Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633914 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Lipca 2011, 12:30:37 »
Moim zdaniem musiałby to być solidny przełącznik (przemysłowy), tanie rzeczy się szybko rozlecą. Kierownica nastawnika daje bardzo dużą dźwignię i prędkość przełączania rzędu 100Hz. Myślę, że czujnik optyczny jest optymalnym rozwiązaniem (i tanim - wystarczy stara myszka kulkowa). Ja użyłem piasty rowerowej za 9zł, której środkową część przymocowałem do elementów drewnianych pulpitu. Na osi od dołu zamocowałem wspomnianą tarczkę z ząbkami/nacięciami, a od góry można przykręcić kierownicę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Paweł1992

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Lipca 2011, 13:45:25 »
Wpadł mi jeszcze do głowy jeszcze jeden pomysł. Wyciągnąć z jakiejś złomowanej maszyny całą kolumnę nastawnika, wyprowadzić przewody ze styczników(czy tego, co przekazuje sygnał w nastawniku), podpiąć każdy stycznik do pinów w płytce Mjoy16 i spróbować napisać program, który zamiast jako joystick, zaemuluje układ jako klawiaturę.

Offline Zenio

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Lipca 2011, 18:07:45 »
Myślę, że program xpadder by wystarczał :)

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Lipca 2011, 21:21:18 »
Z xpadderem jest o tyle problem, że czyta przyciski 1-32, a dalszych już nie. A tyle nie wystarczy nawet do samego nastawnika, jeśli robić go w/g pomysłu Pawła1992. Sposób ze sprzętowym emulowaniem klawiatury jest dobry, ale trochę skomplikowany. Ja osobiście, jak już wspomniałem, programuję ATmegę16 od podstaw. Jeden z portów poprzez diody (tak jak jest to zrobione w Mjoyu) skanuje zmiany stanów poszczególnych przycisków i przełączników, na przerwaniu Int0 obsługuję enkoder optyczny zrobiony z myszki, czyli nastawnik, a pozostałe porty mam jako wyjścia na transoptory. Te natomiast zwierają styki z układu klawiatury (odsyłam do dokumentacji Mariuszowego pulpitu). Przynajmniej taki mam mniej więcej zarys w głowie, podczas kodzenia się jeszcze pewnie trochę pozmienia.
Ra: Mógłbyś wrzucić fotkę Twojego mechanizmu? Zwłaszcza tej pułapki na myszy :)
A może by tak własny pulpit...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Lipca 2011, 21:57:52 »
Jeśli masz sygnał kwadraturowy z czujnika optycznego myszki, to analiza tego na przerwaniu typu INT0 nie wyjdzie. Przerwanie musiałoby być generowane przy każdej zmianie stanu. Inaczej będą występować zakłócenia nazwane przeze mnie "półząbkami", czyli obracając nastawnik o pół ząbka i cofając można wywołać generowanie naciśnięć klawiszy bez faktycznego obrócenia nastawnika (czyli rozsynchronizuje się to). Ja po paru próbach z przerwaniami wyzwalanymi zboczem finalnie zrobiłem przerwanie cykliczne na 4kHz i dopiero teraz to działa pewnie.

Zdjęć ze środka niestety nie mam, jak nie zapomnę to zrobię pod koniec lipca.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #35 dnia: 28 Lipca 2011, 13:05:20 »
&feature=channel_video_title Znalezione w internecie. Można by napisać do autora o jakieś schematy. Myślę, że wszyscy rozpoznają... Hasler we własnej osobie.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Lipca 2011, 13:50:57 »
Ja jakiś czas temu napisałem do @torokb z pytaniem o budowę sterownika do haslera. Taką wiadomość otrzymałem:
Cytuj
Dear tmechatronik!

