnika jazdy, bocznikowania i nastawnika kierunkowego ? Pana nastawnik prezentuję się świetnie oraz solidnie ;)

Offline intercity892

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #168 dnia: 14 Listopada 2013, 00:16:16 »
A ja bym potrzebował dane nt przyrządów pomiarowych takich jak woltomierze wn/nn i amperomierze wn/nn. Jakie to typy ?

Chciałbym również zapytać czy manometry można zastąpić takimi oto hydraulicznymi:

1. Cylinder hamulcowy, przewód.
2. Przewód główny.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2013, 00:17:25 wysłana przez intercity892 »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #169 dnia: 14 Listopada 2013, 07:19:13 »
Wg mnie można ich użyć bo w zasadzie wykorzystujesz tylko skalę i wskazówkę. Napęd i tak jest zupełnie inny.
Mierniki elektryczne to tablicowe Lumel M-15, które nie są już produkowane. Nie widziałem teraz podobnych kształtem i rozmiarem. Trzeba szukać podobnych w starociach.

  Dodano: 15 Listopada 2013, 00:54:30
Skręciłem w końcu moduł nastawnika i bocznika z przedstawianych powyżej elementów i oto pierwsze wrażenia z jego działania http://youtu.be/FUC5ImM1X80. Teraz całość wymaga już tylko kosmetycznego wykończenia.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2013, 00:54:30 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #170 dnia: 15 Listopada 2013, 14:25:34 »
Jestem pod wrażeniem ;) Przydałoby się jeszcze usztywnić nieco kierownicę na wale jakąś tuleją (chyba, że specjalnie nie dokręcałeś wszystkiego na fest bo widzę, że nie wszystkie wały zrobione). Widzę, że zbieżność trzyma lepiej niż u mnie - opłacało się przysiąść nad dokładnością wykonania tarcz kodowych. Ciekaw tylko jestem jak całość będzie wytrzymywać pod wpływem drgań przy mocniejszych ruchach, czy z czasem nie poluzują się nakrętki na wałach albo przesuną transoptory. Ale ogólnie wrażenie pozytywne.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #171 dnia: 15 Listopada 2013, 14:56:22 »
Dziękuję. Pewnie nie wszystko jest tu idealnie i z czasem się okaże jak się sprawuje. Kierownica jest tylko dokręcona śrubą, żeby sprawdzić jak działa. Oczywiście tu trochę lata i jest nieosiowo. Docelowo będzie tuleja, żeby usztywnić (oś niestety jest węższa - 14 mm) i dodatkowo śruba z boku dociskająca wszystko i zapewniająca, żeby się nie ślizgało. Nakrętki dla zabezpieczenia dostały nagwintowane otwory z boku dokręcane małą śrubką, żeby się nie odkręcały. Koła zębate są zamocowane dodatkowo do dolnych nakrętek dzięki dwóm kawałkom szprychy wsadzonym w otwory wywiercone w nakrętkach po przeciwległych stronach (równolegle do osi wału) co daje coś w rodzaju kłów wiążących nakrętkę z kołem, a od góry nakrętka tylko dociska całość.
Koła encoderów robiłem dwa razy, bo miałem niestabilne zachowania. Zbyt szerokie szczeliny i zadruk od strony diody (możliwe, że to rozpraszało i uginało promieniowanie). Teraz zrobiłem maskę od strony fototranzystorów i zmniejszyłem szczeliny, żeby zminimalizować przypadkowe kliki przy bujaniu się osi w pozycjach stabilnych. Jest lepiej, aczkolwiek raz na jakiś czas zdarza się zgubienie jednego impulsu. Co ciekawe mniej problemów jest gdy się szybko kręci niż gdy się niepewnie cyka. Wtedy takie wahnięcie może spowodować niekontrolowane wejście fototranzystora w szczelinę i dodatkowy klik. Nie jestem pewien jaka najmniejsza szerokość będzie akceptowana przez fotoelement więc zrobiłem na razie ok 1 mm. Może powinienem jeszcze zmniejszyć. Jak mnie będzie denerwować obecna niedokładność to może zrobię nowe koło. To od bocznika jest OK bo skoki zębów są większe i nie ma obawy o przypadkowy przeskok.
O przesuwanie się transoptorów specjalnie się nie boję. Są skęcone na śrubach i wklejone. Siedzą raczej sztywno. Przy kalibracji czasem trudno było je ruszyć. Dodatkowo raczej nie dotykają do elementów ruchomych więc powinny siedzieć na miejscu. Obawiam się jedynie o drgania generowane przez zapadki. Jak się zachowają wszelkie nakrętki po jakimś czasie... zobaczymy. Może trzeba będzie dokręcać co jakiś czas, czego wolałbym uniknąć. Po testach dopuszczających do ruchu ustalę jakiś okres międzyprzeglądowy, naprawy okresowe i główne ;) W końcu to poważny pojazd trakcyjny ma być więc i przeglądy powinien odbywać regularnie. Z tych powodów staram się, żeby dostęp do modułów był w miarę łatwy i jakby co to żeby można bła rzucić okiem czy wyjąć jeden element nie rujnując reszty.
Tą pokrywę i podczepiony do niej mechanizm można wyciągnąć w całości z pulpitu i odpinając dwie złączki (DB9) mieć całość oddzielnie.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2013, 15:07:35 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #172 dnia: 15 Listopada 2013, 15:36:10 »
Ciekaw tylko jestem jak całość będzie wytrzymywać pod wpływem drgań przy mocniejszych ruchach, czy z czasem nie poluzują się nakrętki na wałach albo przesuną transoptory.
Możesz dać podkładki sprężynujące, wtedy będzie większa pewność że się nie poluzuje. Względnie przy ostatecznym montażu można maznąć farbą gwint.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #173 dnia: 15 Listopada 2013, 15:50:50 »
Prędzej silikonem do nakrętek. Podkładki nie wiele tu pomogą, o wiele pewniejsze jest rozwiązanie z "kiełkiem" na gwincie z boku nakrętki.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #174 dnia: 15 Listopada 2013, 16:19:24 »
Tam gdzie się dało to używam nakrętek z silikonową wkładką, a tam gdzie są wystarczająco duże nakrętki to boczną śrubkę blokującą. Mam nadzieję, że to wystarczy.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #175 dnia: 17 Listopada 2013, 16:18:59 »
Dorzucam jeszcze zagubiony filmik z jazdy:
&feature=youtu.be

