Autor Wątek:  Nastawnik do kompa !!! :)  (Przeczytany 107818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #150 dnia: 29 Marca 2008, 07:46:41 »
Cytuj
Z tego co wiem, to w krakowskiej szopie raczej nic mi nie "dadzą", tylko zażądają sumy. Chociaż można spróbować (o ile w EU06 stojących na pocięcie cokolwiek zostało).

Ja napisałem pismo do dyrektora PKP CARGO w Nowym Sączu z prośbą o udostępnienie mi paru części i napisałem z jakiego powodu.
Po paru dniach dostałem pismo że muszę się zgłosić do naczelnika działu napraw taboru na szopie, a on już o wszystkim wiedział i tylko sobie złożyłem zamówienie. Bardzo chętnie załatwili mi hebelkowe przełączniki, lampki kontrolne, przyciski wyłączników szybkich, czuwak, rączkę od Oerlikona no i oczywiście nastawnik. Przed świętami byłem ponownie u naczelnika z pytaniem czy nie dało by się załatwić jeszcze przełącznika do syreny z obudową, rączki od bocznika oraz nastawnik kierunkowego. Powiedział że niema problemu. Radze też napisać pismo, a o ile mi wiadomo na szopie w Krakowie Prokocimiu dyrektorem jest Terczyński, który sam jest miłośnikiem kolei, tak wiec jeśli by się mu wytłumaczyło co i jak, na pewno by załatwił koło od nastawnika i nie tylko.
Pozdrawiam!

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2961
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 323
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #151 dnia: 29 Marca 2008, 11:11:12 »
Mogę mieć do ciebie prośbe o podanie argumentów jakie do niego wysłałeś? Bo w sumie ciekaw jestemczy to się uda :)
A, ten list wysłać na Półłanki 1?

EDIT: Czy jak zmontuje taki pulpit z oryginalnych części to podepne taki nastawnik do kompa?
« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2008, 11:14:13 wysłana przez ST44-003 »

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1241
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #152 dnia: 29 Marca 2008, 15:04:29 »
Nie wiem jak z kolumną nastawnika, a;le przełaczniki przez jakąś elektronike by dawały impulsy, na_pewno

Czy to jest napisane po polsku? Iwan
« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2008, 17:02:07 wysłana przez iwan »

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #153 dnia: 29 Marca 2008, 19:04:46 »
Cytuj
Mogę mieć do ciebie prośbe o podanie argumentów jakie do niego wysłałeś? Bo w sumie ciekaw jestemczy to się uda :)
A, ten list wysłać na Półłanki 1?
Po prostu napisałem co potrzebuje, i dlaczego... ze robie pulpit sterowniczy do symulatora kolejowego i te części są mi niezbędne. A na jaki adres wysłać to nie wiem, bo ja wysyłałem pismo do CARGO u siebie w Nowym Sączu. Pamiętaj żeby jak najwięcej dyplomatycznie napisać.
Pozdrawiam!

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #154 dnia: 30 Marca 2008, 12:07:17 »
Witam (po krótkiej przerwie)  :).
Co do wcześniejszych pytań to:

1. Kierownica pochodzi od Żuka :) -identyko trzaskali do elektrowozów tyle że niekiedy miały inne kapsle.
2. Hebelki robione własnoręcznie.
3. Lampki kontrolne są "oryginalne" (sterownicze), ale tu małe wyjaśnienie/pytanie. Kiedy doczekam się czasów kiedy młodzi miłośnicy kolei zrozumieją, że nie są to "kontrolki z elektrowozu" lub "do elektrowozu"  a standardowe używane dawniej w szafach sterowniczych i innych urządzeniach gdzie były potrzebne?. To samo tyczy się przycisków i przełączników. Prawdę powiedziawszy elektrowóz to najzwyklejsza szafa sterownicza z silnikami i na kołach, plus z odpowiednimi zabezpieczeniami i dodatkami.
Dlatego w lokomotywach możemy spotkać:
 
-kontrolki sterownicze (zwane dawniej przez automatyków kwadracikami, szybkami, szklanymi  oczkami,...)
 
