Autor Wątek:  Keyboard i nuty.  (Przeczytany 28332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Kwietnia 2009, 01:20:07 »
To było tak:
Próbowano ustalić, jak się będzie oznaczać poszczególne dzwięki w gamie. Padło na oznaczenie literowe. Wymyślili to anglicy, i reszta świata przejeła od nich. Tyle, że w krajach anglosaskich przyjęto za zasadniczą gamę a-moll, i od jej pierwszego dźwięku politerowano resztę. Czyli ABCDEFG ABC...(itd.) Europejczycy jednak uważali za zasadniczą gamę durową bez podwyższeń lub obniżeń, podobnie jak a-moll. Budowało się ją na trzecim dźwięku gamy a-moll, a trzeci nazywał się C. Czyli C-dur.
I powiem Ci, że nikt nie wie dziś już, czemu ktoś oznaczył to tak, iż biegło to w ten sposób: CDEFGAH CDE...(itd.). Dodano literę H, jakby jej gdzieś zabrakło... Ano, zabrakło. Ktoś wymyślił sobie oznaczenie anglosaskiego dźwięku B z bemolem jako B, a samo B nazwać H. Pomieszanie z poplątaniem, wiem. Ale nie ja to wymyśliłem.

W tym przypadku przez Ciebie podanym jest oznaczenie europejskie. Dźwięki idą jeden po drugim półton po półtonie, toteż dedukuję, że autor tego zapisu notujac "b" miał na myśli H obniżone o pół tonu (inaczej, z bemolem). Generalnie wszędzie dziś na świecie stosuje się zapis europejski, jego także uczą w szkołach muzycznych.

Reasumując:
Oficjalnie po europejsku:
B jest to H z bemolem
inne dźwięki z bemolami są zapisywane z przyrostkiem "es" np. ges, des.

Przy wybitnie anglosaskim zapisie będziesz miał z kolei tak:
B to jest (dla nas, europejczyków) H
Bb to jest europejskie H z bemolem
inne dźwięki są zapisywane z dodaniem literki "b", np Gb, Db, Eb

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #31 dnia: 15 Kwietnia 2009, 07:29:18 »
Jak zaczynasz grę na gitarze, to napewno nie od bemoli itp. :) spróbuj łapać po 3 proste chwyty na krzyż - czyli np. a G C e; i tak w kółko :)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #32 dnia: 15 Kwietnia 2009, 07:50:04 »
Dla normalnych ludzi B to obniżone H o pół tonu (można by powiedzieć hes, ale nie mówi się hes, tylko b :P). Dla hAmerykańców B=H, Bb=Hb. Czyli B czytają 'ha', a Bb czytają 'be' :D
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #33 dnia: 15 Kwietnia 2009, 11:44:23 »
Ja słyszałem, że B czytają "bi" a Bb "bibi" :D

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Kwietnia 2009, 12:56:36 »
No fakt, wymowę podałem za jednym z polskich forów o jazzie, co też miałem na myśli, a nie zostało zawarte w poście :)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Kwietnia 2009, 13:11:09 »
W gitarze są 2 podobne struny: E1 i E6. W poprzednich wiadomościach wstawiłem że jakie dźwięki można wygrać (czyli kolejno e-f-fis-itd. Czym w dźwięku się one różnią?
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Kwietnia 2009, 13:34:57 »
Wysokością (dwie oktawy różnicy), czyli struna cieńsza drga 4 razy szybciej (o ile jest dobrze nastojona :P).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Kwietnia 2009, 14:16:54 »
E1 - najgrubsza
E6 - najcieńsza

Czyli 2 skrajne.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Maja 2009, 22:44:28 »
Co znaczy ten symbol (zakreślony w kółko czerwone)?
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Maja 2009, 23:23:32 »
To nie jest przypadkiem jakaś pauza?
Yyyy... ten... no... SM42 Driverze, pomóż koledze :], to ty w końcu uczęszczasz do szkoły muzycznej ;)
Życie to nie gra... to symulator.

