- Symulator MaSzyna -
Hyde Park => Bieżące kolejowe => Wątek zaczęty przez: ABu w 29 Sierpnia 2024, 16:34:04
-
Dobry.
Poszukuję informacji o wykorzystaniu w PKP (oraz innych kolejach) wagonów do przewozu bydła. W Googlach po wpisaniu "przewóz bydła PKP" pierwsze co otrzymuję to oferty Intercity, więc to chyba nie to. Znalazłem przepisy PKP z 1985 roku dotyczące przewozu zwierząt. Z moich poszukiwań wynika też, że w roku 1973 w Katalogu wagonów towarowych wymieniona została dwuosiowa świniarka. Niestety, o wagonach do przewozu bydła/rogacizny nie ma tam żadnej informacji, więc domyślam się, że nie były już wykorzystywane.
To co znalazłem i czego jest zatrzęsienie to oferty wagoników do kolejek, ale mnie interesuje coś więcej niż tylko wygląd. Chętnie poczytałbym o zasadach budowy oraz zastosowaniach takich wagonów.
Pytanie zadaję dlatego, że mój system zabawek o którym już tutaj kiedyś wspominałem (-> foto) na tyle mocno się rozwinął, że zaczynam poszukiwać fajnych pomysłów na nowe wagoniki.
-
Polecam przejrzeć zbiory Cyfrowej Stacji Muzeum. Tam coś powinieneś znaleźć w katalogu wagonów towarowych.
-
Dzięki. Świetne źródło do przyszłych poszukiwań.
Niestety, w temacie przewozu zwierząt trafiłem tylko na ślad wagonu Snsh (do przewozu nierogacizny). Trochę mnie to dziwi, bo śladów przewozu bydła polską (i nie tylko) koleją nie potrafię w ogóle znaleźć. Jedynym wyjątkiem są wagoniki Sn oraz Snh do kolejki. Traktuję to jako swego rodzaju punkt zaczepienia w poszukiwaniach, ale w sieci nie trafiłem na nic konkretnego.
Czyżby nie było potrzeby robienia takich transportów? A może wykorzystywano do tego inne wagony (np. Gs/Gags)?
-
Wydaje mi się, że Gbs mogły być do przewozu zwierząt. Mają uchylne szyberki. Od wewnątrz mają siatkę w tych otworach. Możesz podejrzeć sobie "Jak rozpętałem II wojnę światową". W którejś części był pokazany transport. Może specjalne wagony dla ptactwa były ze względu na gabaryty i ich mobilność.
-
W filmie były wagony Kdst.
(Audycja zawiera lokowanie produktu) również takie.
-
Z naszego krajowego podwórka warte odnotowania jest to, że Sanocka Fabryka Zieleniewskiego produkowała przed wojną wagony do przewozu bydła (zdjęcie znajdzie się tutaj: http://autosan.cba.pl/historia/historia02.html (http://autosan.cba.pl/historia/historia02.html)), na kolejnej stronie znajduje się skan rysunku technicznego i jeszcze jedno zdjęcie: http://autosan.cba.pl/historia/historia03.html (http://autosan.cba.pl/historia/historia03.html) Były to wagony serii Stbz.
Oryginały zdjęć, rysunków i zapewne trochę więcej ciekawych kwitów na ich temat dostępne w AP Sanok.
Warty przejrzenia jest miesięcznik "Inżynier Kolejowy" dostępny online w bibliotekach cyfrowych.
-
Bardzo dziękuję za pomoc! Gdzie jak gdzie, ale w filmie i Autosanie na pewno bym nie szukał :)
Materiał jak dla mnie jest wystarczający. W moim projekcie i tak będę zmuszony zrobić wersję "uniwersalną" wagonika - bez specyficznych akcentów krajowych, ponieważ zabawka będzie wykorzystywana praktycznie na całym świecie. Już z samych zdjęć i rysunków widzę, co było niezmiernie ważne w transporcie (przewiew!), będzie mi teraz dużo łatwiej wymyślić jakiś fajny kształt. Oczywiście jak projekt powstanie pochwalę się w tym temacie.
Chciałbym jednak pozostawić wątek otwarty, bo temat wydaje mi się dość ciekawy i na pewno wart rozwinięcia.
-
Nie można też zapomnieć o wagonach 201S/1 serii Hes z końca lat 50.
-
Tak trochę humorystycznie w tym temacie:
https://poznan.eska.pl/mala-owca-podrozowala-pociagiem-nagranie-obieglo-internet-aa-cU1j-Smvn-ZYqU.html (https://poznan.eska.pl/mala-owca-podrozowala-pociagiem-nagranie-obieglo-internet-aa-cU1j-Smvn-ZYqU.html)