Autor Wątek:  Czy nocne pociągi to sam strach?  (Przeczytany 29112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Monczan_SP32

  • Gość
Czy nocne pociągi to sam strach?
« dnia: 21 Sierpnia 2009, 19:43:12 »
Planując podróż w nocy klasą pierwszą, która zapewne pełna nie będzie, zacząłem się zastanawiać, jakie jest prawdopodobieństwo ujrzenia w pociągu złodziei przedziałowych. W internecie nie ma takiej listy, która okrywała by ten czy tamten pociąg nocny złą sławą, toteż pomyślałem, by zrobić probierz, i zebrać doświadczenia od forumowiczów.

Wpisujcie, jakimi pociągami nocnymi często jeździcie, i jakie napotkały was tam niecodzienne sytuacje, czy też jakich nieprzyjemnych sytuacji byliście świadkami.

Ze swoich doświadczeń najświeższą mam podróż D 83706 ze Stargardu Szczecińskiego do Bydgoszczy (dwa razy w przeciągu 3 miesięcy), start po godz. 23, wysiadałem po 4, jechałem klasą drugą. Czyli teoretycznie godzina największego zagrożenia, lecz trzeba przyznać, że większość przedziałów oświetlona (pasażerowie się trzymają czujnie), wypełnienie dość duże (w każdym przedziale od min. 2 do 5 osób), sporo pijanych frustratów - ale trzymali sie zazwyczaj razem w przedziałach, więc po prostu trzeba słuchać przy wsiadaniu, czy nie dobywają się pijackie śpiewy. Żadnych łysych karków zaglądających bez celu do przedziału, choć był taki moment, że światła na korytarzu zostały wygaszone, nie wiem przez kogo i po co.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpnia 2009, 20:44:50 »
Nocny hotelowy ze Świnoujścia do Krakowa/Warszawy jest dość bezpieczny (chyba właśnie ten D 83706). Z tego co wiem to kolega często jeździ Szczecinianinem (podobno najgorszy) i tak za Poznaniem (Konin, Września) kręcą się złodzieje, ale jak się nie śpi to nie wbijają się na "chama", żeby pobić i coś ukraść. Tam się też często zdarza, że złodzieje wybijają korki na korytarzu i światło gaśnie.

Co do pierwszej klasy, to chyba lepiej kupić kuszetkę... niż płacić za pierwszą klasę
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpnia 2009, 21:20:00 »
Moją ciocię okradli z 2 lata temu w jakimś pociągu ze Szczecina do Gdańska(Teraz już tego pociągu nie ma). Natomiast mój znajomy jeździ pociągiem relacji Koszalin-Przemyśl. Jedzie do Stargardu i tam wsiada w Przemyślanina(P 83510). Jak sam mówi- wiele razy natknął się na ludzi okradzionych i sam podróżuje w sypialnym. Na dzień dzisiejszy jest chyba o tyle bezpiecznie że można gdzieś w 1 klasie usytuować się koło kierownika pociągu/konduktora. 2 klasa w żadnym pociągu nocnym nie będzie na tyle bezpieczna by móc spokojnie zasnąć. Po za tym słyszy się teraz też że drużyna konduktorska współpracuje ze złodziejami, więc ja sam mam mieszane uczucia co do podróży pociągiem nocnym, nie mając miejsca w kuszetce czy wagonie sypialnym.

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia 2009, 21:32:57 »
Ostatni raz złodzieja w pociągu nocnym widziałem w 1999 roku w pociągu pośpiesznym Legnica - Warszawa Wschodnia (przez Głogów ;), a Ci co mnie znają wiedzą że mam wieeeele km kółeczek na koncie. :)
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpnia 2009, 22:39:04 »
Mój tata to ma taki sposób na złodziei:Wziął kawałek kija (oczywiście zmierzył ile to ma być) i zablokował drzwi nimi. A jak konduktor chciał bilety sprawdzić to pukał, ale to nie można mocno zasnąć. 
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpnia 2009, 23:02:35 »
W rzeźniach standardem jest spanie z otwartymi oczami. :)
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpnia 2009, 23:16:13 »
Na dzień dzisiejszy jest chyba o tyle bezpiecznie że można gdzieś w 1 klasie usytuować się koło kierownika pociągu/konduktora.

