Autor Wątek:  Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat  (Przeczytany 8030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« dnia: 06 Sierpnia 2009, 23:20:50 »
Cytuj
Słyszałem od kogoś o takim przypadku, jak mówisz, ale za wiele nie pamiętam szczegółów.
Nie mówmy tutaj o patologii...

Cytuj
Za brak zapiętych pasów, gdy jest taka możliwość, płacą obaj.
Nie słyszałem o takiej sytuacji.
Mnie na kursie uczyli inaczej, kierowca jest alfą i omegą i tym też była mowa. Kierowca, jeśli widzi u pasażera niezapięte pasy, nie powinien jechać.
http://www.v10.pl/prawo/Mandat,za,niezapiete,pasy,pasazera,284.html
Jest co prawda taka możliwość jak pisałeś, ale słowo samowolne jest tu kluczowym.
Podobnie do MK i kabiny.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpnia 2009, 23:29:38 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:23:36 »
Paweł ok, tylko nie znam szczegółów tej sytuacji, może ta sytuacja była taka jak mówi przepis (o samowolnym odpięciu pasa przez pasażera, tak, że kierowca tego nie zauważył).
Przepis jasno określa, kto jest odpowiedzialny i kiedy. To, że policjant może postąpić czasami niezgodnie z przepisami, coż, może się zdarzyć, ale od tego jest sąd grodzki, aby to rozstrzygać.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 10:29:47 wysłana przez REWIZOR »

Monczan_SP32

  • Gość
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:28:24 »
Przepis jasno określa, kto jest odpowiedzialny i kiedy.
Postudiuj sobie prawo, to zmienisz zdanie na ten temat... Podpowiedź - nie zawsze jest tak pięknie.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:30:47 »
Nie rozumiem.
Najpierw przeczytaj jeszcze raz to co napisałem- ja odniosłem się do pasów niezapiętych.
Raczej proponuję, abyś zreknął przed napisaniem posta na link:
http://www.v10.pl/prawo/Mandat,za,niezapiete,pasy,pasazera,284.html
a dopiero się poźniej wypowiadał...
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 10:38:06 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:56:45 »
Paweł ok, tylko nie znam szczegółów tej sytuacji, może ta sytuacja była taka jak mówi przepis (o samowolnym odpięciu pasa przez pasażera, tak, że kierowca tego nie zauważył).
Przepis jasno określa, kto jest odpowiedzialny i kiedy. To, że policjant może postąpić czasami niezgodnie z przepisami, coż, może się zdarzyć, ale od tego jest sąd grodzki, aby to rozstrzygać.
Przeczytałem tamto zdanie (ostatnie z podanego odnośnika) kilkukrotnie i wynika z niego, że:
a) pasażer płaci zawsze, gdyż łamie art. 39;
b) kierowca nie płaci tylko wtedy, gdy pasażer później odpiął, a kierowca był przekonany, że jest zapięty, gdyż tak było w trakcie ruszania - art. 45.