Offline amdx

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Maja 2009, 12:50:53 »
To chyba pauza półnutowa.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Maja 2009, 12:53:11 »
To zależy. Jak to jest utwór dwugłosowy, to by mogła być pauza :]
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Maja 2009, 21:58:06 »
Potwierdzam, jest to pauza półnutowa. Ale w tym miejscu, gdzie jest to zaprezentowane, nie mogła wystąpić. Tak się po prostu nie pisze. Jeżeli była to linia dla drugiej ręki, czy też inny instrument, powinien być zapisany na osobnej pięciolinii. Pamiętam też, jak nauczyciel od kształcenia słuchu solidnie opierniczył gościa, który chciał zapisać takim sposobem pauzę tylko z tego powodu, że grało się po dwie nuty, a w pewnym miejscu była tylko jedna :P A wtedy się po prostu pisze jedną nutę.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Maja 2009, 22:33:04 »
Jeżeli była to linia dla drugiego głosu, innej możliwości nie ma.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Krzysiek

  • Wiadomości: 200
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Maja 2009, 21:29:57 »
E1 - najgrubsza
E6 - najcieńsza

Czyli 2 skrajne.

Na odwrót jesli o gitarze mówisz

A co do dźwięku B=H to ja słyszałem taką przypowieść
Jak sobie przypominacie litery rozpoczynające akapity ksiązek średniowiecznych były ozdobne. Jedna z legend na ten temat mówi ,że mnicha przepisującego nuty poniosła fantazja i tak narysował literę "B" że odczytano ją za literę H.

Pozdrawiam
Krzysiek

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #45 dnia: 26 Maja 2009, 10:00:02 »
Studiując nieco na moim kierunku kroje czcionek, powiem Ci, że powinno być na odwrót, tzn. litera H była często brana za B, jak braliśmy się z resztą grupy za odczytywanie. Za to jak już człowiek zobaczył autentyczne B, to je z H nie mylił. Ale czcionki bywały różne. W majuskułach szanse na pomyłkę były zerowe, uncjały czytało się i tak kiepsko ;) a minuskuły, najbardziej różnorodne, to były właśnie te, w których mylono się najczęściej.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #46 dnia: 28 Grudnia 2009, 19:31:41 »
W pewnym śpiewniku z nutami znalazłem takie akordy nad nutami - np. Fma7/C, albo Em/G. O co w tym chodzi? Który akord mam zagrać?

PS Jest jakiś odpowiednik do akordów ...ma7 (np. Fma7, Gma7)?
« Ostatnia zmiana: 28 Grudnia 2009, 19:48:42 wysłana przez lukasz_cmg »
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #47 dnia: 28 Grudnia 2009, 20:11:04 »
Na dole (po ukośniku) masz podaną nutę w basie, czyli grasz po prostu akord (gdy masz bas) bądź akord w którymś przewrocie (gdy umiesz, a basu nie ma). Akordy oznaczane ma7 musisz rozgryźć sam. Mogą to być np. durowe z septymą wielką.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #48 dnia: 28 Grudnia 2009, 22:49:27 »
Moja interpretacja Twojej wypowiedzi jest taka, że pierwszy akord dotyczy wiolinu a drugi basu?
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #49 dnia: 28 Grudnia 2009, 22:53:18 »
Druga litera (po ukośniku) oznacza konkretny dźwięk (jeden!), który gramy w basie i nie musi on być składnikiem akordu.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Grudnia 2009, 12:30:13 »
Dziękuję za wytłumaczenie. Co do akordów ma7, będą to molowe z septymą wielką, czyli m+7.
Jeszcze raz dziękuję.
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline Sm 42 driver

  • Wiadomości: 320
  • Trasopisarz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 70
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Grudnia 2009, 13:04:00 »
Co do akordów ma7, będą to molowe z septymą wielką, czyli m+7.
Witam.
http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewtopic.php?f=16&t=3089&start=30
"ma" to skrót od "major"- dur, więc można go zapisać jako Fmaj7 czyli F-dur septymowy
http://akordy.treno.pl/akord-fmaj7.html ;]
Pozdrawiam

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Grudnia 2009, 14:03:52 »
Czyli F7?
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #53 dnia: 29 Grudnia 2009, 14:43:54 »
F7< — septyma wielka.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline lukasz_cmg

  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Keyboard i nuty.
« Odpowiedź #54 dnia: 29 Grudnia 2009, 15:03:03 »
Teraz rozumiem. Fma7 (Fmaj7) to F+7, czyli akord septymowy durowy z septymą wielką.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2009, 16:05:45 wysłana przez lukasz_cmg »
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach."
Mateusza 7:21