-przyciski sterownicze (te "nowsze" z metalowymi obwódkami to typ NEF-30)

-sterownicze przełączniki hebelkowe (typu " Z " ale ten typ chyba już nigdzie nie widnieje bo weszły nowe normy i musieli je przemianować :/ )

A hamulce to nic innego jak zawory pneumatyczne z przesterowaniem ręcznym :).

Pozdrawiam serdecznie :).


EDIT
Cytuj
Btw. ja żadnej kierownicy Tobie nie dawałem :]
;).
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2008, 12:09:30 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #155 dnia: 30 Marca 2008, 12:08:23 »
Btw. ja żadnej kierownicy Tobie nie dawałem :]

Offline ET22_RULZ

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 592
  • User #13
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #156 dnia: 30 Marca 2008, 12:14:11 »
-kontrolki sterownicze (zwane dawniej przez automatyków kwadracikami, szybkami, szklanymi  oczkami,...)
Dla poszukujacych takich oprawek dodam, ze ich oznaczenie to LS-48, a podstawowe info o nich mozna znalezc tutaj: http://lokomotywownia.szwederowo.net/rys/DSCF2686.JPG. W tym katalogu znajdziecie rowniez opis przelacznika dzwigienkowego typu Z.
"Nudzą Jacka takie sprawy, ciągła praca, brak zabawy"
Pozdrawiam,
Bartosz "ET22_RULZ" Wojciechowski

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2961
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 323
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #157 dnia: 30 Marca 2008, 13:44:50 »
A do normalnego kompa da się podłączyć takie coś jak:
- manometry
- amperomierze i woltomierze
- (i najważniejsze) cały nastawnik (taki z siódemki)??

Bo planuje zrobić sobie w wakacje oryginalny pulpit 07, ale najważniejsze to wiedzieć czy da się to podłączyć i jak?
POZDR :)

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1241
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #158 dnia: 30 Marca 2008, 13:47:38 »
Ampery może przez jakiś generator napięcia. Podobnie jak ktoś podłączył pod kompa Hasler.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #159 dnia: 30 Marca 2008, 14:50:47 »
Ampery może przez jakiś generator napięcia. Podobnie jak ktoś podłączył pod kompa Hasler.

Pewnie, że się da podłączyć ale nie mając komunikacji zwrotnej z kompem, tego w prosty sposób nie zrobisz, więc (moim zdaniem) nie ma co się na razie w to bawić.
ps należałoby także zmodyfikować bocznik oryginalnych amperomierzy bo inaczej ich nie odpalisz.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Maxxc

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #160 dnia: 04 Kwietnia 2008, 20:39:49 »
Witam!

W temacie woltomierzy i amperomierzy (trochę teorii):

Oba te typy mierników mają identyczny ustrój pomiarowy.
Różnica to włączony równolegle (amperomierz) lub szeregowo (woltomierz) rezystor.

Reasumując - rozbieramy ostrożnie obudowy mierników i usuwamy znajdujące się tam rezystory.

Tą metoda zyskujemy zestaw ustrojów pomiarowych, o zakresie np. 1mA - szacuję po wielkości i po wartości sił wychylających wskazówkę (bo sam ustrój pomiarowy jest z def. amperomierzem).

Obliczamy lub dobieramy empirycznie rezystory szeregowe, żeby stworzyć z nich woltomierze o zakresie np. 5V. Teraz mamy zunifikowane mierniki.

Co z tego wynika?
Może to za głęboki opis, ale: kupujemy mikroprocesor np. 89C2051, dopinamy 8-krotny przetwornik C/A i konwerter portu szeregowego. Następnie piszemy na ten procek program, który w zależności od podanego rozkazu z PC (po porcie szeregowym ew. USB), będzie ustawiać napięcia na przetworniku C/A - napięcia te za pośrednictwem buforów kierujemy na w/w mierniki.

