Autor Wątek:  Reaktywacja linii Wrzeszcz-Kokoszki na Euro 2012  (Przeczytany 2381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1244
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 27
Reaktywacja linii Wrzeszcz-Kokoszki na Euro 2012
« dnia: 25 Lipca 2007, 21:19:28 »
W radiu dowiedziałem się o reaktywacji linii z Gdańska Wrzeszcza do Kokoszek. Ma ona dochodzić do lotniska w Rębiechowie, gdzie dotychczas miały tylko dojazd pociągi towarowe. O reaktywacji tej linii słyszałem nie raz (wy pewnie też) ale w radiu na całą Polskę nigdy nie słyszałem :) Tylko czytywałem w gdańskich gazetach.

Linia ta zbudowana w 1914 roku stanowiła znakomite połączenie z Kaszubami. Pod koniec wojny, niemcy wprowadzili na mosty parowozy i wysadzili je.

Jak widzicie ten projekt? Przejdzie :) ??

Offline JONIN_EZT

  • Wiadomości: 918
  • Dalej student. Linia 202 maker
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Reaktywacja linii Wrzeszcz-Kokoszki na Euro 2012
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipca 2007, 00:30:30 »
o projekcie jest już mówione dosyc dużo. Spółka SKM i władze cały czas walczą o dotacje na budowę linii. Pare ciekawostek to jest mała zmiana linii. Dokładnie jak wybudowano lotnisko Rembiechowo (Gdańskie Lotnisko) linia została przecięta. Są plany wybudowania linii pod ziemią lotniska wraz z stacją docelową. Wstępne projekty też już są, najwięcej plątaniny będzie 1km przed samą Gdynią Główną Osobową. Będzie to budowa dodatkowych torów już przyszłej kolei metropolitarnej. Na samej linii 202 (Gdynia-Zajączkowo Tczewskie [przebiega przez Kościerzynę i Bydgoszcz])
będzie dobudowywanych parę przystanków. Będzie też dobudowa oddzielnej linii przy Gdyni Wielki Kack. Dobudują nowy odcinek przebiegający przez dzielnice Karwiny i Dąbrowa (należą do Gdyni) a stara linia będzie zdana do użytku wyłącznie dla pociągów towarowych i awaryjnie dla pasażerskich.

Dawniejsze projekty to była budowa linii tramwajowej po torach (do kokoszek, [dzielnica za Gdańskiem] ale na szczęście zaprzestano na tym że będą jeździc SKMki. Jak na razie wiadomo że ruch ma sie odbywac tylko do stacji Gdańsk Wrzeszcz a potem przesiadka.

Drugą fajną sprawą to odnowa linii na babie doły (kiedyś dałem link ze zdjęciami jak wyglądała linia z kwietnia tego roku [niestety bez samego dojazdu bo lotniska wojskowego Babie Doły które kiedyś ma byc lotniskiem Pasażerskim na dużą skale. Ostatnio jak się przyglądałem odbudowie to na razie naprawiono linię do Oksywia gdzie chyba nie będzie ruchu kolei Metropolitarnej.

Sama odnowa linii do Rembiechowa nie będzie taka trudna. Tory, nasypy są (w większości miejsc) ostatnio na Dniach Techniki Szynowej była wycieczka po tej linii) więc problemu nie będzie. Pokaz Slajdów dostępny na Youtube.

Własne zdjęcia z trasy niedługo dodam.

Jak znajdę mapy z planami rozbudowy całej inwestycji to dam linki.

Osobiście uważam że powinno się udac. Jedno dobre że po tej wojnie pozostawili nam jeszcze stare nasypy zdane do użytku. Tylko żeby się urzędasy dogadały bo teraz to kiepsko jest. Jak to nasi politycy. Poza tym jakby nie doszło do skutku to by dopiero było przegrane.

[edit]
sorki z rozpędu to napisałem już poprawione
Linia 202
Układ torowy (tory główne) - 100%
Układ torowy (reszta) - 15%

Offline Mnia

  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Reaktywacja linii Wrzeszcz-Kokoszki na Euro 2012
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca 2007, 03:55:19 »
Cytat: "JONIN_EZT"
... Jak na razie wiadomo że ruch ma sie odbywac tylko do stacji Gdynia Wrzeszcz a potem przesiadka.


Od 3 lat przebywam w 3-mieście i nie znam takiej stacji Gdynia Wrzeszcz:D,
 a 2x dziennie przejeżdżam SKM przez Gdańsk Wrzeszcz :P

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Reaktywacja linii Wrzeszcz-Kokoszki na Euro 2012
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lipca 2007, 07:15:45 »
Cytat: "JONIN_EZT"
Dokładnie jak wybudowano lotnisko Rembiechowo (Gdańskie Lotnisko) linia została przecięta. S

Male sprostowanie, po wybudowaniu lotniska przecieta zostala linia Gdynia-Kokoszki, linia Wrzeszcz-Kokoszki 'pozostala' nietknieta.