Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633421 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Lutego 2013, 21:18:23 »
Mógłby mi ktoś podać wymiary tych części: http://eu07.pl/userfiles/21606/foto-Bocznik_i_nast.JPG ? Może być na PW. Chodzi mi o te "okrągłe bloczki" (wys. i średn.), dźwignię bocznika (dł., szer., wys. i kąt podniesienia) oraz dźwignię nastawnika kierunkowego (dł., wys., szer. i średn.). Słowem tak, jak strzałki na zdjęciu.
Za prawa autorskie chciałby przeprosić @Marcin S, ponieważ to chyba jego zdjęcie, które trochę "pomazałem". @Marcin S - mam nadzieję, że się nie obrazisz? :)
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2013, 21:19:28 wysłana przez miko22 »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #61 dnia: 15 Kwietnia 2013, 10:18:28 »
Zamówiłem PoKeys55 i zabieram się za koncepcję budowy pulpitu. Z elektroniką będzie mi pewnie pod górkę, ale powalczę. Na razie przekopuję forum i inne źródła i zbieram materiały. Niestety nie mogę znaleźć dość (moim zdaniem) banalnej rzeczy czyli dokładnych wymiarów pulpitu. Najlepiej gdyby były to rysunki techniczne poszczególnych paneli. Mam na myśli EU/EP07 np jak na zdjęciu http://www.garnek.pl/placuch/3810784/pulpit-ep07-1033.
Chciałbym powycinać te panele (niebieskie) i nadrukować na nich widoczne białe oznaczenia. Wtedy każdy panel można by wmontować w konstrukcję pulpitu.
Niestety nigdzie nie znalazłem takich danych poza zdjęciami. Może ktoś ma to obmierzone lub ma pod ręką taki pulpit, który mógłby zmierzyć?

  Dodano: 22 Kwietnia 2013, 00:57:38
Korzystając ze schematów, które zamieścili RooteK i puma2091 wykonałem prototyp mechanizmu nastawnika. Wszystko będzie chodzić pod PoKeys więc nie będę się bawił w bardziej wyrafinowane układy elektroniczne i na razie zastosowałem dwa przełączniki krańcowe do mapowania zwarć jako "+" i "-". W zasadzie wszystko działa choć nadal szukam optymalnej pozycji elementów. Niestety nie byłem pewny co co napędu koła zębatego i wyszło mi delikatnie nieosiowe mocowanie (muszę wyfrezować nowe koło). Ma to jednak znaczny wpływ na ruch ramienia i na niektórych zębach nie przełącza. Myślę jednak nad wyeliminowaniem tych krańcówek i zrobieniem płytki z dwoma stykami, a na ramieniu umieszczę coś w rodzaju "szczotki". Masa pójdzie na ramię, a "gorące" pola na płytce podłączę pod piny PoKeys'a. Zobaczę, które rozwiązanie będzie pewniejsze w działaniu.
Na podobnej zasadzie będę chciał zrobić bocznik i nie wiem czy nie będzie to konieczne w przypadku nawrotnika.
Niestety klawiszologia MaSzyny nie ułatwia działania z nawrotnikiem. Podwójne przyciskanie tego samego klawisza (podobnie jak przy przełączaniu świateł) nie pozwala użyć zwykłego przełącznika trójpozycyjnego (np. lewo-0-prawo jak dla gniazd siłowych). Chyba, że ktoś ma dobry patent jak to rozwiązać, bo budowa tych "wahadełek" jest dość czasochłonna ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2013, 00:57:44 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Kwietnia 2013, 20:36:53 »
Chyba, że ktoś ma dobry patent jak to rozwiązać, bo budowa tych "wahadełek" jest dość czasochłonna ;)

Może to Ci się przyda:

EDIT:

Nie za bardzo znam się na elektronice, więc wymyśliłem to elektrycznie, na przekaźnikach :) Ten wyżej jest bistabilny, a te dwa niżej - monostabilne. A to schemat: http://eu07.pl/userfiles/21606/foto-schemat1.PNG
Zrobię jeszcze krótką animację obrazkową.

EDIT 2:

Oto - mam nadzieję, że zrozumiała :) - "animacja":
cz. 1: http://eu07.pl/userfiles/21606/foto-schemat2.1.PNG
cz. 2: http://eu07.pl/userfiles/21606/foto-schemat2.2.PNG
W najbliższym czasie pojadę do sklepu elektronicznego po części i zobaczymy co z tego będzie. A kontrolkę można według schematu podanego przez @pol102 zrobić na 12V?

