Autor Wątek:  Wymiary rozjazdu krzyżowego  (Przeczytany 18027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Wymiary rozjazdu krzyżowego
« dnia: 12 Lutego 2009, 15:43:24 »
Potrzebne mi są dokładne wymiary rozjazdu krzyżowego 1:9, R=190m. Głównie to odległość pomiędzy końcami przeciwnych iglic przy jednej szynie. Ja niestety nie mam żadnego rozjazdu w okolicy, który mógłbym zmierzyć.

Aktualnie korzystam z wymiarów używanych przez @Paula w jego programie. Czyli promień pojedynczej zwrotnicy to 190m, długość każdej to 8800mm. Wewnętrzne tory proste mają długość 3446mm. Na zewnątrz zwrotnic są jeszcze odcinki proste długości 6092mm. Daje to odległość między końcami iglic równą 21046mm - dla prostych.

atan(1/9)×190m=21.025m - dla łuku

Wydaje mi się, że iglice powinny być dłuższe, tym bardziej, że pojedyncza zwrotnica (rozjazd) dla łuku 190m ma długość 27138mm. Ma to dalej związek z modelem podsypki dla rozjazdu krzyżowego i pytaniem, czy model ten powinien zawierać podsypkę dla zewnętrznych prostych i czy można się tych prostych pozbyć (było by to czasem użyteczne).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wymiary rozjazdu krzyżowego
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lutego 2009, 19:28:10 »
Wymiary niektórych rozjazdów:
http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/projektowanie/rozjazdy.png
Czarne trójkąty to początki krzyżownic.

Długość zwrotnicy 8800mm - tą wartość trudno dokładnie określić, zwrotnica nie ma wyraźnego końca, szyny tworzące iglice są lekko wyginane podczas przestawiania. Chyba że w starszych typach rozjazdów - gdzie iglice były odcięte od dalszych szyn, tak jak jest w zwrotnicach tramwajowych.

Proste na końcach - zostawić, dzięki nim wymiary są zunifikowane i łatwo dopasować np. wstawki - rozjazd krzyżowy Rkpd 190-1:9 ma długość 33.23m, dokładnie tyle samo ma rozjazd 300-1:9. W razie czego trzeba by tworzyć specjalny model podsypki - zresztą i tak będą trafiać się np. rozjazdy łukowe, dla których nie da się stworzyć uniwersalnych modeli, bo występują indywidualnie.

Myślałem nad programem który by generował modele podsypek automatycznie z modeli rozjazdów (również dla skrzyżowań) - mógłby od razu robić np. krzyżownice, kierownice (na podstawie znajdowania przecięcia szyn). Zresztą już dawno temu stworzyłem programik który tworzył tekstury rozjazdów na podstawie ich wektorowych modeli i zadanej tekstury toru.
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Wymiary rozjazdu krzyżowego
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lutego 2009, 20:32:07 »
Akurat mój edytor nie potrzebuje wstawek. Ustawia się nim linie kierunkowe, a on pozycjonuje zwrotnice i ustawia długość odcinków w miarę potrzeby. Wszystkie odcinki proste są równoległe do linii kierunkowych, a łuki mają zadany z góry promień.

Problem jest tego typu, że jeśli zrobię zewnętrzne odcinki proste, to pomiędzy dwoma rozjazdami muszę dać trzy odcinki zamiast jednego, a jeśli za krzyżowym jest łuk, to przed łukiem muszą być dwa odcinki (jeden o stałej długości, a drugi zależny od punktu styczności okręgu - krzywych przejściowych nie ma). Jest to jak na razie tylko kłopot, z którego nie ma żadnego pożytku.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wymiary rozjazdu krzyżowego
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudnia 2011, 12:01:55 »
Postanowiłem napisać w tym temacie, gdyż nie chcę zakładać nowego. Poszukuję dokładanych wymiarów rozjazdu o skosie 1:26,5 R=2500 m, który umożliwia jazdę po torze zwrotnym z prędkością 130 km/h. Z góry dzięki za pomoc.