Wszystko co powyższe jestem w stanie pomóc wykonać, jak ktoś jest zainteresowany.

A teraz rzecz, na którą nie mam koncepcji:
- trzeba namówić któregoś z "pisarzy exe" (proszę sie nie obrażać za określenie), żeby "wypuszczał" na port szeregowy komendy obsługujące ten procesor "wiszący" na porcie.

Pozdrawiam
Maxxc

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #161 dnia: 04 Kwietnia 2008, 20:46:31 »
Cytuj
A teraz rzecz, na którą nie mam koncepcji:
- trzeba namówić któregoś z "pisarzy exe" (proszę sie nie obrażać za określenie), żeby "wypuszczał" na port szeregowy komendy obsługujące ten procesor "wiszący" na porcie.

No właśnie, od tego trzeba zacząć :) i tu jest sedno sprawy, które wydaje mi się mało prawdopodobne do realizacji.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #162 dnia: 04 Kwietnia 2008, 21:04:02 »
Reasumując - rozbieramy ostrożnie obudowy mierników i usuwamy znajdujące się tam rezystory.
Ja wpadłem na pomysł wykorzystania prostokątnych VU-metrów, popularnych niegdyś w sprzęcie audio.

Może to za głęboki opis, ale: kupujemy mikroprocesor np. 89C2051, dopinamy 8-krotny przetwornik C/A i konwerter portu szeregowego. Następnie piszemy na ten procek program, który w zależności od podanego rozkazu z PC (po porcie szeregowym ew. USB), będzie ustawiać napięcia na przetworniku C/A - napięcia te za pośrednictwem buforów kierujemy na w/w mierniki.
Prościej wziąć AVR, np. ATMEGA162 - ma 2 przetworniki wbudowane. Jest na to program komunikacyjny USB, ewentualnie układ konwertera USB kosztuje ok. 10zł. RS232 wychodzą z użycia, poza tym wymagają konwersji napięć.

- trzeba namówić któregoś z "pisarzy exe" (proszę sie nie obrażać za określenie), żeby "wypuszczał" na port szeregowy komendy obsługujące ten procesor "wiszący" na porcie.
Otóż działa taki patent, jak zapis fizyki do pliku. Gdyby nazwać loka np. lpt1, zapis fizyki prawdopodobnie byłby wysyłany do portu (nie testowałem tego). Pozwoliło by to pokazać pewne parametry. Problemem jest to, że zapisywanie fizyki mocno spowalnia symulację. No i nadal jest problem np. z położeniem nastawnika, który nie zawsze reaguje na naciskanie klawiszy + i -, przez co trudno zgadnąć pozycję bezoporową (chyba, żeby zapalało np. Scroll Lock na klawiaturze). Myślę, że daleko idące zmiany w EXE nie są potrzebne ponad to, co już jest.

Ja jestem troszkę zawalony różnymi zajęciami, ale myślę nad przygotowaniem procesora AVR oraz płytki drukowanej do niego. Włączałoby się to szeregowo w kabel klawiatury. A resztę (przełączniki, światła) każdy by sobie podłączył wedle uznania i możliwości do wskazanych punktów lutowniczych. Komunikacja zwrotna po klawiaturze też jest możliwa (np. służy do zapalania LED, nie wiem na ile da sie to wykorzystać). Ewentualnie od razu przejść na USB (ostatnie układy są na prawdę tanie).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #163 dnia: 04 Kwietnia 2008, 21:11:18 »
Cytuj
przez co trudno zgadnąć pozycję bezoporową

To akurat w przypadku EU, ET jest w miarę proste. Wystraczy zliczać pozycję nastawnika. Ja tak zrobiłem.
Co do reszty, nie wiem, czy w pliku są parametry odnoście Amperomierzy, Voltomierzy, tudzież innych sytuacji. Ponadto ściąganie parametrów z pliku, to niezbyt dobre rozwiązanie.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwietnia 2008, 21:23:13 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline dyziek86

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #164 dnia: 04 Kwietnia 2008, 21:23:48 »
Prościej wziąć AVR, np. ATMEGA162 - ma 2 przetworniki wbudowane.