Koło z otworami też trzeba zrobić i zajmuje trochę więcej miejsca, ale prawie nie ma części mechanicznych, więc i wytrzymałość jest większa. Krańcówki odradzam, bo sam tak zrobiłem na początku i rozklekotały się po kilku testach podłączania.
Jakbyś mi tylko mógł napisać gdzie i za ile można kupić ten PoKeys55?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Kwietnia 2013, 20:55:48 »
Chociażby na stronie producenta (http://www.poscope.com/pokeys56u). Co więcej, do końca tego miesiąca oferują darmową wysyłkę — chociaż nie jest to szczególna okazja, bo zdarza im się to bardzo często.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Kwietnia 2013, 23:48:30 »
Koło z otworami też trzeba zrobić i zajmuje trochę więcej miejsca, ale prawie nie ma części mechanicznych, więc i wytrzymałość jest większa. Krańcówki odradzam, bo sam tak zrobiłem na początku i rozklekotały się po kilku testach podłączania.
Jakbyś mi tylko mógł napisać gdzie i za ile można kupić ten PoKeys55?

Zrobić koło to nie problem. To moje na zdjęciu zaprojektowałem w Illustratorze i zaniosłem do wyfrezowania w plexi. Zrobi to wiele firm reklamowych, które mają frezarki. To nie jest dziś wielki kłopot.

PoKeys zamówiłem u polskiego dystrybutora http://shop.kristech.pl/p/38/193/pokeys55-t-usb-moduly.html dostałem na drugi dzień. Jak na razie wszystko działa. Dziś uruchomiłem i skalibrowałem oba hamulce (przy okazji załączam XLS ułatwiający tą kalibrację).

Muszę pomyśleć nad tą optyczną wersją. Może to i jest rozwiązanie, choć takie duże koło trochę zajmie miejsca, a trzeba jeszcze upchnąć nawrotnik i bocznik obok siebie. Zobaczę jak to się uda. Czy ktoś zrobił już taki działający mechanizm i może potwierdzić, że jest skuteczny?

No i czy można poprosić o konkretne dane jakie to przekaźniki powinny być, bo ja chyba sam nie wpadnę na to (jako nieelektronik ;) ). Mogę poskładać to wszystko do kupy, ale gorzej z dobieraniem elementów. Z mechaniką łatwiej bo wszystko widać ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2013, 01:01:32 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #65 dnia: 23 Kwietnia 2013, 08:07:05 »
Ja może nie jestem zbytnio w temacie, ale swego czasu myślałem nad konstrukcją takiego pulpitu i chyba najlepszym wyjściem jest jakieś koło z odpowiednią liczbą otworów (jeden otwór-jedna pozycja), po jednej stronie źródło światła, po drugiej fotodioda. Zaletą tego jest możliwość pracy z dużymi częstotliwościami, mały pobór prądu i prostota układu, nie wiem jak to jest w przypadku przekaźników, ale wydaje mi się, że przy szybkim kręceniu mogą się "zgubić". Za fotodiodą dać jakiś układ przerywający (tak żeby zostając na pozycji nie wrzucał/odejmował kolejnych) i wzmocnić to jakimś tranzystorem. Kontrola kierunku obracania mogłaby być na takim "wąsie" zamontowanym prostopadle do tarczy z zębatką; wąs w zależności od kierunku obrotu przechodziłby na jedną bądź drugą stronę tarczy, aczkolwiek dałoby się to pewnie rozwiązać lepiej.
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Kwietnia 2013, 20:27:15 »
Ja może nie jestem zbytnio w temacie, ale swego czasu myślałem nad konstrukcją takiego pulpitu i chyba najlepszym wyjściem jest jakieś koło z odpowiednią liczbą otworów (jeden otwór-jedna pozycja), po jednej stronie źródło światła, po drugiej fotodioda. Zaletą tego jest możliwość pracy z dużymi częstotliwościami, mały pobór prądu i prostota układu, nie wiem jak to jest w przypadku przekaźników, ale wydaje mi się, że przy szybkim kręceniu mogą się "zgubić".