W skrócie: pasażer płaci za niezapięte pasy, a kierowca za przewóz tegoż pasażera.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sierpnia 2009, 11:07:12 »
Cytuj
W kwestii odpowiedzialności za nie zastosowanie się przez pasażera do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, przepisy stanowią, że kierowca odpowiada za pasażerów, a równocześnie ma obowiązek pouczyć ich o konieczności zapięcia pasów oraz odmówić jazdy w przypadku nie wykonania tego polecenia.
(następna kwestia)
Jeżeli w trakcie jazdy pasażer samowolnie odepnie pas i tak zastanie go policjant - do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno kierowca (zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity, "kierującemu zabrania się przewożenia pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa"), chyba że odpięcie pasów nastąpiło bez jego wiedzy, jak też pasażer, który ma obowiązek zapięcia pasów, wynikający z art. 39 prawa o ruchu drogowym.
Tak brzmi cały tekst. Wynika jasno, że kierwcy zabrania się przewożenia ludzi bez zapiętych pasów. Jeśli kierowca celowo łamie ten przepis, to on jest za to odpowiedzialny. Jeśli nie pouczył pasażera, jeśli pasażer odmówi, kierowca jechać nie powinien. Jeśli mimo to pojedzie, odpowiedzialność spada na kierowcę. Może zdarzyć się sytacja, że pasażer zapnie, ale po jakimś czasie odepnie samowlnie pas. Wtedy pasażer samowolnie odpiął i on ponosi odpiedzialnośc.
Widać z tego tekstu, iż bardziej odpowiedzialną osobą jest tutaj kierowca. Pasażer odpowiada wtedy, wg przepisu, gdy zrobi coś samowolnie, mimo pouczeń kierowcy.
Prawo powinno być logiczne i takie jest.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby wsiadła schrowana staruszka do taksówki, nie zapieła pasów, kierowca ją nie pouczył, a staruska zarobiła mandat. Gdybym to ja był wtedy na miejscu tej staruszki, nie przyjąłbym mandatu i swoje racje przedstwiłbym w sądzie grodzkim.
Nie logicznością byłoby, aby zawsze winić pasażera, bo pasażer nie musi znać kompletnie kodeksu, od tego jest kierowca.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 11:13:06 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sierpnia 2009, 11:37:14 »
Zacytuję przepis:
Cytat: Ustawa - Prawo o ruchu drogowym
Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
Znana zaś zasada mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Sierpnia 2009, 11:44:44 »
Owszem zwalnia.
Nie wiem, chcesz się upierać, to się upieraj, przedstawiłem Ci przepis, który jasno określa. Jeśli nadal coś nie jest jasne dla Ciebie, cóż...
postraram się, jeszcze raz zacytować, ale w skrócie:
Cytuj
W kwestii odpowiedzialności za nie zastosowanie się przez pasażera do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, przepisy stanowią, że kierowca odpowiada za pasażerów, a równocześnie ma obowiązek pouczyć ich o konieczności zapięcia pasów oraz odmówić jazdy w przypadku nie wykonania tego polecenia.
Cytuj
Jeżeli w trakcie jazdy pasażer samowolnie odepnie pas i tak zastanie go policjant - do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno kierowca, jak też pasażer, który ma obowiązek zapięcia pasów, wynikający z art. 39 prawa o ruchu drogowym.
Wtedy dopiero ma zastosowanie art. 39.

Jeszcze coś nie jasne?
Jak jest ciągle niejasne i będziesz upierał, ja jestem bezsilny.
Pamiętajmy tylko, że zawsze mamy prawo odmowy przyjęcia mandatu i swoje racje można przedstawić w sądzie grodzkim. Tam pracują sędziowie i będą takie sprawy rozstrzygać i znają się na tym.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 11:50:04 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sierpnia 2009, 11:49:48 »
Tak, nie wiem, które to są artykuły. To, co cytujesz, wygląda mi tylko na interpretację przepisów.

Jednocześnie przypominam, że każdy korzystający z dróg publicznych ma obowiązek stosować się do przepisów o ruchu drogowym.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpnia 2009, 11:52:44 »
Ale nie jako pasażer. Jako aktywny uczestnik ruchu owszem, ale nie jako biernym jakim jest pasażer. Jako pasażer musisz stosować się do tego, co kierowca Ci mówi i nic więcej nie musisz wiedzieć, znać. Podobnie nie znasz się na przepisach lotniczych będąc pasażerem, czy na przepisach sygnalizacji kolejowej jako pasażer.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 12:00:55 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sierpnia 2009, 12:01:39 »
Postawię sprawę jasno: muszę zobaczyć akt prawny mówiący o tym, że kierowca jest odpowiedzialny za pasażerów (w sensie odpowiedzialności karnej).

Cytat: Ustawa - Prawo o ruchu drogowym
Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
  17)  uczestnik ruchu - pieszego, kierującego, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze,
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpnia 2009, 12:04:50 »
Ale co z tego tekstu wynika, jeśli chodzi o odpowiedzialność za niezapięte pasy?