I have not publicated the schematic yet, but let me to explain in a few words how it works.
The TELOC hase a synchronous motor, that needs three phase voltage to work. The frequency of the supply voltage controls the indicated (and registrated) speed. We built a three phase MOSFET bridge (50V 1..2A mosfets, driven by IR2109), the bridge is controlled by a PIC18F1330 microcontroller. An other MCU (PIC18F4550) does the USB connection. The PIC18F1330 takes the data from the 18F4550, and generates three signal for the three phase. We use rectangular signals, shifted with 120 degrees for the three phase. The frequency controls the rev/min, and at slow speeds we decrease the amplitude of the signals, proportional with the frequency (to maintain the quasi constant current). Finally the MOSFET bridge makes the supply for the motor, from 24V DC, controlled by the PIC's signals.
If our time allow us, we will upload some detailed desciption about the project, in the summer. I hope my short explaining was understandable.

Many greetings from Hungary! :)
Na ich stronie jest jeszcze co nie co: http://www.vonatmagazin.hu/2009/11/natascha/
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Lipca 2011, 13:16:55 »
W załączeniu zdjęcie z wnętrza pulpitu. Niestety sprzęt, którym dysponuję, nie nadaje się do robienia zdjęć z bliska, nawet jeśli przełączony jest w tryb makro. Po lewej widać złącze do dolnej półki pulpitu, na której są przełączniki. Umożliwia ono w miarę łatwe zdejmowanie tej półki. U góry po prawej jest jeden z przełączników - nastawnik kierunkowy. W dolnej części widać piastę rowerową, której oś jest ruchoma (odwrotnie niż w rowerze). Na osi jest mosiężna tarczka z pięćdziesięcioma ząbkami. Za nią widać deseczkę, sprężynę i drut pułapki na myszy, która zapewnia wyczuwalne położenie pozycji. Po prawej stronie jest płytka z fotodetekorem z myszki kulkowej.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline MasterYoda

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 839
  • Mistrz ściemy, Pan Andrzej.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 71
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Sierpnia 2011, 20:38:44 »
Ale z drugiej strony czemu nie. Tylko nie wiem ile można za taką usługę sobie życzyć.

Ile można sobie zażyczyć? Wyceń "mniej-więcej" każdy z elementów pulpitu dodaj do tego marżę rzędu 30 procent. Gdyby tak przykładowo koszt części wyniósł 80zł to po dodaniu swojej marży masz zysk równy 28zł.
Panie Darku, my też możemy prosić?

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Grudnia 2011, 20:23:29 »
Zabieram się do roboty proszę państwa :) Jazda na klawiaturze zrobiła się dla mnie trochę nudna. W załączniku mam płytkę ze środka klawiatury. Aby symulować wciśnięcie klawisza należy połączyć dwa z tych 26. styków (?), może nie widać, ale tam są druciki (odległość między nimi to 1 mm, a między dwoma grupami drucików to 10mm). Które dwa należy połączyć aby "wcisnąć" +? Mam próbować metodą prób i błędów?

Sam bazuję na tym filmie:
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Grudnia 2011, 20:44:08 »
Jeśli chodzi o '+' i inne klawisze z bloku numerycznego to musisz prześledzić wzrokiem/palcem ścieżki na foliach od klawiatury. Resztę można metodą prób i błędów.
A może by tak własny pulpit...

