Autor Wątek:  Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...  (Przeczytany 54018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Witam. Mam taką dosyć pilną sprawę. Mazowieckie zaprosiły mnie na rozmowę kwalifikacyjną, ale nie wiem czy przejdę badania wzroku. Mam wadę 0,75 w lewym oku i 0,5 w prawym (krótkowzroczność). Na codzień fukcjonuje bez okularów, używam ich baaaardzo rzadko, ale boje się, że nie przejdę badań. W ustawie jest, że ostrość wzroku musi być min. 0.8 bez korekcji. Niestety nigdzie nie ma żadnego przelicznika ani informacji, czy i jak wada wzroku przekłada się na ową ostrość wzroku. Powiedzcie mi proszę czy w ogóle jest sens jechać na tą rozmowę, czy to strata czasu i pieniędzy?

Pozdrawiam
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Powiedzcie mi proszę czy w ogóle jest sens jechać na tą rozmowę, czy to strata czasu i pieniędzy?
Z takim podejściem w ogóle nie ma sensu brać się za pracę na kolei. Albo ryzykujesz albo na wstępie daj sobie spokój. Co z tego, że ktoś Ci na forum powie, że badania przejdziesz a okulista będzie odmiennego zdania. Odpowiedzi szukaj u lekarzy a nie na forum…
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
No dziękuję bardzo za tą głęboką analizę mojego podejścia, osobowości itp. W tym tygodniu zacząłem pracę na 3 miesięczny okres próbny i na pewno pracodawca będzie zaaaaachwycony jeżeli w drugim tygodniu pracy się nie pojawię bo pojadę na inną rozmowę kwalifikacyjną do Warszawy. Jak nie przejdę tych badań może się okazać, że nie tylko nie będę miał pracy na kolei ale i w konsekwencji nie będę miał żadnej pracy. Stąd moje pytanie.
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Najlepiej idź wpierw do lekarza w przychodni na badania ogólne. Za badania już po rozmowie kwalifikacyjnej trzeba czasem słono zapłacić (bezzwrotnie). Głupio byłoby zapłacić pieniądze i otrzymać opinię negatywną.
« Ostatnia zmiana: 18 Maja 2012, 18:29:53 wysłana przez szczawik »

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Jak nie przejdę tych badań może się okazać, że nie tylko nie będę miał pracy na kolei ale i w konsekwencji nie będę miał żadnej pracy. Stąd moje pytanie.
Aha ok. To ja Ci powiem, że badania przejedziesz -zadowolony? Nie zrozum mnie źle ale jeśli ktoś się pyta ludzi na forum kolejowym czy przejdzie badania u okulisty to coś jest nie teges. Gdybyś miał problem typu "czy zdam egzamin z ruchu/sygnalizacji?" to ok- robimy Ci szybki test i sprawdzamy wiedzę ale badania to co innego. No chyba, że jesteś z tych ludzi (w co wątpię) którym zdrowie (wzrok) się poprawia gdy otrzymają pozytywny komentarz na forum…
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
@ szczawik. Nie ma to za bardzo sensu, bo 2 tyg. temu przechodziłem badania wstępne do tej pracy, m. in psychotesty do wózków widłowych i wszystko wyszło świetnie, cukier, laryngolog, audigram. Tylko ten wzrok... Okulistka kazała mi pracować w okularach korekcyjnych, bo w czynnikach szkodliwych miałem "pracę przy monitorzę - 1 godz. dziennie". Wada nieduża, okulary okulistka kazała mi nosić "tylko jak siedzę przy komputerze albo oglądam telewizję, nie cały czas". Może pójdę do niej i ona mi powie jaką mam tą ostrość wzroku, ale nie wiem jak znajdę na to czas i czy ona znajdzie dla mnie czas do wtorku...

