- Symulator MaSzyna -
Hyde Park => Inne niekolejowe => Wątek zaczęty przez: jageer w 30 Sierpnia 2008, 13:19:29
-
Ponieważ studiuję informatykę w transporcie, a zbliża się wybór tematu pracy, tak sobie pomyślałem, czy dobrym tematem jest coś w stylu Zastosowanie informatyki w kierowaniu ruchem pociągów, bezpieczeństwie itp.. Mam do was taką prośbę. Czy uważacie, że jest szansa, aby napisać dobrą pracę w tym kierunku, ewentualnie na co najbardziej zwrócić uwagę ?? Myślałem o oparciu się na nastawni Szczecin Główny, gdyż tam wszystko sterowane jest z komputera. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
-
Nie wiem czy ma to coś do sterowania transportem szynowym, ale na myśl o informatyce informacyjnej na kolei - nasuwa mi się od razu słynny automat zapowiadający pociągi na stacji Poznań Gł. :-)
-
Nie bardzo znam się na informatyce natomiast są systemy, które łączą informatykę i elektronikę (systemy w sporej części mechatroniczne). Mógłbyś np. zająć się systemem ASDEK (detekcja stanów awaryjnych w taborze wykonywana podczas przejazdu składu). Jest to system dość obszerny zarówno pod względem informatycznym (sieć WAN jaką tworzą urządzenia, poszczególna wymiana informacji, tworzenie raportów) jak i elektronicznym. Dodatkowo oczywiście dochodzi bezpieczeństwo ruchu (właściwie to jest głównym celem powstania systemu ASDEK). Co nie co o nim http://www.tens.com.pl/pl/oferta/kolej/detekcja/asdek.html (http://www.tens.com.pl/pl/oferta/kolej/detekcja/asdek.html). Tyle ode mnie, jeśli zdecydowałbyś się na to lub gdzieś miałbyś to wykorzystać, to mogę porobić Ci szczegółowe zdjęcia (budki systemu i urządzeń na torach.).
Pozdrawiam :).
-
Dzięki Mechatronik za podpowiedź :) w sumie takie też coś może być, ale w przykładowych tematach, dla mojego kierunku Transport jest np rozwój szybkiej kolei w UE, oraz ciekawy temat na co PKP wydaje pieniądze pozyskane z UE. Co prawda nie związane z tym co bym chciał napisać, ale może to wezmę. Praca związana typowo z działaniem jakiś USRK wiąże się z pismem od dziekana i podkładką pod pozwolenie na jazdę w loku :D
-
Możesz pisać ogólnie o komputerowych systemach sterowania ruchem. Trochę ich jest. W Polsce masz systemy Bomrardiera, Siemens-a, Alcatel-a. W Europie są systemy niemieckie LZB i FZB, francuskie TVM. Obszerny temat to systemy oparte na logice rozmytej stosowanej w Japonii.
-
Obszerny temat to systemy oparte na logice rozmytej stosowanej w Japonii.
Można prosić o jakieś szczegóły (nazwy, linki)? Chodzi o systemy które w pełni automatycznie prowadzą ruch?
Pozdrawiam, Paweł
-
Definicji logiki rozmytej w internecie jest bardzo dużo. Choćby: http://www.mif.pg.gda.pl/nkm/files/fuzzy.pdf (http://www.mif.pg.gda.pl/nkm/files/fuzzy.pdf).
Z kolei w tym artykule jest trochę opisane o zastosowaniu logiki rozmytej w sterowaniu ruchem kolejowym: http://www.sf.magazyn.pl/nauka.php3?ID=563. Zobacz sobie prezentację. Jak się nazywają te systemy to nie mam bladego pojęcia.
-
Jeśli się wszystko uda, będę pisał na podstawie nastawni SG :)