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Grudnia 2011, 21:22:01 »
Faktycznie... zasadniczo to każdy klawisz można w taki sposób odgadnąć. Powiem szczerze, że o tym nie pomyślałem.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Lutego 2012, 12:49:27 »
Witam. Postatowiłem reaktywować mój projekt budoiwy nastawnika do EN57. O ile z koncepcją samego nastawnika nie mam problemów to pojawia sięproblem z hamulcem. W jaki sposób to rozwiązać? Chodzi mi o to że kran normalnie jest w pozycji jazdy (4), gdy wciśniemy luzowanie EP (9) możemy je trzymać cały czas (styki będa zwarte cały czas), przestawimy w położenie jazdy, czyli puscimy 9  i jest ok. Ale jak rozwiązać to z pozycją hamowania EP ?
Zewrzemy styki dla klawisza 3 ale będzie on wtedy cały czas wciśnięty (cały czas będzie dawało powietrze do cylindrów). I teraz jak to rozwiązać aby po ustawieniu modelu kranu w pozycję jazdy (gdy hamowaliśmy) w symulatorze on też się przestawił. Narazie chodzi mi o samo EP bo z pneumatycznym będzie o wiele więcej zachodu.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Lutego 2012, 13:15:40 »
Hmm, na pozycji hamowania EP możesz zewrzeć przycisk 2 :) A luzowanie jest pod , — pod 9 masz pozycję wyżej. Na jeździe zwierasz 4 i masz spokój.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Lutego 2012, 13:20:50 »
Pytanie numer jeden. Ty chcesz budować "nastawnik" i całe oprzyrządowanie i szukasz rady na forum, czy chcesz żeby ludzie uczyli Cię tu elektroniki/mechaniki?
Hamulec EP do jednostki jest prosty jak budowa cepa. Wpierw robisz konstrukcję gdzie masz np wyczuwalne pozycje jazda, hamowania i luzowania EP. Następnie robisz, sprężynę odciągową z luzowania na jazdę EP. Na pozycji EP robisz styki od klawisza "NUM9" a na hamowaniu od "NUM3". Natomiast gdy rękojeść jest w pozycji jazda EP robisz styk czy jakiś tam czujnik z układem impulsowym który wywołuje przez chwilę klawisz "NUM4". Cała filozofia hamulca EP dla EN57…
Dajesz w hamowanie to cały czas idzie w cylindry, przesuwasz na jazdę zawór przesuwa siew jazdę, dajesz w luzowanie EP zwór przestawia się z luzowanie. Puszczasz rękojeść na luzowaniu, zawór zmienia położenie na jazdę (sprężyna odciagowa) oraz symulator sam przerzuca na jazdę (brak sygnału ze styków luzowania EP). Dodatkowo jest wysyłany drugi sygnał ustalający na jazdę przez układ impulsowy.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Lutego 2012, 13:58:37 »
Cytuj
Natomiast gdy rękojeść jest w pozycji jazda EP robisz styk czy jakiś tam czujnik z układem impulsowym który wywołuje przez chwilę klawisz "NUM4".
No i właśnie o to mi chodzi. W jaki sposób to rozwiązać. Napisałeś:
 
Cytuj
czujnik z układem impulsowym
tylko nie za bardzo mogę sobie wyobrazić jakby zastosować to w rzeczywistości, jak to zbudować.

EDIT:
A gdyby tak zastosować do hamulca taki przełącznik:
http://allegro.pl/przelacznik-obrotowy-3-pozycje-3-pozycyjny-i2104010446.html
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2012, 16:30:20 wysłana przez Mytnik »

Offline Krzystek60

  • Wiadomości: 248
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Lutego 2012, 09:08:08 »
Moim zdaniem taki to tylko do nawrotnika (Przód-zero-tył)
Nie ważne jaki popełnisz błąd... Ważne jest to żeby nie powtórzyć go jeszcze raz.

Online Irek_Wd

  • Wiadomości: 545
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 81
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Lutego 2012, 13:59:02 »
Ja ewentualnie widziałbym wyjęcie tego Dinksa od przełącznika obrotów Lewe-wyłączone-Prawe i włożenie go na ośkę. Wtedy działaby by to jako przełącznik rodzaju hamulca.