Jak szukasz, aktu prawego, to sobie poszukaj, ja nie jestem prawnikiem. Zacytowałem Ci kto jest odpowiedzialny wg tamtej strony, podobnie ja to miałem przedstawone na kursie. Jeśli masz wątpliwości, to już sam je sobie rozstrzygaj. Ponadto, pomyśl trochę. Rozumiem, że Ci jakoś to nie pasuje, ale co ja na to mogę poradzić.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sierpnia 2009, 12:22:27 »
Ale co z tego tekstu wynika, jeśli chodzi o odpowiedzialność za niezapięte pasy?
Uczestnik ruchu ma obowiązek przestregania przepisów o ruchu drogowym. W podanym tekście ustawy nie ma mowy o tym, że kierowca ma pouczać pasażerów o konieczności zapięcia pasów.
Jak szukasz, aktu prawego, to sobie poszukaj, ja nie jestem prawnikiem. Zacytowałem Ci kto jest odpowiedzialny wg tamtej strony, podobnie ja to miałem przedstawone na kursie. Jeśli masz wątpliwości, to już sam je sobie rozstrzygaj. Ponadto, pomyśl trochę. Rozumiem, że Ci jakoś to nie pasuje, ale co ja na to mogę poradzić.
Myślałem, że to Ty przedstawiasz argumenty na poparcie Twojego zdania, a nie ja O_o
Co więcej, z tej strony wynika, że obaj mogą być pociągnięci do odpowiedzialności (razem).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Sierpnia 2009, 12:26:26 »
Cytuj
Uczestnik ruchu ma obowiązek przestregania przepisów o ruchu drogowym. W podanym tekście ustawy nie ma mowy o tym, że kierowca ma pouczać pasażerów
No to niech nie poucza i jak będziesz kierowcą, to nie pouczaj. Ja pouczać będę. Trzeba trochę głębiej w przepisach poszukać....
Cytuj
Myślałem, że to Ty przedstawiasz argumenty na poparcie Twojego zdania, a nie ja
Co mogłem to zrobiłem. Wszystko powinno być jasne, chyba, że ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem, ale wtedy już tym problemem nie do mnie...
Cytuj
Co więcej, z tej strony wynika, że obaj mogą być pociągnięci do odpowiedzialności (razem).
Mogą, ale nie muszą. Mogą tylko wtedy, gdy pasażer odepnie pas samowolnie. Jasno przecież jest tam napisane.
EOT dla mnie, bo krecimy się wkółko.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 12:32:58 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sierpnia 2009, 13:12:13 »
No to niech nie poucza i jak będziesz kierowcą, to nie pouczaj. Ja pouczać będę.
Nie o to chodzi. Prawnie nie znalazłem takiego obowiązku, nakazu. Natomiast świadomość kary to inna sprawa.
Cytuj
Mogą, ale nie muszą. Mogą tylko wtedy, gdy pasażer odepnie pas samowolnie. Jasno przecież jest tam napisane.
Tak, gdyż nie kierowcy nie wolno ruszyć, gdy pasażerowie nie mają zapiętych pasów (oczywiście poza podanymi wyjątkami).

Cytuj
Co mogłem to zrobiłem. Wszystko powinno być jasne, chyba, że ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem, ale wtedy już tym problemem nie do mnie...
No właśnie to zdanie jest chyba specjalnie nieco zawiłe, aby nie było jednoznaczne.
Jak widać z podanego wykresu tego zdania (załącznik), kierowca nie zostanie ukarany w jednym wypadku, a pasażer zawsze .


Tylko dlaczego zastanawiamy się nad czyjąś interpretacją i nad naszą interpretację tej interpretacji, zamiast zająć się po prostu prawem? :|
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Sierpnia 2009, 13:31:12 »
Cytuj
Tak, gdyż nie kierowcy nie wolno ruszyć, gdy pasażerowie nie mają zapiętych pasów (oczywiście poza podanymi wyjątkami).
A jeszcze niedawno pisałeś, ze:
Cytuj
Uczestnik ruchu ma obowiązek przestregania przepisów o ruchu drogowym. W podanym tekście ustawy nie ma mowy o tym, że kierowca ma pouczać pasażerów

Myślę, że to sprawę załatwi (2 zeta zapłaciłem:) za dostęp )

Zważywszy na wszystko (całą polemikę), moję postępowanie będzie takie:
-jeśli będę kierowcą, będę pilnował pasażerów
-jeśli będę pasażerem i jeśli kierowcą będzie ktoś znajomy, pasów nie zapnę, to, a kierowca mi nie zwróci uwagi, to madant pokryje ja.
-jeśli będę pasażerem i jeśli kierowcą nie będzie ktoś znajomy, pasów nie zapnę, to, a kierowca mi nie zwróci uwagi, to madantu nie przyjmę, poproszę o sąd grodzki.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 13:36:37 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Sierpnia 2009, 13:43:34 »
To pokrywa się dokładnie z tym, co ja myślałem i pisałem w wątku. Oczywiście przyjąłem błędnie z góry, że kierowca będzie ukarany, chyba że się wybroni. Tak naprawdę to policjant musi udowodnić świadome wykroczenie kierowcy.

