- Symulator MaSzyna -

Symulator EU07 (i nie tylko) => Pomoc w tworzeniu => Poradniki => Wątek zaczęty przez: Turbokibel w 28 Marca 2022, 22:11:34

Tytuł: [INNE] MaSzyna bez stutteringu i tearingu
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 28 Marca 2022, 22:11:34
Wielu użytkowników narzekało i narzeka na klatkowanie, zacinanie czy rwanie ekranu (screen tearing) w pojazdach (najczęściej z pythonem) mimo dobrej specyfikacji komputera i wysokiej liczbie klatek na sekundę (choć przy słabszych komputerach i tak pomoże ograniczenie FPS), sam takich problemów doświadczałem, ale udało się to wyeliminować w dosyć prosty sposób. :)
Poniżej instrukcja krok po kroku jak wyeliminować zacięcia i tearingi w MaSzynie. :)

                                                                                                                                           Poradnik tylko dla kart graficznych NVIDIA choć dla AMD też pomoże częściowo

1. W starterze załączamy synchronizację pionową, czyli vSync.

2. Pobieramy i instalujemy program MSI Afterburner z oficjalnej strony MSI: https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards, klikamy Download.

3. Wraz z tym programem instaluje się program RivaTuner Statistics Server, to on nas najbardziej interesuje.

4. Gdy już zainstalowaliśmy oba programy, uruchamiamy MSI Afterburner (na pulpicie powinna być ikonka) i w pasku zadań w ukrytych ikonach będzie program RivaTuner, klikamy w niego.

5. W tym programie RivaTuner Statistics Server szukamy okienka Add, następnie szukamy folderu, w którym zainstalowaliśmy symulator MaSzyna i wybieramy w głównym katalogu plik wykonywalny eu07.exe (jeśli ktoś nie wie, który plik to exe, to może włączyć pokazywanie rozszerzeń w Windowsie).

6. W tym programie znajdujemy opcję Framerate limit, ustawiamy tę wartość na 60 lub na jakąkolwiek inną np. 40 (jeżeli FPSy są w granicach 40-50). Wtedy ograniczenie będzie do 40 i będzie płynniej niż jak klatki będą skakać.

7. Przejdźmy teraz do panelu sterowania NVIDIA (można wpisać w starcie NVIDIA Control Panel, bądź kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybrać).

8. W panelu NVIDII szukamy opcji Zarządzanie ustawieniami 3D, następnie klikamy Ustawienia programu.

9. Dodajemy program eu07.exe i szukamy opcji Potrójne buforowanie, zmieniamy opcję na Włącz.

10. Ostatnią rzeczą będzie zmiana trybu wydajności Windows, wchodzimy w Panel sterowania, następnie w Sprzęt i dźwięk i w Opcje zasilania, wybieramy plan Wysoka wydajność.

To wszystko, od teraz MaSzyna będzie wolna od zacięć i tearingów mimo wysokiej liczby FPS (jeżeli FPSy oscylują w okolicy 30-50, niestety wykonane czynności nie zrobią większej liczby FPS, ale mogą pomóc, jeżeli ustawimy zamiast pełnej liczby 60 FPS np. 40 framerate). Stałe klatki na sekundę dają o wiele lepszy rezultat niż klatki skaczące.