Autor Wątek:  Podłączenie kranu FVel6  (Przeczytany 424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kallin12

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Podłączenie kranu FVel6
« dnia: 08 Maja 2024, 10:57:58 »
Siemka, posiadam kran hamulca FVel6 i chciałbym go podłączyć do arduino lecz totalnie nie mam pojęcia jak, byłby ktoś w stanie pomoc mi z tym?
Chodzi o jakies zdjęcia poglądowe, schematy podłączeń itp

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1244
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Podłączenie kranu FVel6
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maja 2024, 11:02:57 »
Cześć!

Podłączając swój zawór FVel6 pod kontroler Arduino wykrzystałem istniejące wewnątrz krańcówki dla pozycji luzowania i hamowania EP. Oprócz tego zabudowałem w środku potencjometr, z którego odczytywana jest bieżąca pozycja rękojeści dla pozostałych położeń zaworu. Potencjometr przykręciłem do dopasowanej odpowiednio podstawy z tekstolitu, sprzęgiełko wykonałem zaś z kawałka plastikowej rurki i blaszki, która idealnie wpasowała się w otwór w osi zaworu. W załączniku fotografie przedstawionego rozwiązania, mam nadzieję, że pomogą się zainspirować.

Offline Kallin12

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Podłączenie kranu FVel6
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maja 2024, 21:11:47 »
Dzięki bardzo!!
Powiesz mi tylko jeszcze jaka wartość ma potencjometr?
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2024, 09:29:47 wysłana przez matek123 »

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1244
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Podłączenie kranu FVel6
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2024, 12:17:36 »
Nie pamiętam na tą chwilę jaką rezystancję zastosowałem, ale nie będzie ona krytyczna. Na wejściu analogowym mikrokontrolera odczytywana jest tylko wartość napięcia na odczepie potencjometru. Jeżeli masz więc pod ręką potencjometr o wartości kilku-kilkunastu kiloomów to powinien być w porządku. Ważna będzie natomiast charakterystyka potencjometru, która dla precyzyjnego odczytu powinna być liniowa.