Od kiedy to przedział służbowy jest w 1 klasie?

A co do tematu: ciekawe rzeczy dzieją się w Karkonoszach, w ciągu 100km spotkałem 3 różnych złodziei :-)

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sierpnia 2009, 23:26:06 »
Może poprostu jedź TLK, tam jest ochrona:P
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sierpnia 2009, 00:26:26 »
Od kiedy to przedział służbowy jest w 1 klasie?

Jeśli w składzie występuje wagon pierwszej klasy, wtedy drużyna konduktorska usytuowuje się właśnie w nim.

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sierpnia 2009, 00:46:10 »
Jeśli w składzie występuje wagon pierwszej klasy, wtedy drużyna konduktorska usytuowuje się właśnie w nim.
Nieprawda, nie jest to reguła a raczej skrajny przypadek.
Pozdrawiam

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Sierpnia 2009, 01:07:00 »
Nie wiem. Zawsze gdzie nie jadę dalekobieżnym drużyna konduktorska jest w pierwszej klasie...

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Sierpnia 2009, 01:37:09 »
No tak, Ty pracujesz w PKP, jeździsz kilka razy dziennie pociągami, zapomniałem...
Pozdrawiam

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Sierpnia 2009, 10:10:15 »
Nie, nie pracuje i nie jeżdżę tak często :P. Ale nigdy nie natrafiłem na drużynę konduktorską w wagonie 2 klasy, jeśli jest pierwsza. Kiedyś nawet jechałem z nimi w jednym przedziale. Po za tym nie kłócę się z wami tylko wyciągam MÓJ wniosek na ten temat. A widać że się myślę. Dziękuje za uświadomienie...

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sierpnia 2009, 10:22:35 »
Nigdy nie spotkałem drużyny konduktorskiej w pierwszej klasie. Zawsze jest w klasie drugiej w pierwszym przedziale licząc od czoła pociągu. Dal przykładu pociąg prowadzi wagony w zestawieniu:
   <-LOK+Adu+Adu+WRbd+Bdu+Bdu+Bdu+Bdu+Bdu+Brdhnu+LOK->
                                     /\ o tu:D               /\ o tu:D
I w tym przypadku drużyna kondutorska znajduję się w pierwszym wagonie klasy drugiej tuż za warsem.
Natomiast jeśli pociąg jedzie w odwrotnej relacji drużyna konduktorska znajduje się w 2 wagonie drugiej klasy ze względu na to że pierwszy wagon to wagon bezprzedziałowy.

EDIT: yB już nie jest. Podmienili go na jakiejś stacji xD
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2009, 12:41:29 wysłana przez Mihau_PCC »
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Sierpnia 2009, 11:00:29 »
Tylko że on jest przedziałowy.

EDIT: Mihu, nieładnie edytować posty :]
Jakby ktoś pytał, to wyjaśniam, że w miejscu Brdhnu był Brdu :]
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2009, 13:27:07 wysłana przez youBy »
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Sierpnia 2009, 12:18:30 »
Mój tata to ma taki sposób na złodziei:Wziął kawałek kija (oczywiście zmierzył ile to ma być) i zablokował drzwi nimi. A jak konduktor chciał bilety sprawdzić to pukał, ale to nie można mocno zasnąć.
Można również (jeżeli ktoś ma albo miał kiedyś drewniane okna) wziąć kluczyk od nich i w prawym górnym rogu drzwi przedziałowych jest miejsce na kluczyk od zamka ale taki od okien też pasuje. Wystarczy przekręcić i drzwi nie otworzy żaden złodziej.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Sierpnia 2009, 12:31:07 »
Tyle że z tego co mi wiadomo zamykanie drzwi kwadratem jest właściwie niedozwolone - jak na to patrzy drużyna konduktorska?