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #176 dnia: 17 Listopada 2013, 16:35:19 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć po co robicie te pulpity, skoro na ekranie i tak macie kamerę obejmującą kabinę?

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #177 dnia: 17 Listopada 2013, 16:44:14 »
Dla przyjemności z jazdy. A kamerę można sobie przecież przesunąć, jeśli to przeszkadza.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #178 dnia: 17 Listopada 2013, 16:56:34 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć po co robicie te pulpity, skoro na ekranie i tak macie kamerę obejmującą kabinę?
Ja myślę, że do sterowania, ale mogę się mylić.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #179 dnia: 17 Listopada 2013, 17:02:22 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć po co robicie te pulpity, skoro na ekranie i tak macie kamerę obejmującą kabinę?
Cóż, jednym wystarczy popatrzeć na wirtualną kabinę, a inni muszą osobiście wszystko pomacać :) Obecnie prowadzę działania mające na celu podpięcie oryginalnego prędkościomierza. Po tym zabiegu będzie można całkowicie pozbyć się widoku z kabiny i ustawić kamerę na szybę czołową. Poza tym, to całkiem dobra reklama naszego symulatora, tym bardziej, kiedy służy to do szkoleń świeżaków na stanowisko maszynisty :)
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2013, 18:56:02 wysłana przez Niebugoclaw »