Autor Wątek:  Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?  (Przeczytany 10840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« dnia: 01 Listopada 2009, 19:32:11 »
Witam... dziś jechałem z Lublina do Warszawy pociągiem Niemen. Na jednej stacji zaciekawił mnie układ semafora powtarzającego. Miał on cztery komory - pierwszy raz się z czymś takim spotkałem. Na dole normalnie białe światło i na górze żółte. Lecz po co jeszcze dwie dodatkowe komory? Jedna napewno na zielone a druga? Jeśli w czymś to pomoże to zamieszczę nazwę stacji, ale na razie nie pametam... musiałbym przestudiować wszystkie mijane. Czy ktoś wie o co kaman? :P

Przenoszę do właściwego działu - wątek może w przyszłości innym nieco wyjaśnić.
ZiomalCl
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2009, 22:04:32 wysłana przez ZiomalCl »

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopada 2009, 19:35:15 »
Ruda Talubska? Co do tematu - może nie mieli innego ;) Prawdopodobnie dodatkowa komora nie jest w ogóle użyta. Jeśli jest, to prawdopodobnie jedna komora pomarańczowego świeci się przy sp1, a druga użyta jest przy wyświetlaniu sp4 ;)

EDIT: Znalazłem fotę z Rudy.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2009, 19:48:34 wysłana przez ZiomalCl »

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopada 2009, 19:37:34 »
Przerobili semafor czterokomorowy na powtarzacza i tyle ;). Ja kiedyś spotkałem się z powtarzaczem o 5 komorach :).
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2009, 19:47:45 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2009, 19:57:56 »
Ruda Talubska? (...)EDIT: Znalazłem fotę z Rudy.
Właśnie to to!


   « Dodano: 01 Listopada 2009, 20:00:00 »
Aproppo dzisiejszego dnia... Jestem totalnie zdziwiony, bo wysiadłem na Wschodniej i widziałem pośpiesznego Łodzianina. Wagony ma takie same jak Ex. Pieniny w Którym teraz jadę. Dlaczego na pośpiesznym jest taki sam standard co na Ex. który jutro zmienia rangę na IC.
EDIT: źle to napisałem... chodzi mi o to, że ma za wysoki standard :P Wagony trzymiejscowe z klimatyzacją na pośpiechu...?



   « Dodano: 01 Listopada 2009, 22:46:59 »
I jeszcze taka anegdota z dzisiejszej podróży... w Pieninach chłopek przedemną czytał Playboya... xD Panna która koło niego siedziała myślałem że się skończy... xD Fantastyczny widok jej zniesmaczenia i pogardliwych spojrzeń na czasopismo. A może poprostu z zazdrości? :P

Dobra... koniec tego spamowania. Zaraz wysiadam... POZDRO!
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2009, 22:46:59 wysłana przez filip2h »

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopada 2009, 00:08:41 »
Cytuj
I jeszcze taka anegdota z dzisiejszej podróży... w Pieninach chłopek przedemną czytał Playboya... xD Panna która koło niego siedziała myślałem że się skończy... xD Fantastyczny widok jej zniesmaczenia i pogardliwych spojrzeń na czasopismo. A może poprostu z zazdrości? :P

Zależy w jakim wieku była ta panna i czy była urodziwa :D Jeśli nie, to wszystko jasne :D

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Listopada 2009, 09:31:38 »
Cóż, Ty pewnie jesteś w tak wieku i wszystko jasne ;]
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Listopada 2009, 11:12:09 »
Już nie chodzi o wiek... samo to że skazał bidulkę na oglądanie czegoś takiego... :P Ja bym się nie cieszył jak by jakaś panna oglądała gazetę z wyeksponowanymi intymnymi częściami ciała mężczyzn :P

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopada 2009, 17:43:41 »
Co do powtarzacza - zauważcie że przy wyświetlaniu sygnałów składających się z większej ilości świateł między tymi światłami prawie zawsze są ciemne komory - po to żeby światła nie zlewały się, gdy są obserwowane z daleka. W powtarzaczach się tego raczej nie stosuje, bo generalnie patrzy się na nie z bliska - może tu wyjątkowo to zastosowano (dodatkowa, ślepa komora).
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Dolmio89

  • Wiadomości: 1185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopada 2009, 17:50:11 »
Nie wiem czy tak się nie stosuje. Na łącznicy w Stróżach są powtarzacze o układzie komór pomarańczowe-pusta_komora-białe. Ta pusta komora jest zaślepiona i nie ma "daszka", równie dobrze mogli tam dać głowice z dwoma komorami.

Z drugiej strony myślę że takie wynalazki to efekt wykorzystywania "staroużytecznych" materiałów które akurat były pod ręką.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Listopada 2009, 21:53:40 »
(...)Na łącznicy w Stróżach są powtarzacze o układzie komór pomarańczowe-pusta_komora-białe. Ta pusta komora jest zaślepiona i nie ma "daszka", równie dobrze mogli tam dać głowice z dwoma komorami.

Z drugiej strony myślę że takie wynalazki to efekt wykorzystywania "staroużytecznych" materiałów które akurat były pod ręką.
Dokładnie... Zaślepiona jest dlatego, że "zielonego" się tam nie uświadczy, gdyż wolna droga jest zawsze na bok, na wprost można jechać jedynie na żeberko zabezpieczające, ale raczej nie na wolną drogę a na sygnał manewrowy lub zastępczy.

Offline Mariang57

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Semafor powtarzający cztero-komorowy... o co chodzi?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudnia 2009, 10:10:36 »
Po pierwsze to nie jest semafor tylko sygnał powtarzający, a czwarta komora jest nieczynna. Postawiono taką głowicę, bo taka była na podorędziu, ale czwarta komora jest zbędna. Ku wyjaśnieniu pojęcia semafor: jest to sygnalizator, który wskazuje sygnał stój lub zezwalający na jazdę, a sp informuje maszynistę tylko o tym jaki sygnał jest wyświetlany na semaforze. Dlatego nazywa się sygnałem powtarzającym, ponieważ powtarza sygnał jaki wskazuje tarcza ostrzegawcza do semafora (lub ostatni samoczynny semafor odstępowy) odsyłam do instrukcji E1 i przepisów na PKP R1
« Ostatnia zmiana: 14 Grudnia 2009, 11:13:55 wysłana przez Krzysiek626 »