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #48 dnia: 12 Lutego 2012, 09:37:13 »
W tygodniu postaram się napisać do Redakcji czasopisma ,,Elektronika dla wszystkich", może to pomoże w rozwiązaniu problemu. Opiszę budowę nastawnika, wraz ze schematami połączeń, oraz przedstawię problem z przeniesieniem tego na Symulator. Kiedy robiłem pracę dyplomową: tablica poglądowa zaworu FV4a, miałem za zadanie przedstawić za pomocą diod świecących przepływ powietrza na każdej z pozycji (posłużyłem się tutaj przełącznikiem z jednego miernika). Jeden z promotorów poinformował mnie, że gdybym miał chęć i czas, to można byłoby zastąpić przełącznik z miernika 2-ma przyciskami, które nadawałyby jeden impuls. Powiedział, że montaż takiego układu jest niedrogi i bardzo prosty w montażu. Po obronie pracy, popatrzył na moje dzieło i żałował, że bardziej nie naciskał na mnie, abym podłączył moją tablicę pod prawdziwy FV4a, który mieliśmy w pracowni. Powiedziałem, że myślałem o tym, ale problem tkwi w dopasowanej aktualnej pozycji zaworu, z układem diod na tablicy. Powiedział, że to nie jest trudne, gdyż sprawa ta byłaby rozwiązana poprzez zastosowanie łącznika ciśnieniowego, tzn. przy danym ciśnieniu styki łączyłyby się w dany układ :)
To było 1999/2000r. Wspomniał, że pracy byłoby od 2 do 7 dni.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2012, 09:41:24 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Września 2012, 18:10:36 »
Ja zamieszczam tutaj link do schematu mojego autorstwa przedstawiającego mechanizm pozwalający na zmianę maksymalnej liczby pozycji na nastawniku głównym, w zależności od tego jaką lokomotywą chcemy akurat jechać (ET22, EU07/EP07/ET41 itp. czy EP09), na którym jest również trochę przerobiony schemat RooteK'a do wysterowania klawiszy "+" i "-" na klawiaturze. Cały ten schemat umieściłem na własnej stronie, ponieważ ze względu na dość długi opis, nie chciałem zajmować miejsca w tym wątku, a tworzenie nowego tylko na jeden pomysł, wydało mi się nieopłacalne.
Więc tutaj jest link: http://www.pkpkolejpolska.bnx.pl/readarticle.php?article_id=1

Offline misiek00

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Grudnia 2012, 21:30:47 »
Jako nowy witam serdecznie Wszystkich.

Chciałbym podłączyć to co posiadam (opiszę niżej) do Maszyny

A więc posiadam (wszystko to z EN57) kompletny pulpit z nastawnikiem jazdy i kierunku, kompletną szafę NN z doprowadzonym powietrzem, wszystkie szafy WN z wyposażeniem również z doprowadzonym powietrzem. Wszystko jest elektrycznie sprawne, wykorzystane są oryginalne wiązki przewodów. Na chwilę obecną możliwe jest uruchomienie "jednostki". Tzn mogę z szafy NN podnieść pantografy, załączyć WS i przetwornicę itd. Możliwe jest symulowanie różnych usterek.

Jednak to wszystko na sucho, podłączenie tego wszystkiego do Maszyny stworzyło by bardzo realny symulator.

Przeszukałem forum, jednak nie trafiłem na istotne informacje jak to wszystko podpiąć do komputera.
Może ktoś z Was ma jakieś informacje odnośnie podłączenia prawdziwych komponentów od ezeta proszę o takie informacje.
A może wiecie czy w Polsce jest coś podobnego do tego co chcę stworzyć ?

Mam kilka koncepcji na podłączenie tego, jednak może dzięki Waszej pomocy nie będę musiał eksperymentować i na nowo wymyślać koła bo być może ktoś już zrobił coś podobnego.

Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

Scalam z istniejącym już tematem, następnym razem proszę poszukać.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2012, 10:04:14 wysłana przez Rozi »

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Grudnia 2012, 00:37:28 »
W Warszawie w Technikum Kolejowym mają tak zrobiony EN57 podpięty pod "Mechanika".
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2012, 06:05:26 wysłana przez AtapiCl »

Offline misiek00

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Grudnia 2012, 11:40:08 »
A czyja to własność i jak można wejść w posiadanie takich podzespołów?
Wszystko jest własnością PR, nie pamiętam skąd do nas trafiła. Podejrzewam że pochodzi z jakiegoś ezeta który szedł na złom.

W Warszawie w Technikum Kolejowym mają tak zrobiony EN57 podpięty pod "Mechanika".
Dziękuje za informacje postaram się dotrzeć do kogoś w tym technikum.