Piszę na forum, bo może ktoś z podobną wadą przeszedł/próbował przejść badania z podobną wadą. Przepraszam, jeżeli uznajecie to za zawracanie Wam głowy, ale dla mnie sprawa jest ogromnie ważna. Pozdrawiam
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Cytuj
Przepraszam, jeżeli uznajecie to za zawracanie Wam głowy, ale dla mnie sprawa jest ogromnie ważna.
Przepraszać nie masz za co, jednak pora zrozumieć że wszelkich wyborów dokonujesz sam. Nikt nie weźmie odpowiedzialności i nie postawi diagnozy, równie dobrze zadzwonić możesz do wróżki. Jedynie uprawniony lekarz jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, lekarz który będzie Cię badał właśnie w sprawie przyjęcia na stanowisko o które się ubiegasz.
Cytuj
nie tylko nie będę miał pracy na kolei ale i w konsekwencji nie będę miał żadnej pracy
Niestety takie jest życie, ryzykujesz ale tylko na własną odpowiedzialność.
Cytuj
może ktoś z podobną wadą przeszedł/próbował przejść badania z podobną wadą
Nie ma podobnych, każdy przypadek jest indywidualny i tak jest rozpatrywany.
Osobiście namawiam do wzięcia wolnego i przekonania się na własnej skórze jak będzie. Siedząc w domu, niczego nie osiągniesz.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
-0,5 i -0,75? To masz widzenie bez oksów na poziomie 0,95 na mecha masz minimum 0,8, więc zasuwaj, a nie zadajesz głupie pytania na forum :/

Tak mówią przepisy. A koledzy wspomnieli "widzimisię okulisty". Zresztą wada się lubi pogłębiać do około 24 roku. Bo lubi ;)

Zresztą 0,5 jest tolerowane na granicy zmęczenia wzroku. A jak masz okulary to lepiej ich w ogóle nie noś przy takiej wadzie bo oko się przyzwyczai i wada się pogłębi.
« Ostatnia zmiana: 18 Maja 2012, 20:33:02 wysłana przez jageer »
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Ok, dzięki wszystkim. Mam nadzieję, że dostanę wolne w środe, i zapieprzam do Wawki. Tak jak mówicie, jak się nie przekonam to potem będę żałował. Pozdrawiam!
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Płacisz za badania? Niepłacisz.
Badania które przechodziłeś starając się na stanowisko wózka widłowego nie są wiążące. Nie wiem jak teraz jest, dawniej kolej miała własną służbę zdrowia i ona ocenia przydatność.
Wadę lub korekcję określa się w dioptriach. 0,8 to jest maksymalna dopuszczalna wada zwroku w dioptriach. Ty masz wadę zwroku 0,75 i 0,5 dioptrii.
Spróbować zawsze można. Ważne aby przed badaniem zwrok był wypoczęty.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Środa minęła, nieco się spóźniłeś z poradą:) Przyda się innym.

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Cytat: Anrej
Wadę lub korekcję określa się w dioptriach. 0,8 to jest maksymalna dopuszczalna wada zwroku w dioptriach. Ty masz wadę zwroku 0,75 i 0,5 dioptrii.
W załączniku do Rozporządzenia, w którym są opisane wymagania zdrowotne wyraźnie jest napisana ostrość wzroku 0,8. A to nie są dioptrie. Przyznaję, że nie mam pojęcia w jaki sposób to się przelicza. Widać to również w punkcie b tego rozporządzenia w części dot. wzroku osoby posiadającej już uprawnienia czytamy:
"Ostrość wzroku:
b)...z korekcją 1,0/0,5 lub 0,8/0,8 (korekcja +- 3,0D sph; +-2,0D cyl)"
Daj znać Ostry jak poszło na badaniach.

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Jak z 5m nie przeczytasz dwóch ostatnich wierszy na tablicy do sprawdzania wzroku to masz ostrość 0,8

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
W razie czego zawsze zostaje laserowa korekcja wzroku ja sie nad nia poważnie w tym momeńcie zastanawiam.