Ile ludzi tyle koncepcji ;) Dobrze byłoby, gdyby napisali Ci, którzy nie tylko obmyślają i projektują, ale również zrealizowali swoje (czy nie swoje) projekty i mogą potwierdzić wady i zalety. Dla mnie opis w stylu "jakaś dioda, jakiś tranzystor i jakiś układ robiący coś tam" niewiele wnosi bo jak pisałem nie jestem elektronikiem i sam sobie elementów elektronicznych nie dobiorę. Mogę tylko realizować gotowe sugestie i ewentualnie rozwijać te mechaniczne lub elektryczne.
Po tym wszystkim zastanawiam się nad połączeniem opisywanych koncepcji czyli koło zębate i wychylne ramię, a zamiast krańcówek transoptory szczelinowe. Wystarczy, żeby coś robiło sygnał zwarcia w każdą ze stron obrotu. Najlepiej (prościej) byłoby, gdyby zasłanianie szczeliny dawało zwarcie na wyjściu, czyli coś w rodzaju "przekaźnika optycznego". Bo jeśli takowego rozwiązania nie ma to znowu pozostaje transoptor podłączony do przekaźnika, który dopiero będzie robił rzeczony sygnał zwarcia.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Kwietnia 2013, 20:55:59 »
Dobrze byłoby, gdyby napisali Ci, którzy nie tylko obmyślają i projektują, ale również zrealizowali swoje (czy nie swoje) projekty i mogą potwierdzić wady i zalety.
Ja zrobiłem kółko mosiężne z 50 zębami i zamocowałem na nim podwójny fototranzystor z myszki kulkowej. Przy okazji ustalanie pozycji zrobiłem sprężyną z pułapki na myszy, korzystając z zewnętrznych krawędzi tych zębów. Sygnały z fototranzystorów są wzmacniane na tranzystorach NPN i filtrowane obwodami RC. Uzyskane w ten sposób przebiegi kwadraturowe są podane na wejścia mikrokontrolera, który na przerwaniach o częstotliwości 4kHz ustala kierunek ruchu. Po stwierdzeniu pełnego cyklu czterech zboczy kwadraturowych uaktualniana jest zmienna zawierająca numer aktualnej pozycji nastawnika jazdy. W odrębnym cyklu przerwań, o częstotliwości ok. 10Hz, porównywany jest numer pozycji z liczbą wysłanych "+" oraz "-". Jeśli pozycje są różne, mikrokontroler powoduje zwarcie odpowiednich klawiszy na płytce klawiatury.

Wadą powyższego rozwiązania jest mała średnica kółka zębatego, przez co kręcąc kierownicą od samochodu Żuk uzyskiwało się bardzo dużą dźwignię. W takim przypadku praktycznie niemożliwe było mechaniczne ograniczenie zakresu ruchu. Również połączenie kierownicy z zębatką nie było jednoznaczne. Gdyby użyć zębatki z szerszymi zębami przy pozycjach bezoporowych, problematyczna była by synchronizacja z położeniem kierownicy. Poza tym, mechanicznie i elektrycznie spisywało się to bardzo dobrze, nawet kiedy dzieciarnia robiła z nastawnika karuzelę, po wyłamaniu prętów mających ograniczać zakres ruchu.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #68 dnia: 24 Kwietnia 2013, 00:21:10 »
Żeby uniknąć mechanicznych elementów takich jak krańcówki czy nawet przekaźniki, zasugerowano mi użycie tranzystora MOSFET N zamiast przekaźnika. Moja niedoświadczona głowa wymyśliła zatem coś takiego jako układ wysyłający zwarcie na pin PoKeys gdy dźwignia wejdzie w szczelinę transoptora.
Co o tym sądzicie?
Oczywiście zastosowałbym dwa takie układy na każdą stronę "wahadełka" mapując jeden pod "+", a drugi pod "-".

  Dodano: 24 Kwietnia 2013, 09:34:54
A może wystarczy sam transoptor to sterowania zwarciem klawisza? Będzie to działać?
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2013, 09:34:57 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #69 dnia: 24 Kwietnia 2013, 22:19:47 »
No i czy można poprosić o konkretne dane jakie to przekaźniki powinny być, bo ja chyba sam nie wpadnę na to (jako nieelektronik ;) ).