Mogliby pomyśleć o zmianie oprogramowania, bo teraz "Mechanik" do takiego symulatora to trochę wstyd (chociaż przejażdżki bym nie odmówił) :D

Gdzie w TK jest ten symulator?
Pobieżnie bez uruchamiania przyjrzałem się temu Mechanikowi, jak dla mnie odpada.


Gdzieś na sieci widziałem filmik na którym ktoś podłączył Haslera do Maszyny , i się zastanawiam jak to zostało zrobione. O ile wykonanie przetwornicy do zasilania Haslera nie wydaje się problemem o tyle wyprowadzenia z Maszyny sygnału o prędkości to już problem.
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2012, 11:42:47 wysłana przez misiek00 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Grudnia 2012, 17:47:19 »
1. Nie jest mi wiadome, aby ktoś podłączał oryginalne wyposażenie pojazdów do MaSzyny. Istniejące autorskie pulpity są podłączane poprzez klawiaturę albo elektrycznie, albo logicznie poprzez urządzenie symulujące klawiaturę, ale podłączane przez USB (nazywa się to PoKeys).

2. Obecnie kod MaSzyny jest mocno związany z klawiaturą. Przetwarzanie sygnałów odczytywanych w inny sposób wymaga znacznej pracy nad nim. Jest to w planach, ale bez określonego terminu. Również w planach jest rozbudowa sterowania, ponieważ obecnie jest mocno uproszczone.

3. Aby podłączyć komputer z szafami potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni interfejs elektryczny. Możliwych rozwiązań jest dosyć dużo. Niektóre zależą od tego, czy komputer będzie na stałe przypisany do tej roli, czy mogą się trafiać różne egzemplarze. Mając tak "zaawansowany pulpit" trzeba by też ustalić punkty połączeniowe z komputerem (symulatorem). Normalnie podłącza się tylko nastawniki i kontrolki, ale można by też "wyłączyć styczniki" w symulacji i np. podłączyć na poziomie sterowania silnikami, odczytu prędkości oraz prądów.

4. Wyprowadzenie prędkości nie jest dla mnie dużym problemem, jednak wszystko zależy od postaci/działania interfejsu. Być może prościej by było np. wymienić silnik w Haslerze na krokowy, sterowany sygnałami cyfrowymi z komputera, niż sterować przetwornicą trójfazową.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline misiek00

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #54 dnia: 16 Stycznia 2013, 23:30:56 »
Ra dziękuje za pomoc, muszę poważnie rozważyć Twoją propozycję wkomponowania w Haslera silniczka krokowego, wydaję się dużo prostszą metodą od mojej.
Mam jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób wyprowadzić z Maszyny informacje o aktualnej prędkości pojazdu trakcyjnego i sygnałach czuwaka aktywnego oraz SHP ?


Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Stycznia 2013, 07:02:15 »
Hej,

Gdzieś na sieci widziałem filmik na którym ktoś podłączył Haslera do Maszyny , i się zastanawiam jak to zostało zrobione. O ile wykonanie przetwornicy do zasilania Haslera nie wydaje się problemem o tyle wyprowadzenia z Maszyny sygnału o prędkości to już problem.

Autorem tego filmiku jest @nbmx - odezwij sie do niego na PW, zrobil przetwornice trojfazowa sterowana z LPT, dzieki temu nie trzeba rozbebeszac haslera.