Wydaje mi się mega162 że nie ma żadnego.
Ale nie trzeba stosować żadnych przetworników, na mój gust na każdy wskaźnik wystarczyłby jeden kanał PWM (ewentualnie można sterować programowo), a na wyjściu prosty filtr RC i po sprawie.

Offline Maxxc

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #165 dnia: 04 Kwietnia 2008, 21:51:37 »
Witam!

@Ra
Dwa przetworniki na wszystkie mierniki - trochę za mało... Dać 8-kanałowy DAC, nawet równoległy, buforować nawet 741 :) i z głowy...
A w temacie USB -> jest np. FT232RL do konwersji RS232/USB i drivery wirtualnego COM portu pod Windows. A łatwiej wysyłać bajt po bajcie na RS232 (nawet wirtualny) niż tworzyć samemu drivery do USB.

Pozdrawiam
Maxxc

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #166 dnia: 05 Kwietnia 2008, 00:21:29 »
1. Sa atmegi z portem USB - odpada robienie przejsciowki
2. Mozna stworzyc nowa klawiature podpinana do USB
3. Hasler i obrotomierz mozna zrobic z obrotomierza samochodowego - proste sterowanie. (latwe wykonanie nowej tarczy)
4. Przerobka exe
- sygnaly zwrotne lampek
- sygnaly na mierniki
a. voltomierz 0 - 5V (5V odpowiada napieciu sieci 5000V)
b. amperomierz 0 - 5V (5V odpowiada pradowi 5000A)
c. hasler 0 - 2,5V (2,5V odpowiada predkosci 250km/h)

- nastawnik - poprawic zejscie z pozycji 1 bezoporowej do pozycji zerowej (elektryki)

5. DAC - lepiej uzyc dedykowanego bo DAC zawarty w Atmedze jest bardzo niestabilny


PS. Prosze pewna osobe o powstrzymanie sie z glupimi komentarzami.


Offline olas2005

  • Wiadomości: 110
  • 301Db
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #167 dnia: 05 Kwietnia 2008, 00:41:04 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #168 dnia: 05 Kwietnia 2008, 00:52:46 »
Cytuj
PS. Prosze pewna osobe o powstrzymanie sie z glupimi komentarzami.

Przepraszam za swoje wredne i głupie i pozbawione sensu komentarze.
Rozumiem Cię, bo jak ta głupia osoba śmiała napisać, iż nie ma gotowców do CPU w sieci do tego co chcemy (w najlepszym wypadku trzeba będzie modyfikować w znacznym stopniu program z sieci do CPU lub korzystać tylko z jakiś modułów) albo, iż ta głupia osoba wymagała szczegółów lub jakiś konkretów.

Tu Cię zdziwię, to co proponujesz jest bardzo mądre, przejrzyste, czytelne i w ogóle genialne jak autor tego powyższego cytatu.

PS Proszę pewnego geniusza o nie komentowanie mojego postu
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2008, 01:54:42 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #169 dnia: 05 Kwietnia 2008, 01:57:47 »
W TME najtańszy z USB (chyba?) jest AT90USB1287-16M - kosztuje 61zł i mają tylko jedną sztukę (nie liczę AT90USB646-16MU, który kosztuje 34zł przy zakupie 10 sztuk - nie ma na stanie).

Tymczasem ATMEGA162-16PU powinien być zupełnie wystarczający (8.50zł przy 25 szt., na stanie prawie 1000 szt.) oraz FT232RL do konwersji (9.30zł przy 25 szt., na stanie ponad 2000 szt.).

Może macie lepsze źródła, ale jak dla mnie, to lepiej wydać 18zł niż 61zł. Do tego dojdzie płytka za ok. 10zł i złącza (PS/2 - 4zł, USB - 2zł). Do tego trochę różnych elementów. Myślę, że moduł mikroprocesora zamknął by się w 80zł.