Co do moich przekaźników mono-stabilnych to mam: L Tonic JZC - 20F (4088) 10A DC 12V za 4zł/szt. w sklepie Elektronik, choć mogą być chyba dowolne na 12V. Te akurat sprawdziłem na wyższych częstotliwościach i działają bez problemów. Natomiast bi-stabilnych nie udało mi się jeszcze zdobyć. Tak "na poważnie" robieniem pulpitu zajmę się dopiero na początku lipca, więc wtedy będę mógł powiedzieć czy ten pomysł się sprawdza. Na razie powoli zbieram materiały i informacje.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #70 dnia: 24 Kwietnia 2013, 22:36:46 »
Zmodyfikowałem schemat wykorzystujący transoptory i przekaźniki. Na każdą stronę wahadełka będę chciał użyć takiego układu. Jak zgromadzę części i chwilę (może w majowy weekend) to sprawdzę jak to działa. Chyba, że ktoś z Was zasugeruje jakąś modyfikację poniższego schematu.

  Dodano: 24 Kwietnia 2013, 22:43:23
Co do moich przekaźników mono-stabilnych to mam: L Tonic JZC - 20F (4088) 10A DC 12V za 4zł/szt. w sklepie Elektronik, choć mogą być chyba dowolne na 12V. Te akurat sprawdziłem na wyższych częstotliwościach i działają bez problemów. Natomiast bi-stabilnych nie udało mi się jeszcze zdobyć.

Jak myślałem o Twoim układzie na 3 przekaźnikach to zakupiłem:
1 bistabilny - HFD2/012-M-L2-D
2 monostabilne - HFD27/o12-S
oraz transoptory  TCST 1103 V69 040 ale ich bezpośrednio pod 12V raczej się nie podłączy.

Może przetestuję ten zestaw tylko musiałbym zrobić nową tarczę pod te 3 transoptory.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2013, 22:44:28 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #71 dnia: 24 Kwietnia 2013, 22:55:23 »
Jak myślałem o Twoim układzie na 3 przekaźnikach to zakupiłem:
1 bistabilny - HFD2/012-M-L2-D
2 monostabilne - HFD27/o12-S
oraz transoptory  TCST 1103 V69 040 ale ich bezpośrednio pod 12V raczej się nie podłączy.

Może przetestuję ten zestaw tylko musiałbym zrobić nową tarczę pod te 3 transoptory.

Można i tak, ale jak mówię - robić będę w lipcu, a teraz obmyślam.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #72 dnia: 25 Kwietnia 2013, 15:43:00 »
Finalnie koncepcja jest taka. Jak przetestuję to dam znać czy się sprawdza.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Juhas

  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #73 dnia: 15 Maja 2013, 18:59:11 »
Witam, od jakiegoś czasu sam myślę o zbudowaniu takiego pulpitu. Tylko póki co ani czasu nie ma, ani odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Ale, jakie warunki powinny spełniać pulpity wg mnie:
  • Układ zbudowany na Atmedze albo jakimś innym cyfrowym procesorze
  • Pulpit podłączany do komputera za pomocą USB, ostatecznie RS232(ale żeby działała przejściówka COM->USB)
  • Do każdej lokomotywy osobny pulpit (to chyba jasne)
  • JEDNO SDK obsługujące wszystkie pulpity
  • Dołączenie do kodu Maszyny stworzonego SDK - dzięki temu Maszyna będzie mogła pracować i z klawiaturą, i z pulpitem.
  • SDK musi zapewnić komunikację w obie strony
  • Pulpit powinien sam się ustawiać - to zwiększa koszty, ale myślę, że bez tego się nie da. Istnieją przełączniki i potencjometry, które automatycznie potrafią się ustawić (w zależności od otrzymanego sygnału)

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #74 dnia: 19 Maja 2013, 12:49:52 »
  • JEDNO SDK obsługujące wszystkie pulpity
  • Dołączenie do kodu Maszyny stworzonego SDK - dzięki temu Maszyna będzie mogła pracować i z klawiaturą, i z pulpitem.
Po pierwsze trzeba zrobić obsługę obwodów sterujących (nie tylko w pojazdach, bo USRK też będzie się dało na ten moduł przenieść) - jest już w trakcie opracowania. Moduł ten będzie wyposażony w binarny interfejs (UWAGA! Tutaj ogłaszam zmianę koncepcji: w użyciu będzie vector<bool> wymagający kompilatora zgodnego ze standardem ISO C++ 2011), przez który będzie wymiana stanów między użytkownikiem (klawiatura, pulpit, etc.), fizyką i elektryką.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #75 dnia: 19 Maja 2013, 20:12:22 »
Tylko nie zapominajcie o wsparciu dla PoKeys. Prace nad budową pulpitu już trwają i nie chcę zabrnąć w ciemną uliczkę ;)
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #76 dnia: 19 Maja 2013, 20:59:26 »
Może lepiej iść w stronę rozwiązań opartych o mikroprocesor? Komunikacja via USB lub ETH, przetworniki ac, sterowanie PWM, obsługa CAN... AVR z rdzeniem Cortex na pierwszy ogień ;)

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #77 dnia: 19 Maja 2013, 21:09:25 »
Spoko, z mojej strony (symulacja obwodów sterujących) nie ma znaczenia sprzęt (dla mnie za mnie może być AVR/PIC, ARM, M68K czy co tam kto ma), bo moduł obwodów będzie niejako doklejone obok exe, z którym to będzie się porozumiewał przez proste, szybkie interfejsy. Dążyłbym nawet do wydzielenia mojego modułu do osobnego wątku procesora, żeby nie zajmować dodatkowo procesu symulacji fizyki jazdy i innych elementów.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #78 dnia: 19 Maja 2013, 22:59:16 »
Ja chciałbym tylko, żeby budowa pulpitu nie okazała się zabawą wyłącznie dla doświadczonych elektroników, bo nie każdy MiKol takowe doświadczenie posiada, a pojeździć w realu nie każdy ma okazję. Zatem możliwie realistyczny pulpit do realistycznej MaSzyny to coś co mi się teraz marzy, ale jak słyszę o tych różnych mikrokontrolerach, procesorach i układach A/C to mnie z lekka przerażenie łapie. Już wspominałem, że chciałbym pojeździć, a nie doktoryzować się z elektroniki, dlatego PoKeys dla mnie wydaje się najbardziej realnym interfejsem. Pewnie inne rozwiązania mają swoje zalety i może są tańsze, ale ja ich sam nie zaprojektuję. Gdyby tak ktoś zechciał opublikować dokładne schematy z konkretnymi elementami to pewnie niejeden podjąłby się polutowania tego w całość (ja pewnie bym to zrobił), ale jak słyszę tylko luźne koncepcje to są one inspiracją tylko dla wtajemniczonych :(
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline deletet

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #79 dnia: 22 Czerwca 2013, 22:11:16 »
A nie zastanawialiście się nad takim rozwiązaniem?


Pozdrawiam

Pisz staranniej i nie nadużywaj znaków zapytania itp.
adsim
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2013, 22:26:02 wysłana przez adsim »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #80 dnia: 22 Czerwca 2013, 22:23:29 »
Ja póki co nad nim pracuję, wg mnie jest to w miarę proste i tanie rozwiązanie, a na pewno bardziej niezawodne od ramienia, które w zależności od kierunku obrotu styka "+" lub "-".

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #81 dnia: 23 Czerwca 2013, 19:41:34 »
Ja póki co nad nim pracuję, wg mnie jest to w miarę proste i tanie rozwiązanie, a na pewno bardziej niezawodne od ramienia, które w zależności od kierunku obrotu styka "+" lub "-".
Też chętnie coś takiego bym zbudował, tylko gdybyś tak udostępnił dokładny schemat elektroniki, to byłaby szansa na sukces.

Stawiaj znaki interpunkcyjne.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2013, 10:24:07 wysłana przez Rozi »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline IC Forumowicz

  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #82 dnia: 25 Czerwca 2013, 11:21:25 »
Rok temu skończyłem i zbudowałem kolumnę nastawnika. I powiem że budowa takiego cuda nie jest wcale trudna. No ale fakt - trzeba się przyłożyć troszkę ;)
Można budować od podstaw opierając się o plany z DTR. Ale można też (jak zuważyłem niektórzy to praktykują) odkupić części ze złomowanych lokomotyw. Lecz tutaj chyba już większe koszta są.

Ja swój nastawnik (dokładnie jego działanie) nie opierałem o Atmele/Atmegi, tylko zwyczajnie użyłem tego scalaczka z klawiatury, ale mam tego świadomość, że to nie jest najbardziej optymalne rozwiązanie techniczne...

Cytuj
[...] żeby budowa pulpitu nie okazała się zabawą wyłącznie dla doświadczonych elektroników [...]