Offline misiek00

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #56 dnia: 24 Stycznia 2013, 00:47:27 »
Witam
Dzięki ShaXbee za namiar na pewno się przyda :).
A co do "mojego" symulatora, jest już na ukończeniu, wykorzystałem płytkę z klawiatury na usb. O ile np podnoszenie pantografów to nie problem to problemem okazał się nastawnik jazdy. W projektach które widziałem do tej pory nastawnik stanowił samodzielne urządzenie u mnie stanowi integralną cześć obwodu. Także występuje na nim 110V DC które to napięcie trzeba odizolować od płytki klawiatury (komputera) no i musi działać, tzn przestawienie na odpowiednią pozycję musi powodować obrót wału kułakowego. Dość niefortunne okazało się sterowanie nastawnikiem tylko przez klawisze "+" i "-". Wyżej przytoczoną funkcję podnoszenia pantografu załatwiłem przekaźnikiem - podnosimy pantograf z pulpitu załącza się cewka przekaźnika, jego styki są podpięte pod odpowiednią "literę" na klawiaturze. Jak nie ciężko się domyśleć taki manewr nie powiedzie się przy nastawniku jazdy, podpięcie tylko i wyłącznie samego przekaźnika pod odpowiednie styki nastawnika spowoduje że przestawiając z pozycji "0" na "P" przekaźnik będzie cały czas zasilany i będzie nam cały czas "naciskał" na przycisk "+". Efektem tego będzie pomimo utrzymania na nastawniku pozycji "P" przeskoczenie na Maszynie w skrajną pozycję jazdy na boczniku. Trzeba było opracować układ który pomimo stałego zasilania przekaźnika wygeneruje tylko jeden impuls na klawisz "+". I to się udało. Jeżeli ktoś będzie potrzebował "schematu" to proszę pisać.
Piszę schemat w cudzysłowie ponieważ to tylko tranzystor, kondensator i kilka oporników.
« Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2013, 00:49:11 wysłana przez misiek00 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #57 dnia: 24 Stycznia 2013, 04:58:04 »
Obecnie wejście w postaci gotowej pozycji nastawnika (dla EN57 0..6) nie jest możliwe, ponieważ sterowanie kabiną jest mocno połączone z klawiaturą.

Jeżeli masz wał kułakowy, to można na [Num+] podłączyć nie nastawnik, tylko impuls obrotu wału. Dojście wału do pozycji zerowej (oznaczona jest chyba jako 1.) powinno generować [Shift]+[Num-]. Wtedy można odpowiednio dostosować plik CHK i będzie idealnie.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Lutego 2013, 21:34:37 »
w jaki sposób wyprowadzić z Maszyny informacje o [...] sygnałach czuwaka aktywnego oraz SHP ?

Kiedy w najnowszej wersji MaSzyny uruchomisz Rainsted i klikniesz zakładkę "Ustawienia" to w prawym dolnym rogu jest coś takiego jak "Informacje zwrotne". Jeśli zależy Ci tylko na CA i SHP to kliknij trzecią opcję od góry ("Caps = CA, Scroll = SHP"), a w tedy, jeśli w MaSzynie zaświeci się lampka od CA, to na klawiaturze oświeci się dioda od Caps Lock'a. To samo przy SHP, tylko dioda od Scroll Lock'a. Możesz w tedy "przystawić" do diód od klawiatury fotodiody załączające cewki w przekaźnikach mono-stabilnych, których styki będą zaświecać odpowiednie lampki na pulpicie.

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #59 dnia: 03 Lutego 2013, 07:35:57 »
W Warszawie w Technikum Kolejowym mają tak zrobiony EN57 podpięty pod "Mechanika".
Cytuj
Dziękuje za informacje postaram się dotrzeć do kogoś w tym technikum.

Mogliby pomyśleć o zmianie oprogramowania, bo teraz "Mechanik" do takiego symulatora to trochę wstyd (chociaż przejażdżki bym nie odmówił) :D

Gdzie w TK jest ten symulator?
Symulator w TK znajdował się na parterze w sali trakcji elektrycznej Nr 10 :)
Mechanika pod pulpit podłączył, w ramach pracy dyplomowej kolega Darek. Walczył z nim dobry rok, praktycznie nie wychodząc z sali.
Haslera nie zdążył już podłączyć, a plan miał.
http://www.technikumkolejowe.com/galeria/displayimage.php?album=5&pos=101
TK w Warszawie zostało formalnie ro..ne, więc nie zdziwiłbym się gdyby padł pomysł, aby symulator sprzedać na złom.
A tu, sam Darek podczas prezentacji Symulatora
http://www.technikumkolejowe.com/galeria/displayimage.php?album=8&pos=4
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2013, 07:56:31 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.