Offline niemiec

  • Wiadomości: 160
  • Główny nierob
    • Zobacz profil
    • Moje zdjęcia
  • Otrzymane polubienia: 2
W czym właściwie przeszkadza wada wzroku? Skoro Prawo Jazdy można mieć (terminowe, ale jest), a praw do kierowania lokomotywami już nie.

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Dzięki MichałŁ. Nigdzie nie znalazłem takiego wytłumaczenia. Czyli trzeba przeczytać przedostatnią linię. A co do korekcji - jeśli masz słaby wzrok to oczywiście, ale jeśli jesteś "na styku" to lepiej spróbować przejść badania bez operacji. Jak już masz uprawnienia to wymagania drastycznie spadają.

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
A we Francji maszyniści TGV mogą mieć korekcyjne i prowadzić pociągi po 300km/h bo jest kabinówka ;)
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
A we Francji maszyniści TGV mogą mieć korekcyjne i prowadzić pociągi po 300km/h bo jest kabinówka ;)
Brak mi wiary w to stwierdzenie.

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Brak Ci wiary, że mogą mieć korekcyjne, że jeżdżą 300km/h czy, że jest kabinówka? ;) A wracając do Polski, to u nas też mechanicy mogą mieć okulary/soczewki. Ale dopiero na drugim i kolejnych badaniach.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
@grzechu_k, nie każdą wadę można skorygować szkłem. Nie wszędzie jeżdżą 300/h i też nie wszędzie pewnie działa kabinówka. To że w Polsce nie ma kolei wielkich prędkości nie oznacza że we Francji wszystkie składy jeżdżą 300/h

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
I to jest wada internetu. Trudno odczytać intencje piszącego. Wrzuciłem tam "przymrużone oko", żebyś nie brał tak na serio mojego pytania. Chciałem tylko Charlie'mu (przepraszam - nie wiem czy tak jest poprawnie) napisać, że u nas też noszą okulary. Tylko nowi podczas wstępnej kwalifikacji nie mogą mieć problemów z oczami.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Przyznaje że to istotna wada internetu. Mój post trzeba potraktować jako rozwinięcie poprzedniej wypowiedzi. Uświadomiłeś mi że była niepełna. 
Cytuj
Po zachłyśnięciu się rozwojem komunikacji samochodowej, co nastąpiło wraz z budową sieci autostrad i dostępem do tańszych samochodów, od 1973 roku Francja przeżywa renesans komunikacji publicznej.
To jest cytat stąd: http://www.rynek-kolejowy.pl/32460/32460_Francuskie_szybkie_koleje__to_logiczny_system_i_lata_tradycji.htm
W Polsce jest podobnie, po 89 roku każdy chciał mieć autko. Nie było komu jeździć pociągami.
No, ale miało być o oczach.
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2012, 23:21:28 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Czerwca 2012, 13:20:20 »
Dobra, to podbijam temat ;) Wczoraj byłem na większośći badań w Kolejowej Medycynie Pracy w Warszawie, m. in. też na wzroku. Jeżeli chodzi o ostrość wzroku kwestia jest prosta - na maszynistę trzeba odczytać z wspomnianej przez kolegę wyżej tablicy Snellena trzeci rząd od dołu. I teraz ciekawa sprawa - przypominam, mam wady 0,5 w prawym i 0,75 w lewym. Prawym okiem przeczytałem najniższy rządek na tablicy i to bez większego problemu. Lewym okiem... ledwo przeczytałem ten wymagany trzeci rząd od dołu. No poza tym jakieś tam bzdury typu rozróżnianie kolorów i pole widzenia ale tutaj oczywiście żadnych problemów. Zatem w prawym oku mam 1,0, a w lewym 0,8 i badanie wzroku przeszedłem ledwo ledwo. Wychodzi na to, że albo ostrość wzroku ma się zupełnie NIJAK do wady wzroku w dioptriach, albo mi pani doktor wcześniej coś słabo mi dobrała te okulary. Aha i jeszcze apropos okularów - tak jak pisał ktoś wcześniej, pytałem pani doktor po badaniu i również powiedziała, żebym nosił te okulary tylko jak są mi naprawdę potrzebne, bo oczy się rozleniwiają i wada się powiększa.