Nieco więcej kłopotu może być z przełącznikami, lampkami i potencjometrami. Wersję niskobudżetową można zrobić na mikroprzełącznikach, potencjometrach i LED, zamontowanych w płaskiej obudowie wielkości A5 (Z-33A 190×140 za 10zł). Do tego druga obudowa (pionowo) na wskaźniki (VU-metry, gorzej chyba z udawaniem okrągłych manometrów będzie - nic jeszcze nie znalazłem).

Zasilanie układu mamy z komputera, ewentualnie będzie potrzebny silniejszy zasilacz do żarówek (i układy wykonawcze - tranzystory mocy lub przekaźniki). Tu już pozostaje kwestia dostępnego budżetu i możliwości lokalowych.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #170 dnia: 05 Kwietnia 2008, 02:54:19 »
Ogólnie rozwiązań jest mnóstwo. Konkretne wybrane rozwiązanie przez kogoś zależne jest od:
1)Co ma zawierać pulpit
2)Umiejętności
3)Możliwości
4)Preferencji
5)Zasobności kieszeni tudzież różnych znajomości i profitów z tym związanych
6)Pomysłowości
7)Czasu

Ważne jest to, aby działało prawidłowo i tak jak ktoś sobie to wymyślił.
Ja preferowałem 2 x AT892051 przy moim pulpicie - sterował nastawnikiem, bocznikiem, kranem hamulca, nawrotnikiem i przełącznikami stabilnymi. Inni preferują mechaniczne coś, inni tranzystory i kondziołki, inni przekaźniki, a inni Bóg wie co jeszcze.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2008, 03:15:22 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #171 dnia: 05 Kwietnia 2008, 03:47:58 »
Ja preferowałem 2 x AT892051 przy moim pulpicie ...  [ciach]

Podziwiam Twoja prace ale nie tedy droga. To nadal zwykla klawiatura do PC + nakladka. Ja pisze o zbudowaniu dedykowanej "klawiatury" - sterownika.

Dlaczego USB ? Bo latwiej i prosciej, podpinamy i sie nie martwimy ze uszkodzimy port PS/2 lub wykrzaczymy windows-a. Po podpieciu "pulpitu" on przejmie glowna kontrole.

Sprawa "exe" - nadal nie wiemy jakie pomysly chca wdrozyc programisci. Prosba do tych osob, prosze wymienic co bedzie a czego nie bedzie. Nam budowniczym ulatwi to prace.

Na poczatek proponuje wziasc na warsztat EN57 - trzeba zaczac od czegos prostego. (nie wiem czy ganz lub sm03 bedzie prostrze)

Cena projektu - jezeli znajdzie sie np min 25 osob ktore beda chcialy wykonac taki pulpit to koszta drastycznie spadaja.

Trzeba bedzie wykonac gotowy modul - plytke z odpowiednimi gniazdami. Sprawy mechaniczne i stolarskie kazdy wykona we wlasnym zakresie (koszta).

Ra manometry mozna tez zrobic z obrotomierzy - sa duze i sa male.
Przelaczniki i lampki - orginalow nigdzie nie kupimy, trzeba bedzie pomyslec o zamiennikach. Poprzegladam swoje katalogi i podam typy ktore mozna uzyc.

Mariusz1970 nie mogles sie powstrzymac ? :)


Prosze nie klucmy sie i nie docinajmy sobie. Skupmy sie na zalozeniach, projektowaniu i wykonaniu tego pulpitu (pulpitow).

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #172 dnia: 05 Kwietnia 2008, 04:13:50 »
Cytuj
Podziwiam Twoja prace ale nie tedy droga. To nadal zwykla klawiatura do PC + nakladka. Ja pisze o zbudowaniu dedykowanej "klawiatury" - sterownika.

Myśleć sobie można, gorzej zrobić...
Wiem, ale to dla mnie było najprostrze.
Jak napiszesz taki program, daj znać.
W tamtym wątku o moim pulpicie proponował już to Shax (więc, nie jesteś pierwszy). Napisałem szczegółowo dlaczego tak a nie inaczej:
http://eu07.pl/forum/index.php?&topic=3877.msg44264#msg44264
Do tego dochodzi możliwość równoległości zdarzeń z klawiatury i z zewnętrznych naszych urządzeń (obsługa kolizji).