Znając podstawy elektroniki moim zdaniem każdy jest wstanie zbudować taki pulpit.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #83 dnia: 25 Czerwca 2013, 21:24:54 »
Rok temu skończyłem i zbudowałem kolumnę nastawnika....
Bardzo fajnie, że kolejnym zapaleńcom udaje się zbudować coś nowego. Miałem jednak nadzieję, że zgodnie z tytułem wątku, będą tu zamieszczane konkrety (opisy, schematy, rysunki, zdjęcia itp), a nie informacje, że ja też zbudowałem i nie jest to trudne. Z takich wiadomości niewiele wynika, chyba tylko frustracja tych co się zabierają za robotę i orientują w połowie, że dalej nie wiadomo co.
Zwracam się zatem z apelem, żebyśmy zamieszczali tu praktyczne i pomocne rozwiązania poszczególnych elementów.

Żeby wyjść naprzeciw postanowiłem dokumentować dokładnie każdy element zbudowanego przeze mnie pulpitu tak aby korzystając z niego można byłoby odtworzyć go bez wymyślania na nowo całych rozwiązań. Niestety nie wszystkie elementy mam już opracowane i ciągle poszukuję rozwiązań np. sterowania nastawnikami. Przytoczony powyżej przykład z bocznikiem wygląda bardzo zachęcająco, ale niestety tu też jest jak dla mnie istotna dziura w informacjach dotycząca wzmacniaczy operacyjnych i braki logicznej CMOS. Gdyby ktoś podrzucił schemat tej elektroniki wiążącej transoptor i silniczek z wyjściowymi transoptorami powodującymi zwarcie na dwóch wyjściach, to byłby to znaczny krok do przodu.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #84 dnia: 25 Czerwca 2013, 22:42:35 »
Również interesuje mnie ów schemat, ale to rozwiąznie jest dosyć wymagające, np. do wzmacniaczy potrzebny jest zasilacz symetryczny. Ja myślałem, aby silnik zastąpić dwiema krańcowkami z ramieniem, które w zależności od kierunku obrotu koła ma za zadanie tylko jednorazowo zamknąć właściwą krańcówkę przed wygenerowaniem się impulsu z transoptora szczelinowego.