Wniosek z tego taki, że jeżeli się ma czas, a nie jest się pewnym swojego wzroku to najlepiej iść po prostu wcześniej do okulisty i zwyczajnie się przebadać, tylko nie robić mojego błędu i wziąć jakiś dokument po tym badaniu albo zapytać o to, jaka jest ostrość wzroku, bo tak jak napisałem wcześniej - wygląda na to, że jedno na drugie nie za bardzo się na siebie przekłada. Jeżeli ktoś chce badanie załatwić szybko i sprawnie, polecam szukać okulistów przy optykach, ja mam takiego 500m od domu i tam normalnie badania są robione przez NFZ więc nie trzeba ani płacić, ani kupować okularów, a czeka się tylko kilka dni.

Mam nadzieję, że komuś pomoże co tu napisałem. Pozdrawiam :)
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Czerwca 2012, 14:46:33 »
To samo napisałem w pierwszym poście.:) Trzeba tylko pamiętać, że wzrok to tylko część badań- zapomina się często o słuchu. Jeśli zaś słucha się muzyki w słuchawkach, to niemal nie ma szans na słuch pierwszej kategorii.
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,20703.msg263261.html#msg263261
Idąc za tym linkiem można się trochę dowiedzieć co do wymogów.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Czerwca 2012, 21:52:13 »
Witam.
Chciałbym się zapytac ciebie o taką rzecz. Więc skoro badania masz juz za sobą u okulisty i je przeszedłeś a wade masz taką jak napisałeś i jeśli zaszła by taka potrzeba jazdy w okularach czy będziesz mogł w nich jezdzić? Pytam bo ja mam podobny problem mam podobną wade i zastanawiam się czy jeśli przeszedł bym badania i miałbym ostrość wzroku 0,8 to czy mogłbym podczas jazdy jezdzić w okularach?
Pozdrawiam

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Czerwca 2012, 08:54:07 »
W czym jeździsz Twoja sprawa (w granicach rozsądku). Liczą się badania, a na drugich badaniach masz już obniżone wymagania. Poczytaj to: http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-18-lutego-2011-r-w-sprawie-licencji-maszynisty/zal1/

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Czerwca 2012, 09:46:20 »
W czym jeździsz Twoja sprawa (w granicach rozsądku).

Jeśli w uwagach na karcie badan masz, że jazda tylko w okularach korekcyjnych, to MUSISZ w nich jeździć.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Czerwca 2012, 14:30:14 »
Oczywiście. Chodziło mi tylko o sytuację odwrotną. Zakładasz okulary mimo, że nie masz ich w zaleceniach.

Offline Ostry

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak to jest w końcu jest z wymaganiami co do wzroku nowych maszynistów?...
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Czerwca 2012, 14:56:48 »
Cytuj
Witam.
Chciałbym się zapytac ciebie o taką rzecz. Więc skoro badania masz juz za sobą u okulisty i je przeszedłeś a wade masz taką jak napisałeś i jeśli zaszła by taka potrzeba jazdy w okularach czy będziesz mogł w nich jezdzić? Pytam bo ja mam podobny problem mam podobną wade i zastanawiam się czy jeśli przeszedł bym badania i miałbym ostrość wzroku 0,8 to czy mogłbym podczas jazdy jezdzić w okularach?
Pozdrawiam

Co prawda od pani doktor usłyszałem coś takiego, że nie mogę na razie jeździć w okularach, ale według aktów prawnych które tutaj koledzy wrzucili nie ma takiego zakazu, więc chyba coś się pani doktor pomyliło ;) Inna sprawa, czy jest sens, IMHO szkoda oczu, na praktykach zawodowych okularów nie miałem a widziałem wszystko (wskaźniki, semofory, itd.) bezproblemo, również nocą, także dobrze się zastanów nad tym, czy warto.
"Zachodnia, zgłoś się na radio..."
"SŁUCHA WSCHODNIA"