To o czym piszesz bez ingerencji w exe przerosło moje możliwości (programator, który posiadam wymuszał na mnie pisanie w assemblerze, w którym to języku nie czuje się najlepiej).
W związku z powyższym nie mogę zgodzić się, że nie tędy droga, bo to jest jedna z dróg, która zaprowadziła mnie do celu.
Gdybym chciał, to pewno poświęciłbym 5x więcej czasu i może coś by wyszło z tego o czym piszesz, tylko jakoś mi się to nie kalkulowało.
Jak macie inne lepsze możliwości, proszę bardzo.
Klawiatura i tak będzie niezbędna do strzałek, insertów, deletów, Shiftów+1/9 itp. Pozbędziemy się jedynie transoptorów, które sterują klawiaturą. Transoptorki nie są drogie, a to moje rozwiązanie zaoszędziło mi czasu na myślenie.

Cytuj
Sprawa "exe" - nadal nie wiemy jakie pomysly chca wdrozyc programisci. Prosba do tych osob, prosze wymienic co bedzie a czego nie bedzie. Nam budowniczym ulatwi to prace.

Od tego trzeba zacząć w ogóle dyskusje na ten temat. Stan na dzisiaj: 2 ludzi do niedawna robiło coś przy exe tj. yB i Kurs. Specjalnie nie liczyłbym na nich, bo mają inne preferencje co do exe (o ile coś w ogóle jeszcze robią przy exe). No jeszcze jest nieszablonowy Q (pozdrawiam), który to, woli swoje exe. Może jak dołączyłby Ra, ale kiedyś tam pisał, iż w tę Maszynę nie będzie ingerował (chyba, że zmieni/ł zdanie).


Cytuj
Mariusz1970 nie mogles sie powstrzymac ? :)
Wyobraź sobie, że mogłem, tylko nie chciałem :)

Cytuj
Prosze nie klucmy sie i nie docinajmy sobie. Skupmy sie na zalozeniach, projektowaniu i wykonaniu tego pulpitu (pulpitow).
Ok.

Pozdro :)
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2008, 06:03:01 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline queuedEU

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1265
    • Zobacz profil
    • Celebrity Maszyna
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #173 dnia: 07 Kwietnia 2008, 01:19:18 »
Ra zmieniles zdanie? Mariusz.. Ty wiesz przeciez - jedno slowo :)

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #174 dnia: 07 Kwietnia 2008, 03:30:43 »
Cytuj
Przelaczniki i lampki - orginalow nigdzie nie kupimy, trzeba bedzie pomyslec o zamiennikach. Poprzegladam swoje katalogi i podam typy ktore mozna uzyc.

Owszem da się kupić.
Przełączniki typu Z produkuje ta firma (podobno kolej do niedawna się u nich zaopatrywała ale czy cargo Łódź to nie wiem):http://www.elester-pkp.com.pl/ tyle, że nie będą chcieli z nikim gadać jeżeli nie będzie brał hurtowo. Przypomnę, że te przełączniki stosowane są zarówno w kolejowych pojazdach trakcyjnych jak i w tramwajach. Należałoby zagadać w warsztatach gdzie takowe maszyny naprawiają. Ze swojej strony mogę się zobowiązać, że dowiem się skąd i ew. w jakich cenach kupuje to CARGO w Łodzi (oczywiście jeżeli nie ciągną ze swoich zapasów magazynowych). To samo tyczy się kontrolek.
ps Ja swoje kupiłem na Allegro :) a część dostałem z magazynu po byłym zakładzie produkującym tokarki :).

