- Symulator MaSzyna -
Hyde Park => Inne niekolejowe => Wątek zaczęty przez: TeKatka w 24 Listopada 2008, 18:38:29
-
Witam!
Chciałbym pozyskać tlen i wodór przez elektrolizę wody. Podłączyłbym do baterii 9V kable, które wprowadziłbym do 2. jakiś pojemników. Pojemniki te wsadziłbym do góry dnem do wody i na każdej z końcówek dałbym kawałek blachy miedzianej. Teraz moje pytanie: w którym naczyniu będzie wodór, a w której tlen? Czy istnieje duże ryzyko, że połączą się one w stosunku 2:1 (wodór:tlen) i powstanie tzw. gaz piorunujący? Czy gaz piorunujący potrafi wybuchnąć bez żadnej iskry, czy jednak musi być podana?
Pozdrawiam!
-
1. W pojemniku gdzie wyparto większą ilość wody będzie wodór ( w wodzie na jeden atom tlenu przypadają 2 wodoru stąd zależność).
2. Istnieje b. małe ryzyko, że coś się złego stanie ;), przy bateryjce 9V dużo nie zdziałasz w tej materii :D. Polecam elektrolizę przy ok. 325V lub więcej np 750V - to się dopiero dzieje... :) (kiedyś też się w to bawiłem :] ).
-
Ja niedawno robiłem elektrolizę wody za pomocą prostownika. Wodór wydziela się na minusowej elektrodzie. Ja przez ok 20min elektrolizy złapałem całą fiolkę po aromacie do ciasta wodoru.
-
Najlepiej poddawać elektrolizie roztwór kwasu siarkowego (VI), np. elektrolit z akumulatora.
Wtedy na Anodzie mamy:
2H2O - 4e- => O2 + 4H+ (wydziela się tlen)
Na Katodzie:
2H2O + 2e- => H2 + 2OH- (wydziela się wodór)
Taka elektroliza zajdzie o wiele szybciej niż samej wody kranowej bez większego stężenia elektrolitu, ponieważ roztwór kwasu dużo lepiej przewodzi prąd. A elektroliza wody destylowanej jest niemożliwa, ponieważ sama woda nie przewodzi prądu. Muszą być w niej jakieś jony. Przy zastosowaniu roztworu kwasu potrzebne jest również mniejsze napięcie, 12V myślę, że wystarczy.
Ciekawiej jest elektrolizować roztwór soli kuchennej NaCl, ponieważ na jednej z elektrod wydziela się wodór, a na drugiej chlor :D
(Studiuję chemię jakby co :p )
-
Jeszcze lepiej poddać elektrolizie saletrę amonową. Powstanie amoniak i, przy ciągłym dosypywaniu saletry, także dość stężony kwas azotowy (V). Wodór nie powstanie, ale mamy silny kwas (do użytku np. w produkcji nitrocelulozy).
Materiał w celach wyłącznie edukacyjnych :) .
-
Sigman, wiesz, że z tą solą to tak nie do końca. Przy stężeniu poniżej, bodajże, 0.25% wydzielimy tlen. Można też po całkowitym wydzieleniu chloru prowadzić dalej elektrolizę roztworu... wodorotlenku sodu:D Lepszy efekt, tylko trzeba pilnować żeby stężenie nie było za wysokie, bo zacznie krystalizować.
A jak ktoś ma dojście do rtęci, to może sobie zbudować wannę do produkcji najczystszego NaOH z soli kuchennej, przy okazji produkując chlor i wodór. Do niedawna była to główna metoda produkcji wodorotlenku sodu i kwasu solnego z soli.
-
Kidyś robiłem elektrolizę soli kuchennej. Chlor wydzielał się, ale jako cięższy od wody rozpuszczał się w niej i miałem takie zielone gluty w roztworze. Wystarczyła bateria 9V, dwie śrubki i szklanka z roztworem soli.