Offline queuedEU

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1265
    • Zobacz profil
    • Celebrity Maszyna
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #85 dnia: 25 Czerwca 2013, 23:14:04 »
ello 4 2 4 0. Widze, ze coraz wiecej pojawia sie tutaj koncepcji i ukonczonych juz projektow pulpitow sterowniczych. Dolaczam sie do tego bo temat ciekawy a byc moze przyjdzie mi skorzystac z
czychichs sprawdzonych rozwiazan, a takze komus bede mogl pomoc. Otoz mnie tez sama klawiatura juz nie wystarcza i w poszukiwaniu
nowych wrazen w czasie jazdy zaczalem konstruowac cos z niczego, glownie z rzeczy zalegajacych na poddaszu.
Pulpit, ktory skladam ma byc replika pulpitu EU07-330  (czytaj jestem leniwy i nie chce mi sie tworzyc kolumny nastawnika (chetnie przygarne orginal, oczywiscie za stosowne wynagrodzenie:))). Pulpit zaczalem skladac w tym roku w styczniu, mimo ze mikroprocesory atmela, ktore mialy byc przeznaczone na ten cel zakupilem
juz 2 lata wczesniej. Poprostu jakos sie zebraloem do kupy i przestalem myslec pesymistycznie ze to
za trudne ze mikroprocesory, nowe srodowiska programistyczne itd. W okresie czasu, pomiedzy zkupem tych fantow az do tego roku szukalem gotowych interfejsow a efektem bylo znalezienie modulu MJOY16,
ktory z powodzeniem wykorzystuje sie w symulatorach lotu. Zakupilem dwie gotowe plytki (na zas gdybym popalil sciezki przy lutowaniu ;)), elementy elektroniczne i zaczalem skladac. Najnudniejsze w tym module bylo wlutowanie 96 diod, co spowodowalo, ze uklad odpalilem nie montujac wszystkich. Uklad odpalilem bez wiekszych problemow, z wgraniem softu do atmegi16 tez nie bylo. To mnie zmotywowalo do dalszego studiowania elektroniki. W miedzyczasie takze napisalem wlasny tester MJOYa, ktory nastepnie bedzie
przepisany do zrodel maszyny. Nastepnym krokiem bylo rozpoczecie budowy wlasciwego pulpitu.
Zaczalem polowac na allegro na przelaczniki i lampki i tu tez mialem duze szczescie bo natrafilem na
aukcje, gdzie koles oferowal 20 lampek i 11 przelacznikow za 20zl zas normalnie jeden taki przelacznik chodzi po 15 do nawet 30zl i lampka podobnie. Az mu przelalem 50 :D (tutaj naleza sie pozdrowienia dla TOLEINA, bo poogl w transakcji). CIezko teraz trafic na takie rzeczy, o manometrach i miernikach juz nie wspomne. Skladanie pulpitu, a wlasciwie prototypu z rzeczy znlaezionych takze przebiegalo bezproblemowo,
No moze tworzenie otworow bez odpowiednich narzedi bylo troche pracochlonne ale podolalem.
W przerwach w konstruowaniu ogarnialem strony traktujace o elektonice, o procesorach Atmel AVR.
Zaczalem skladac projekty z tutoriali, poznawac nowe srodowisko programistyczne. To wszystko na poziomie podstawowym ogarnalem w niecale 2 mce. Podczas nauki tego wszystkiego - ogarniania portu uart do komunikacji w standardzie rs232 troche odbieglem od celu projektu, tak mnie to wciagnelo - tworzac obsluge zbednych rzeczy takich jak termometry na czujnikach dallasa, wyswietlaczy lcd, PWM.
O ile termometry na pewno beda zbedne to PWM bedzie mozna np wykorzystac do obslugi miernikow
za pomoca silnikow krokowych czy sterowania fazowego. Na wszelki wypadek takze zaczalem przyswajac obsluge 7segmentowych wyswietlaczy led, bo byc moze jezeli nie zalatwie orginalnych miernikow
to bede musial sie takim rozwiazaniem zadowolic (ale wtedy bedzie to juz 330 po modernie ;)).
Aktualnie prace nad tym projektem sa zawieszone do listopada, jak dalej sie to wszystko potoczy - nie wiem.
Wiem tyle, ze na przy montowaniu mechanizmu ustalania pozycji nastawnika skorzystam z patentu kolegi Rootka, bo wydaje mi sie najbardziej trafny. Takze barzo otwarty jestem na oferty sprzedazy miernikow pradu i napiecia, nie koniecznie orginalne ale zalecane, ostateczie moga byc te nowsze wersje LUMELa
byleby wymiarowe byly. Na stonie LUMELa juz ich nie ma w ofercie (chyba ze robi na zamowienie). To samo tyczy sie miernikow cisnienia (tu nie wiem kto je produkowal). Jezeli ktos z Was posiada takowe przedmioty, w nadmiarze, badz jest w stanie zalatwic to Oferty prosze slac na PW lub GG. Jestem w stanie bardzo hojnie wynagrodzic oferenta :). Pozdro 424.

http://eu07.es/viewproject.php?who=Q424&what=projpage&pfile=P00007

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #86 dnia: 26 Czerwca 2013, 22:00:07 »
Również interesuje mnie ów schemat, ale to rozwiąznie jest dosyć wymagające, np. do wzmacniaczy potrzebny jest zasilacz symetryczny. Ja myślałem, aby silnik zastąpić dwiema krańcowkami z ramieniem, które w zależności od kierunku obrotu koła ma za zadanie tylko jednorazowo zamknąć właściwą krańcówkę przed wygenerowaniem się impulsu z transoptora szczelinowego.
To mnie właśnie martwi. Jeden mówi, że to proste i skuteczne rozwiązanie, które mu się sprawdzało w praktyce, a drugi pisze, że to wymagające rozwiązanie. I jak tu wybrać, w którą stronę iść?
Zrobiłem protoyp z ramieniem i krańcówkami, ale zdaję sobie sprawę, że może to być nietrwałe rozwiązanie. Widzę tu potencjalne korzyści z rozwiązań ściśle opartych na elektronice, ale brak istotnego elementu układanki łączącej enkoder wału z wyjściami pinów klawiatury. No i jest pat. Nie jestem w stanie ogólnej koncepcji czy schematu idei przekuć w konkretny schemat wykonawczy. Liczyłem na wsparcie kolegów z doświadczeniem elektronicznym.
Czytając ten i podobne wątki dochodzę do wniosku, że jak już ktoś coś opracował i zrealizował to nie ma ochoty tego udokumentować tak, żeby inny mógł to wykonać. Czyli pozostaje ponowne wyważanie tych samych drzwi, do których już inni dorobili sobie sami pilnikiem klucze :(