Odnośnie przedziału służbowego. W EZT jest to pierwszy przedział dla podróżnych z większym bagażem od czoła - a co w przypadku gdy ostatni przedział jest np. zawalony rowerami i pociąg zmienia czoło?
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sierpnia 2009, 12:31:20 »
Złodzieje też mają takie klucze, myślę, że jednak drewienko lepiej się sprawdza. Widziałem również łańcuchy i kłódki :)
Pozdrawiam

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Sierpnia 2009, 12:44:28 »
Odnośnie przedziału służbowego. W EZT jest to pierwszy przedział dla podróżnych z większym bagażem od czoła - a co w przypadku gdy ostatni przedział jest np. zawalony rowerami i pociąg zmienia czoło?
Wtedy rowery jada na koniec pociągu. W skrajnych przypadkach zdarza się, że jeśli rowery nie utrudniają pracy drużynie konduktorskiej, kierownik pociągu może zezwolić na przewóz ich w przedziale służbowym, ale właściciele muszą z przedziału wyjść.
Tyle że z tego co mi wiadomo zamykanie drzwi kwadratem jest właściwie niedozwolone - jak na to patrzy drużyna konduktorska?
Zawsze jak jadę jakimś nocnym pociągiem zabezpieczam się przynajmniej kwadratem. Gdy przychodzi konduktor najpierw puka jak zobaczy, że ktoś wstał otworzyć to zazwyczaj sam szybciej otwiera swoim kwadratem bo zanim znajdę swój to trochę czasu mija xD Sprawdza bilet, zamyka przedział kwadratem i idzie dalej. Nigdy jeszcze żaden kondi się do mnie nie przyczepił że zamykam się w przedziale.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2009, 12:50:00 wysłana przez Mihau_PCC »
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Sierpnia 2009, 12:50:30 »
...ale właściciele muszą z przedziału wyjść.
Hmmm to też różnie bywa. Sporo razy jechałem poczciwym EN57 w przedziale służbowym z rowerem i nie było żadnego problemu :).
Swoją drogą najfajniej jeździło się kibelkiem relacji Poznań - Łódź Kaliska. Był tak zatłoczony, że normą było to, że pasażerowie siedzieli i nawet stali w przedziale służbowym bo nie mieścili się w pociągu :D. Wtedy dobrze było ulokować się zaraz przy kabinie, oprzeć się o ściankę oddzielającą kabinę maszynisty od przedziału, i można było całą trasę przejechać z pięknym widokiem na szlak :)).
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sierpnia 2009, 14:00:17 »
Wtedy rowery jada na koniec pociągu.

To na podstawie jakichś przepisów? Dziękuję biegać z bagażem tam i spowrotem np. 3 razy na trasie Kraków Główny - Zakopane. Mi się też zdarzyło nieraz jechać z rowerem w przedziale służbowym, ale nikt mnie nie wypraszał, najwyżej proszono o zajęcie miejsca po drugiej stronie przedsionka bo było za mało miejsc siedzących (rower został).

Albo inna, podobna sytuacja. Wsiadam z rowerem do ED72 - z przodu służbowy, z tyłu 1 klasa. Gdzie mam się zapakować?
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sierpnia 2009, 14:26:45 »
Zapakować do 1 klasy, jeśli konduktor przyjdzie, grzecznie wytłumaczyć że nie wsiadłeś z przodu bo tam siedzą oni. Tak się składa że w tym roku miałem okazje podróżować kibelkami z rowerem bardzo dużo razy i nigdy nikt mi nie powiedział że mam się przesiąść.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Sierpnia 2009, 01:33:06 »
Z tego co mi wiadomo wagony 1 klasy są zawsze w środku składu a co jeśli wszystkie wagony są bezprzedziałowe.