Co do cytatu: nie zaznaczyłem, że chodzi mi o sformułowanie "samowolnie odepnie" (z naciskiem na samowolnie), gdyż odpięcie niesamowolne jest... no właśnie niezbyt sobie to potrafię wyobrazić, patrząc przez pryzmat przepisów :P
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Sierpnia 2009, 14:14:16 »
To się dokładnie nie pokrywało z tym co prezentowałeś. W poprzednim tekście wyniakało, że płaci kierowca a czasami pasażer (Ty masz inną interpertację, że i kieworca i pasażer), z tego tekstu wynika, że pasażer i kierowca lub tylko pasażer.
Tylko wybierasz z tego tekstu, co Ci wygodne, bo tam jeszcze jest napisane, że kierowca ponosi szczególną odpowiedzialność za pasażerów i o tym też pisałem, a Ty się jakoś z tym pogodzić nie mogłeś.
Skoro w tekście jest napisane, że "kierującemu stawia się wyższe wymogi" i "musi sprawdzić, czy pasażerowie mają zapięte pasy", to nie ma tutaj równości. Odpowiedzialność większa jest po stronie kierowcy i za pasy również. Koniec. Kropka.

Jeśli kierowca ponosi tą większą odpowiedzialność, zleje ją,  nie pouczy pasażera, będzie jechał, to on jest bardziej odpowiedzialny i to nie tylko prawnie ale i moralnie. To chyba jasne. Skoro tak, to ja poproszę o sąd grodzki i na to się będę powoływał w razie czego.
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, aby sąd karał 80 letnią staruszkę, z zapadłej wsi, która w ogóle nie zna się na tych przepisach, jest pasażerką, ma kierowcę, który powinien znać przepisy i się do nich stosować, nie pouczył staruszki, pojechał... Intuicyjnie widać, iż jeśli przyjąć twój punkt widzenia, to coś nie teges, chłop zawinił a kozła powiesili (czy jakoś tak). Sędzią nie jestem, ale przypuszczam, iż pasażerka zostałaby uniewiniona. Zalamała przepis, ale to nie oznacza, że jest winna i musi zostać ukarana. Podobna sytuacja, jak pasażerem np. będzie 14 dziecko znajomych.


Co do samowolności, to jest jasna sprawa co to znaczy, gorzej już z udowodnieniem tego.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 14:37:23 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Sierpnia 2009, 14:57:15 »
W tym wypadku, który podajesz, staruszka musiałaby odmówić przyjęcia mandatu, poza tym policjant może ją pouczyć. Poza tym powołujesz się na intuicję, podczas gdy mówimy o zapisanym prawie. Równie dobrze ta sama staruszka może przechodzić na czerwonym świetle, bo "ona się na przepisach nie zna". Odłóżmy na bok subiektywne i spójrzmy na to przez pryzmat podanych tutaj artykułów prawa.
Ona ma obowiązek mieć zapięte pasy, pasów zapiętych nie miała, zatem prawo zostało złamane. Czy wiedziała, czy nie wiedziała, czy miała lat 80, czy dopiero skończyła 20, złamała je. A czy kierowca powiedział, czy nie, nie ma znaczenia.
Kierowca też złamał prawo, gdyż nie wolno mu jechać, gdy ktoś ma niezapięte pasy. Wyjątek o nieświadomości kierowcy w prawie zapisany nie jest, więc najprawdopodobniej to może być tylko dobra wola policjanta.
W taryfikatorze mandatów są do tego odpowiednie zapisy za wykroczenia (złamanie) z art. 39 ust. 1 oraz art. 45 ust. 2 pkt 3.

