Witam.
Wiele ludzi zadawało mi pytania typu "Jak zbudować nastawnik do kompa?" (Na pewno nie tylko ja miałem takie przygody ;)) Z pewnością każdy MaSzynowiec chciałby mieć takie cudeńko, a co dopiero cały pulpit! Informacje na ten temat są często porozrzucane w różnych wątkach i to dawno nie odświeżanych. Wpadłem więc na pomysł aby założyć wątek w którym każdy mógłby przedstawić swój pomysł wykonania lub projekt takiego nastawnika bądź innych elementów pulpitu, współpracujących z MaSzyną. Każdy, kto chce zbudować sobie takie cudo miałby tu wszystko jak na dłoni i mógłby wybrać dogodny dla siebie sposób.
Mam nadzieję, że każdy kto kto chce pomóc młodszym i starszym konstruktorom doda tu coś od siebie i nie będzie tłamsił swego tajnego, genialnego mechanizmu.
Oto dotychczasowe projekty nadesłane przez użytkowników:
NASTAWNIKI:1.
(Załącznik) Dla przykładu przedstawiam mój projekt. Jest on połączeniem części mechanicznej, którą należy sobie indywidualnie skalibrować (w zależności od wymiarów części) oraz części elektronicznej. Zaleca się włączyć rezystor między styki a transoptory. Całość podłączona jest do klawiatury, należy więc sprawdzić biegunowość styków odpowiednich klawiszy. Tą samą metodą można również wykonać nastawnik kierunkowy oraz kran hamulca, należy tylko odpowiednio dobrać rozmiar tarczy mechanizmu, rozstaw bolców oraz szerokość końca ruchomego ramienia, aby rączka mogła obracać się o ten sam kąt co w rzeczywistości.
2.
(Załącznik) Jest to elektroniczne rozwiązanie wysterowania odpowiednich klawiszy wraz z obrotem koła nastawnika. Wadą tego ustrojstwa może być konieczność budowy tylu zespołów sterujących ile mamy pozycji jazdy (dla EN57 koszt może wynieść około 50zł, najdrożej wychodzą przekaźniki monostabilne DPDT).
Koło nastawnika należy połączyć z przełącznikiem obrotowym, posiadającym tyle pozycji co w prawdziwym nastawniku (chyba najlepiej wykonać taki przełącznik samemu). Głównym elementem wykonawczym są tu transoptory (najlepiej 4N25) podłączone do odpowiednich zestyków w klawiaturze. Impuls prądu zasilający transoptor zapewniany jest przez kondensator, który odpowiednio ładuje się i rozładowuje zależnie od zasilania cewki przekaźnika a więc także od tego, czy na bazę tranzystora przyłożone jest napięcie. Jeśli ktoś odważyłby się na zastosowanie tego sposobu do budowy nastawnika np. EU07, to można również skojarzyć pozycje przełącznika obrotowego z lampką jazdy na oporach :)
KOMPLETNE PULPITY:1. Projekt pulpitu zbudowanego przez
Mariusz1970. Pozwala on podpiąć niezbędne urządzenia z pulpitu do klawiatury. Wysterowanie klawiszy odbywa się poprzez układy elektroniczne oraz zaprogramowanego Atmela.
LINK: http://mamut.mysza.eu.org/~krzysiek626/Pulpit.rarWYSTEROWANIE KLAWISZY:1.
(Załącznik) Projekt układu do sterowania przełącznikami pantografów tak jak w ED72/EN57/EN71. Górny przełącznik podłączamy jako łącznik dźwigienkowy chwilowy tylnego pantografu, środkowy wyłącznik jako "grzybek" opuszczania obu pantografów a dolny jako łącznik dźwigienkowy chwilowy przedniego pantografu. Cała istota działania polega na tym, że w spoczynkowym położeniu przełącznika kondensator ładuje się. Z chwilą przełączenia go kondensator rozładowywuje się i przez odpowiedni tranzystor oraz transoptor przepływa impuls prądu. Całość należy odpowiednio podpiąć do klawiatury.
2.
(Załącznik) Jest to projekt układu do wysterowania dowolnego klawisza z lub bez shift'u z jednego hebelka (musi być DPDT) Zasada działania jest podobna do pierwszego przykładu. Można tym sposobem podłączyć np. hebelki od świateł (Y,y/U,u/I,i)
Jeśli ktoś ma jakiś swój projekt, którym może się podzielić proszę o napisaniu o nim w tym temacie lub na PW. Wszelkie materiały będę aktualizował w tym poście.
Prosiłbym także o przyklejenie wątku aby się nigdzie nie zagubił.