Co do poszukiwań "zamienników" to bez zaglądania w katalogi (zerknę w ostatnie faktury ;D ) podam jedne z najtańszych przełączników i przycisków dostępnych w TME:

1. Przyciski sterownicze dłoniowe (SHP, odluźniacz, przyhamowanie)

standardowe (dość drogie):

NEF-30
NEF-30-DCXY     -czerwony
NEF-30-DZXY     -zielony

"zamienniki" sporo tańsze:

"grzybek" 22mm
EB22-1-O/C-R     -czerwony
EB22-1-O/C-G     -zielony

"grzybek" 30mm
EB30-1-O/C-R     -czerwony
EB30-1-O/C-G     -zielony


2. Przełączniki sterownicze kryte (wył. szybki załączony/wył., opuszczanie pantografu, nadmiar, ...)

standardowe NEF-30

NEF-30
NEF-30-KCXY     -czerwony
NEF-30-KZXY     -zielony

"zamienniki" :

standard 22mm
PBF22-1-O/C-R     -czerwony
PBF22-1-O/C-G     -zielony

standard 30mm
PBF30-1-O/C-R     -czerwony
PBF30-1-O/C-G     -zielony


3. Przełączniki dźwigienkowe

W skrócie napiszę, że są jedno/dwuobwodowe monostabilne, bistabilne do wyboru do koloru.
Ich typ zaczyna się na TSMXXXXX  .

Tu już musicie sami poszukać co was interesuje bo rodzajów jest sporo a ja ich wypisywał nie będę ;). Do nich zamienników już nie szukajcie bo one chyba są już na samym końcu w hierarchii przełączników ;D.


4. Kontrolki.

Tak jak wspomniał @ET22RULZ "oryginały" to LS-48 ale ja je na Allegro dorwałem pod nazwą lampki sterownicze (czy kontrolki sterownicze? jakoś tak :> ). Jeżeli jednak ich nie dorwiecie a macie kasę i chcecie mieć namiastkę rzeczywistości to polecam lampki NEF30-Le (widziałem takie zamontowane na jednym z byków). Ewentualnie tańsze z serii 22mm PLN22A-X i serii 30mm PLN30A-X. A jak już faktycznie chcecie mieć tanio to kontrolka z "samego" LED-a ;).

No to narazie byłoby na tyle :). Resztę dopiszę jak będzie potrzeba :)

Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2008, 03:35:20 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #175 dnia: 07 Kwietnia 2008, 06:06:04 »
Mariusz.. Ty wiesz przeciez - jedno slowo :)

Jeżeli Cię uraziłem, to przepraszam, nie miałem nic złego na myśli, a wręcz przeciwnie, choć rzeczywiście wypadło to niefortunnie.
Dla mnie jesteś pozytywnie zakręconym gościem.
Na wszelki wypadek wykasowałem to słowo :)
Pozdrawiam serdecznie

Offline m1a2t3i4

  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #176 dnia: 09 Kwietnia 2008, 21:16:23 »
Witam

Testuję te układy @Mariusza1970 i żaden jeszcze mi nie zadziałał(ukł.a i b). A tak na marginesie to czy te układy są w stanie wygenerować impuls przy wyłączaniu przełącznika? Prosiłbym autora schematów o wytłumaczenie ukł. b. to że kondensator ma być elektrolityczny 10uF to wiem ale chodzi mi głównie o to, do czego podłączyć zasilanie.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #177 dnia: 09 Kwietnia 2008, 21:20:08 »
Autor nie ma nic więcej do dodania.

Offline m1a2t3i4

  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #178 dnia: 09 Kwietnia 2008, 21:24:55 »
Autor nie ma nic więcej do dodania.

Ale do czego podłączyłeś zasilanie?

Bo rozumiem to tak:
Wyprowadzenia z transoptora do styczek klawisza a zasilanie gdzie?

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Nastawnik do kompa !!! :)
« Odpowiedź #179 dnia: 09 Kwietnia 2008, 21:27:22 »
Ja też już nic nie dodam, bo wszystko zostało powiedziane.
Układ działa na 100%.
ps Wybaczcie za prostotę ale nie mam ochoty i czasu zrobić tego porządnie. 
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2008, 21:32:48 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76