Wyższa odpowiedzialność, obowiązek pouczania jest zdroworozsądkowym, intuicyjnym rozszerzeniem treści art. 45 ust. 2 pkt 3, natomiast treść ta nie jest zawarta


   « Dodano: 08 Sierpnia 2009, 14:58:47 »
Zalamała przepis, ale to nie oznacza, że jest winna i musi zostać ukarana. Podobna sytuacja, jak pasażerem np. będzie 14 dziecko znajomych.
Jeśli złamała przepis no to jest winna, natomiast nie oznacza to ukarania. Poza tym czternastoletnie dziecko może mieć ocenę celującą z wychowania komunikacyjnego :P
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Sierpnia 2009, 15:12:28 »
Cytuj
W tym wypadku, który podajesz, staruszka musiałaby odmówić przyjęcia mandatu, poza tym policjant może ją pouczyć. Poza tym powołujesz się na intuicję, podczas gdy mówimy o zapisanym prawie.
Może wlpeić, może odmówić i niech sąd rozsrzyga, może tylko pouczyć.
Co do czerwonego światła, nie porówuj tej sytuacji. Jako pasażerka jest bierna, jako piesza czynna uczestniczka ruchu.
Cytuj
Ona ma obowiązek mieć zapięte pasy, pasów zapiętych nie miała, zatem prawo zostało złamane. Czy wiedziała, czy nie wiedziała, czy miała lat 80, czy dopiero skończyła 20, złamała je. A czy kierowca powiedział, czy nie, nie ma znaczenia.
Ma znaczenie, w kwestii odpowiedzialości, bo to kierowca ponosi większą odpowiedzialność, jest bardziej swiatły od pasażera (dlaczego to pomijasz któryś raz z rzędu).
Cytuj
Jeśli złamała przepis no to jest winna, natomiast nie oznacza to ukarania.
No i właśnie, jeśli zostanie ukarana, może się odwołać.
Cytuj
Poza tym czternastoletnie dziecko może mieć ocenę celującą z wychowania komunikacyjnego
Może ale nie musi.

Rozumiem, że twoja interpertacja jest taka, że zgodnie z przepisami prawa, ten 14 latek bądź jakakolwiek osoba będąca pasażerem, zachowanie kierowcy, nie ma kompletnie zanczenia, czy kogoś ukarać, czy nie?
Dla mnie ma kolosalne znaczenie, co wynika z tekstu zacytowanego z gazety prawnej. Jeśli dla Ciebie nie ma, coż, ja sporu tego nie rozstrzygne.
Życie (oby nie) pokaże....
EOT nr 2 :)- chyba ostateczny.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 15:27:43 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Sierpnia 2009, 15:28:37 »
Może wlpeić, może odmówić i niech sąd rozsrzyga, może tylko pouczyć.
Co do czerwonego światła, nie porówuj tej sytuacji. Jako pasażerka jest bierna, jako piesza czynna uczestniczka ruchu.
Ale ruch jest ten sam, podstawa ta sama. Nie ma rozróżnienia w prawie na czynnych i biernych uczestników ruchu. Stosować się muszą wszyscy.
Cytuj
Ma znaczenie, w kwestii odpowiedzialości, bo to kierowca ponosi większą odpowiedzialność, jest bardziej swiatły od pasażera (dlaczego to pomijasz któryś raz z rzędu).
Spojrzałem właśnie i ja to tak rozumiem a nie inaczej.
Ponieważ ww. ustawie nigdzie się tego nie dopatrzyłem w sprawie pasów.
Cytuj
Tylko prawo nie bierze się z tego, że Bóg je ustanawia, ktoś sprawę przemyślał, użył do tego m.in. logiki i napisał.
Logika logice nierówna.
Cytuj
Rozumiem, że twoja interpertacja jest taka, że zgodnie z przepisami prawa, ten 14 latek bądź jakakolwiek osoba będąca pasażerem, zachowanie kierowcy, nie ma kompletnie zanczenia, czy kogoś ukarać, czy nie?
Za złamanie prawa karać należy, żeby ludzie wiedzieli, że trzeba się do niego stosować. A czasami te 5-10 minut podczas podróży spędzone na pouczeniu może być bardziej dotkliwe niż 100 PLN z taryfikatora; babci można np. wręczyć karteczkę do powieszenia na lodówce :]


   « Dodano: 08 Sierpnia 2009, 15:30:14 »
Dla mnie ma kolosalne znaczenie, co wynika z tekstu zacytowanego z gazety prawnej. Jeśli dla Ciebie nie ma, coż, ja sporu tego nie rozstrzygne.
Życie (oby nie) pokaże....
Gazeta prawna prawa nie stanowi i na tym problem polega. Nawet najbardziej racjonalne wyjaśnienie przegrywa z irracjonalnym prawem.