  Dodano: 27 Czerwca 2013, 22:33:57
Podrzucono mi następujące rozwiązanie impulsatora z wykrywaniem kierunku. Wygląda ciekawie i dość jasno jeśli chodzi o ideę. Jedna tarcza na wale z dwoma transoptorami. Mało miejsca zajmuje i nie wydaje się skomplikowane. Dalej potrzebna logika analizująca sygnały z transoptorów A i B.
Znalazłem układ z podwójnym inwerterem CMOS4013, który myślę, że by się nadał do tego zastosowania i zrobiłem szybki szkic. Mam jednak problem co zastosować jako bramkę NOT oraz dwie bramki wyjściowe dla sygnałów C- i C+? Czy mógłby to być jeden układ CMOS4000 dla bramki NOT oraz jeden CMOS4023 dla dwóch bramek NAND? Schemat całości również w załączeniu.
No i co ma stanowić sygnał zegara C?

Porzucam powyższą koncepcję robienia dekodera, bo mój PoKeys już to w sobie ma i nawet to działa :)
Opis w kolejnym wpisie.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2013, 02:23:26 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Jakub S.

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #87 dnia: 05 Lipca 2013, 21:34:10 »
Po kilkakrotnym przeczytaniu tematu postanowiłem zrobić sobie nastawnik do maszyny. Niedługo postaram się zamieścić jakież zdjęcia czy film. Na dzień dzisiejszy możliwa jest jazda ale niezbyt wygodna, trzeba często przełączać klawiatury żeby zbić czuwak, ponieważ komputer posiada tylko jedno wejście na klawiaturę a nastawnik jest oparty na płytce drukowanej z klawiatury. Myślę że jest to duże osiągnięcie jak na moją  wiedzę elektroniczną, umiem tyle ile nauczył mnie dziadek, czyli łączyć kable, lutować, robić niezaawansowane układy elektryczne.

Pozdrawiam
Jakub S.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #88 dnia: 09 Lipca 2013, 02:18:26 »
Ech... sparafrazuję stare przysłowie "Daleko szukacie, a swego nie znacie" ;)
Kombinowałem ze znalezieniem stosownego schematu, który by potrafił zamienić sygnały z dwóch transoptorów szczelinowych na impulsy, które mógłbym przekazać do PoKeys i zmapować jako przyciśnięcia klawiszy zależnie od kierunku obrotu nastawnika. Czyli chciałem na siłę zrobić dekoder sygnałów kwadraturowych, a jak się okazuje sam PoKeys potrafi takie rzeczy robić sam z siebie :)
Zatem dla posiadaczy PoKeys, jeśli jeszcze tego nie wykorzystali (ja niestety dopiero do tego doszedłem, polutowałem płytkę z transoptorami i przetestowałem "tarczą" z wycięciami zrobioną z kawałka kartonu) spieszę z radosną nowiną. Dwa transoptory, kilka rezystorków i mamy po podlączeniu do PoKeys elegancko działający nastawnik (zarówno jazdy jak i bocznik można tak samo zrobić).
W załączeniu moja prymitywna płytka (proszę się nie śmiać, ale to chyba trzeci kawałek elektroniki, który poskładałem w życiu), oraz ustawienie PoKeys dla nastawnika jazdy.
Teraz czeka mnie tylko poskładanie mechaniki nastawników z jakichś łożysk i kół zębatych dla ustalania położeń stabilnych.

  Dodano: 11 Lipca 2013, 15:04:59
Prototyp się sprawdził, ale ze względu na wymiary transoptorów, tarcza encodera musiałaby mieć ponad 30 cm średnicy ;)
Zamordowałem myszkę kulkową i jest teraz szansa na miniaturyzację encodera :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2013, 15:04:59 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Jakub S.

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #89 dnia: 12 Lipca 2013, 16:41:58 »
W końcu udało się nagrać film z nastawnikiem:

Zrobiłem go najprostszym sposobem: Płytka drukowana z klawiatury, 4 żabki z firanek, dwa przełączniki, drut, kawałek blachy, dwa przełączniki i kilka kabli-tego użyłem do podłączenia do komputera. Na sam nastawnik trochę sklejki, Kierownica z Żuka, patyk, zebatka z roweru.
Jest to wersja w fazie testów czasami nie kontaktuje, a czasami za bardzo ale to się zrobi ważne, że działa.