Odnośnie przedziału służbowego. W EZT jest to pierwszy przedział dla podróżnych z większym bagażem od czoła - a co w przypadku gdy ostatni przedział jest np. zawalony rowerami i pociąg zmienia czoło?
Między kabiną maszynisty a przedziałem dla podróżnych z większym wagonem jest przedział służbowy. W pierwszych EZT-ach był odzielony i zamykany. Drużyna konduktorska zajmuje część przedziału, która jest przedziałem służbowym, lub zamyka przedział.
Podobnie w normalnym składzie po zmianie kierunku, pasażerowie są grzecznie wyproszeni.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Sierpnia 2009, 02:27:00 »
Nie wiem gdzie Ty jeździsz koleją, że Ci przedział służbowy w EZT zamykają... . Kiedyś tak bywało ale od przeszło 7 lat się z czymś takim nie spotkałem, a starymi EN57 jeżdżę dość często i nie tylko w swoim województwie.
Kilka razy nawet zdarzyła mi się taka sytuacja (jechałem z rowerem), że sami kolejarze powiedzieli, żebym poszedł do drugiego przedziału 'służbowego' to będę miał luźniej i nikt mi się nie będzie kręcił :). Jedyne co zamykają to kabinę maszynisty i... i to wszystko.
ps Nawet nie trzeba mieć większego bagażu, żeby w takim przedziale sobie bez przeszkód podróżować.


Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sierpnia 2009, 11:53:27 »
Z tego co mi wiadomo wagony 1 klasy są zawsze w środku składu a co jeśli wszystkie wagony są bezprzedziałowe.
No to dowiedz się lepiej.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Sierpnia 2009, 00:00:23 »
Myślę, że wyraźnie napisałem, jak kto nie rozumie to jego problem. Muszę Ci napisać, wiem że w przedziale z większym bagażem może każdy podróżować. Tak apropo to nie mam z tym problemu, jak nie którzy mają. Poprostu nie mam zwyczaju podrózować w pierwszym lub w ostatnim przedziale dla podróżnych z większym wagonem.

Ja widzialem wiele składów, nigdy nie widziałem aby wagony pierwszej klasy były na początku lub końcu składu.

Mihau_PCC  to Ty masz mi udowodnić, że się mylę a nie Ja mam udawadniać, że się mylę.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2009, 00:05:50 wysłana przez Anrej »

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Sierpnia 2009, 00:57:25 »
Na pośpiesznych zdarzają się 1-ki za lokiem ale jest to naprawde rzadki widok. Kiedyś np. jechałem "Sołą" w zestawieniu Adu+4xBohun ale kierownik siedział w pierwszym bohunie. Pare razy natomiast widziałem (gdy 1-ka była pierwsza) że kierownik na postoju stał w pierwszych drzwiach 1-ki, co nie oznacza chyba wcale że w niej właśnie siedzial.
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Sierpnia 2009, 01:20:36 »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Sierpnia 2009, 07:37:05 »
Mihau_PCC  to Ty masz mi udowodnić, że się mylę a nie Ja mam udawadniać, że się mylę.
Nie chce mi się. Zresztą mechatronik już to udowodnił i chwała mu za to, a ty idź na stacje i popatrz na składy.
Pozdrawiam.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline |andy|

  • Wiadomości: 960
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Czy nocne pociągi to sam strach?
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Sierpnia 2009, 14:48:48 »
Nie, nie pracuje i nie jeżdżę tak często :P. Ale nigdy nie natrafiłem na drużynę konduktorską w wagonie 2 klasy, jeśli jest pierwsza. Kiedyś nawet jechałem z nimi w jednym przedziale.

Raczej jechałeś z kolejarzami jadącymi/wracającymi do/z pracy, a nie z drużyną konduktorską obsługującą pociąg.