EOT nr 2 :)- chyba ostateczny.
No weź, mieliśmy dojść do końca :D
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Sierpnia 2009, 15:39:59 »
Cytuj
Za złamanie prawa karać należy, żeby ludzie wiedzieli, że trzeba się do niego stosować. A czasami te 5-10 minut podczas podróży spędzone na pouczeniu może być bardziej dotkliwe niż 100 PLN z taryfikatora; babci można np. wręczyć karteczkę do powieszenia na lodówce :]
Pouczenie owszem, ale nie mandat dla biednej i schorowanej babci ;)
Cytuj
Ale ruch jest ten sam, podstawa ta sama. Nie ma rozróżnienia w prawie na czynnych i biernych uczestników ruchu. Stosować się muszą wszyscy.
Ale nie wszyscy w jednakowym stopniu ponosimy odpowiedzialność...
Zależy to od wielu czynników i zawsze mamy prawo nie zgodzić się z decyzją policjanta.
Cytuj
Gazeta prawna prawa nie stanowi i na tym problem polega. Nawet najbardziej racjonalne wyjaśnienie przegrywa z irracjonalnym prawem.
Cytuj
Ponieważ ww. ustawie nigdzie się tego nie dopatrzyłem w sprawie pasów.
Konkrety poproszę, w którym momencie Gazeta Prawna mija się z obowiązującym prawem. Jeśli Ty tej gazecie nie wierzysz, a wierzysz bardziej sam sobie, no też możesz tak, czemu nie.

yB mamy rożne spojrzenie na sprawę. Ja zostanę przy swoim punkcie widzenia, Ty przy swoim.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 15:48:29 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Sierpnia 2009, 16:07:47 »
Kierowca nie ma obowiązku sprawdzania, czy pasażerowie mają pasy zapięte. On tylko nie może jechać, gdy ktoś ma pasy niezapięte. Fakt, wydaje się to proste, powiązane ze sobą, ale trzeba się zastanowić, żeby te czynności od siebie oddzielić.
Inną kwestią jest aspekt społeczny. Ludzie nie znają przepisów w ich dokładnym brzmieniu, bo im to niepotrzebne. Gdy im się powie, że wg przepisów kierowca ma obowiązek sprawdzać i informować, to będą to robić. Samo powiedzenie, że nie wolno przewozić ludzi bez pasów nie będzie miało takiego efektu i reakcji ze strony społeczeństwa. To takie jakby podanie gotowego na tacy :)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Sierpnia 2009, 16:11:45 »
Zmieńcie temat ;]

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Sierpnia 2009, 16:13:08 »
Cytuj
Kierowca nie ma obowiązku sprawdzania, czy pasażerowie mają pasy zapięte.
On tylko nie może jechać, gdy ktoś ma pasy niezapięte.
Wg dwóch źródeł netowych w tym jednej o nazwie Gazeta Prawna ma.
Dla mnie trzecim źródłem jest moja wiedza, to czego uczyli mnie na kursie. Ponadto trochę nielogniczne, to co piszesz, skoro nie ma obowiązku sprawdzania, to nie mógłby stwierdzić kiedy ma jechać a kiedy nie. Musi najpierw sprawdzić, aby podjąć decyzję, jechać, nie jechać..

Gazeta prawna mówi tak:
"Kierowca sam musi zapiąć pasy, ale co więcej ma obowiązek sprawdzić, czy również wszyscy pasażerownie korzystają z tych pasów" - jest to nawet wytłuszczone.

No ale yB wie lepiej niż gazeta prawna.
EOT definitywny.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 16:18:29 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Wydzielone z: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Sierpnia 2009, 16:24:01 »
Ziomal, stawiaj tu S1, bo to prosto na jakąś wykolejnicę jedzie;]

No właśnie tak patrzę i do tego samego wniosku dochodzę.
Wydzielam.
ZiomalCl
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 16:28:03 wysłana przez ZiomalCl »
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...