Autor Wątek:  Pozbawienie none'ów w "Zasilanie" w Rainstedzie  (Przeczytany 651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KoichiFirst

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Pozbawienie none'ów w "Zasilanie" w Rainstedzie
« dnia: 11 Stycznia 2024, 16:56:13 »
Jak w Rainstedzie zrobić tak, aby kolejny słup trakcyjny przy dodawaniu go wczytywał parametry "zasilanie" i "obiekt drutu" od poprzedniego słupa? Zapytałem po to, by pozbawić się od wszelkich none'ów w "zasilanie".
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2024, 18:46:41 wysłana przez KoichiFirst »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Zasilanie słupa trakcyjnego w Rainstedzie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2024, 18:38:37 »
Zasadniczo są to rzeczy niedokończone. Obiekt drutu jest zestawem parametrów sekcji naprężania pomiędzy punktami jej mocowania i ma zapewnić jednolitość poszczególnych przęseł (np. taka sama liczba drutów jezdnych, która nie może ot tak zmienić się z przęsła na przęsło). Teoretycznie każda sekcja naprężania powinna mieć osobny obiekt drutu, ale że jest to niedorobione, to nawet ciężko mi podać konkretne wskazówki. Główną intencją obiektu drutu miało być szybkie przełączenie sekcji nad torami dodatkowymi czy przejściem zwrotnicowym na pojedynczy drut jezdny. W dalszej perspektywie obiekty drutu miały weryfikować prawidłowość kotwienia, co miało znaczenie o tyle, że przez długi czas sieć trakcyjna była wstawiana prowizorycznie bez kotwień i dopracowałem kotwienia około roku 2018, ale i tak wymaga to jeszcze dalszych poprawek.

Co do zasilania, to sieć trakcyjna na szlakach jest dzielona na sekcje zasilania, zazwyczaj rozpoczynane na naprężaniach (czasem na izolatorach przy stacji). Sekcja zasilania obejmuje kilka sekcji naprężania i o ile dobrze kojarzę, może mieć długość do kilkunastu kilometrów (przynajmniej co tyle są podstacje trakcyjne). Trochę brakuje mi wiedzy merytorycznej co do szczegółów. W każdym razie, sekcja zasilania jest zasilana przez podstacje na jej końcach, przez co przy oddalaniu się od punktu zasilania spada napięcie. Nie wiem, jak to jest rozwiązane obecnie w MaSzynie, bo zmian nie śledziłem, a nie dokończyłem wyliczania napięć na bazie metod teorii obwodów ani obsługi kabin sekcyjnych. Zrobiłem tylko prowizoryczne przeliczanie z gwiazdy (oznaczenia wg załącznika zasilanie2.jpg) Rs1/Rf/Rs2 na trójkąt Rs1+f/Rf+s2/Rs1+s2 z pominięciem gałęzi pomiędzy podstacjami (Rs1+s2), żeby spadek napięcia był jakoś widoczny (i prawdopodobnie to zakładało nieskończoną wydajność prądową podstacji) — z planem na powtórne przemyślenie tego i poprawienie w przyszłości. Ponieważ moje rozwiązanie zostało skrytykowane, a nie mam pełnego przekonania, że temat w pełni rozpoznałem, raczej oczekuję przedstawienia wytycznych, jak należy ustalić zasilanie sieci, żeby to możliwie było zbliżone do rzeczywistości. W najbliższym czasie (np. rok 2024) raczej nie zabiorę się za powtórną analizę tego tematu. Obecnie Rainsted wstawia domyślne zasilanie przęsła o nazwie utworzonej z nazwy komórki, żeby nie zasilać bardzo długich odcinków z jednej podstacji. Najlepiej by było, gdyby osoby pracujące nad rozwojem symulacji przedstawiły rozwiązanie zasilania sieci od strony symulacji wraz z wytycznymi co do umieszczenia na niej punktów zasilania, to wtedy byłoby mi łatwiej dostosować do tego edytor.

Załączniki:
  • zasilanie1.jpg — schemat uproszczony dwustronnego zasilania sekcji na linii jednotorowej,
  • zasilanie2.jpg — schemat zastępczy do wyliczenia prądów i napięć (stany nieustalone można na wstępnym etapie pominąć, więc cewki można zignorować, natomiast mają one znaczenie dla zasilania prądem przemiennym oraz zjawisk typu spawanie pantografu zimą),
  • zasilanie3.jpg — schemat uproszczony dwustronnego zasilania sekcji na linii dwutorowej z kabiną sekcyjną,
  • wykresUI.jpg — schemat uproszczony dwustronnego zasilania sekcji na linii dwutorowej z kabiną sekcyjną (K) oraz połączeniami poprzecznymi (K'), po środku wykresy napięć w zależności od struktury (szary: linia jednotorowa, czerwony: dwutorowa z kabiną sekcyjną, niebieski: z połączeniami poprzecznymi), na dole wykresy prądu obciążającego jedną z podstacji w zależności od struktury i odległości.
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2024, 15:15:51 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni